Jednou za rok se americké ulice vždy na dvanáct nočních hodin promění v peklo. Nepracuje ani jedna ze složek záchranného systému a všechny zločiny, včetně těch nejtěžších, jsou zcela legální. Téhle brutální noci se říká Očista. Režisér James DeMonaco před rokem pozitivně šokoval nízkorozpočtovým thrillerem s „očistně" originálním nápadem, za což byla Očista po právu odměněna mimořádnými výsledky v kinech. A tak zcela přirozeně vznikla dvojka. Zvlášť když její předchůdce položil řadu znepokojivých otázek a zdaleka neodpověděl na všechny. V noc Očisty by se po ulicích pohyboval jenom sebevrah nebo člověk s neodolatelnou touhou po zabíjení. Jedním z nich je po zuby ozbrojený chlap, který chce dočasnou beztrestnost využít k tomu, aby „potrestal" opilého řidiče, jenž mu před časem přejel dítě. Nebude to mít jednoduché, protože všichni ti, kdo tuhle noc chtějí „jen" přežít, se před vypuknutím Očisty snaží maximálně zabezpečit. Manželé, kterým se krátce před jejím začátkem porouchalo auto, a oni uvízli někde na předměstí, měli v tomhle směru neskutečnou smůlu. Stejně tak matka s dcerou, které se marně pokusily proměnit svůj byt v nedobytnou tvrz. Náhoda svede tyhle čtyři bezbranné zoufalce dohromady s výše uvedeným osamělým mstitelem. Je jim jasné, že pokud mají mít aspoň nepatrnou šanci na přežití, musí se ho za každou cenu držet. Jenže on má svůj plán a v něm vyděšení a neozbrojení „civilisti" nehrají žádnou roli. Noc ale zdaleka ještě nekončí a pro všechny připravuje pár nepěkných překvapení. Zatímco první Očistu bylo možné díky jejímu zasazení do interiéru jednoho domu označit za komorní thriller, pokračování je výpravnou akcí, která nešetří napětím, brutalitou a nečekanými dějovými zvraty. (Cinemart)

jefff

Nápad prostě dobrý, ale druhému dílu trochu chyběla atmosféra. Postavy celkem fajn, pár ostřejších scének také potěšilo, ale doufal jsem v hutnější atmošku, která nepřišla. Škoda. ()

civrss

Ani nevím, jestli je to lepší než jednička, nebo není. Ono se jedná o dost odlišné filmy, přestože je tohle pokračování. Nemůžu říct, že by mě film nebavil, v kině Atlas byla při projekci příjemná atmosféra. Začátek filmu je vcelku pomalý, snímek se nám snaží představit postavy a vykouzlit jim charakter tak, abychom se o ně během sledování báli a přáli jim slyšet onu sirénu v sedm ráno, která by jim zachránila život. U mě má tohle dost opačný účinek, většinou u hororů a podobných filmů přeji hrdinům zajímavou a originální smrt. Bohužel i zde platilo toto pravidlo a při jedné scéně, kdy hrdina dostane zásobník kulek přímo do hrudníku jsem se upřímně pobavil. On celý film má chvílemi trochu komediální nádech, to cením. Jinak horor určitě ne, na to nestačí dvě obyčejné lekačky, ale jako lehce ironická naháněčka v ulicích proč ne. Jednička byla více atmosférická, prostředí domů a osud jedné rodiny zde nahradí centrum města a zavšivené uličky. Akčnější a vtipnější, ovšem jestli lepší... Přecejenom Lena Headey je osobnost. ()

Lukoboss

Jednoznačně lepší než jednička, proto musím tady hodnocení zvýšit. Ale zase ne tak moc, protože to pořád zůstává takovým tím horor-thrillerem s americkým pojetím, kdy se stane nejedna "náhoda" (auto přestane jet v nejmíň vhodnou chvíli nebo když jsou hlavní postavy schovaný ve tmě před zabijákama, skočí na ženskou krysa atd.) a další hlouposti se k tomu přidají. Tady už se sice trochu J. DeMonaco poučil, ale pořád by to ještě kousek chtělo, aby si to zasloužilo vyšší hodnocení. Předpokládám, že se dočkáme ještě minimálně "trojky" - to je dneska v módě - a tam se ukáže, jestli si tvůrci popustí uzdu fantazie v rámci kvalitních mezí. ()

MiaMoonlight

Nesla jsem si stejné očekávání, jako když jsem mířila do kina na první Očistu. Tentokrát mě však tvůrci nezklamali. Ulice, krev, špína, masky, lidský odpad, zbohatlíci a naprostá šílenost. A to vše v jednom zasazené do dobře vytvořeného fungujícího příběhu, který má tentokrát nějaké to srdce a dokonce i koule, protože to není jenom o ošklivém klukovi a zakrváceném černochovi. Ne, tentokrát očistíte svoje duše pořádně. Bless America, a nation reborn. Tahle Amerika se mi líbí. ()

netahlo

Uvazoval jsem o trech hvezdach, ale ta typicky americka komedie na zaver me odradila. Jinak ale prece jen o dost povedenejsi nez zoufala jednicka. Herecky teda ani ne, to tady bylo spis horsi.S vyjimkou Grilla, ten to ukociroval solidne. Ale bylo tady nekolik zajimavych napadu, treba lov pro zbohatliky. Potencial tohoto nametu ale porad zustal hrube nevyuzit. Dvojka uz s hororem nema spolecneho absolutne nic a dalsi dil nema smysl. ()

Dromed

No snad by ani nebylo marné mít jeden den v roce kdyby jsme si to mohli vyřídit se zkorumpovanými politiky, arogantními šéfy, vydřidušskými bývalými ženami, otravnými sousedy. Pročistit ulice od fetek, bezďáků a cikošů... První díl měl na rozdíl od tohoto příběh, napětí a Ethana Hawka. V tohle filmu jenom lítali po ulici připosraní ode zdi ke zdi. Tak proč má tenhle přizdisráčský film o 8 % víc nechápu. ČSFD by zřejmě taky potřebovala očistu. ()

sedm.1

I druhá Očista trpí tím samým neduhem, co její předchůdce. I tentokrát se tvůrci totiž snažili o něco víc, než o přímočarou zábavu a ve výsledku se ani jednou nedokázali rozhodnout, jestli půjde o čistokrevnou vybíjenou, nebo spíš thrillerové drama. A tak z toho v obou případech pak samozřejmě vznikl jen takový kostrbatý mišmaš, kde ovšem nefunguje ani jedna z cest. Nadále mě tedy fascinuje celý ten nesmírně originální a nápaditý námět, ovšem v tomto pokračování se ve mně zároveň ještě více prohloubila nasranost, o jak moc promarněnou šanci jde. A bylo by úplně jedno, jestli by šlo o nekompromisní krvavou jízdu, či nervydrásající dramatický thriller, plný skutečných emocí, ale ubíralo by se to jasným, vytyčeným směrem, který by měl ksicht a tvar. Konkrétně ve dvojce se ale právě prohloubila ještě víc ona nerozhodnost, takže zápletka je tvořena chvílemi až naprosto nesouvisejícími epizodkami, kdy prostě jen banda jistých obyvatel pobíhá po městě a prožívá různá „dobrodružství“. Nějaká výraznější souvislost tu ale absolutně nedostala šanci, takže jako celek Očista 2 absolutně nefunguje. Ještě větší problém ovšem je, že nefunguje pávě ani epizodně, kdy jednotlivým soubojům, přestřelkám a finálním Očistám chybí ty správný koule, energie, výraznost, nápaditost, jde prostě jen o tuctové honičky, či přestřelky, bez nějaké větší efektivity, kdy ještě pak navíc těch konfrontací není ve výsledku nakonec ani tak moc. Docela mi tu pak chyběla i větší údernost a syrovost, která v první Očistě měla své důstojné místo, což se zde pak projevilo především v téměř až happyendovém závěru, no fuj. Ale abych jen nekritizoval, jak jsem již zmiňoval, ten samotný námět už dělá 50% úspěchu celého filmu, určitě se opět povedla navodit i parádní atmosféra, Purge: Anarchy disponuje i docela slušným napětím, i zde funguje onen tíživý pocit znepokojení a zneklidnění, mnohem víc než v jedničce mě tu oslovilo obsazení, kdy především tedy Frank Grillo je úžasný řízek, kterému bych přál v budoucnu nějakou fakt výraznou roli, protože tady jako nasranej mstitel vážně válí. Opravdu hodně mě nadchl i dechberoucí a nervydrásající hudební doprovod, který dokázal většinu scén fakt vyšperkovat na maximum a ten mě tu prostě bavil vážně moc. Můj celkový názor na druhou Očistu je ale zkrátka velmi podobný tomu na první, takže slušná zábava, která má spád, ve spoustě ohledech jde o nadprůměrnou podívanou, ovšem pořád si rozhodně stojím za tím, že z toho námětu šlo vytřískat daleko, ale opravdu daleko víc, takže ve výsledku prostě nemohu popřít ani jisté, nemalé zklamání. ()

herr_carter

Originality jedničky už to ani dosahovat nemohlo, zase to má ale větší spád a jde do hloubky. Co je na tomhle filmu největší škoda, je herecký ansámbl plný přehrávajících a nehrajících debilů - chudák Frank, okřikovat pořád dokola tu mladou černou krávu, to se divím, že nedostal sám chuť na pořádnou očistu..........................moje hodnocení = 6 z 10. ()

The Viper odpad!

Frank Grillo aka Batman bez masky se prohání ulicemi ve svém batmobilu a jako zběsilý zachraňuje jednu uřvanou p*** za druhou. Aby toho nebylo málo, tak film naplňuje všemožné klišé včetně neprůstřelných plášťů všech hrdinů a přidává k tomu i Bratrství černé packy, které je na místě ve vteřině a vůbec nepůsobí jako rasistická sekta ovládaná fanatikem, jsou to přeci lovci boháčů a to je cool. Očista je výborný a zábavný nápad, ale bohužel i druhé provedení je naprostým výkalem. ()

kenkaku

Výrazně lepší než poprvé. Film má jiný koncept a jakoby i jiného režiséra. Snaží se tu o hodně stylovou podívanou a jde mu to. Chytře stavěná kompozice dělá ze spousty záběrů líbivé obrázky (hořící autobus křižující horizont... myšlenka s kamiony a co se stane, když se zvednou vrata návěsu... všechny záběry s vymazleným Dodgem prakticky taky :)). Celkově to prostě působí lépe a co mě samotného překvapilo jak děj odsýpá. V polovině jsem měl pocit, že se toho už "semlelo tolik", že pocit nudy tedy rozhodně nepřišel. Navíc postavy... zlepšení o 300%. Frank Grillo byl dobrá volba. Celkový akční podtext totiž filmu prospívá a koncept spojení několika dějových linií do jedné taky. ()

DavidS.

"Hispánské" pokračování, které se z domečku rozprostře do ulic, aby bylo mnohem důslednější i znepokojivější společenskou kritikou a zároveň i vydařenějším žánrovým počinem, než jednička...Střih tragický...Frank Grillo dominující... ()

bari68

Sequel, ktorý ani náhodou nerobí žiadnu ostudu prvotnému filmu. Má to spád, napätie, baví to. Bohužiaľ sa ani tu nevyhneme určitým nepatričným faktom čo sa do americkej nátury s dávkami patosu ,,hodí,,. ()

Sajuska1991

Asi takhle - bylo to snesitelnější než jednička. Jakože dobrý to bylo :-) Konečně se to neodehrávalo jen v jednom prostoru, ale po celém městě, bylo v tom zamotáno více příběhů a proto to i lépe bavilo. No a v neposlední řadě dotáhly detaily ohledně toho, co vše vlastně při takové očistě může vznikat, jako např. spolky bohatých, bavících se při očistě. Jojo, nic jsem od toho nečekala a dostala toho plno :-) není to eňoňuňó, ale na fajnovku to stačí ;-) ()

KoRner

Výborný survival akčák typu Útek z New Yorku, alebo hry Manhunt, z ktorej si dokonca požičali masky aj dozelena zafarbené kamerové záznamy. Mám síce pocit, že tú vzdialenosť od svojej obete hlavný hrdina vo svojej príprave trochu prepískol a tú malú čiernu dcéru by som zastrelil po prvých pár metroch, ohodnotím to však vysoko, pretože ma to po celý čas bavilo. ()

Han22

Očista 2 mění žánr, z hororu se stává akční béčko. Místo jedné rodiny sledujeme skupinu lidí, kteří během Očisty uvíznou ve městě s mstitelem a snaží se přežít. Je to takový to mírně postapo béčko se spoustou nadsazených akcí, kde magoři v bugynách projíždí tunely a likvidují bezďáky plamenomety, zbohatlíci si pořádají lovy v nóbl klubu a své si řekne i fašistická vláda. Je to pitomý až na půdu, ale na druhou stranu kulkami, mrtvými ani krví se nešetří a tak jsem opět spokojený. Jen... opravdu musí režisér pokaždé někoho sympatického zabít? ()

Bay a jiná galaxie

Bay a jiná galaxie