Keoma

• Itálie Keoma (více)

Keoma, indiánský míšenec, se vrací po občanské válce domů. Jeho bratři jej však kvůli jeho původu nevítají právě s otevřenou náručí a spiknou se proti němu. Keoma se bude muset vypořádat nejen s nimi, ale i s bandou desperátů, která terorizuje celé okolí. A jeho pomsta bude řádně krvavá! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

radektejkal

Po čtyřiceti kolečkách se sněhem jsem upuatil od vybbraného filmu na dnešní večer s tím, že si dám něco lehčího. Avšak pokud se zrovna nezpívalo, tak mě to nebavilo. Nebavil mě ani Franco Nero se svýma uhrančivýma zelenýma očima a dlouhým hnědým hárem, hrajícího indiánského mišence, který neví co je, ale nedá pokoj, dokud se to nedozví. ()

kagemush

Kdysi jsem se rozhodl hodnotit špagetozápaďárny jako samostatnou filmovou odnož. Když pominu takové veličiny jako Corbucci, nebo Leon, jedná se většinou o naprosté srajdy. Ovšem roztomilé srajdy. Takže abych mohl dát nějakou tu hvězdu navíc oproti zbytku všech těch movie okolo, proto to svébytné hodnocení. - No a na tohle jsem koukl znova po mnoha letech a desítkách dalších špageťáren. Až mně vyděsilo jak špatné to je i v kontextu jiných italských (případně španělských) konin. A tentokrát to nezachránili ani ty modrý voči pana Nera, či rozverná vybíjená. Hudba děs, dialogy sranda (nechtěná) ultra děs, dresy sranda, příběh (? to jako fakt ta těhotná pani v nesnázích?) hovado, kydlení prčanda. Dva příklady za vše: na konci povídá paní smrtka (?) panu Keomovi držíce v ruce novorozeně - ,,počkej, vem si ho, bez tebe zemře, potřebuje tě!" A co na to pan Keoma?: ,, nepotřebuje, je totiž svobodné a kdo je svobodný, ten mě nepotřebuje!!" Tak. No a v úvodní scéně se najednou ozve výstřel a jeden pán má najednou v ruce zapíchlý nůž!!! Ten po něm hodil ani ne půl kilometru vzdálený pan Keoma. Ten zvuk výstřelu si vykládám tak, že ten nůž letěl nadzvukovou rychlostí a jednalo se tak zřejmě o sonický třesk. A tak to jde celý film, jedna scéna za druhou ... . ()

Martin741

Rezisera Castellariho som dlho poznal len ako tvorcu podpriemernych az priemernych Extralargov, a vidno, ze bol aj reziserom Polizzioteschi filmov, a aj tohoto westernu. V 70. rokoch sa westerny uz prestali tocit, a tento patri aspon do lahkeho nadpriemeru. Takych sa v 70. rokoch natocilo len par, daju sa spocitat na prstoch jednej ruky, ale najdu sa a sui raritne. Film nema otrepane klise kradez koni, ale pojednava o Keomovi, indianskom miesancovi, ktory po prichode domov musi bojovat nielen so surodencami ale aj s bandou zlocincov. Film taha hlavne Franco Nero, ale vsimol som si aj Ricarda Pizzutiho, najmlatenejsieho herca kinematografie,a namakaneho Giovanni Cianfrigliu /Dva Vytecnici, Suda a Licha, Jestli se rozzlobime, budeme zli/. 70 % ()

Rodriguez

Franca Nera jsem nikdy neměl příliš v lásce (nejspíš to bude, že ho v posledních letech vidím v takových SHIT českých filmech), ale v Keomě mě velice příjemně překvapil. Důraz tohoto dramatického westernu hodně podbarvuje titulní píseň a nejen ona -80%. ()

mortak

Pokus o spaggeti ve stylu shakespearových dramat. Farmář a pistolník měl tři syny (Král Lear), řeč nad jeho mrtvolou (Julius Caesar), no a to ženské ztělesnění Keomova indiánského původu ve stylu Bednarika nebo Morávka - zdá se, že se tu hraje velkolepé divadlo, ale jen vcelku nápaditá režie zakrývá celou tu vesnickou šmíru. Keoma připomíná Ježíše, filosofuje s adoptivním otcem o smyslu svého života, učí obyvatele města bojovat za svobodu a nerozlišovat podle barvy kůže ... a zabíjí a zabíjí. I hudba se snaží drasticky vzbudit v divákovi dojem osudovosti, jenže kde nic není... ()

majo25

Nero nám oproti Djangovi trochu zostarol, trochu pribral a poriadne zarástol. Asi vtedy letela móda účesov ala Papua-Nová Guinea. Ale keď si odmyslím tu buničinu, čo je na ňom, tak sa opäť zhostil svojej poväčšinu času mlčiacej role výborne. Má charizmu a ako jediný predvádza čo-to aj z herectva. Akcia a prestrelky sú fajn, akurát keď začnú, nie a nie skončiť. A hudba je na môj vkus trochu ukričaná. Inak má film veľmi jednoduchú zápletku a ničím vyslovene neohúri, ale špagetowesternový štandart si zastane. ()

laik_60

Vlasatý a bradatý Franco Nero proti bande zloduchov, dlhé pasáže s melodiami a pohľadmi na krajinu sa striedaju s efektnými spomalenými zábermi z pästných súbojov a trafených zloduchov pri prestrelkách, kde furt vyhráva ... no hádajte kto. No a keď nevyhrá, ešte je tu gravidná poloindianka. :) ()

daEmoNickY

Film obsahuje hodně zajímavého matroše. Popravdě takhle dlouho jsem se u filmu nebavil. Zažil jsem podobné déja vu jako u http://www.csfd.cz/film/10620-vsichni-domu-tutti-a-casa/ , který je (podle mě) předlohou pro Sedmou Rotu. Nasleduje volný proud myšlenek napsaný při sledování Keoma. _______ DADA _________ Brilantni zacatek - k dokonalosti ( mi ) chybela akorat komiksova bublina s jeho jmenem "keoma"........ On mel foukacku? Jestli jo tak ten chlap musel delat do skla. ..... Aha, posledni mohykan sveho kmene.....Koukam ze byl profesionalni fukar. Tak ne, treba pozdejc. ..... Kontrast spiny a cistoty, z pohledu naivniho hippie, a spiny a cistoty, z pohledu druhych postav, doplnene svetlem a stinem, kontrast........Na tohle prece beru prasky ..... Proc tohle nedostalo oskara za kameru? Skoda te barvy. .... Ted uz je mi jasny proc mel http://www.csfd.cz/reziser/3128-woo-john/ rad western. A taky je mi jasny ze tak trochu kecal ze mel rad John Wayna. Jako kazdej umelec nerad prozrazoval svoje zdroje. Fakt jsem necekal Hard Bolied 0. Foreshadoving - chlupatej Franko a hrnek ryze. Jass man...... Vysvetlovacka takze si muzu dojit pro leky na uklidneni srdce ......Hippies.......... http://www.csfd.cz/film/18811-blazing-saddles/ Cernej serif ........ Pigment na kuzi holt neni pigment na papiru...... Ta ustredni melodie mi uz leze krkem. http://www.csfd.cz/film/8844-balada-pro-banditu/ Proc vzdycky kdyz si vzpomenu na nejakej film tak byl natocenej az po tomto? ...... Koukam ze tento film prinesl aji koncept oazky - save pointu - neskodne babky. ...... Dobra nemesis. .... Richard Chamberlain? Tak ne. ......... Proc mam takovej pocit...... Podhled. Svatozar. Mocnej doplnek babky - famfary - dedek.. ........ Harvey Keitel? Tak ne............... Pry je to podle Djanga. Hmmm, chvili jsem myslel ze jsem nasel Prazdroj. Houby - http://www.imdb.com/title/tt0074740/mediaindex Django Rides Again ...... http://www.youtube.com/watch?v=cZh787eKeEw Rotoskopicka matrixovska obihaci kamera ......................................Ted je mi jasne proc http://ytmnd.com/sites/profile/316538 Gordon Freeman vypadal jak vypadal........ Windsurfing? http://www.youtube.com/watch?v=2U7z_-6Dckw Jesus? Bravehearth? Tento film ma vic popkulturovejch odkazu nez matrix. ..... Ted jenom najit svoje prasky .......................... EDIT: prasky jsem zatim jeste nenasel takze dodam ..... Konecne jsem videl jak zase jeden filmar umi pouzit http://www.youtube.com/user/dedy834 "ticho" ...... "Vzkriseni"? "A man who's free never dies". Ne. Ne vzkriseni abych byl presny...... http://www.youtube.com/watch?v=6Lhmh6DRGTU Hard boiled taky nakonec nevysel,skoda. ()

sir-dave

Klasická špagetovka. Jednoduchý scénář, který se psal za pochodu v průběhu natáčení. Hlavní roli hrají vše říkající pohledy mezi postavami a neméně důležitou hudba. Všudypřítomná pravá western atmosféra. Po zásahu kulkou padouši dělají pomalu gymnastiku. Originálního Djanga jsem neviděl, ale tady to hrál Franco Nero výborně. ()

andrii

Klima dobra klimbá. Zraňují záběry zbraně tábora, který se rozhodl brát za vzor. Havrana. Ten teď ale uvede v kóma. Kdysi kluk z luk krkavčích her. Dnes herkulovský náboj karamelové vizáže. Dřímá v něm. Chrabrý solitér. Rudé šípy prýští z bělma. Mekka chrpového oka se mračí, na trojsoka. Tam, kde doma byl, sklidí mokvající "moka" charakter. Nežádá se měkká ruka na kolébce. ()

