Mimoni

• Nizozemsko

Minions

Animovaný / Dobrodružný / Akční / Komedie / Rodinný

USA, 2015, 91 min

Po dvou úspěšných animácích s padouchem Gruem tu máme jakýsi prequel s roztomilými postavičkami ve dvou kaloriích. Malí žlutí tabletoidní Mimoňové dostali konečně prostor pro svůj velkofilm. Bál jsem se, asi jako každý znalec předchozích dílů, že malé žluté potvůrky se bez dobrého scénáře utopí v pokusech rozesmát diváky alespoň tuctovými gagy. Skutečnost zůstala někde na půl cesty. Film je do jisté míry jakýmsi mixem dvou různých záměrů. Scénáristé chtěli zřejmě vyhovět všem. Jak malým ratolestem, tak rodičům, kteří je do kin budou doprovázet. Proto ani jedna z cílových skupin nebude úplně spokojena. Děti nepochopí některé scénky, určené pro dospělé a dospělí zas neocení všechno to trapné padání a laciné vtipy. Snad by se zadařilo víc, nebýt děravého scénáře vařícího z vody a snažícího se násilně namontovat konec na začátek dílů Já, Padouch. Věřím, že by bylo hodnocení ještě vyšší, kdyby byl animák zaměřen cíleně a jednoznačně. Takto jde pouze o slabě nadprůměrný kus s hodnocením někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. 70%(29.6.2015)

No nevím, celá na mimoňská mánie jde asi mimo mě, protože mi to jako nic extra nepřišlo. Neviděl jsem předešlé díly, ale od tohohle jsem teda čekal víc. Mimoni asi celý film sami neutáhnou. Nepřišlo mi to vůbec vtipné. Možná je to spíš pro děcka. Děj taky není nic moc. A záporačka Scarlet je docela slabá. Ale své publikum si to určitě najde. "Nenávidím vás!"(5.1.2016)

Tieto žlté "lentilky" nemožno inak, iba milovať. Buď si srdcia malých ratolestí, či tých skôr narodených, už získali, alebo ešte len získajú. Bohužiaľ, po odsledovaní mnou najviac očakávaného snímku roka, neskrývam čiastočné rozčarovanie (a nie som viditeľne sám). Obrovské sympatie k hlavným hrdinom zatajiť nemožno, no z pohľadu humoru boli očakávania zrejme priveľké. Taktiež sa opäť potvrdilo, že sledovanie trailerov je skôr na škodu, než plusom, ktorý by mal len dostatočne navnadiť. Obzvlášť pri animákoch s predpokladom nepredpokladaného neúspechu. Som rád, že som bol na mnou milované postavičky v kine, no bohužiaľ, od radosti nevýskam. A čuduj sa svete, ani tí najmenší diváci rozhodne nadšením neprekvitali. Až som sa čudoval, aké "dospelé" publikum že to sedí po "mojom boku".(1.7.2015)

Mimoni jako vtipný doplněk filmu nebo mimoni jako krátké grotesky nemají chybu. Neutáhnou ale celovečerní film, resp. rozhodně ne tak, aby tím uspokojili dospělého diváka. Celá hodina a půl se žlutými kindervajíčky je v podstatě sledem pospojovaných gagů a krátkých grotesek slepených v předvidatelný příběh. Nutno říct, že dobrých gagů, ale to jedoduše na skvělý celovečerák nestačí. Audiovizuální stránka je dokonalá, navíc s mojí slabostí pro Londýn a 60. léta se mi trefili tvůrci do noty a spousta drobných odkazů a detailů (Beatles, Excalibur, Vlasy) opravdu pobaví.(10.7.2015)

• -bad-mad-wolf-

Yellow bullshit. I neznalému divákovi rychle dojde, že jsou tihle žlutí... pišišvoři jen rekvizitami odjinud - a dokud nehráli první housle, všechno fungovalo. Vážně, několikasekundové, maximálně několikaminutové filmečky s touhle verbeží dokázaly patřičně pobavit a pak zase člověka propustit k něčemu smysluplnějšímu. Fatální problém celovečeráku je, že v něm VŠECHNO (mytologie, scénář, jednotlivé gagy) působí jako něco, co někdo vymyslel během dvou minut mezi pátým a šestým pivem. Jinými slovy, celých devadesát minut filmu sice relativně dobře vypadá, gagy jsou dobře provedené (on zase spadl, hahaha... NE!), občas se objeví fajn odkaz či detail... jenže kdybych měl provést výcuc toho nejlepšího, stejně by ho nejspíše trumflo libovolné krátkometrážní video na dané téma. Zkázu dokonává fakt, že se z mimoňů v poslední době stal nesnesitelně profláklý fenomén, jehož zásluhou začínám upřímně nenávidět žlutou barvu a banány. Hrůzostrašně vysoké výdělky tohohle stupidního paskvilu navíc vyhrožují, že není všemu žlutému konec...(1.11.2015)

• - První film, ve kterém Sandra Bullock (Scarlett Odkráglová) hraje padoucha. (Maulincio)

• - Barva, kterou mají Minioni, je velice přesně určená. V hexadecimálním zápisu barvy se dá popsat jako #F5E050. v RGB je to pak (245, 220, 80). Říká se jí Minioní žlutá a má evokovat  naději, zábavu a optimistickou náladu. Zároveň je to po třech letech první odstín barvy, kterou vydal Pantone Institute, zabývající se přiřazováním ochraných známek k barvám. (kubixix)

• - Když Dr. Nefario předvádí svůj nejnovější vynález - mrazící zbraň, můžeme zahlédnout malého Grua s jeho matkou. (tedvidek94)