Marie, královna skotská

• Velká Británie Mary Queen of Scots (více)

Bylo jí pouhých šest dní, když se po smrti otce stala Marie (Saoirse Ronan) skotskou královnou. V šestnácti přidala díky sňatku titul královny francouzské, ale když o dva roky později ovdověla, srdce ji odtáhlo domů. Osmnáctiletá dívka musela od počátku obhajovat svůj trůn před rebelujícími skotskými klany, navíc čelila otevřenému nepřátelství rodově spřízněné anglické královny Alžběty (Margot Robbie), jejíž vládu odmítala uznat. Averze to byla oboustranná, Alžbětě Marie vadila nejen jako vzpurná rivalka, ale i jako matka budoucího krále Jakuba. Anglická panovnice totiž v tomto směru měla z mnoha příčin jen mizerné vyhlídky. Na druhou stranu obě panovnice spojovala jejich izolovanost v prostředí tvořeném výhradně muži, díky němuž získaly vzájemné pochopení, dokonce i respekt. Britské ostrovy však byly pro dvě tak silné ženy příliš malé a obě to věděly. Otázkou bylo jen, která z nich se rozhodne udělat první krok k eliminaci té druhé, a jak moc je to bude bolet. (CinemArt)

Pítrs85

Když je Británie vaše srdeční záležitost, odpustíte filmu pojednávajícímu o této zásadní historii britských dějin i to, že je jako celek... nevím, těžko uchopitelný. Ronan zcela zásadně zastiňující Robbie, přestože měla Margotka mnohem výraznější roli (tak, jak to královna Alžběta uměla). Závěrečná scéna to pořádné mrazení v zádech navodit dokázala, především pak díky vynikající hudbě. A oblíbenec Tennant se proflákl jen podle hlasu, jinak k nepoznání. Ale jo, v kině nacházejícím se v díře, co se zove Chotěboř, to mělo svoje genius loci, proto to nadprůměrné hodnocení. ()

Morholt

Ze všeho nejvíc jsem se bál obsazení, protože herečky mi do svých rolí neseděly, ale tyhle obavy se nakonec ukázaly jako liché, protože obě dvě zvládly své role bravurně. Líbivé jsou  i kostýmy a ucházející výprava. To ale nestačí. Největším kámenem úrazu je nemotorný styl vyprávění, který působí epizodně a nesouvisle. Chyba je i to, že tvůrci počítají s divákovou znalostí historie, ale zároveň se dopouštějí spousty nepřesností, takže když pak člověk hledá, aby se zorientoval, zjišťuje, že je to všechno trochu jinak. Legračně působí i ta jediná bitevní scéna, která tu snad radši ani neměla být a na nervy leze nestárnutí hlavní hrdinky. No a samozřejmě tu narazíte na neduh všech současných historáků a tím jsou černoši. Já s tím tedy byl už tak nějak smířený, ale udělat černokožce z Thomase Randolpha, to už je trochu moc. 50% ()

Padme_Anakin

Tvůrci ve své školní docházce prokazatelně vynechali spoustu hodin historie, přesto je mé hodnocení shovívavé. Za prvé - holky zaválely, obě dvě skvělé, vdechly svým postavám půvabnou ženskost, nezpochybnitelnou ctižádost a velice se mi líbila jejich niterná bitva rozum vs. cit. Za druhé - nádherná výprava, krásné exteriéry, hudba i kamera, některé záběry mě hnaly až k slzám (např. když si Alžběta na okamžik připustí, že touží po dítěti). A za třetí - příběh o ženách ve světě mužů v 16. století, kdy platila úplně jiná pravidla než dnes. Za mě ano, stojí za to vidět. ()

corpsy

Intrigy na kráľovskom dvore ( samozrejme, že multikulti osadenom ). Televízne pôsobiaca rozprávočka pre históriu neznalých konzumentov, ktorý majú pre takto podané záležitosti viacej pochopenia. ()

Adasin

Když už jsem šla na Favoritku, tak jsem nakonec zašla i na tu Marii. Už trailer viděný v kině právě před Favoritkou, mi nesedl, měla jsem z něj pocit, že film bude jen nuda s hezkými kostýmy a hudbou. A k mému zklamání ten film opravdu takový je. Většinu času se děj pohybuje mezi skotským a anglickým hradem a přitom sledujeme počínaní dvou královen. Tedy, vlastně většinou jen jedné, přišlo mi, že Alžběta (Margot Robbie) a vše kolem ní, tam dali jen proto, aby tam pořád nebyla jen Marie (tedy Saoirse Ronan) a skotský hrad nebo skotská krajina. Aspoň, že Saoirse Ronan dobře hrála. Vtipné je, že nejvíc jsem se dozvěděla z textů na začátku a na konci filmu. Také silně pochybuji, že na anglickém nebo skotském dvoře v té době byli černoši nebo asiati. P.S.: Ten film je nepřístupný proč? Všechno, co by film do téhle kategorie ratingu poslalo, je stejně zakryté. 5/10 ()

Vxxx

To byla tak hrozná nuda! Přehnané korektní, feministický žvást, který se tváří jakože je podle skutečné události? Letopočty na obrazovce lítají tak moc, že jsem sama nevěděla co je za rok, když jsem vyšla z kina. Herecky je to také dost přehnané a postavy jsou převážně dost nevýrazné. Poslední časový skok byl tak dementní, že tomu do teď nevěřím. Radši vám na konci ve dvou větách napíšou co se za posledních 25 let stalo, než aby to ve třech minutách ukázali. Na druhou stranu delší už ten film být nepotřeboval... Hm. Blah. Krásné kostýmy, a ty dvě hlavní holky byly super. Ale jinak bohužel. Zatím zklamání roku. Ale ještě není ani únor, tak uvidíme. 2* ()

Aleee89

Bylo zajímavé sledovat poměrně známý kus dějin z pohledu Marie, a ne Alžběty. Saoirse Ronan je navíc veskrze sympatická herečka. Za mě vcelku povedené historické drama, ale abych ho hodnotila výše, musel by ve mně film vydolovat nějaké emoce. ()

halogenka

Totálně nezáživný film, ve kterém byste se krve nedořezali a ti dějepisně slabší se v příběhu snadno ztratili. Margot Robbie je tu herecky úplně tragická a stala se tak výjimkou potvrzující pravidlo, že za role, kde jsou hnusně namaskované a hrajou historické postavy, herečky obvykle získávají Oscara. A ten make-up patrně šminkaři odkoukali od Srdcové královny z Alenky. ()

vydumnica

Saoirse Ronan bola skvela ako vzdy, ale ani ona nedokazala film "zachranit". To uz sa naozaj netocia dobre historicke filmy?!!! Toto bolo nudne, nedoveryhodne, skor taka maskarada na zaver ako vyvrcholenie filmu, bez emocii...velka skoda. Vadilo mi, ze film sa nepridrzal skutocnych udalosti v plnej miere. Vadilo mi, ze na kralovskom dvore v 16. storoci bolo zastupenie snad vsetkych ras, len preto, aby sa dodrzala urcita korektnost, avsak na ukor filmu, naozaj to kazi dojem z realnosti a posobi nedoveryhodne! Vadili mi fiktivne a nicim nepodlozene sexualne scenky. A este to, ze Mary na konci filmu nevyzera, ze by bola vo vazeni 19 rokov, ale skor 19 dni. To uz ju nemohli zamaskovat, aby vyzerala na 44? No slabe...a nehovoriac uz o tej drzosti, ze tieto dve kralovne sa tajne stretli...atd. Zmareny potencial. Vyber hereciek fajn, ale samotne spracovanie? Mohol to byt zaujimavy film... ()

M.i.k.e

podle traileru měla Mary Queen Of Scots potenciál být jednou z největších událostí na poli kostýmních historických dramat posledních let.Bohužel realita je tomu na hony vzdálená.Kostýmy a výprava tu jsou sice super a obě hlavní představitelky (Margot Robbie nedostatečně využitá) se snaží seč jim paruky stačí,ale to je bohužel všechno.Je dost možné,že nůžky střihačovi tu řádily víc než je obvyklé,ale nějak se nemůžu zbavit dojmu,že nuda by nebyla zahnána ani kdyby tomu tak nebylo.Po vlažném začátku jsem doufal,že se vše správně rozjede,ale když se tak nestalo ani po hodině,doufat jsem přestal a po zbytek filmu jsem jen co 5 minut koukal na hodinky...40% ()

Streeper

Co si budeme povídat je to silně ženský film, kterému vévodí dvě skvělé herečky. Obě své role zvládli na jedničku. Mám ale několik věcí, které filmu musím vytknout. Vadilo mi, že je film natočený tak, že z Marie dělá světici a z Alžběty tu zlou. Myslím si, že obě měli pozitiva a negativa, ale film se staví spíše na stranu Marie, chápu je to film o ní, ale i tak mi to prostě vadilo, nemůžu si pomoc. Taky mi to přišlo historicky nepřesné. Několik věcí si tvůrci vymysleli nebo natočili podle svého, aby se jim to do filmu hezky hodilo. Když se dívám na historický film, tak očekávám, že mi alespoň 95% řekne co se opravdu stalo. ()

alisa.upir odpad!

Nechápu, proč historický film z dějin UK, někdo používá na umělé plnění kvót natočených filmů, které se dostatečně věnují tématům inclusion a diversity. Totálně mě kvůli tomu ten film vůbec nebaví - černošská nobilita v 16. století, zženštilost a převlékání mužů do dámských šatů, královna, která klevetí se svými služkami, jako by to byly náctileté teenagerky ze stejné vrstvy, homosexualita... když už pominu, jestli jsou nebo nejsou historicky přesné, tak to, že film těmto věcem věnuje tolik vysílacího času, mě vyloženě ruší, protože jsou to pro děj naprosto nepodstatné informace, nijak se s nimi dál nepracuje, jsou tam vyloženě našroubované jen proto, aby tam byly. Ani jsem to nedokoukala, je to fakt naprostý blábol. ()

chelseaman22 odpad!

Bohužel jsem se nedostal tak daleko, abych se dozvěděl, jak celá ta šaráda dopadla, ale upřímně doufám, že Mary zemřela a při tomto brutálním aktu spravedlnosti dostatečně trpěla. Film je bezesporu hrdým představitelem mizerného scénáře, který se opírá především o sebevědomou Mary, kterou neví, co dělá, avšak snaží se to nedat najevo. odpad! Celosvětový příjem k 22. 2. 2019: $39,868,499, což je 1,59 násobek rozpočtu ()

Johnny.ARN

Akože tie dynastické nezhody by sa dali veľmi pekne a svižne natočiť aj za pár minút. Chcem však isť na Oscara, preto nech to má 2 hodiny, rozpatlané všetky možné situácie, orgazmy, pôrody, opustené postavy, veľmi divné zlomenie postáv a samozrejme aspoň jednu bitku "armád". Nikdy ma tieto anglické dejiny nebrali a už vôbec nie keď sa nevedeli dohodnúť dve tvrdohlavé kráľovné. Ryšavé, bez duše. Ronanka ale veľmi v pohode, dobre namaskovaná, dobre zahrané, vedel som prečítať z tých jej veľkých očí emócie a niekedy stačilo aby len kývla hlavou a bolo. Margotka ani veľmi nemala čo hrať. Kostýmy ale boli veľmi fajn, dizajnéri sa pohrali. Nedovolím si odhadovať historickú presnosť, ale vizuálne vyzerali veľmi pekne. Makeupu tam veľa nebolo, preto postrádam význam nominačky. Rozhodne to ale nie je film na nudné nedelné popoludnie do telky. Tolko nudy by jeden neprežil. Mna to nebavilo, nedokázalo ma strhnúť ničím a bol som rád, že to skončilo. 2 z 5 ( CC, Eurodiera, BA ) ()

filmmovier

Dlouhá nuda, která není kromě výborných hereckých výkonů hlavní dvojice a zarostlého Tennanta vůbec, ale vůbec ničím zajímavá. Ten film nemá ksicht, a předlouhé konverzace fungují jen občas, vizuálně to taky absolutně ničím v paměti neutkví. Britové velkolepá skvostná kostýmní dramata umí i dnes, ale tenhle film se mezi ně vůbec neřadí, snad jen ty kostýmy se povedly, ale to já považuju v takovém filmu za samozřejmost. Ten film mohl být dobrý, ale absolutně vyplýtval svůj ohromný potenciál. Takže ty 3 hvězdy jsou ve výsledku za výpravu, kostýmy, herce a pár dobrých dějových momentů, kterých ovšem opravdu nebylo příliš. ()

Pavlínka9

Ten film jsem chtěla děsně moc dlouho vidět a ty 4* mu dávám hlavně pro výkon hlavních dvou představitelek. Nicméně - je to vlastně takový "holčičí film" :D Holky jsou v popředí a v zákulisí se přitom toho děje tolik :) Za mě super, nicméně - ta 4je něco mezi 3-4. Při představě, že to vážně takto bylo - sedíte na trůnu a jen se pořád bojíte, to bych být Alžbětou vážně nechtěla...Když milujete Skotsko- jste uchváceni ale i tak... ()

Natabar

Průměrné historické drama s výbornými hlavními představitelkami, který však trpí několika bolestmi, jež mu podráží nohy. Předně - kdy už někdo pochopí, že film o silných ženách nemusí nutně natočit žena (a nikdo jiný to nedokáže). Bohužel ženské režii nejednou unikne, že si netočí pár záběrů pro holky z čajového klubu na neděli odpoledne, ale že snad mají ambici, aby jejich film byl pro všechny. Tenhle moc nebyl. A je to škoda. A zadruhé - kdy už někdo pochopí, že současné náboženství politické korektnosti je nesmysl a v posledku se obrací proti ideji rovnoprávnosti. Násilné angažování černochů (a dalších etnik) do vysokých pozic na anglickém a skotském královském dvoře 16. století je něco tak absurdního, až to zesměšní celý film i s tím málo dobrým, co nabídl. ()

MsUtahraptor

Okay, je to hodně zromantizované, některé části dost "dnešní" (sestra trubadúr), ale ryze sympatických králů je ve filmech dost, tak máme taky nárok na nějaké ty královny. Klidně rovnou dvě. Vizuálně je to potěšující- zrzavá Mary vytrvale v lichotivé modré, nádherní (především) černí koně, překrásná anglicko-skotská krajina. K tomu rámcové vyprávění a "cool" scéna s mučednickými rudými šaty. Ano, něco tomu chybělo, ale já i přes znalost dějin hlavní protagonistce fandila, takže za shlédnutí to stojí. ()

Kate Winslet, Saoirse Ronan a milostné drama

Kate Winslet, Saoirse Ronan a milostné drama

18.12.2018

Nové romantické drama Ammonite režiséra Francise Leeho (Na konci světa) našlo hlavní herecké hvězdy. V milostném příběhu o dvou ženách odehrávajícím se ve 40. letech devatenáctého století si zahrají… (více)