Černá komedie vypráví příběh herce Riggana Thomsona (Michael Keaton), který se v minulosti proslavil filmovou postavou kultovního ptačího superhrdiny Birdmana, a nyní se s vypětím sil snaží o svůj divadelní debut na Broadwayi. Riggan doufá, že když uspěje jako režisér a herec nového ambiciózního představení, oživí svou upadající kariéru. V mnoha ohledech to je riskantní krok. Ale bývalý filmový superhrdina si dělá velké naděje, že díky tomuto konečně získá uznání jako umělec a všem včetně sebe dokáže, že ještě není odepsaný. Premiéra se pomalu blíží, když se představitel titulní role v jeho hře během zkoušky za podivných okolností zraní a je třeba ho rychle nahradit. Na základě doporučení hlavní herečky Lesley (Naomi Watts) a na naléhání Rigganova nejlepšího přítele a producenta Jakea (Zach Galifianakis), Riggan nakonec neochotně přijme Mikea Shinera (Edward Norton), který je naprostou neřízenou střelou. Mike je ale zárukou toho, že se představení vyprodá a sklidí chválu kritiků. Kromě samotných příprav na premiéru se musí Riggan vypořádat i se svou přítelkyní a herečkou ve vedlejší roli, Laurou (Andrea Riseborough), se svou dcerou Sam (Emma Stone), která právě prodělala odvykací léčbu a nyní pro něj pracuje jako osobní asistentka, a také s bývalou manželkou Sylvií (Amy Ryan), která se čas od času objeví v zákulisí. (Cinemart)

Nessak

W!T!F! - co to je? Bohdan Sláma v hollywoodském formátu? Film, co jsem nepochopil a přitom jsem se moc snažil. Realita se míchá s fikcí s razancí mixéru Blend-Tec. Opravdu jsem se neměl čeho chytnout. Je to komedie - ani omylem. Je to drama? Drama sledovat a přežít ve zdraví. Za mě zbytečný film a jedna hvězda pouze proto, že nejsem cílovka, nerozumím tomu (málo piju, fetuju???) a je mi blbé za řemeslně dobře zpracovaný materiál odepsat film do odpadu. Kam jsem ho pro sebe soukromě zpracoval mocným SHIFT+DELETE. ()

StressMode

Tak co k tomu říct. Napoprvé jsem to nedal. Asi proto že jsem těsně předtím viděl 2 dobré filmy. Film kdy jsem se každou vteřinu nutil do té další. Nicnémě nechtěl jsem odevzdat hodnocení jenom na základě jedný hodiny filmu. Možná to tak někdo dělá, já ne. Pokračoval jsem druhý den a světě div se bylo to dokoukatelné. Film je zmatený, jsou tam samý psychopati a zarputile se snaží hrát na něco víc než je. Prý se tomu říká art. Nevim proč, umění spatřuju v něčem jiném než v psycho lidech a divných nesrozumitelných obrazech. Kdyby ten film byl album nějaký známý kapely řekl bych že je od Kryštofů. Přesto se mi líbilo pár scén. Na kterou nezapomenu tak na tu kdy si Riggan zabouchne dveře i s županem. Jak situaci vyřeší je podle mě top. Proto jedna hvězda. Z duše mluvící koment má POMO ()

teckax

To, jakým způsobem to bylo natočený, mě absolutně strhlo. Všichni byli ve svých rolích naprosto famózní. Kamera a střih?!?! dokonalost. Jen ten scénář.... ach jo. 4* - aneb forma vítězí na plný čáře před obsahem. ()

90125

Konečne ! Konečne Oscarovka, ktorá si tie Oscary aj zaslúžila. Výborná satira na showbuziness, na prerastené herecké egá zavilslé na sláve, na publikum zavislé na krvi a senzaciach, na posadnutosť ľudí Twitérmi a Fasbúkmi... To ako sa dej posúva v čase, akoby v jednom zábere, je vymyslené úžasne. Jedna nádherná scéna nasleduje dalšiu. Jeden dialog skvostnejší ako ten nasledujúci. Vôbec v tejto digitálnej filmárskej dobe netreba špekulovať ako to spravili. Alfred Hitchcock musel, ked točil Rope. Ja len viem, že sa mi to veľmi páčilo. Lebo to bolo vymyslené. A bola to konečne aj sranda ! Pri mnohých súčasných filmoch, ktoré majú byť údajne vtipné mám pocit, že som úplne stratil zmysel pre humor. Županová scéna v privretých dverách bola awesome. Plno krásnych vychytávok ako keď sa bubeník, ktorého jazzové prelúdia hrajú vo filme ako "podmaz", zrazu mihne v obraze hrajúc "live". Alebo Keatnova filmová postava Batmana, ehm Birdmana, keď mu radí, aby sa vrhol späť do Superhero pornografie. A herci. Jeden bonbónik za druhým ! Hlavne M. Keaton so svojimi vnútornými vojnami a halucináciami. Ten mi v tomto filme, aj svojou mimikou, tak veľmi pripomínal Larsa Ulricha z Metallici. Inarritu ma zatiaľ nikdy nesklamal. Všetky jeho filmy, ktoré som doteraz videl boli neobyčajným zážitkom. 80 % ()

Bedro

Jáááj! Kebyže stretnem režiséra po kine, nakopem mu tú jeho Iñárritu. Otrasné! Jediné, čo si pamätám, je nič nehovoriaci príbeh o hercovi potácajúcom sa v kríze a asi najotravnejší soundtrack. Našťastie si to potom rejžo u mňa zachránil Revenantom :) ()