jedna_vrana

Keoma: „Musím zistiť, kto som. Aby som dal svojim najjednoduchším činom dôvod. Viem, že to, že som na tomto svete, má nejaký význam, ale bojím sa, že keď zistím, aký, bude už neskoro. Zatiaľ som tulák. Stále cestujem. Aj keď zem spí, stále cestujem... naháňam tiene.“ Nechýbalo veľa a tento western u mňa skončí medzi odpadom. Kde sa toto natáčalo, napríklad? Vyzeralo to ako údolia pod Dolomitmi... Modrooký Franco Nero ako miešanec mi do roly nepasoval, príbeh je bez príbehu a chýba mu hlbšie posolstvo. Prekážali aj spomalené zábery po každom výstrele, keď telá lietali vzduchom. Gangstri sú gangstri a ochrancovia práv sú úplne pozitívni. Cítiť prevahu štýlu nad obsahom. Sú tam však postrehnuteľné isté alegórie – pani Smrť sa túla ulicami a „ukrižovanie“ Keomu je tiež postrehnuteľný prvok. Divne pôsobí podfarbenie príbehu hudbou – kvílivý ženský hlas alebo naopak hlboký mužský tón môžu divákovo ucho skôr dráždiť ako potešiť. Dosť som sa snažila vcítiť do doby vzniku filmu, ale pocit, ktorý vo mne zostal, bol veľmi mdlý. ()

senor

Velmi zajímavý spaghetti western.Scénář je sice pitomý,ale herecké výkony a celková atmosféra jsou výborné. A některé střihové sekvence jsou lahůdkou. Hlavně závěrečná půlhodina nepřetržité akce je podmanivá. Trochu debilní hudba. ()

Johnnas

Nero jako indiánský hipík s pohledem zabijáka a dobrou duší, proti němu dvacetinásobná přesila, k tomu doprovod plačtivých místy za uší tahajících písní. Nakonec z toho vychází celkem dobrý mírně nadprůměrný spaghetti western, rozhodně ale nic kultovního. ()

Kmotr76

Velmi slušný a originální spaghetti western. Nejde o další klon Leoneho, Castellri si jde vlastní cestou. Za zmínku stojí absence hudby od Ennia Morriconeho, což rozhodně není na škodu. Bratři Angelisové ji s přehledem nahrazují v podstatě jen jedou, za to ale skutečně působivou písní. Keoma má vážně skvělou mystickou atmosféru. Motiv záhadné stařeny se mi opravdu líbil a díky němu působil snímek "japonsky" (vzpomněl jsem si na Onibabu) ještě více, než jiné spahetti westerny. Scénář také poměrně originální (potěší flashbacky do minulosti, i když nejde o nic nového pod sluncem), ale na můj vkus možná trochu překombinovaný. Hlavně zdlouhavý souboj s Cadwellem a spol. Naštěstí to vynahradil atmosférický finální souboj s nevlastními bratry. A závěr. "Muž, který je svobodný nikdy neumírá". (ty pseudofilosofický kecy Franca Nera jsou ale snad ze všeho nejlepší!) 4,5 ()

Madadajo

DId you meet anybody faster than you? Not yet Geniální hudební složka, Oproti Douglasovi se mi střih vůbec nelíbil, stejně tak zpomalovací záběry, absolutně neuznává pravidlo osy... I děj se občas táhl jako rozvařená nudle na jejímž druhém konci ale čekal polibek od krásné ženy v podobě jediné zvládnuté střelecké scény a to přímo té finální (nejsou-li ty finální dvě :) ). Kdykoliv začala hrát hudba film získával magickou atmosféru, přímo magické l´ésprtie de film, což se často nevidí. Doporučuji sehnat si (i když na výběr asi moc není) v italském znění, anglický dabing je příšerný, neprofesionální a jen málokterý hlas patří rodilému mluvčímu. ()

mab

Tak tohle se fakt nepovedlo, nebylo tam nic, co by mne nutilo zauvažovat alespoň nad jednou hvězdičkou navíc. ()

JohnSmith

Moc pěkný a drsný western, který díky tématu a výpravě balancuje na hraně apokalypsy. K tomu výborná hudba a střih a ku podivu pro mě i velice přijatelný Nero. ()

Luksa

Westernová pochoutka, která se mi páčila více než většina Leoneho opusů. Na nic si to nehraje, přímočarost a špinavost tohoto filmu je určitě plusem, stejně jako nádherná hudba a nápaditá režie. ()

Arkanoid

Jeden z tých filmov, na základe ktorých by sa mali ľudia učiť používať kameru. Trpký plnokrvný špageťák telom aj dušou s príchuťou Wendersovej vykorenenosti a existencializmu. ()

srbak

Keomu by som zaradil medzi slabší nadpriemer westernov, kde si človek zaiste nájde aspoň zopár aspektov, ktoré sa mu budú páčiť. Či už to budú súboje, Keomove myšlienky a spomienky z minulosti, alebo príbeh, ktorý nie je úplne typickým v tomto žánri. Avšak zaradzovať tento film medzi vrchol spaghetti westernov je podľa mňa nemiestne. Jednoducho tomu chýbajú režisérske kvality na to, aby to dokázala konkurovať ostatným velikánom v žánri. A súhlasím s tým, že sa jedná o nie úplne najmenšiu vykrádačku nápadov z Djanga, ktorý bol aspoň pre mňa o level vyššie. Western to však nie je zlý, no ani z ďaleka nemá kvalít, ktoré opisujú viacerí hodnotiaci na čsfd. ()