Prosperovy knihy

(Itálie)

Fantasy / Drama

Nizozemsko / Francie / Velká Británie / Itálie, 1991, 124 min

Peter Greenaway

Peter Greenaway, William Shakespeare (divadelní hra)

Sacha Vierny

Michael Nyman

Kees Kasander

Scénografie:

Jan Roelfs, Ben van Os

Kostýmy:

Ellen Lens

• Houdini

Zlatý Lev - výběr(14.1.2006)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,750,301Tržby Celosvetovo $-(2.2.2010)

Dosti svérázná adaptace Shakespearovy Bouře. Není to Greenawayův nejlepší film, ale zcela určitě ten výtvarně nejvypiplanější.(12.1.2006)

Bouře je z mnoha ohledů obtížně zinscenovatelná Shakespearova hra, jen zřídka uváděná na jeviště. Tím horší muselo být její převedení na filmové plátno. Už jen dát dohromady dostatečné prostředky na tak náročné dílo a neztratit svou uměleckou představu mezi rozporuplnými zájmy ko-producentů musel být zapeklitý oříšek. Vznikl film, který může být ozdobou leckterého filmového festivalu a evergreenem v nabídce filmových klubů, ale v běžné distribuci by se se stoprocentní jistotou neprosadil. Film vznikl ještě před nástupem videokamery, a vyznačuje se proto jasnými barvami, ostrým kontrastem a má vůbec skvělou vizuální stránku. Výtvarné zpracování je konec konců důvodem, proč jsem se přiklonil k pětihvězdičkovému hodnocení, protože celý snímek jako by byl poctou mistrům výtvarného umění. Celkový dojem: 90 %. Prosperovy knihy jsou opravdu filmem, který se nehodí pro každého, má poměrně dlouhou stopáž, která je nabitá spíš poetickými obrazy než dynamickým dějem.(7.8.2008)

Greenawaye hodně můžu -- i když jemně řečeno, není zdaleka do každé nálady a nedoporučuji ho třeba na rande nebo doma na romantický večer :-)(16.9.2007)

Kdybych Shakespearovu Bouři neznal, asi by se mi ve filmu oriantovalo dost těžko. Ale ono to není ani tak podstatné - surreálné výjevy nemyslí na minulost ani budoucnost a ač jde teprve o druhý Greenawayův film, co jsem viděl, mám pocit, že právě to je jeho trademarkem - výtvarné řešení každé scény a její okamžitý účinek. Co se dekadentních shakespearovských adaptací týče, nicméně vede Titus od Taymorové, který dokazuje, že podobného efektu lze docílit i bez zbytečné dezorientace a ztráty (nebo spíš odmítnutí nalezení) nitě. V druhé polovině, když jsem si na styl filmu zvyknul, už mě pak moc nepřekvapoval a spíš jsem jen čekal, až už skončí - což je asi nejhorší, co se mohlo stát a po začátku, kdy jsem byl vyloženě fascinován, mě to mrzí.(5.8.2013)

• sepp

Ja to taky vzdal po 20-ti minutach....(4.11.2012)

• Ruut

Tak můžu jen potvrdit že se jedná o velice neotřelý vizualní nářez. Ale komu to doporučit? Hmm že by milovníkum Shekespeara? Nebo příznivcům kyber Tetsua a jiných japonských šíleností? Nebo Lynchofilům? Fakt nevím. Já to vzdal po 20-ti minutách.(16.7.2007)

Silně převažující forma pro mne dělá tento film těžko stravitelným. Malebné výtvarné hry, ohromující výprava, oslňující režijní nápady... - klobouk dolů. Jen se mi z toho vytrácí snaha sdělit autorovy myšlenky a záměry. Chybí mi vnitřní harmonie, jako by se Greenaway se Shakespearem přetahovali, kdo je geniálnější. Výsledek je pro mne nasnadě: horko těžko tři hvězdy.(19.10.2012)

Prosperovy knihy jsou mým teprve druhým setkáním s Mistrem. Možná by to bylo i pět hvězdiček, ale dostala se ke mně verze s naprosto příšerným obrazem z videokazety. A protože Greenaway stojí na vizuálnu (i když zde mi to přišlo jako kompilace tance, baletu, poezie, divadla a erotiky v jednom), nemohl jsem si to užít tak, jak bych chtěl. Ale jak někde vyjde DVD, dám si to určitě ještě jednou...(25.9.2007)

Ve všech těchto odlišných oblastech se filmový či fotografický obraz mění z okna rozevřeného do znázorněného světa v plochu, na níž se jedna obrazová vrstva skládá na druhou nebo vynořuje z druhé a vytváří tak kolážové efekty, které spíše než efekt hloubky prostoru navazují efekt tloušťky obrazové plochy a vzájemnou koexistenci, kdy je střih vnesen dovnitř obrazu a prostoru za účelem vrstvení či klíčování významů. Neb vázáním listů vzniká kniha, stejně jako chronologií stran a namáčením brku do kalamáře, když dojde roztřesené ruce v návalu inspirace inkoust či dech. Love it.(1.8.2008)

Jeden z výtvarně nejoroginálněji pojatých filmů jaké jsem kdy viděl. "Bouře", jak by mohla vypadat v Shakespearových snech, včetně Gielgudova Prospera.(27.6.2007)

• Ilicka

Ďábelský film z ranku pro mě obtížně stravitelných - s dokonalou hudební složkou.(9.10.2012)

• nascendi

Nedokázal som to dopozerať ani do polovice. Vezmite Shakespearov text, deklamujte ho krásnou archaickou angličtinou a nechajte za zvukov zaujímavej hudby poskakovať, poletovať, či inak sa pohybovať nahých hercov. Občas to prerušte do diaľky vytrvalo cikajúcim chlapčekom či anjelikom, postavy zoskupujete do formácií pripomínajúcich dobové obrazy a všetko to zaznamenáte do výsledného dvojhodinového filmu. A pokiaľ sa voláte Peter Greenaway, môžete sa tešiť, ako ste zamotali šišku filmovým divákom. Mne nie, pretože som zdrhol včas, majúc o filmovom umení výrazne odlišnú predstavu.(30.9.2012)

Zo 4 Greenawayových filmov, ktoré som doteraz videl, sú PK jednoznačne najnáročnejšie na sledovanie naratívu. Zhruba tak trikrát. Naopak po vizuálnej stránke sú zase 3x prepracovanejšie a to je už čo povedať. Peter myslel iba na znalcov predlohy, my ostatní sme sa mohli kochať sledovaním nekonečného množstva prvkov vo vnútrozáberovej montáži. Chcel by som toto dielo vidieť ako sériu obrazov v galérii. Pod nimi by bol text a mal by som tak množstvo času si ho podrobne prečítať a tým pádom aj pochopiť. Filmu môžem vyčítať teda iba vlastnú neznalosť kontextov, ale aj o tom je hodnotenie filmov.(20.4.2016)

Staryho Billa nemam rad, je to otrava jak svina, snad jenom ta staroanglictina je v poradku - nastasti se tohoto spisovatelskeho pribehu, kdy Ceska zeme lezi na pobrezi more (pravda, kdysi to i byla pravda) chytl filmovy malir a hlucha mista knihy nadherne vymalovat - kraasa!!!(2.2.2006)

Detail na žbluňkající kapky vody uvádí jedno z nejsuverénnějších zpracování Shakespearova díla, co znám, Bouři, v níž sytě modré blesky ozařují směsici desítek nahých těl (Prosperovy nymfy, obého pohlaví, rozličného věku a nejrůznějších proporcí), bizarních animací, nádherné kaligrafie, tělesných tekutin, baletu, mystických procesí a všelijakých jiných fantasmagorických výjevů. Je ovšem překvapivé, jak málo má vlastně tenhle film společného s Shakespearovou romancí – ač se po celou dobu drží původního textu a děje. Pokud bych měl Prosperovy knihy hodnotit jako adaptaci Bouře, pak by Greenaway úplně propadl – v jeho zpracování nenajdeme skoro žádné stopy po tématické a myšlenkové mapě Bouře, kromě všudypřítomného Prospera a ostentativně obanženého, démonického Calibana jsou všechny postavy nevýrazné a zaměnitelné, psychologický realismus Greenaway naprosto ignoruje, a tak po jakékoliv přirozené lidské emoci tu zeje jen obrovská prázdnota. Stránky Shakespearovy Bouře Greenaway používá jen jako svá malířská plátna, na nichž s fascinující vizionářskou technikou maluje své pohyblivé obrazy, každé bardovo slovo okrášlí třpytkami, fáborky a stíny a je mu vlastně na konci jedno, jestli ten původní text je ještě mezi všemi těmi výtvarnými exhibicemi čitelný a zda vůbec dává smysl. Je ale pravda, že jako experimentální magicko-iluzionistická show nemá tenhle film obdoby – Greenawayovy obrazy jsou mystické, barokní, rafinované a především mnohovrstevnaté. Greenaway sebevědomě žongluje s živly, lidskými těly, světlem a tmou a bohatosti jeho kompozic se jen tak někdo nevyrovná. Prosperovy knihy v tomto ohledu obzvláště potěší všechny historiky umění, neb Greenaway mocně čerpá právě z imaginace starých mistrů: patrná je například jeho inspirace Rembrandtem a Botticellim. Filmu samozřemě kromě Greenawayovy výtvarné pyrotechniky dominuje John Gielgud v roli Prospera, se kterou měl už bohaté zkušenosti a považoval ji za jednu ze svých životních. Greenaway byl podle všeho natolik unesen Gielgudovou pověstnou hlasovou technikou, že jej nechal namluvit i všechny ostatní postavy v příběhu, což ve výsledku na jednu stranu definitivně srovnává se zemí i ty poslední ruiny realismu a potvrzuje, že nesledujeme Shakespearův příběh, ale Greenawayovu pohyblivou galerii, na druhou stranu tenhle efekt vytváří zmatek (často není jasné, kdo že to vlastně mluví) a posiluje poněkud nepříjemné sklony tohohle filmu k monotónnosti (jakkoliv fascinující). Dějová vyprázdněnost Prosperových knih, kterou umocňuje už silná příběhová roztříštěnost samotné předlohy, se pro mě ukázala jako fatální v závěru, kde jsem se místo oné žádoucí shakespearovské katarze dočkal jen jednoho mdlého záběru z dálky, staticky snímajícího celou závěrečnou scénu. Následné efektní pálení a potápění Prosperových magických knih (jež nás na základě poněkud volných asociací provázely celým příběhem) bylo sice zajímavou ozvěnou závěru Greenawayova staršího filmu Draughtsman's Contract a částečně mi spravilo chuť, ale dojem obsahové prázdnoty vítězící nad úchvatnou sofistikovaností formy nerozptýlilo. Toho, kdo by od Greenawaye bláhově čekal věrné podání Shakespearova kouzelného příběhu o síle ducha, lásky a odpuštění, musím varovat – pro Greenawaye je jediným a absolutním imperativem síla imaginace a všechno ostatní je pro něj jen (slovy Prospera) "the baseless fabric of this vision".(18.10.2009)

• slunicko2

Shakespeare, jak ho neznáte. 1) Intelektuálové a milovníci poesie slintají blahem zatímco ostatní (vzdělaní) diváci jsou na rozpacích ze surrealistického (nebo spíš dadaistického) melodramu, v němž shakespearovskou archaickou básnickou angličtinu dotvářejí a ilustrují živé obrazy. Co na to říci? 2) Zajímavý je i pohled na hodnocení. Na IMDb - 67%, na ČSFD - 85% a ČSFD jenom moji oblíbení uživatelé - 96%. 3) Neupírám filmu nesporné výtvarné kvality. To však nic nemění na tom, že se mi moc nelíbí.(9.8.2012)

Surrealna barevna podivana s bajecnou hudbou Michaela Nymana.(4.2.2009)

Vizualni slast.(28.2.2008)

<< předchozí 1 2