Pythonator

Herci jsou magoři a mají nelehký život, o čemž svědčí tento pseudoartový film. Jakkoliv se to tváří umělecky, dokáže to i zabavit a působí to svěže přívětivě i pro artovými sračkami nedotčeného prostého diváka. Herci skvělí. Nejlepší je ovšem poslední záběr. Zbytek už si máme domyslet. Co asi viděla? Uměl létat, nebo to byl obyčejný herecký magor??? To nechť si každý uchopí dle svého vnímání. Podobně jako u Pí a jeho život má film tedy dvě velmi rozdílné verze výkladu. V Birdmanovi jde ovšem jen o zajímavou prkotinu s levitací, která nemá nijak vliv na děj. Kamera beze střihu je vskutku kouzelná. ()

Parandelic

*spoiler alert* Sympatické obsazení, artsy jazzové vsuvky akcelerující napětí, výjimečná práce se světlem, svěží prolnutí "konzervativního" světa divadla a "moderního" filmu. Ve skrze postavy naznačují svou psychologickou hloubku, troufám si říct, že bych je ráda poznala lépe a připadají mi zajímavé, ale často jejich příběhy zkrátka jen recyklují impulsivitu a marnost. A to je celá ta story. Riggan je hyperfunkční schizofreniak v reálném světě a pohybuje se nebezpečně dlouhou dobu na hranici svých možností. Ve fantastickém pojetí je pak zejména Birdmanem, superhrdinou s vrozenými nadpřirozenými schopnostmi. Ne zcela rozumím tomu, co vedlo tvůrce Alejandra k tak dravému a necitlivému pohrávání si s lidskou identitou a přírodou, krom prodejnosti jeho produktu, tohoto filmu. Rigganova eskalace k sebevraždě vyplývá zcela přirozeně v průběhu snímku. Birdman naopak roste ve svém vlivu na Riggana jako člověka a ke konci to vypadá, že by právě on mohl Riggana zachránit od nezdravého způsobu života a propustit jeho duši z muk. V tuto chvíli mě přinejmenším zklamává a rozesmutňuje, ne-li děsí, fakt, že si Riggan opravdu sáhne na život, ale nic se mu reálně nestane. To není dobrý obrázek toho, jak lidé fungují, je to nebezpečné pro diváky, kteří, podobně jako Riggan, utíkají k fantaziím od svých bolestivých životů. Abych to uzavřela, film se mi velmi líbil po umělecké stránce, ale po stránce morální absolutně selhává. Pomáhá zkreslovat pohled na lidské možnosti, na lidský život. Pomáhá mást naši společnost. Ve svém real-feel může být potenciálně nebezpečný. ()

Bogrant

Film naruby. Ťažko definovateľný počin, ktorý je tak od veci, až je trefne presný, zaujímavým spôsobom podaný (tá kamera bez jediného strihu je božia) a nezábavno zábavný. Kto, alebo čo, je vlastne Birdman a akú má výpovednú hodnotu? Nechcem to radšej ani vedieť. ()

nikhaj

Magicky superrealizmus. Toto velmi pomaly odsypa a to preto lebo jednozaberove kamery tu dominuju. Dominuje! Mindfu*k, vynikajuci filmarsky aj divacky zazitok umoznuje nahliadnut do scen za oponou aj kamerou ked uz som si myslel ze viem co bude nasledovat vysmiklo sa to a zmenilo to kurz a dlho som bol lapeny v ocakavani o co tu sakra islo. ()

infotext

Možno je to tým, že som čítal Raymonda Carvera (a svojím spôsobom ho mám rád - ono sa celý ten film dá pozerať vlastne aj ako pocta jemu a M. Keatonovi, resp. ako autorsky poňatá adaptácia Carvera - kniha v divadle vo filme zároveň), možno tým, že som prežil krátky, ale intenzívny čas v divadelnom zákulisí, možno tým, že som si o filme nič nezisťoval a vďaka tomu ma dokázal prekvapiť... mňa to každopádne dostalo a neváhal by som si to pozrieť ihneď znovu. Inak je až šokujúce, že ten film má desať rokov - vôbec nezostarol. Scenár, réžia, kamera, herci, bubeník - všetko excelentné. Keby som si robil rebríčky, tak jednoznačne TOP 10 minulého desaťročia (2010-2020). Láska. ()

bambas

Artovky zas uplne nemusim, ale tohle me bavilo. Jarmush na tripu. Spad to melo a cekal jsem, co z toho bude. Keaton vybornej, pro me jedna z jeho lepsich roli. Jazzovej podmaz famozni. Hlavne je skvelej střih, ktery dela u tohodle filmu zasadni sluzbu. ()

TonySoprano odpad!

Jednému "wannabe" vínnemu znalcovi raz naliali do drahej fľaše najlacnejšie víno, pokoštovaní nešetril superlatívnmi, keď mu ukázali čo naozaj pil, červenal sa od hanby. Veľmi podobný pocit som mal po zhliadnutí tohoto "skvostu". Keaton, Northon, Watts, Stone výborné výkony Cumberbatch sa má čo učiť, ale film zrejme kvôly kultúrnej referencii bol pre mňa nudný odpad. ()

dkeeper

Na filmu mě nejvíc baví zajímavý příběh, který mi tady úplně chybí. Film o ničem, který je možná dobře zahraný,ale to je málo... ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka