Ex Machina

• Velká Británie Ex Machina (více)

Caleb (Domhnall Gleeson) měl neuvěřitelnou kliku. Ve firemní soutěži vyhrál hlavní cenu, týdenní pobyt na horské chatě svého zaměstnavatele, geniálního vědce Nathana (Oscar Isaac). V okamžiku kdy uprostřed pustiny vyskočí z vrtulníku, který ho na místo dopravil, dojde mu, že na tenhle týden jen tak nezapomene. Jenže ani nejbujnější fantazie by ho nedokázala připravit na to, co ho čeká v supermoderní stavbě připomínající protiatomový bunkr. Prvotní ostych zažene Nathanův přátelský přístup. Pak se však seznámí s Avou (Alicia Vikander). U přátelské dívky s krásnou tváří jen dráty vedoucí jejím průsvitným tělem prozrazují, že je ve skutečnosti unikátním technologickým experimentem. Jeho součástí se právě stal i Caleb. Jeho úkolem je prostá interakce s Avou, kterou Nathan pečlivě pozoruje a zaznamenává a testuje tak možnosti umělé inteligence. Dokáže být Ava natolik „lidská", že Caleb zapomene, že komunikuje s robotem? Dokáže v něm probudit nějaké city? Calebovi se však role pokusného morčete začne čím dál víc zajídat, zvlášť když s Avinou pomocí zjistí, že Nathan mu o svém výzkumu neřekl zdaleka všechno. (CinemArt)

Hrabka

Zajímavé téma, ale docela nudně zpracované. Některé nápady jsou fajn, pomalé tempo by mi snad ani tak nevadilo, když by tam bylo víc chytlavějších momentů. Dějově v celkovém pohledu taky nic extra. Samozřejmě to stojí za zamyšlení, prostředí je pěkné a i herecké výkony celkem v pohodě, ale film jako takový mě nijak zvlášť neuchvátil a asi bych ho vidět znovu nechtěl. 60% ()

cheyene

Budu se opakovat, ale na sci-fi snímky nejsem právě zatížený, ovšem dostal se mi do rukou tento počin a já se nakonec bavil. Sice jsem po většinu času měl dojem mezi 2* a 3*, avšak blížící se závěr moje hodnocení zvyšovalo díky vykreslení umělé inteligence. Chvílemi jsem zavzpomínal na Skynet a stroje přebírající vládu nad lidstvem. :) Pochválit bych chtěl také vizuální stránku filmu. ()

paascha

Akce nula, nuda 100. Rovná-Plošinová toporně mluví i chodí, zcela v souladu s toporným scénářem, který se nám snaží podvrhnout nějaké nové archetypální vzory na staré téma. Takže Modrá je dobrá a bacha na rudá světla ()

Fiftis

Ex Machina je pekný príklad že na kvalitné sci-fi netreba mega veľké rozpočty ale dobrý nápad a myšlienku. Je to skromná komorna sci-fi dráma no perfektne filmársky spracovaná. A s tajomnou atmosférou a skvelým soundtrackom. K výbornému zážitku pomohla aj muzika a krásna nórska príroda. V Ex Machina Režisér Alex Garland musel inovatívne riešiť x-krát prevarenú tému Umelej inteligencie. Pútavé dialógy. Dobre vybraní herci. Aj keď filmov s podobnou témou už tu bolo veľa krát napr. A.I. a Blade Runner. Už Sunshine kde Garland napísal scenár bolo slušné sci-fi ale toto sa mi páčilo tiež. Príjemné prekvapenie. Garland, bohužiaľ, spadol do obávanej šablóny, no vykresal pomocou vzťahov troch ľudí v odľahlom vedeckom komplexe dusivú atmosféru neistoty. Rozhodne sa jedná o pamätihodné a kvalitné sci-fi, ktoré sympaticky uteká, rozdelenie do aktov je osviežujúce a drží vás v napätí. ()

Shakers

Robotický chladna (s prvkami thrilleru) komorná sci-fi dráma. Presne toto som dostal. Ďalší film (alebo režisér a scenárista v jednej osobe), ktorý dokáže ponúknuť veľa muziky za málo peňazí. Ex Machina vás naláka na zaujímavý a záhadný príbeh, pripúta vás k sedadlu vašou zvedavosťou a dostane vás svojou koncovkou. 75% - 4* ()

lamps

Film na stejné bázi jako jeho hlavní představitelka - na pohled krásný, citlivý a inteligentní, ale uvnitř chladný a nepříliš zajímavý. Na jednu stranu je obdivuhodné, že pravým emocionálním i dějovým vrcholem filmu jsou civilní rozhovory mezi Gleesonem a roboticí Vikander, na druhou stranu je smutné, že vše okolo včetně tajuplné Isaacovy postavy a jejích motivací působí tak nepřesvědčivě ve své neschopnosti vzbudit jakýmkoli nečekaným zvratem či neotřelým formálním nápadem výraznější divácký zájem. Film si krásně plyne, dva vědecké subjekty pokládají více otázek než odpovědí a rozuzlení je sice kvalitní a skvěle odráží veškeré napětí, které se mezi hlavními aktéry v průběhu děje vytvoří, ale z letargie nastavené již přehnaně intelektuálním konverzačním námětem příliš vytrhnout nedokáže. Přesto poměrně zajímavá perlička v truhlici se štítkem "komorní poctivá sci-fi". 70% ()

Pepinec

Ona neexistuje jenom umělá inteligence, máme i umělý film a Ex Machina je krásným příkladem. Vymazlená, sexy, nápaditá, tajemná jako hrad v Karpatech, ale proč se to celé omezilo jen na hlubokomyslné kecy, proč to nemělo razantní finále a proč mě to emočně nechalo na úrovni plyšáka? Měl jsem z filmu pocit, jako kdybych se koukal na šťavnatou pečínku skrz sklo trouby. "Něco cítit" je fajn, ale nenajíte se tím. ()

Big Bear

Naprostý souhlas s Davidem82. Tahle sci-fi je velmi chytrá a dobře promyšlená. Děj je velmi dobře stavěn, zvolna graduje a vážně mně to bavilo. Navíc jsem příznivcem komorních filmů. Tvrdím, že dobrému filmu stačí pár herců a jedna cimra - pokud ovšem mají co hrát. To je přesně případ Ex Machiny. Navíc si myslím, že toto téma není až tak moc sci-fi jak by se mohlo zdát. Dneska už za nás stroje dělají prakticky všechno, zbývá už jen opravdu aby někdo jim vdechl schopnost cítit a vnímat... Pak ovšem bude s lidstvem ámen, o tom nepochybuji. Co u filmu nechápu, byl konec. Jakoby najednou došly nápady nebo rozpočet. Tvůrci to prostě ustřihli tak debilně, že jsem tomu musel ubrat hvězdu. Za mně je to jen za tři pivka. * * * ()

JohnnyD

Luxus. Ten scenár je božský. Nie je to žiaden mindfuck, ktorý by na konci pripravil twist, ktorý otočí všetko hore nohami. Práve naopak, je to poctivo poskladaný príbeh, kde všetko do seba zapadá a zároveň zo seba vyplýva. Kým kdekto by polovicu zvratov šetril do úplného záveru, Garland ich postupne vypúšťa a nehrá s divákom žiadnu nefér hru. Čo vie, to vyzradí. Film sa tak logicky vyvíja spolu s divákom, aby sa na konci kruh uzavrel. A práve tá dialektika a koncepčnosť sa mi na tom páčila asi naviac. K tomu nádherný vizuál a precízne herecké výkony. Po cca troch desaťročiach zažíva filmové sci-fi ďalší vrchol, keď každoročne máme v kinách niekoľko nabúchaných spektáklov i takýchto chytrých nezávisláčin. PS: (SPOILER) Je to pokračovanie Stepfordských paničiek a prequel Blade Runnera? (/SPOILER) ()

playboxguest

A právě proto mají být stroje bezpohlavní, protože jakmile tomu naprogramujete ženský myšlení, můžete si bejt stoprocentně jistí, že se to podle toho začne i chovat a dá vám to sežrat se vším všudy. Atmosférou mi Mašinka hodně připomínala Soderberghovo Solaris. ()

Cappuccino

MFF Cinematik Pieštany 2016, nedeľa, 20:30, šestnásty snímok v poradí a posledná kino-projekcia, ktorej som sa zúčastnil. Miestami som uvažoval, či zložitosť dialógov nemala diváka zmiasť od pomerne jednoduchej zápletky a celé to malo pôsobiť akosi zložito a veľkolepo, no v skutočnosti len na oko. Hmm, ale toto vyznie, ako keby sa mi Ex Machina nepáčila. No opak je pravdou, hodnotím štyrmi hviezdami a určite môžem potvrdiť, že som sa bavil a to aj napriek tomu, že film má určite svoje muchy, predovšetkým to, čo som už spomínal, že sa často hrá na komplexnejší, než v skutočnosti je. ()

S.Quentin QUALE

Řádně minimalistická sci-fi podívaná, u které se upřímně divím jejímu kladnému přijetí, jež mně teda lehce předimenzovalo očekávání. Na romantickou talky pecku Her nebo na hypnoticko paranoidní I Origins Ex Machina nemá. 80% ()

vteco

Ex Machina názorně ukázala, že to jde i bez takových jmen jako jsou Christopher Nolan, Hans Zimmer či Michael Bay. Tohle inteligentní sci-fi, kde byste velkou spoustu efektů hledali marně, výborně buduje a neustále stupňuje docela hutnou atmosféru a na závěr přidává velký příděl nečekaných zvratů a překvapení. Samotná myšlenka a pointa spojující se s Turingovým testem je opravdu poutavá a nutí k zamyšelní. /85%/ (Kino) ()

Allien.9

Tak trochu "Her", verze 2.0. Přes samé výbuchy a warpem poletující lodě (nehledě na transformující se červeno-modrý tyrák, který ani po čtyřech dílech nehodlá zhebnout) se dnes do poklidné, atmosférické žánrovky se pouští málokdo. "Ex Machina" si po většinu času drží krásně znepokojující atmosféru, za kterou jsem byla rozhodnutá udělit 4*, za to prapodivné komu-jsem-tu-jako-měla-fandit finále se ale bude film nakonec muset spokojit se třemi. Škoda, možná po druhém zhlédnutí? 3,5*. ()

misterz

Ako prvé mi udrel do očí ohromný kontrast medzi krásnymi exteriérmi s nedotknutou prírodou obklopujúcimi vilu a pretechnizovaným, ultramoderným interiérom odľahlej usadlosti, kde sledujeme drvivú väčšinu filmu. Kým som sa toho nabažil, dejová linka sa rozbehla a vcelku pekne odsýpala. Ono vlastne ani nešlo o nič komplikované, skôr si tu len celý čas režisér filozoficky pohráva s témou umelej inteligencie, hlavne na princípe možného vzťahu človek-robot a to s minimom vedľajších dejových odbočiek či inak rozvíjanej dejovej linky, len na báze jednoduchého komorného príbehu, ktorý sleduje jednu hlavnú myšlienku. Nudnejšie miesta našťastie vyplnila krásna Alicia Vikander takže s odretými ušami nadpriemer. 70/100 ()

Vančura

Domhnall Gleeson mi vadil už v LÁSKY ČAS a zde jen potvrdil, že můj oblíbenec z toto zrzka fakt nikdy nebude. Naopak výborný Oscar Isaac srší charismatem a jeho herectví je vážně zábavné. A Alicia Vikander je asi prostě "jen" fajn - mladá, nekoukaná, ucházejícím způsobem atraktivní (dojde i na full frontal, což potěší) a pro roli sexy robotky podle všeho typově vhodná. Ti tři nechali vzniknout zajímavému sci-fi snímku, který namísto efektních triků a pompézní hudby jde cestou chytrého scénáře a kvalitních dialogů (byť většinu sezení s Avou jsme osobně shledal poměrně nudných, a mnohem záživnější je sledovat interakci lidských postav Caleba a Nathana). Na filmu mě bavilo, jak ve mně neustále vzbuzoval nějaké otázky, aniž by na ně ve většině případů dal uspokojivou odpověď (typu "Je Nathan gay, který pozval svého podřízeného na chatu, aby ho namísto testování AI zasvětil do homosexuálních radovánek?" či "není sám Caleb, nebo dokonce Nathan robot?"). Mám pocit, že s podobnými filmy se v poslední době trochu roztrhl pytel (ONA, CHAPPIE), a přijde mi, že všechny sdílejí stejnou myšlenku, že je člověk neodbytně přitahován umělou inteligencí a nedá si pokoj, dokud ji skutečně nevytvoří. No, kdo chce kam... ()

Peytl

Ano, přidělejme robotu Emilovi kozy, proč ne. Ovšem je nutné počítat s tím, že pak nás excelentně vojebe, má na to totiž senzory. Inu sex mašina. Není třeba se proto stydět a zažívat traumata, že téměř každý openisovaný břídil je ve finále vždy obchcán jakoukoliv postavou vlastnící otvor a alespoň minimálně slušivý exteriér. Není nutností, aby tato byla navíc majitelkou inteligence, tím méně umělé. Jsme na to zkrátka naprogramováni a já se ptám. Kdo je tedy ten lovený i v běžném životě? Odpověď vlastně nechci. Pěkné, komorní, zajímavá hudba... no, a ten barák s hromadou chlastu... krása. ()

mzss1

|60%| Tak co tu máme ? Dramatické sci-fi ? Možná. Rozhodně je to zajímavý projekt. V mých očích je to tak trochu něco jiného – a to rozhodně ocenuji. Scénáristicky to moc dotažené a pestré není, což je škoda. Tempo je pozvolné, ale to mi absolutně nepřekáží. Hlavní dvojice herců plus představitelka robota (umělé inteligence) – ti to všichni sehráli celkem dobře, tak nějak normálně jak by to zahrát měli. Ze začátku to působí dost zvláštně, neví se, jakým směrem se to bude zhruba odvíjet. Dialogy hlavního herce s ženou (umělou inteligencí) se vydařili. Bylo to celkem obyčejné – nic zásadního se tu neřešilo, ale mě si to získalo. Finále se trochu vyhrotilo (nebylo to teda nic co by mě výrazně překvapilo), ale dalo se na co dívat. Určitou myšlenku to mělo. Jsem rád, že to neskončilo happy endem, ale tak jak to realisticky skončit mělo. Hudba byla taková normální, ani zde nebyla potřebná. Nějaké nápady, efekty – to zde nenalezneme. No, celkově se mi to líbilo, ale je velká škoda, že byl tak obyčejný a chudý scénář. Bylo to tedy postavené dost na dialozích, myšlenkách atd, ale z tohoto směru by se z toho dalo vytřískat mnohem více. Výrazné chyby to teda nemělo. I víc zapamatovatelných scén zde mohli přidat. Mírně nadprůměrné dílko to bylo, já se bavil, na 1 shlédnutí, je to úplně ideální, ale vylepšovat by se mohlo mnohem víc a potom by to už skutečně bylo solidní drama – sci-fi. Tot vše. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora