Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (CinemArt)

panki9922

Birdmana je prosto radosť sledovať. S opätovným zhliadnutím, som si ešte viac zamiloval nasávanie divadelnej atmosféry filmu, brilantné herectvo všetkých zúčastnených, prácu kameramana, dialógy ktoré s úžasnou ľahkosťou prechádzajú od riešenia fiktívnej hry ku hlbokým osobným hádkam postáv. Milujem formu - magický realizmus - akú Inárritu zvolil a nervy drásajúcu až skľúčujúcu atmosféru (podporenú dobre zvolenou hudbou) ktorá sa nad Rigganom stupňuje až do samého záveru. Navyše je Birdman trefný v okomentovaní fungovania súčasného Hollywoodu, kedy sa už úplne vytráca dôraz na kreativitu a autenticitu filmov a hercov a všetko sa sústredí na zárobky, jednoduchú stráviteľnosť a povrchnosť. Keatonova životná úloha. ()

gpx

Velmi dramatické drama plné barvitych alegorií a vnitřněvnějších konfliktů. Nicméně dějová dynamika má jisté limity. ()

PTuranyi

Perfektný film stvárňujúci herca prenasledovaného je celebritnou filmovou minulosťou, snažiaceho sa vymaniť zo svojho profesijného zaškatuľkovania a aj súkromného životného zlyhania. Skvelý príbeh z hereckého prostredia, keď herci hrajú hercov a divadlo je svet je ako Úroboros zvinutý sám do seba Úžasná forma vizualizácia vnútorného rozpoloženia, ktorá prekvapí nie len magickou atmosférou, ale aj akčnými vizuálnymi efektami. Výborná kamera s minimom strihov a skvelí herci, ktorí musia zvládať dlhé sekvencie a pritom prechádzať zrkadlom reality do toho druhého sveta ukrytého za zrkadlom tam a späť. Je skvelé vidieť Zacha Galifianakisa vidieť hrať inú rolu ako trápneho trtka. Dialógy sú plné drobných narážok a aktuálnych postrehov nie len o divadle ale aj živote vôbec. ()

F2003F

Dvojhodinová konverzačka "bez strihu". Úplne všetkým výborne obsadenýmhercom (Zach prekvapil) rešpekt a hlboká poklona za výkony, Iñárritu klasicky. Podvedomie mi hovorí dať 5, ale dojem mi trochu kazí záverečné krátke cgi. Vzácnosť vo svete filmu tomu nemožno uprieť a tak sa prikláňam stotožnený k plnému hodnoteniu. Ani na druhý to nestráca svoje čaro a plus onetake efekt pekne pôsobí nadradene súmerným dojmom. Táto záležitosť ma vždy poriadne dostane. ()

JayDeer

Iñárritu a komedie, to snad ani nejde dohromady. A přece jsem se bavil. Lví podíl na tom mají Michael Keaton a Edvard Norton + kamera věčně v pohybu, prakticky bez střihu, která diváka nenechá odpočinout. Vytvářející pocit skutečného „živého" divadelního představení. Malou komiksovoakční vsuvku z ulice beru jako příjemnou třešničku na dortu. Jsem zvědavý, čím bude kontrovat Guillermo Arriaga? ()

foils

Coby vtipná sonda popisující, jak to funguje na Broadwayi, film funguje dobře. Pobaví a většinu nikterak krátké stopáže nenudí. Tvůrci se však tváří, že jim šlo o něco víc, a to jim tak lehce nezbaštím. Ano, celebrity jsou ochotné pro slávu udělat leccos a některé div ne zabíjet. Že víc lidí zajímá bulvár než umělecká výpověď, je také jistě pravda. Nicméně pokud film naznačuje, že i samotným umělcům jde víc o uznání než o sdělení, pak z bulvárně-komunální optiky usvědčují Mexičané v první řadě sami sebe. V této souvislosti si nelze nevšimnout poměrně laciných metafor (viz historie vesmíru vepsaná do role toaletního papíru nebo ostrá sledovanost soukromí celebrit znázorněná Michaelem Keatonem pobíhajícím po Manhattanu ve spodním prádle). Alejandro González Iñárritu se prostě rozhodl jít téměř exploatační cestou a potvrdit mainstreamovému publiku jeho předsudky. Je to tím markantnější, že jen před pár měsíci šel v kinech výborný Cronenbergův film Mapy ke hvězdám, který téměř totožná témata pojednal výrazně radikálněji a zajímavěji. Pokud jde o Lubezkiho kameru - ten pokračuje ve své technice digitálně pospojovaných dlouhých scén, jež ho proslavila díky Gravitaci. Obrázky jsou to na pohled pěkné (začlenění trikové pasáže s monstry se rozhodně povedlo), přesto se nemůžu zbavit dojmu, že jde spíš tak trochu o manýru než o skutečně funkční prvek. ()

gurmanfilmu

Tenhle film září dvojitým, ale o to silnějším plamenem: Baví, ale má i poselství a rozebírá zajímavé věci: kritika vs snaha popsat, co chtělo dílo říci; deprese vs černý humor; herectví vs žítí; životní nesvoboda vs duševní svoboda(byť s prvky šílenství) - Tyhle všechny věci jsou dvojité stějně jako hrdinovo alter ego. Svou dvojitostí však míří mnohem dál, jelikož takový je život a něj se to má vztahovat......A teď ta formální stránka......Herecké výkony všech zúčastněních jsou prostě skvělé a postavy působí dojmem svého života. Film díky dlouhým záběrům a neviditelnému střihu skutečně "pronásleduje" postavy v jejich každodenní všednosti. Působí to zajímavě, s tím, že u některých scén vám občas mozek nebude brát JAK TO SAKRA NATOČILI?...........Je jedno jak, ale natočili to skvěle. ()

KreeDmaN

Co to má Emma s očima? Řemeslně pecka, dějově nuda. Nejspíš nejsem připraven zkoumat nitro vyhasínajících filmových hvězd. Jediným důvodem, proč film vidět, je verbalova recenze. Ta mě pobavila víc, než celá "oscarovka" dohromady. ()

Jevablo

Manýristická záležitost, která je mužskou odnoží Černé labuti. Tj. téma je natolik odtažité a nezajímavé a hrdinové natolik nevěrohodní afektovaní blázni, že prvním předpokladem pro kladné hodnocení je už to, že se s výše uvedeným smíříte. Pokud to neučiníte, ano, pak lze hodnotit odpadem. Pokud to vezmete na milost, je zbytek celkem zajímavý, ale těch několik pousmání z toho komedii fakt nedělá, a to ani černou. Další výtka - ve filmu se rozehraje řada příběhů, které pak režisér prostě pustí ze zřetele, stejně tak některé postavy do děje vtrhnou (Norton) a pak o nich půl hodiny není vidu ani slechu, zkrátka je to guláš. Satira? Nevím čeho, magorů v divadle? No tak jo, hahahaha...a neodpustím si: takhle vypadá film natočený za jediným účelem, a tím je sběr cen. Aspoň že se nakonec velký umělec po předvedení velkého výkonu nezabil, byť nechápu, proč mu pak rodina prostě neřekla, že je maniak a měl by se jít léčit... ()

milford

Asi nedokážu ocenit to divadlní a filmové kouzlo "umění", které se zde představilo. Ano, s díky zdejších komentářů jsem něco pochytil, ale že bych to tam bez nich viděl, to fakt ne. Jediné co mě fakt zaujalo, byla technická stránka (téměř) celého snímku na "jeden" záběr, musela být sranda to dát celé dokopy. Aneb divadlo je také nutno dát na jednu dobrou? ... ()

V.O.Z.

Během prvních 10 minut moje myšlenky běžely dvěma směry. - 1.Keaton fakt umí i hrát a 2. Emma Stone je ale strašná tlama. Pak už jsem si pomalu začal užívat náhled do nitra divadla na Brodwayi i super doprovod na bicí. Super zážitek . ()

Nýdnol

Jak by asi vypadali komerční blockbustery, kdyby se netočily v Hollywoodu ale na Broadwayi? Ptačí muž roztáhl křídla poctivé filmařiny a ukázal hloubavý příběh o vyhaslé filmové star, která zápasí se svým egem, jenž je znázorněno jejím největším úspěchem. Trefou do černého obsazený Michael Keaton představuje muže, který se snaží oživit svou upadající kariéru vlastní divadelní hrou. Děj filmu tak lehce rozehrává úvahu o rozdílech mezi celebritou a skutečným umělcem. Úvaha víceméně trudnomyslná, chvílemi vtipná. Nadchne skvělými hereckými výkony, vychytanou kamerou a zejména perfektně vybubnovaným soundtrackem. Film roku v lednu? Jestli ne, tak jsem na letošní rok opravdu zvědavý. ()

Rikku

Možná jsem od tohoto dílka očekávala příliš mnoho... Nakonec jsem odcházela z kina s rozporuplnými pocity. Rozhodně jde o film, nad kterým ještě budete několik hodin, možná i dní, přemýšlet, a to mu rozhodně slouží ke cti. ... Obsazení nemohlo být dokonalejší - herci vlastně hrají téměř sama sebe či, v případě Edwarda Nortona, parodují samu sebe (Nortona jeho pověst náročného kolegy, který leckdy přepisuje scénář a kecá režisérům do řemesla, předchází)... Michaelu Keatonovi nemůže být postava bližší, resp. kdo jiný by dokázal Riggana více pochopit než on, který si jistě něčím podobným prošel. Jakoby pro Keatona byl film Birdman totéž co pro Riggana jeho divadelní hra... A toho Oscara bych mu ze srdce přála... Jeho hvězda září v tomto filmu stejně jako onen meteorit, který vidíme v úvodu a závěru filmu. Otázka je, jaký bude mít dopad... Technická stránka a forma filmu je fascinující záležitostí, kdy skutečně dokonale splňuje pocit, že jsme součástí dění za scénou i na scéně divadla, a to bez jediného střihu a s dokonalým načasováním nástupu jednotlivých postav... Bohužel, to je ale tak nějak všechno... Film má úchvatné momenty (Keatonovy schizofrenní chvilky naznačující spojitost se Shakespearovým Macbethem, rozhovory mezi hypnotizující Emmou Stone a neskutečně přesvědčivým Nortonem na střeše divadla), ale tyto momenty nestačí... Dějové zvraty, které by člověka rvaly na kusy, jak soucítil s postavami (jako například u 21gramů nebo Amores Perros) se nedostavily. Možná za to mohla právě soustředěnost na technickou stránku a formu, či ony snové sekvence o Rigganových superschopnostech, možná za to mohla přílišná snaha o uměleckost - jakoby chtěl Iñárritu tu režisérskou nominaci na Oscara za každou cenu :-) ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka