Originální, provokativní, výstřední, inspirativní. Plachý, samotářský, nevyrovnaný, uzavřený. To byl jeden z nejtalentovanějších návrhářů světa módy. To byl Yves Saint Laurent. Toto je jeho příběh... Yves Saint Laurent odchází jako sedmnáctiletý do Paříže a stává se spolupracovníkem Christi-ana Diora. Je považován za jednoho z nejlep-ších módních návrhářů své doby. V listopadu 1957 je ve věku pouhých 21 let požádán, aby dohlížel nad módním domem nedávno zesnulého Christiana Diora. Laurent se stává novým uměleckým ředitelem. Vzápětí představuje svou první módní kolekci haute couture, která se stává okamžitým hitem. Během módní přehlídky se seznamuje s Pierrem Bergém, svou budoucí láskou a životním i obchodním partnerem. O tři roky později spolu vytvářejí značku Yves Saint Laurent. Laurent trpí depresemi, opájí se alkoholem a drogami. Navzdory svým vnitřním démonům a pochybnostem, se mu však daří obrátit ospalý svět módy vzhůru nohama. Jeho jméno se stává symbolem kreativity a luxusu. Jeho návrhy mění a vytvářejí nové trendy v módě... (Bioscop)

blondboss

Tento životopisný príbeh o "prihriatom" módnom guru onej doby ma akosi nechytil za srdce. Do módy sa veľmi nevyznám a nie je to šálok mojej kávy, avšak nemožno uprieť talent, ktorý tento chlapík mal. Na môj vkus mi však prišiel až moc uvrieskaný a patetický. Celkovo som sa dosť nudil, preto dávam len slabé dve hviezdy. 40 % ()

CountessSuza

A mně to vůbec nepřišlo nudné, ono natočit nějakou divočinu o Ív Sán Loránovi je vcelku k jeho labilní povaze a životu jaký vedl, nemožné. Vždy jsem obdivovala čistotu a jednoduchost jeho návrhů. Dýchá z nich vznešenost a elegance. Ve světě módy byl tím, kdo určoval trendy. On byl první, který oblékl ženu do pánských obleků, nemohu se ovšem ubránit pocitu, že alkohol a drogy sehrály v tomto velkou roli. Skoro, jakoby chtěl veškerou ženskost a jemnost odstřihnout, jako nit. Taková trošku gay-autoterapie, která, ale zasáhla širokou veřejnost na špatné straně. Ano, žena může působit v pánském obleku sexy, tvrdě, nekompromisně, to je, ale tak vše. Veškerá zranitelnost a jemnost je fuč. To mu trošku vyčítám, i když jemu je to už jedno. :) Každopádně byl obdařen obrovským tvůrčím talentem, na kterém se podepsal i způsob jeho života. Třpyt pozlátka zůstává v kurzu stále. Film nijak neohromí, ale dokáže zapůsobit právě skrze to, co uměl nejlépe. ()

JoeSO

Na film jsem se docela i těšil, ale pak přišlo zklamání. Čekal jsem prostě víc. Do filmu byly vybrány ne zrovna lichotivé pasáže Y S Laurentova života. Na těchto tématech (drogy, sex, homosexualita) se prostě nedá normální film založit. Jediné co se mi fakt líbilo, byly módní přehlídky. Tot' vše. ()

LencaN

Homosexuálové, bisexuálové, swingers party, drogy, kokain a do toho navrhování šatů, návštěva psychiatrické léčebny, Maroka apod. Tenhle film byl průměrem. Bylo to trochu zmatečné, trochu dlouhé na to, co se tam odehrávalo. Na první pohled si všimneme detailu, že YSL tady není špinavý blonďák, ale hnědovlasý mužský s výrazným nosem. Ale abych jen nekritizovala, tak se mi líbily právě ty modely, jak to, že jsme viděli, jak třeba klasické jednoduché šaty jednoduše proměnil v něco extra a viděli jsme i, jak pak vypadají šaty na modelkách. A co mě ještě zaujalo byla hudba a snad nejvíc se mi líbila skladba úplně poslední s trubkami, to se k celému rozhýřenému, trochu smutnému a rozháranému obsahu filmu hodilo. ()

rigby

Další z řady životopisných filmů. Tentokrát se jednalo o velmi nesourodý a roztěkaný pohled na několik vybraných životních etap slavného návrháře. Možná by celkovému vyznění prospělo se zaměřit na vybrané motivy a nesnažit se obsáhnout toho co nejvíce, protože nakonec si divák z té spousty povrchních náznaků nic neodnese. Silně průměrný, až podprůměrný film. A je to určitě škoda. ()

Saxos

Jako životopisný film mě to nepřipadá. Dozvíte se jen, že kouřil jedno cígo za druhým, že furt chlastal, fetoval a hledal spřízněné 4% a trochu mu hrabalo. Zavedení do světa módy nečekejte. ()

esmoke

Tak tenhle ten film Vám toho opravdu moc nového neřekne - o ničem. (2D dabing) Rozpočet: $14,7 miliónů. Tržby: $21,026 miliónů. ()

silvusaak

Za herecky vykon, nemohla sem na nej prestat koukat. Vypraveni nic moc, na hodinu a pul takovy potucek, prilit benzin do ohne by neuskodilo. ()

Franki69

Viděno na ČT Artu v lednu 2019. Jednou a naposled. O slavném návrháři jsem se prakticky nic nedozvěděl, film se až voyaersky zaměřil na Saint Laurentovu sexuální orientaci a scénarista vcelku bez invence střídá modní přehlídky a exkurze do polosvěta gay večírků pařížského polosvěta. Jsem zklamaný, na konci filmu o „životě slavné osobnosti“ vím o Yves Saint Laurentovi to co předtím. Žil, stal se uznávaným a bohatým a už nežije. To je trochu málo…Dávám 55%, za tu snahu herců, kteří byli neokoukaní a velmi dobří. ()

Fallstock

Hořké zklamání se vydat na tento artový film. Nic extra jsem se o jeho zajímavé osobnosti nedozvěděla. Konec byl ze všeho nejhorší. Opět jeden z těch filmů, co nemá co nabídnout a prohospodařil, co se dalo. Drogy, deprese a homosexualita ve sterilním a odtažitém balení, skoro si to až překáželo. Nechce se mně věřit, že měl Yves Saint Laurent tak nezajímavý a jednotvárný život. Asi měl. Ke vší škodě jsem na ten film zrovna musela jít já. ()

anaad

Film je velmi francouzský, má atmosféru i emocionalitu. Vizuálně je vše opravdu podmanivé. A ano, nedostaneme podrobný životopis, spíš je to příběh o lásce, která vydrží všechno, rozdílnost povah, různá bolestná zaškobrtnutí i těžkou nemoc. Vidíme subjektivní pohled člověka, který vedle sebe neměl jen charismatického umělce, ale také nevyrovnanou bytost, které dokázal být oporou. ()

foils

Příznačná scéna, která celkem dobře vystihuje tento film: Saint Laurent jde po ulici, ve výkladní skříni zahlédne obřího kovového Buddhu, vejde dovnitř a koupí si ho. Bezmála dvouhodinové dílo původně herce Jalila Lesperta působí jako sbírka náhodných výjevů ze života Yvesa Saint Laurenta. Určitě se v ní najdou více než zdařilé jednotlivé obrazy, ale taky víc než spousta těch nepříliš zajímavých, a hlavně moc není jasné, proč vlastně nám Lespert ukazuje právě tyhle. V poslední letech se stalo módou zaměřovat životopisné snímky jen na jednu konkrétní epizodu ze života dané osobnosti. Lespert touto cestou nešel, avšak nesnažil se ani převyprávět celý životní příběh YSL. Spíše se pokusil přiblížit Laurentovu osobnost, a to zejména na jeho interakcích s nejbližším okolím. Potud vše legitimní. Problém nastává při popisu Laurentovy práce. Přestože je ve filmu několik scén, kde postava YSL velmi jednoznačně dává najevo, jak je jí nepříjemné účastnit se módních přehlídek, zabírají právě ony poměrně významnou část stopáže. Naopak samotnému tvůrčímu procesu navrhování je věnováno nepoměrně méně prostoru, přestože právě tvorba měla být Laurentovi podle jeho opakovaných vyjádření ve filmu životní nutností. Lze namítnout, že modelky na molu vypadají efektněji než muž hrbící se nad svými skicami. Možná, v tomto filmu však většina záběrů z přehlídek působí spíše úmorně, není jasné, co chtěl YSL svými kolekcemi sdělit. Je to škoda, protože i mezi scénami z předvádění módy se najde pár přinejmenším příjemně osvěžujících (kolekce podle Mondriana nebo přehlídka z roku 1971, kde je Laurentovo vizionářství vtipně zdůrazněno houseovým soundtrackem) - ironicky jsou však právě ty naopak krátké. ()

gael83

Je to dobové, dekadentní, oslnivé a přesto dost zjednodušené, samozřejmě vyprávět životní story na ploše "102 minut" není snadné, ale těch přehlídek tam bylo přeci jen moc, ideálně by stačila ta závěrečná jako pocta, to že byl narušený, psychicky nestabilní a emočně labilní to je skoro každý skoro génius který ve svém oboru dosáhne vrcholu, všechno má svou daň a za každý úspěch se platí. Proč v tom jsou pokaždý drogy? Vedlejší roli hraje Paříž ve své pravdivé kráse. ()

jarmil8

Popisný životopis módní ikony s příjemnou atmosférou a zajímavými herci. Bohužel jsem z filmu nezjistil, čím byl YSL výjimečný. Tak snad příště. ()

camomilla

Nepopiram mnohe prednosti filmu, ale byly uplne upozadeny roztristenym pribehem, skakajicim dejem a mozna nekterymi az zbytecnymi pasazemi. Zustala mi akorat dekadentni chut filmu, ktery nedokazu poradne shrnout. ()

cist

Ty životopisy návrhářů začínají být jak přes kopírák. Z nevinné čáry na papíře se stane geniální kolekce, následována drogovými a sexuálními eskapádami umělce, končící finálním potleskem ve stoje na jeho poslední přehlídce. Nejzajímavější částí tohoto filmu jsou samotné přehlídky a jejich hezké snímání. Slabší je scénář a z hereckých výkonů taky nejsem odvařený. Zaujal mě Yvesův partner (Guillaume Gallienne). Škoda, že se scénář nesnažil víc držet této linky vztahu dvou silných osobností. Hvězdička na víc pro tento film je za nádherné kostýmy. Čestnou výjimku v tomto žánru tvoří Nit z přízraků, která neuhnula z hlubší psychologizace do divácky atraktivnějšího světa skandálů. A opět šťouchnutí do zdejších komentátorů: ano, je strašně důležité, že YSL byl HOMOSEXUÁL, proto to musíme ve svých kritikách podtrhnout a zdůraznit. že měl "teplomilnej vztah k chlapům" (Malarkey), a že "holdoval homosexuálním životu" (Juta), protože pořád žijeme v roce 1903, ne asi. ()

sabatko

Cekala jsem sondu do umelcovi duse a namisto toho jsem se dockala jen primarniho podani jeho sexualniho zivota. Retrospektiva,kterou jsem ocekavala (minimalne ve vztahu k jeho matce)se nedostavila. Co se naopak dostavilo bylo zklamani z hudebniho doprovodu,ktery nekorespondoval s dejem ba naopak spis pusobil rusivym dojmem. Protoze pro me zivot umelce jmenem YSL neni nicim novym,dokazala jsem se (byt krkolome) v deji zorientovat,ale byt jinak,byla bych se ztratila.Jiste se dalo vic vyuzit jeho zavislosti na drogach a naopak mohl byt divak usetren o sexualni naboj ktereho bylo jak jsem cekala zbytecne prilis. Co bych u takoveho dila ocekavala je vetsi rozpracovani jeho zavislosti a byt reziserem,podivala bych se na tohoto umelce vice jako na lidskou bytost a mene prave jako umelce.O to prece jde,priblizit jej Nam, netalentovanym;) ()

Evziiik

Očekávala jsem něco jiného, víc módy, hlubší pohled do módního průmyslu a detailnější náhled na práci a dílo jednoho z nejznámějších a nejvýznamnějších módních návrhářů. Místo toho je film zaměřený opravdu pouze na osobnost jako takovou, psychiku, problémy, osobní život... tedy především život milostný, který ve filmu hraje prim. To mu ovšem neubírá na zajímavosti a přitažlivosti. Ač chápu kritiku jiných a tedy i nižší počet hvězdiček, já se k této partě nespokojených dnes nepřidám. Film mi odkryl návrhářovu komplikovanou osobnost a duši člověka, který si vlastně nevěděl rady sám se sebou. A přesto, nebo možná právě proto, ho miluje celý nejen módní svět. ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST

10.07.2014

YSL oblékne Francii. Dvakrát.

YSL oblékne Francii. Dvakrát.

08.01.2014

Do francouzskch kin se letos chystají hned dva filmy o jednom z nejvýznamnějších módních návrhářů 20. století Yves-Saint Laurentovi (1936-2011). Logo YSL se stalo značkou známou po celém světě a o… (více)