Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

venison

Dopředu na mou obranu předesílám, že jsem prvního Blade Runnera viděla poprvé až v roce 2017, takže k němu nemám citový vztah z dob, kdy pomalé filmy byly naprostou samozřejmostí. "Jednička" mi dala hodně zabrat, abych se za soustavného vrtění propracovala až k jejímu konci. Na "dvojku" se mi koukalo o poznání lépe.. Vizuálně není co vytknout, hudba byla sice opět divná, ale super, špinavý svět protkaný holografy byl skvělej. To, co mi asi na filmech příliš nesedí je daleko větší důtaz na myšlenky a atmosféru než na postavy a zápletku. Asi si musím hlavní hrdiny více oblíbit a potřebuju je hlouběji poznat. Gosling se tu tváří jako štěňátko, ale pod slupku nás moc nepustí. Jsem ráda, že jsem "dvojku" viděla a napravila reputaci "jedničce", ale myslím, že jako jednohubka úplně stačilo. ()

Beatle

Za sebe mohu s čistým svědomím říct – zatím nejlepší film letošního roku. Šibeničně dlouhý snímek možná už není tak neo-noir, jako první Blade Runner, ale rozhodně se drží svého kopyta a diváka vtáhne do děje i prostředí. Ohlušijící a přitom dokonale robotická hudba zastřešuje scény v každé dramatické i méně dramatické chvíli. Žádné zbytečné dialogy - všechny jsou tak nějak správné a věrné původní verzi. Podivné scény, futuristická/postapo erotika, kouření cigaret během filmu a obrovské množství alkoholu – inu, kdo by v té době nechlastal jako zběsilý. A reklamy na SONY- to je prostě Blade Runner. Jen jsem doufala, že tam bude trochu více Harrisona Forda, ale v celkovém kontextu mi to vlastně nevadilo a poslední scéna měla úspěšnou, výraznou citovou hloubku. Zbožňuju Philipa K. Dicka a toto je jeho práci a mysli povedený tribut. ()

hroubek

Blade Runner 2049 nezklamal a dokazuje, že režisér Denis Villeneuve patří k nejlepším režisérům současnosti. A já jako fanoušek původního Blade Runneru, jsem velmi rád, že vzniklo pokračování, které dosahuje kvalit původního filmu. Opět velké díky patří studiu, které dalo tak obrovské peníze, na takhle ambiciózní projekt, který není vůbec pro mainstreamové publikum. Je to mainstreamový film, ale natočen jinak. A o to více si ho budu cenit, a těšit se na další projekce, které nepochybně přijdou. Blade Runner 2049 je pomalejší film s velmi hutnou atmosférou, vizuálně vymazlený do nejmenšího detailu a nechybí mu filozofický přesah a zajímavá pointa. Villeneuve mě opět učaroval, jakým způsobem pracuje s filmem jako médiem, hudbou, s herci a hlavně výborně využitými vizuálními triky, které slouží příběhu. Villeneuve zde stvrzuje, že je velmi chytrým a talentovaným režisérem, který má na to, aby ukočíroval velkolepé sci-fi. Naštěstí Villeneuve na tento těžký úkol nebyl sám. Velkou oporou mu je kameramanská jednička Roger Deakins, který tvoří naprosto geniální a nádherné záběry, že jsem jen seděl a kochal se tím co mám před obličejem. A totéž platí i o výborné práci s hudbou, jenž krásně propojuje obraz a dění na scéně. A samozřejmě velkou zásluhu na tom, jakou má film podobu mají parádní herci. Ryan Gosling je ve své roli velmi dobrý, a mě do této polohy sedl, a rozhodně svou postavu odehrál dobře. Jared Leto nemá tolik prostoru kolik by bylo potřeba, přesto ve všech scéna je parádní. Dave Bautista též, nemá tolik prostoru, přesto podal hodně dobrý výkon. A pak tu je pět nádherných hereček, které nejenom ladí oku, ale hlavně podávají skvělé výkony. Sylvia Hoeks se mi velmi líbila a její výkon jsem si dost užil, hlavně v jejím "terminátořím módu". Robin Wright krásně zvládla chladnou šéfovou a její výkon je dobrý. Carla Juri má doslova pár scén, ale ty dokáží vyvolat tolik emocí, a mě dokazují, že Juri je hodně zajímavá herečka, kterou bych měl sledovat. Mackenzie Davis mám velmi rád, a těším mě jí vídat ve více filmech a zvláště, když jsou to tak kvalitní a ona je v nich výborná. Z posledních žen jsem si nechal Anu de Armas, která mě doslova okouzlila, a podala skvělý výkon, jenž je plný emocí, motivuje hrdinu a v neposlední řadě má tolik nádherných a skvělých scén, že jsem z ní naprosto nadšený. A samozřejmě nakonec jsem si nechal Harrisona Forda, na něž jsem se těšil, z celého filmu nejvíce a Ford zde znovu všem dokazuje, že skvělý herec a ve svých scénách přehrává naprosto všechny. Potěšila mě malá camea z původního Blade Runneru, které krásně propojují oba filmy. Jak už jsem psal, film spoustu nádherný scén, které jsou doslova pastva pro oči. Krásně se v těch scénách hraje se světlem, paletou barev a vždy se v nich něco děje. Ve filmu mě zaujalo spoustu scén. Začátek, setkání s Joy, vztah Luv s Wallacem, scéna se vzpomínky, milostná scéna a nebo poslední půlhodina, kde se děj trochu zrychlí. Film rozhodně není bezchybný a má pár děr ve scénáři, a některé věci se dějí až moc náhodně, ale to mě tolik netrápilo, jelikož jsem byl naprosto pohlcený atmosférou a precizní vykreslení špinavosti světa. Blade Runner 2049 je skvělý sci-fi film, který mě udělal obrovskou radost. () (méně) (více)

Kubaso

Tohle je přesně TEN typ filmu, který chcete vidět v kině. Ovšem stejně jako původní kinoverze pětatřicet let starého originálu je i jeho potomek poznamenán potřebou studia obohatit příběh o podbízivá klišé. Sice se tentokrát nedočkáme vševysvětlujících monologů hlavní postavy a happyendu na hranici parodie, ale s tou hromadou odkazů na původní film je výsledný dojem přinejmenším stejně rozpačitý. Přitom jádro filmu je naprosto v pořádku - vlastní příběh je o hledání identity hlavní postavy a snaží se diváka přinutit, aby si položil otázku, kdy je umělá bytost plnohodnotnou formou života a kdy jen jeho imitací, čímž rozvíjí spíš Dickovu knihu než Scottův film. Výborně, tohle je pokračování, které respektuje oba své předchůdce a samo má také o čem vyprávět. Tak co v něm probůh dělají béčkoví záporáci, kteří ani nemají motivaci k páchání zla, zato ovšem shazují z nebe bomby, používají kung-fu nebo alespoň mají divný oči? Tohle je přece Blade Runner, ne Matrix. Také jsem nepochopil, proč se liší jejich cíle s cíli policie, ačkoli nějaká forma spolupráce mezi nimi očividně probíhá nebo alespoň kdysi proběhla. Ale to je možná jenom mojí nepozorností (a ne - nepovažuju za spoiler vyzrazení něčeho, co nemá vliv na příběh, jeho vyznění, ani dopad na hlavní postavy). Jakkoli negativně musí působit moje předchozí řádky, někde tam uvnitř JE biják jako kráva a žádná z vyjmenovaných věcí mi nevadila natolik, abych se nudil nebo dokonce spílal jeho tvůrcům za parazitování na jednom z mých nejoblíbenějších filmů. A po vizuální stránce za ním nijak nezaostává, to jen s tím vyprávěním příběhu má problém a místy zkrátka působí stejně jako jeho soundtrack - jako přesvědčivá, ale přece imitace. Chtělo by to taky director's cut... ()

VasaX

Blade Runner dostal důstojného nástupce. Vizuál, dikce, herecké výkony, výprava (a snad i hudba) se snaží držet zuby nehty univerza a stylu, co nám 35 zpět byl představen v kultovním filmu o "lovci" replikantů. Gosling a Leto si to dali naprosto skvěle, a staří kádři Ford a Olmos (škoda, že ho tam nebylo více) vyloženě potěšili už jen svou přítomností. Co se týká žánru, 2049 se posunul od cyberpunkového noiru více k "thrilleru", ale pořád je tam ta atmosféra. Pokud nás čeká pokrčování podle náznaku, kudy by se mohlo vydat, tak bude spíš zázrak, pokud to zůstane alespoň v noir-ish atmosféře. Celkově Blade Runner 2049 však vyšel nad očekávání a až na pár klišé je to skvělá podívaná i skvělý audiovizuální zážitek (testováno na 4K Dolby Atmos). Za mě rozhodně filmový zážitek roku, ač další kultovní film se asi nekoná, díky přílišné roztěkanosti témat a náznaků, občasné zbytečné nastavovanosti a šroubování emocí tam, kde to není třeba. Stejně tak "změna rytmu" ve chvíli, kdy se objeví Deckard, takže to působí jako takový film ve filmu. A taky trochu rozpačitý konec. Tak či tak, jde o více než důstojné pokračování, ač není ničím "průlomové", nové a bohužel mám pocit, že nemá moc "kultovního" potenciálu. ()

bizz_mjc

Jak mě první film nebavil, tak mě 2049 sugestivní atmosférou naprosto smetl. Záběry, pohledy, hudba, barvy, tok děje. Denis má formu a umí zasadit i "noir kriminálku" do takovéhoto futuro prostředí. ()

Brain-D

Jakmile jsem se po 8 leté repríze naučil mít rád původní díl, tak příjde tohle a prostě budu muset zase čekat nějakou dobu, až se mi to více dostane pod kůži. Rozhodně je to skvělá práce a i přes přepálenou stopáž jsem se nenudil. ()

Eleanor05

Víte, proč má Blade Runner 2049 tak dlouhou stopáž? Protože 50% snímků se sestává z toho, jak hlavní hrdina někam velmi pozvolna kráčí. VELMI pozvolna. Ano, tento snímek má hezkou kameru, krásné obrazy, zajímavou futuristickou atmosféru a Harrisona Forda - to jsou jeho kladné stránky. Má ale také nezajímavého, herecky nepříliš nadaného Ryana Goslinga, strašně po-ma-lý a jednoduchý děj, nepříjemně řvoucí "hudbu" a postavy, které jsou vám ukradené. Dalo se to natočit mnohem lépe - jako strhující sci-fi film s hlubokými myšlenkami a ne jako obrazově krásný, ale unylý futuristický dokument pro pěší turisty z roku 2049. ()

VanTom

Pokračování kultovního sci-fi věrně drží nastolenou estetiku, etiku i ducha a rozvíjí stejné otázky, přitom do značné míry zvládá stát na vlastních nohách. Jenže designově úchvatnou, vědecky precizní vizi budoucnosti zobrazuje až velkohubě přemýšlivě a meditativně pomalu, určité zrychlení by neuškodilo, obzvlášť v případech, kdy se existencionální přesahy opírají o křehké béčkové berličky. Fascinující filmařskou symfonii v pasážích, ve kterých se něco děje, tak prostřídávají prázdná nastavovaná místa, v nichž se oči klíží. Stále se však bavíme o vysokém nadprůměru. ()

pursulus

Mé hodnocení obou dílů "Blade runnera" a můj názor na ně jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".) ()

Mishqo

80% ... Ešte rozvláčnejšie ako pôvodný film, ale vizuálne prepracovanejšie, hudobne ťaživejšie a atmosféricky sužujúcejšie. Chladné a zároveň vyvolávajúce silné emócie. ()

fefee

Temný, atmosférický a napínavý sci-fi thriller. Hodný pokračovateľ pôvodnej klasiky, s nádherným vizuálnom a technicky dokonalou stránkou, s brutálnou hudobnou vetvou a pomalým ale napínavým príbehom. Nikam sa netreba ponáhľať a vychutnať si film a atmosféru, smrť je totiž veľmi blízko... (4,5*) ()

lucascus

Vizuálně jedinečné, ovšem jinak naprosto chladné a bez emocí. Navíc přemrštěná stopáž tomu opravdu nepřidává. Gosling hraje stejně prkenně jako vždy, a ten závěrečný souboj mezi mužem a ženou? K smíchu. Ale v rámci americké genderové vyváženosti to bylo asi nutné. Filmu z roku 1982 to nesahá ani po kotníky. ()

ZeroCZ1233

Musím vyzdvihnout pana Bautistu. Na to, že to není kovaný herec, tak tady mě svým výkonem odrovnal. Rock je možná populárnější, hezčí atd, ale ani několik celovečerních filmů mu nestačí k tomu, aby překonal tenhle několikaminutový výstup. Smekám. ()

Sany33

Denis Villeneuve zvládol svoju úlohu na jednotku. Dokázal nadviazať na špecifický štýl rozprávania pôvodného Blade Runnera a istým spôsobom ho rozvil a priblížil dnešnej dobe. Aj tak však netreba očakávať akčnú snímku. Je to stále veľmi pomalé, ale zároveň oveľa pestrejšie, takže aj menej trpezlivý divák by to mohol zvládnuť. 163 minút ale dá zabrať. 80% ()

Castrator

Zatímco Blade Runner (1982) vznikl jako důsledek existence knižní předlohy, tak u BR2049 to vypadá, jako by nejdříve někdo vymyslel nádherný svět a dodatečně pak byl vymyšlen příběh, aby se mohlo točit. Příběh je trošku slabší (žádná sláva to ale nebyla ani u prvního BR), ale čert vem příběh, když to tak krásně vypadá. Asi jsem se nikdy nekochal u žádného filmu tolik, jako u BR2049. (Porno se nepočítá.) Těm, kteří o něco takového stojí, BR2049 nabízí nějaké ty otázky o smyslu bytí, životě, umírání, obětech, kterých jsou lidé schopni, někteří pak mohou o těchto tématech s nohou přes nohu a ručičkou zaťatou v pěst u brady (tzv. halíkovsko-pseudoinťošká póza) debatit po zbytek života a tvářit se u toho důležitě. Nádherný film a snad ještě lepší soundtrack. ()

Killda

Postrádá to přesah originálu, hutnější atmosféru a důraznější emoce. A nezamlouvá se mi i fakt, že na konci zůstanou vrátka otevřena pro případné pokračování, ať už v jakékoliv podobě. V kině si to ale užijete. Deakins je totiž neskutečný kouzelník a především díky němu dávám téhle vizuální frajeřině 7/10. ()

blackJag

Unikátně vydařené pokračování starého kultovního scifka (které je pořád vynikající). Rozvláčnost, futuristická deprese, apatie k akci - jako smekám. Sice to asi bude finanční průser, ale smekám. Celou dobu filmu jsem se cítil vtažen, dlouhá stopáž není ani v nejmenším na obtíž a klasicky, když film končí, přál jsem si, aby ještě pokračoval. 85% ()

Tft

Blade Runner 2049 je naprosto hypnotický zážitek, který z každého filmového fanouška dokáže vyždímat všechnu tu lásku, kvůli které chodíme do kina. Denis Villeneuve nejen že natočil pokračování hodné původního Blade Runnera, on do detailu pochopil jeho podstatu. Dokázal tak natočit pokračování, které navozuje stejné pocity, atmosféru i kouzlo jako jednička a přesto dokáže být originální a mít svůj vlastní rukopis. Tohle je pro mě podstata režisérského umění, Villeneuve si prošel zkouškou ohněm a všem dokázal, že jednou bude patřit mezi velikány, protože na tohle dílo se bude vzpomínat ještě hodně dlouho. Blade Runner 2049 je jako droga, vezme vás totiž na trip do světa, který podává tak poutavě, že ty dvě a tři čtvrtě hodiny uplynou jako nic. Vizuálně naprosto dokonalé dílo a Roger Deakins už by toho Oscara vážně měl dostat, protože jestli ne za tohle tak už nevím za co. Ryan Gosling na kterého jsem si musel v roli replikanta trochu zvykat mi na konci tak přirostl k srdci, že celé finále od pasáže pod vodopádem až po finální záběr mě nechalo úplně rozloženého. Na postavě K by se dalo vyučovat budování charakteru postavy v každé filmové škole. Ana de Armas je pro mě objevem roku, podává skvělý výkon, v kterém spojuje to nejlepší z Ex Machiny a Her. Jared Leto naštěstí nedostává moc prostoru a jeho postava je celkově nejslabší z celého filmu (škoda že nevyšel ten David Bowie). V roli padoucha ho zdárně zastupuje Sylvia Hoeks a za zmínku určitě stojí i Robin Wright. Pokud bych potkal někoho kdo byl 30 let v kómatu a řekl mi ať mu ukážu jeden film z naší doby, aby viděl kam se filmová tvorba posunula bez váhání bych sáhl po Blade Runner 2049. Denis Villeneuve tady spojuje to nejlepší co má dnešní kinematografie k nabídnutí. Kult Blade Runnera žije dál a dlouho žít bude a jak by řekl Elvis: Can't Help Falling in Love. 97% ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce