Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

milos.bradik

Proti prvnímu Blade Runeru velké zklamání. Námět tak zhruba na stejné úrovni, ale režie a hudba o mnoho horší a z herců byl samozřejmě nejlepší Harrison Ford, ale byl mu věnován malý prostor, ostatní mne příliš nezaujali. ()

Sejkorka

Moc pěkné scifi, natočené 35 let po prvním dílu. Nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K, později Joe (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Zaujme virtuální partnerka Joea, hraná Anou de Armas, Kubánkou, která se objevuje ve výborném snímku Na nože. ()

Foltest

Blade Runner 2049 dělá čest svému předchůdci. Je to vynikající, atmosférický, neo-noirový snímek, který diváka pohltí a i přes svou rozmáchlou stopáž až do konce nepustí. Kyberpunk je vyobrazen skvěle; tíživá vize technokratické společnosti je všeobjímající. Snímku navíc nechybí po vzoru 1. dílu detektivní pátrání, které hrdinu zavede do všech koutů jeho světa. Velmi se mi líbila perfektně cynická antagonistka, asistentka korporátníka, jejíž postava byla velmi dobře napsána. Obecně film dává mnoho důvodů k zamyšlení, ať už se jedná o vztah technologií a intimity nebo obecně otázka replikantů lidštějších než lidé, které se věnoval už 1. díl. Závěr samotný je pak dechberoucí. Kyberpunkové postavy jsou skvěle vyvedeny ad absurdum a diváka skutečně baví poznávat blade runnerovu společnost. Snímek tak rozhodně doporučuji. ()

Enon

Denis Villeneuve opět dokázal, že jemu velkolepé akční hlouposti nestačí, že svoje řemeslo chce dělat pořádně, s tunou lásky a promyšlenosti. To, co se na první pohled z plakátu může tvářit jako hezky vypadající nic, z toho Villeneuve upekl perfektní koláč, kde každý štráfek má něco do sebe, každý chutná skvěle a zároveň do sebe všechny skvěle zapadají. Hned během první vteřiny na vás dýchne mrazivá atmosféra, která byla celou dobu dechberoucí a bilo mi při ní srdce jak kdybych běžel maratón. Svět v tomto filmu funguje skvěle hlavně díky protikladům a emocím, které ve vás vyvolává. Působí plně a zároveň prázdně, barevně a zároveň šedě, krásně a zároveň zkaženě. Celé je to perfektně vystavěné tak aby se divák celou dobu nenudil, jednoduše v každé scéně se vyskytují pohlcující scenérie, hromada detailů, které vám film sám neřekne a vás baví si ty různé detaily a fakty o tom světě domýšlet, kamera  díky které bych si každý jednotlivý záběr nechal vyvěsit na zeď a mrazivá hudba. Co víc si přát? Ryan Gosling u mě o dost stoupl jakožto herec a tady vážně hodně exceluje a do té role se prostě hodí. Ana de Armas a její postava patřila k těm nejsilnějším částem filmu, celkový nápad a její zakomponování do příběhu bylo hodně povedené  a vyvrcholení příběhu její postavy bylo neskutečné. A pan Ford společně s Jaredem Letem mi ukázali jeden z nejsilnějších rozhovorů všech dob. Celkový konec…to asi nejde ani vystihnout slovy jak moc byl dobrý. Kolik témat, odkazů, kliček a zvratů se v něm vystřídalo. Ten film má vážně všechno, co na filmech miluji a o to víc mě mrzí, jak moc nedoceněný a podhodnocený je. 93% ()

LUIGISde

Oproti jednotke to bolo lepšie, asi som ovplyvnený pritomnosťou, goslingovi to jednoducho verím, forda samozrejme treba ešte čo najviac podojiť zyšok zachranila dobrá kamera a pútavý pribeh. Za mňa 70% ()

AtemuLukas

Pokračování nestárnoucí klasiky si nevedlo vůbec špatně. Bylo tu trochu zádrhelů, které mi vadilo, ale k tomu se ještě dostanu. Příběh tu je trochu jednoduchý a vyprávěn pomaleji, než u jedničky. Což neslo jednu věc, která mi celou dobu vadila. Film má skoro tři hodiny a občas mi to tempo připadalo hrozně pomalé, že jsem si občas říkal, kdy bude konec. Přitom to mělo dosti zajímavou dějovou linku. Ta byla občas místy předvídatelná. Co mi však asi nejvíce vadilo na filmu byl právě Gosling. Já nějak nevím, ale ten herec mi snad v žádném filmu neseděl a tady tomu nebylo jinak. Na druhou stranu Ford a Armas se zde docela předvedli a jen díky nim jsem film dokoukal. Co říct na konec. Snad jen, že se jedná o podařený sequel, který má sice pomalejší tempo, ale zase i hloubku. Dávám 80%. ()

Par.agon

Villeneuve mě nějak servíruje to, co přesně očekávám. Tenhle opus jsem viděl nesčetněkrát a stále si užívám to plíživé tempo, dlouhé průlety mezi architekturou a mlžným oparem s neony. Dokonalost. Moje žena dokoukala, i když to na ní bylo už moc dlouhé. ()

MrAston

Na začátku filmu jsem byl hodně spokojený, zajímavé zasazení a Ryan Gosling v hlavní roli. To se ale po nějaké době změnilo když skoro celý film je úplně stejně ponurý a málo energetický. Připadá mi, že na to že má film dvě a půl hodiny se toho vlastně tolik nestalo. Přijde mi že má film absolutně úžasně našlápnuto ale pak jakoby se toho ujal někdo jiný a jde to všechno do háje. První ¾ filmu jsem si užil ale nakonec celkem zklamání. ()

mapollam

Mne stopáž nevadila. Mal som pocit, že stranku za stránkou listujem v kvalitnom komixe, mnohé zábery umelecké diela. Krása. Gossling mohol/nemusel byť, Hoeks zvolená perfektne, Armas jednoducho pôvabná. Príbeh bez komplikácií, vtiahlo ma to jednoznačne od prvých minút. Ford...chápem, prečo ho tu chceli, len starý pán už na mňa vo filmoch pôsobí, že občas nevie, kde presne je. ()

leafroller

Je to působivé a hutné. Hutné a řídké zároveň. Teda jestli to vůbec jde. Zápletka vcelku prostá a na pointu přijdete těsně před tím, než vám ji sdělí. A to jen proto, že před tím o tom kvůli nedostatku informací nemá cenu přemýšlet. Jinak se dá říct, že Blade runner dal nový rozměr výrazu noir a posunul ho do nového tisíciletí. Bohužel tempo, které film má, je podobně smrtelně nudné jako u prvního dílu a udržet pozornost a nadšení až do konce, je při režisérově minimalismu téměř nemožné.70% ()

Dannyss

Naštěstí o stupeň lepší snímek, než pilotní díl z roku 1982 a to je skvělá zpráva. Jen pořád nedokážu přijít na chuť celkové zápletce, kterou zde chtěli tvůrci předat. Sice je mi zřejmější, ale stále mám pocit, že mi něco uniká a tím pádem nemám možnost ocenit případnou filmovou jiskru a nadšení. Snímek nejvíce trpí na velmi dlouhou stopáž, která je protkaná docela utahanými scénami, které děj příliš neoživují či nezpestřují. Jinak to hraje pěknými vizuálními efekty, působivou hudbou a slibnou, avšak pouze mírnou akcí. Nicméně musím říct, že filmová série Blade Runnera není mým šálkem kávy a to navzdory tomu, že podobná témata ve snímcích mám rád a vždy se těším, co mi ve finále nabídnou, bohužel zde tomu tak úplně není. 7/10. ()

Lukango

Poprvé když jsem tento film viděl společně s originálem, tak jsem oba tyto snímky označil za nudné a prázdné. Jenže u obou filmů jsem po druhém zhlédnutí zcela změnil názor. Denis Villeneuve je filmař s velkým F a zatím jeho kariéru tvoří jen a pouze kvalitní snímky. Ať už atmosférou pohlcující psychologický snímek Zmizení či tajemné Příchozí, tak Dennis dokazuje, že natočit kvalitní film, mu nedělá problém. Jenže teď vplul do vod pokračování sci-fi legendy, což je pro něj velká neznámá. No a on si ten titul skvělého filmaře opět obhájil. První Blade Runner měl dokonale temnou futuristickou a kriminální atmosféru. Sice je pokračování méně noirovské, než je originál, ale i tak je to atmosférou naprosto podmanivý film, kterému přesně jako originálu tvoří páteř právě ta atmosféra. Není sice tak temná a máme tu více světla, ale i tak to je na diváka nakažlivá a temná atmosféra. Já celkově Villeneuve povařuju za současného krále filmové atmosféry a nikdo v současném Hollywoodu nedokáže vytvořit podmanivější atmosféru, než právě on. A to počítám i Finchera, Tarantina a Nolana. Příběh se opět vleče v tom vyšetřovacím duchu jako origoš. A s příběhem mám však také menší problém. Ten jediný problém je ten, že celý příběh sleduje Blade Runnera, který zjišťujě, že je mnohem důležitějším, než si kdokoliv myslel. To by zrovna takový problém nebyl, vlastně není. To, co mi na filmu lehce vadí, je to, že tu ,,K“ vyšetřuje z mnoha a mnoha případů, ten svůj, o kterém ani neví, že je jeho. Děj se tak posunuje jen díky náhodě, a i když se od toho film snaží co nejvíc distancovat, tak i mírně nuceně. Proto říkám, že je hlavní kostra zápletky postavena jen na náhodě, protože kdyby ,,K“ v prvních cca 10 minutách vyšetřoval jiný případ, tak se film může rovnou zabalit. To je však jen malá poznámka a upřímně, kdyby veškeré současné filmy obsahovaly jen takovou to chybu, tak tu máme zlatý věk kinematografie. Zpět k pozitivům. Jakmile se ve filmu poddáte tomu neonově mokrému a futuristickému světu a film vám prodá, to co chce, tak máte vyhráno a zažijete podobný zážitek jako z originálu, který však nenabízí tolik akce. Villeneuv je vizuální tvůrce, který se úlohy vytvořit podmanivý, ale zároveň odpudivý svět, zhostil na jedničku a z vizuální stránky to je pecka na druhou. Kamera je pokaždé pomalá, panoramatická a pomocí střihu je film opravdu táhlý a ponurý. Ten vizuál dělá hodně a zcela oprávněně dostal Oscara. Navzdory tehdejší silné konkurenci v sekci vizuálních efektů, tak s přehledem vyhrál. A upřímně, neviděl jsem film s lepším cgi, respektive takhle, ani v jedné scéně jsem nezpochybnil reálnost pravděpodobných cgi kulis, rekvizit či prostředí. Tohle je pravá řemeslná filmařina. Jakmile se film díky akci urychlí, tak i tak drží pomalé široké záběry, aby se film z pomalého tempa nevyvlekl. Hudba tu už tak dokonalá jako v jedničce není, to však neznamená, že si zaslouží kritiku, protože nezaslouží. Opět tu je překrásná symfonie, která ví, kdy udeřit, a kdy mlčet. Zvuk tu hraje také svojí roli, je krásně ostrý a veškeré audio tu je perfektní. Herecky tu asi nemám, co dodat. Gosling v roli ,,K“ či Joa, jak chcete, je přesně takový, jaký pro tuto roli má být. Harrison zahrál na nostalgii a funguje výborně. Což mě přivádí k tomuto. S legendárním filmem často přichází mnoho nostalgie, když se na obrazovky vrátí pokračování legendy. Problém je, že mnoho filmařů neví, jak s touto nostalgií pracovat a často nám strukturovitě sypou jednu referenci za druhou v domnění, že to divák chce. Ano, divák tu nostalgii chce, ale nechce z ní cítit, že je umělá a že si tvůrce jen odškrtávali políčka, které film musí obsahovat. Nostalgie ve filmech musí být přirozená, tak zakombinovaná, aby to diváka potěšilo, ale aby nebyla celá scéna postavena jen a pouze na nostalgii. No, a tady to je perfektně zakomponované, nijak nevyčuhuje a mnohého si ani divák nevšimne. Zrovna neříkám, že je Blade Runner natolik poutavá značka, která se s pokračováním může postavit na trh jen díky nostalgií, jako tomu je třeba u Indiana Jonese. Cekově je Blade Runner skvělé sci-fi, které nijak neničí značku, ba naopak ji ještě zlepší. Kvalita obou filmů se pohybuje na podobné úrovně čili velmi vysoké úrovni. Krom malé výtky s fungováním zápletky, nemám, co vytknout. Ale stejně jako u originálu to na tu desítku či devítku nevidím. Hold nejsem ten skalní fanoušek. Nicméně je film i tak velmi povedený, jak po té příběhové, ale hlavně po té vizuální stránce a s perfektně noirovskou a zkyslou atmosférou to je silný zážitek, který je pastvou pro oči. Známka: 8/10 () (méně) (více)

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce