Teorie všeho vypráví výjimečný a neuvěřitelný životní příběh Stephena Hawkinga, který na svém velmi nemocném těle nosí jednu z nejchytřejších hlav, jakou kdy lidstvo poznalo. Byť by vám hravě vysvětlil nesrozumitelné zákonitosti fungování vesmíru, sám možná nechápe, jak je možné, že jeho vlastní život zachránila tak neobyčejná věc, jakou je láska. Příběh začíná v roce 1963, kdy má jednadvacetiletý Stephen Hawking, student kosmologie na Cambridge, našlápnuto ke skvělé budoucnosti. Spolužáci i profesoři ho naprosto zbožňují, stejně jako krásná Jane, která na téže škole studuje umění. On na oplátku zbožňuje ji. Když však v osobním i profesním životě stane na pomyslném vrcholu, zažije nemilosrdný pád. Doslova. Lékařské vyšetření po jednom z mnoha jeho „nešikovných" škobrtnutí vyřkne drsnou diagnózu – neléčitelné postupné ochrnutí nervového systému, které do dvou let ukončí smrt. Jenže Jane a Stephen se osudu vzepřou. Vezmou se a snaží se žít normální život. On si nemoc nepřipouští a dodělává si doktorát. Ona ho všemožně podporuje, často až za hranici sebeobětování. Čím víc se blíží předpokládaný konec, tím hektičtěji se oba snaží společně žít. (CinemArt)

progression

Výborný životopisný film o vyjímečné osobnosti Stephena Hawkinga a jeho neuvěřitelném příběhu vítězství vůle (a lásky) nad nepřízní osudu i nad pesimistickými prognózami. Na rozdíl od předešlých dokumentů, kde převažovala problematika vědecká a odborná tady díky scénáři, který vzniknul na základě autobiografické knihy, kterou napsala Jane Hawkingová společně s dcerou, je tady ta věda "maličko upozaděna" a film se zabývá daleko více osobním životem. Jedna z nejchytřejších hlav světové historie na "nejslabším těle" a jak už to tak docela často bývá, když člověku v něčem přebývá, tak jinde tomu je zase ubráno. A nemyslím tím zdaleka jen "postižení fyzické", ale i to "citové a morální". Jenže se to dost těžko posuzuje "zdálky", určitě se všechna tato hlediska v životě navzájem ovlivňovala a i o tom je tento film. Vynikající herecké výkony Eddieho Redmayna v hlavní roli, ale zrovna tak i Felicity Jones jako jeho milující i obětující se manželky jen umocňují vyznění celého neuvěřitelného příběhu a i když Stephen Hawking loni "odešel" zkoumat časoprostor i černé díry více zblízka, na jeho životní příběh se určitě jen tak brzy nezapomene. ()

Michi88

Další překvapení. Eddie Redmayne v hlavní roli naprosto perfektní a Felicity Jones byla kouzelná. Sice fyzika a všechny její odvětví mi nic neříkají a ani se o ni nezajímám, ale příběh Stephena mě dostal. První půlhodina sice trochu slabší, ale pak kvalita stoupla. ()

Mishqo

90% ... Nádherná vec. Prekrásna hudba. Úžasní herci. Klobúk dole pred Eddie-m Redmayne-om. Krásne napísané. Slzy sa ronili. Hawkingov ostrovtip nemal chybu. A tak. Nechce sa mi viac už písať. ()

Maik22

Život je krutý, o tom žádná a tento příběh tomu dává za pravdu. Bohužel však pro mne jako diváka se jedná o dvouhodinové nudné drama, které je snad mířené na emoce amerických diváků za účelem získání Oskarových trofejí. ()

hroubek

Další životopisné drama. Asi takhle by se dal film zaškatulkovat do jedné kategorie. Faktem, ale zůstává, že při sledování jsem neměl jediný důvod nevěřit, že do té teto kategorie patří. Film sám osobě není špatný, jen mě přišel dost nevýrazný. Přišlo mě to, že nikdy nejde do hloubky a ukazuje jen to co opravdu chce. Řemeslně je to udělaný moc pěkně, ale celé mě to přišlo jakoby "bez emocí". O to více to zamrzí, když vidíte herce jak se naprosto oddávají svým rolím a hrají hodně fyzicky a James Marsh to natočil celý, tak nudně. Celou dobu jsem měl pocit jakoby si odškrtával položky co se musí ve filmu ukázat. Eddie Redmayne hraje velmi dobře, hlavně jeho fyzický projev se mi moc líbil, výrazy v tváři, chůze, vozíček, mluvení atd. Felicity Jones má z mého pohledu mnohem vděčnější roli, kde se může mnohem lépe profilovat a krásně to dokazuje několik scén, kdy má morální dilemata. Zbytek herců hraje dobře a krásně hlavní dvojici doplňují. Teorie všeho není vůbec špatný film, jen mě nesedlo jakým způsobem je film vyprávěn a jak dávkuje emoce. ()

Pump

Skvělé zpracování životního příběhu Stephena Hawkinga. Z vlastní zkušenosti vím, že bez velké lásky a oddanosti druhému, nelze některé věci a obtíže překonat. Myslím si a jsem toho názoru, že díky Stephenově manželce byl celý příběh nakonec se šťastným koncem. Nevěřím, že filmaři museli cokoli přehánět, protože láska je opravdu mocná čarodějka. Také Stephen Hawking není žádný hlupák a to dohromady dělá z tohoto páru skvělý tým. Souhra okolností, rodina a další aspekty mají také svou roli. Nic není v životě jen tak. Krásný příběh, který se dá shlédnout i bez výraznějších emocí, pokud člověk bere život takový jaký je a drží si nadhled. ()

romajz15

Jeden z nejlepších životopisů, jaký jsem viděl. Je to hodně emociální, velkou část odvádí skvělá hudba a kamera, což dohromady vytváří úžasně dojemné momenty, které hrají na divákovy city, ale když to funguje tak proč ne. Film měl dostat více oskarů, ale za hlavní roli ho dostal Eddie Redmayne zcela oprávněně, protože kam se na něj hrabe Benedict se svým Alanem Turingem. ()

Narya89

Tak Theory of Everything je zajisté nejdojemnějším snímkem poslední doby, a to ne takovou tou prvoplánovitou přeslazeností, ale tím, jak silná dokáže být lidská vůle i v tom nejomezenějším těle. Člověk si musí po zhlédnutí osudu Stephena Hawkinga uvědomit, jak vděčný by měl být vůbec za možnost vylézt schody, sám se najíst nebo i jen vyjádřit, co si myslí. Některé věci zkrátka považujeme za samozřejmé, ačkoliv jimi nejsou, a ze svých problémů děláme střed vesmíru, ačkoliv jsou ve srovnání s těmi Stephenovými neskutečně malicherné. Ale reálně každý den, který tu jsme, má smysl a každou myšlenku, kterou můžeme obohatit tento svět, stojí za to vyjádřit - třeba tento nevýznamný komentář nechť slouží jako poklona výbornému vědci a neskutečně silnému člověku Stephenu Hawkingovi (a Eddie Redmaynovi) a všem těm, kteří při něm stáli a umožnili mu stát se tím, kým se měl potenciál stát. ()

Timak

I přes faktické chyby si tento film musíte zamilovat. Stephen je neobyčejný muž a (možná proto) má neobyčejný život. Stejně tak herci podali neobyčejné výkony (zvláště Eddie). Asi nemá cenu cokoliv dodávat. Možná snad jen ta stopáž mohla být kratší ... ()

lucascus

Ano. Je to limonada, ale ta nejlepsi. A to ja muzu. Predevsim vse podtrhuji perfektni herecke vykony, v cele s Tim, ktery byl oceneny Oscarem - zcela pravem. ()

Sany33

Môj prvotný záujem o film o Stephenovy Hawkingovy bol úplne zrejmí, chcel som sa dozvedieť viac o tom čo stálo za získaním nobelovej ceny a trocha aj pochopiť príčiny jeho choroby. Toho druhého sa mi dostalo v nemalej miere a k tomu ešte aj kopec romantiky a rodinných záležitostí spojených s láskou, rodinou, chorobou, vzťahmi a deťmi. Ale môj záujem o tento film vzbudila práve tá prvá časť vidina nahliadnutia do tajov Hawkingovej mysle a toho ako sa k teórií dopracoval a toho bolo teda vo filme pramálo. Film sa vôbec nehrá na bibliografický román ani na životopisný prehľad skôr to hrá na romantickú drámu. A nejde muu to vôbec zle akurát ako som už spomínal Stephenovy fanúšikovia by asi chceli vidieť viac ako peknú drámu o živote jedného z najväčších ľudí 20 storočia. To, že si Redmayne odniesol ocenenie akadémie asi nikoho neprekvapí zahrať Stepeha muselo byť pre neho najťažšou skúškou a navyše aj životnou rolou do ktorej by sa len tak niekto vžiť nemohol. V tomto prípade odpúšťam, že ste toho Oscara nedali Leovi. Vyšší nad priemer čo sa týka životopisného filmu. 65% ()

Eleanor05

Film v podstatě, kromě zákeřné nemoci pana Hawkinga, nemá zápletku. A ani ona nemoc, překvapivě, nemá na Hawkingovo okolí žádný zvláštní dopad. Všichni jsou po většinu stopáže sluníčkově nadšení a dojatí, to že film pojednává o vůbec nejslavnějším soudobém fyzikovi, je zmíněno spíš mimochodem. Hlavní těžiště snímku tkví v jeho nadpozemsky čistém vztahu s nekonečně chápavou manželkou, která je pro svého milovaného ochotna dělat téměř vše bez sebemenšího problému, tápání, selhávání atd. To vše jen v menším měřítku platí i pro celou jeho rodinu, přátele a dokonce i učitele na univerzitě. Zkrátka na skutečný život je to značně zidealizované, optimistické a neuvěřitelné. Pokud ovšem bývalá paní Hawkingová napsala svou knižní předlohu k Teorii všeho popravdě, pak se jí tímto hluboce omlouvám s hořkým uvědoměním si, že mě v životě tedy takto úžasní lidé neobklopují ani zdaleka... Potěšující na tom celém ale je, že Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli už druhým rokem dostal herec, který si ho zasloužil. Škoda jen, že Felicity Jones se od Invisible Woman v herectví příliš nezlepšila a kromě scén s pláčem, které celkem zvládá, není Eddiemu Redmaynovi ani srovnatelnou partnerkou. ()

VasaX

Romantické drama. V kterém Eddie Redmayne exceluje jakožto Stephen - osoba. Bohužel vše okolo upozaďuje Hawkinga jako vědce a nedává divákovi moc pochopit, proč je tak slavný. Napíše pár příkladů na tabuli, párkrát s někým podiskutuje, přednese myšlenku, o které se s nadsázkou dá říct, že by mohla dnes napadnout kdejakého vědce, lidi mu najednou začnou prokazovat respekt a napíše knížku o něčem, co shrnul do jednoho souvětí, které se prodá miliony. Není tady kontext, není tady souvztažnost. Rámec vědy chybí. Ale na druhou stranu příběh Stephena jako člověka je skvělý a skvěle zahraný. A to mě na tom chytlo nejvíce a to si zaslouží čtvrtou hvězdičku. ()

Beatle

Poslední dobou mám pocit, že Akademii dochází nápady, komu Oscary dávat. Eddie Redmayne si více obdivu zaslouží v Dánské dívce, neboť tam celý film alespoň mluví. Avšak zde, kde polovinu filmu jen tráví s pokřiveným obličejem, mi přijde že je jeho vítězství Oscara spíše oceněním pro Hawkinga samotného. Romantický příběh mě tedy ani z poloviny nezaujal tak, jako mnohem vědečtější verze z roku 2004. Bylo to pěkné, ale bylo toho dost. Raději si asi přečtu onu originální předlohu Jane Hawking. ()

VanTom

Málokdo si dokážeme představit tu hrůzu, když tělo požírá takováto destruktivní nemoc. A ještě těžší to snad mají ti nejbližší, kteří se o "bezmocnou zkroucenou trosku" (fakt přesvědčivý Redmayne) musejí dennodenně postarat. Přesto se snímek (v první polovině vůbec) nepoddával zamračeným depresím a tvářil se (jaksi ostentativně) pozitivně. Jako by se však "hollywoodský závoj" posléze lehce potrhal a vzletný tlak na pilu "s kosmickým přesahem" ve mně - i přes stálý faktografický zájem o Hawkingův životní osud a triumf - už žádnou citovou odezvu nevyvolal. ()

vyfuk

Sere medvěd v lese? Jen se ptám. Tento film je speciální v tom, že je to v podstatě doják. Tohle doping! Regulérní podvádění! Nemůžete si takhle hrát s mými city! Každopádně film je sám o sobě úžasný, ale jedna věc mě s prominutím vskutku srala. A to asi to, že tvůrci podobných filmů nejsou schopni udělat film, který se zaměří jak na genialitu postavy, tak na jeho osobní život. Teorie všeho je jasný úkaz toho jak se to nemá dělat. Celé se to točí kolem toho jak chudák Stephen si slintá do klína a neví co dělat se svým úžasným a zároveň strašlivým životem. Nakonec to dopadne tak, že na tabuli prsknou pár čísel a písmenek, což bych dokázal i já a nepotřebuju na to žádné PhD. Film má v celku kvalitní podtext hudby, který je dosti nezvyklí, ale to není důvod, aby jsme si s notami utírali anální otvor. Celkově vzato jsem potěšen, ale i zklamán, jelikož jsem čekal něco trochu víc geniálního. Už jen čekám až někdo udělá film o Einsteinovi, který nebude o E=mc2, ale o destilátech ze švestek. Práce herců se dá už jen snad jenom docenit Oscary. Takže se tedy ptám: sere medvěd v lese? ()

Killda

No... jeden velký herecký výkon... a to je bohužel vše. Akademicky převoněný snímek, který by zasloužil bohatější režijní nápaditost. Ale jedna věc se musí nechat, film ve mě okamžitě vzbudil velký zájem o Hawkinga a jeho myšlenky. Stručnou historii času si tedy připisuji do povinné budoucí četby. ()

FrajerTom

Tři hvězdičky v hodnocení filmu jako takového nic nemění nad mým hlubokým obdivem a respektem ke Stephenu Hawkingovi a jeho manželce Jane..To, čím si v životě prošli a s jak obrovskou vnitřní sílou to zvládli, je neskutečné. Herecký výkon Eddieho Redmayna navíc hodně silně zatřásl s mým přesvědčením, že letošní Oscar musí bezpodmínečně dostat Michael Keaton. ()

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

11.02.2018

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

Podzimní hody dokumentárního filmu v Jihlavě

03.10.2017

Manželské etudy dokumentaristky Heleny Třeštíkové po 35 letech. Krutosti nacismu i pozadí Mnichovské dohody v díle slavného režiséra Marcela Ophülse. Znělka letošní Ji.hlavy z dílny hollywoodského… (více)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Potterovský nástupce nalezen

Potterovský nástupce nalezen

02.06.2015

J. K. Rowlingová možná nikdy nenapíše pokračování Harryho Pottera. Už v listopadu 2016 ale dostaneme první díl jeho filmového prequelu, v němž se podíváme do stejného kouzelnického světa na začátku… (více)