Vražda prezidenta Kennedyho

(TV film)
  • USA Killing Kennedy
Z natáčení  - Will Rothhaar, Rob Lowe

Píše se rok 1959. Na americkou ambasádu v Moskvě přichází dvacetiletý bývalý americký mariňák Lee Harvey Oswald (W. Rothhaar), který se chce zřeknout amerického občanství a hodlá žít v Sovětském svazu. Vede ho k tomu jeho marxistické přesvědčení a víra v socialismus. Začne pracovat v továrně a ožení se s Ruskou Marinou (M. Trachtenbergová), ale brzy přichází deziluze kvůli zdejším poměrům a vrací se do USA. Zde nově zvolený prezident John Fitzgerald Kennedy (R. Lowe) musí čelit jaderné hrozbě Sovětů, kteří na Kubě rozmístili své střely, což se později do dějin zapíše jako Karibská krize. Oswald, který věří, že Kuba je poslední nadějí socialismu, s kroky americké vlády nesouhlasí a hodlá Castrův režim bránit. Jeho labilnost a neustálá frustrace, která pramení i z pravidelných kontrol FBI, jej poté vedou v roce 1963 k činům, které změní Ameriku... Historická rekonstrukce atentátu na prezidenta Kennedyho sleduje budoucího atentátníka Oswalda a jeho důvody, které jej vedly k atentátu na jedné straně, na straně druhé soukromý život prezidenta Kennedyho s ženou Jacqueline Kennedyovou (G. Goodwin) a jeho politické počínání. Film byl natočen podle knižního bestselleru Billa O’Reillyho a Martina Dugarda. (Česká televize)

Z natáčení  - Will Rothhaar, Rob Lowe

ostravak30

Film je v podstatě snůškou faktů. Nemá ani čas ani možnost si diváka získat neboť děj rychle přeskakuje z jedné scény do druhé a pokaždé vlastně zobrazuje jen holá fakta. I postavy říkají přesně totéž, co říkaly jejich předobrazy. Viděl jsem totiž několik dokumentů o smrti prezidenta a nyní sleduji i Dynastii Kennedyů. Navíc film vychází z oficiálního faktu. Totiž, že prezidenta zastřelil Leem Harvey Oswald. On sice byl oficiálně zatčen, ale nikdy nemohl proběhnout soud, protože byl předtím zavražděn a nikdy ani nebyl odsouzen. Mnoho lidí má pochybnosti. A že to není až tak snadné, označit ho za vraha, o tom svědčí i fakt, že ve slavném filmu Armagedon si jedna postava jako podmínku odletu k záchranné misi dala odpověď na otázku: Kdo zabil Kennedyho. Film Vražda prezidenta Kennedyho působí v podstatě jako hraný dokument. Rychlé scéna prezidenta flirtujícího se sekretářkami či v bazéně a divák má získat povědomí o prezidentovi sukničkáři. A v podobném duchu to funguje se vším. Mnohé dokumenty jsou tak mnohem lepší než tenhle film o kterém marně přemýšlím, co chtěl vlastně říci. ()

jerry12

40%. Musím říct, že řemeslné zpracování nebylo zdaleka tak špatné, jak jsem před začátkem čekal. Tvůrci si parádně poradili s výběrem hereckého obsazení, kde si dali zvlášť záležet na podobnosti představitelů se skutečnými postavami, a na každé z chronicky známých scén ze skutečnosti (střelba, přivedení Oswalda před novináře ad.) je znát, že tvůrci záběry dlouho a důkladně studovali a dali si záležet, aby podoba mezi skutečnými záznamy a tímto zpracováním byla co nejbližší. Režijně je tedy Killing Kennedy relativně slušně zvládnutý. Co mi dělalo problém bylo vyrovnat se se scénářem a dějem, který se v mnohém dosti rapidně vymyká skutečnosti. Tvůrci vůbec nebrali v úvahu důkazy a svědectví, která v řadě věcí jsou už desítky let známá, a prakticky kompletně celý film natočili čistě jen podle oficiální teorie. Chvílemi mi až připadalo, že nejde o nic než propagandu americké vlády, která má za účel zabránit připomenutí konspiračních teorií při padesátiletém výročí a poukázat na to, "jak to ve skutečnosti bylo", aby se v tom nikdo nešťoural. Pravdou je, že to takhle už prokazatelně nebylo, takže jak mě filmařsky Killing Kennedy poměrně mile překvapil, tak mě velice hrubě zklamal dějově a naprosto neoriginálním a nekreativním postavením. ()

Inozuka

Televizní zpracování oficiální verze atentátu na J.F. Kennedyho. Dá se brát jako takový ten zjednodušený výtah z knihy, který mají rádi zejména studenti před maturitou, nebo jako chudší protiváha k JFK. Jako takový slouží tenhle film dobře a udivuje snad jen zdařilým castingem, který je zdůrazněn pod závěrečnými titulky srovnáváním dobových a filmových záběru jednotlivých protagonistů. Větší ambice si snad ani tvůrci nekladli .... ()

majky19

Docela mě překvapuje velmi nízké hodnocení tohoto televizního filmu. Myslím si, že to rozhodně nebylo vůbec špatné a že tento snímek je důstojným připomenutím událostí, které vedly k vraždě amerického prezidenta Johna Fitzeralda Kennedyho. Herecké obsazení bylo velmi dobré, jak prezidentský manželský pár (Rob Lowe a Ginnifer Goodwin), tak i představitel Lee Oswalda (Will Rothhaar), jako by z oka vypadli skutečným historickým osobnostem. Snímek i velmi dobře zachycuje skutečnost, kam až může vést přehnaný politický fanatismus a jakou nenávist dokáže v obyčejných lidech vzbudit. Jediné, co mě docela na celé této smutné události překvapuje, je skutečnost, jak k něčemu takovému vůbec mohlo dojít. Když jede nejmocnější muž světa na nějaké setkání, na nějaký mítink, tak probíhají několikatýdenní až několikaměsíční přípravy, v pohotovosti jsou tisíce příslušníků ozbrojených složek a jiných orgánů, tak jak je možné, že nedokážou zajistit budovy, ze kterých by atentátníci mohli na svou kořist zaútočit.... V každém případě mě se tento snímek velmi líbil, věrně zachytil události, které se v letech 1959-1963 nejen ve Spojených státech odehrály, a proto si myslím, že 80% si tento TV film bezesporu zaslouží. ()

kaylin

Už od začátku jsem měl problém s castingem. Ti herci prostě nesedli. Neříkám, že hrají špatně, na televizi je to dobré, i když mnohdy je to jen na efekt, aby se vyvolaly ty správné emoce. Ne postupně, ale hned v té jedné scéně. Je to přece jen docela prvoplánové, na druhou stranu se film drží podložené verze a známých skutečností. V závěru pak stále více používá archivní záběry, vzhledem k tomu, že je to televizní produkce, krvavé scény nečekejte. Na průměr to stačí, pokud se televizní tvorby týká, tak určitě. ()