Morholt

Já vždycky říkal, že bubeník je něco jako hokejový gólman. Také si žijí v tom muzikantském světě vlastní příběh a v rámci kapel se těší určité výjimečnosti. A stejně jako v hokeji potřebuje brankář trenérovu důvěru, tak v hudební skupině potřebuje bubeník tu dirigentovu. Když to mezi nimi hapruje, ovlivní to celý tým. A tady je to haprování vyhnáno až na hranu absurdity, což je dáno především postavou psychotického dirigenta, kterého oscarově zahrál J.K.Simmons. Ale říct, že byl film jen o něm, by bylo nefér vůči Milesi Tellerovi, který mu byl víc než důstojným protihráčem nebo spoluhráčem. To záleželo na tom, jak byla vyhrocená momentální situace. Zkrátka tihle dva zahráli výtečný duet a Whiplash je z letošní oscarové nabídky asi mým největším favoritem. 80% ()

jerry12

90%. Až po mně někdo bude chtít doporučení na největší herecký koncert roku 2014, bez váhání vypálím název tohoto snímku. Ne snad, že by tu nebyly k nalezení stejně špičkové herecké výkony (Matthew McConaughey v Interstellar, Benedict Cumberbatch v The Imitation Game a další), ale ve většině případů jeden herec dominuje nad ostatními; Whiplash však nabízí výjimečný herecký duet, který před pozadím velmi jednoduchého a vlastně ne tak zajímavého příběhu, a už vůbec ne originálního, rozvíjí emočně neuvěřitelně silné charaktery, v čele s J. K. Simmonsem, jehož mimický a rétorický výkon hraničí s lidskými možnostmi a rozhodně patří na úplný vrchol kandidatury na zlatou sošku, přičemž neméně geniálně mu sekunduje Miles Teller v jednom z nejvypjatějších a fyzicky nejnáročnějších výkonů snad od prvního Rockyho. Scénář není nijak zvlášť sofistikovaný (zde upřímně řečeno nominaci na Oscara příliš nechápu a nesouhlasím), nicméně velmi výjimečně lze i tuto skutečnost pominout, naservíruje-li vám někdo tak skvěle natočenou a především precizně zahranou emocionální bombu, jíž Whiplash dozajista je, díky tomu, že stojí na charakterech a jejich konfrontacích, jejichž napětí a chvílemi až "thrillerová" atmosféra by se daly krájet. Nu což, letošní Oscary budou velmi nepředvídatelné... ()

Kamca_

Miles Teller ... Já toho kluka mám film od filmu radši. Je to vážně velký talent. Tenhle žánr mu sedí. V tomto případě se do role krásně vcítil a věřila jsem mu každé slovo. I ostatní herecký výkony byly výborný. Hudebně se mi to nelíbilo až tak, jak jsem čekala. Jazz totiž moc nemusím. A dějové pasáže s bicíma mi chvílema braly dech. 80%. ()

seale

„Našlapaná“ sonda do duše ambiciozního hráče na bicí :). Vzpomněla jsem si na svá středoškolská léta. Není divu, že jsem si chtěla splnit svůj dětský sen a do bicích taky dva roky chodila :) je to skvělý nástroj. A není divu, že jsem paličky odložila. Vyžaduje to trénink a trénink. --Potom obecně je tento filmek sonda do světa muziky. Je kumšt, když muzikanti umí, co dělají a dělají, co umí. --Kromě obsahu a režie mě na tomto filmu taky moc zaujala kamera. Menší mínus uděluji té soutěživosti a stresu, přijde mi, že se bez toho muzika obejde. ()

Handle

Jooooo! Whiplash je přesně ten typ filmu, u kterého si na konci řeknu, že bych občas neměl s plným hodnocením tak plácat a měl bych si ho šetřit na takovéto lahůdky. Od začátku do konce je to jedna velká jízda, klidně bych se na tenhle příběh vydržel koukat ještě další hodinu. Všechny oscarové nominace jsou opravdu na místě - filmařsky je to precizní. No a takový výkon Simmonse asi ani netřeba komentovat, to je neuvěřitelné, co předvádí. Nutno podotknout, že dobře však hraje i Miles Teller. Po skončení snímku jsem byl tak trochu beze slov, takhle nadšený jsem fakt dlouho nebyl. A to i přesto, že myšlenkově jsem se s tím příliš neztotožnil, postavy jsem příliš nechápal a jak píše DaViD´82 - stále jsem si při sledování pokládal otázku: Stojí jim to za to? Ovšem film za to stál a jsem strašně rád, že jsem měl možnost vidět ho v kině, protože doma na počítači by zrovna tenhle kousek ani náhodou tak skvěle nevyzněl. VYNIKAJÍCÍ! Jednoznačně můj osobní favorit roku 2014. ()

Shaqualyck

J.K. Simmons je prvotřídní hovado oscarových parametrů, o tom žádná. Nutno ale podotknout, že ani jeho nadaný žák se nechová zrovna předpisově. Soutěž o největšího magora nicméně končí nefér plichtou a závěrečné titulky přišly v tu nejméně vhodnou dobu. Ale jak praví klasik, v nejlepším se má přestat. Souhra soundtracku s obrazem je strhující, zvraty nečekané a upřímně si nevzpomínám, kdy jsem naposledy viděl podobně dokonalé souznění obsahu a formy. Film s velkým F. ()

aniiicka

Ujeté, vyhnané do krajnosti a svým způsobem geniální. Už se mi dlouho nestalo, aby mě závěrečná scéna u filmu tak zbourala :) TA HUDBA!!! a hrozně se mi líbí ten oranžový jako by retro filmový plakát. ()

Lacike

Jedná sa o jeden z tych filmov u ktorych je nepodstatné rozoberat jednotlivé zlozky. Proste vas buď nezaujme alebo ovela pravdepodobnejsie vas behom par minut uplne pohlti a az do konca nepusti. Po skonceni filmu som bol uplne vystaveny jak hlavny hrdina. Takze vôbec nevadi, ze zapletka je ohlodana na kost. J.K. Simmonsovi toho oscara prajem. Bude zasluzeny. Ale ani Miles Teller za nim nezaostava a svoju ulohu si poriadne vytrpel. Dalsom dychvyrazajucou zlozkou je famozna kamera a strih. Damien Chazelle by kludne mohol tocit genialne videoklipy. Alebo rovno akcne filmy. 8/10. ()

RelaxMan

Nejsem fanouškem jazzu, ale jsem fanouškem dobrých filmů, tudíž po velmi přesvědčivém traileru jsem na to musel jít. Udělal jsem dobře, tenhle film je po všech stránkách velmi podařený. Skvělá režie, kamera, střih, zvuk, velmi dobře napsané dialogy a hlavně herecké výkony. Obzvlášť výkon J.K. Simmonse. Herec, který jeden čas hrál skoro všude na co jsem koukal, ale nikdy úplně nevynikl. Jsem rád, že konečně dostal příležitost a předvedl se ve své životní roli. Doufám, že za tento herecký výkon dostane Oscara a nabídky na zajímavé role. ()

ScarPoul

Je to celkom sranda. Teller je síce sympoš, ale keby mi niekto povedal, že raz bude bušiť do bubnov až mi z toho bude preskakovať, poslal by som vás kade ľahšie. Viete ako sa častokrát hovorí, že film musí mať dušu a musí predať niečo čo vo vás rezonuje strašne dlho. Mal by mať tendenciu meniť naše vnímanie a upravovať náš pohľad spôsobom o akom sme si nemysleli, že tam je. Whiplash to má. A je to strašne dlho čo film niečo také ponúkol. Jednoduchý príbeh ohlodaný až na kosť. Žiadna hra na umenie. Pritom každá sekunda a zvuk je ním presýtení. J.K. Simmons je arcizloduch so srdcom a to tu dámy a páni veľmi dlho nebolo. Hurwitz pripravil jeden z najlepších soundtrackov oscarového obdobia a Chazelle natočil film, ktorý si( aj keď som ešte všetky nevidel) zaslúži zlatú sošku všetkými desiatimi. Tempo filmu vražedné. Myšlienky nadčasové( veď vydržali až doteraz). A výsledná pointa.. to si asi každý sám domyslí. Američania a americké filmy majú svoje slabé stránky a žánre. Ale v tom čo tu máte možnosť vidieť sú takmer neprekonateľný. Pre mňa jasný kandidát - minimálne za film. ()

Genero

Nesnáším ticho. Můžu být po celodenní rychtě u monitoru a klávesnice utrmácený sebevíc, pod očima můžu mít pytle jak Kanyza a horní díl hlavy odklápěcí, v tom mrtvolném tichu ložnice stejně čumím do pěti ráno do stropu, napočítám třeba 38452 oveček a prostě nezaberu. Za zvuků a tónů hudby, to je jiná práce. Do pěti minut je ze mě klidně odfukující medvídek Pú, ať mi k poslechu a tanci hraje Mozart nebo DJ Lopata. Hudba je jeden z nejsmysluplnějších vynálezů lidstva a já ji miluju, dokáže mě vzrušit, vzpružit i uspat. Jenom jeden hudební styl je pro mě jak ta nejrudější muleta. Představa, že jdu s dívkou svého srdce na panáka a na pódiu začne nějaký samozvaný Václav Zahradník vyluzovat svůj jazzíček, mě nasírá víc než atomový hřib za plotem naší zahrady nebo nádor velikosti pštrosího vejce na mozku. Teda až do dneška. Dneska jsem viděl Whiplash, film který otevírá oči hudebního zaslepence dokořán. I jazzman může být vyšinutý, psychopatický čurák, proti němuž je celý Mayhem s Immortalem dohromady jenom neškodná homopartična upjatých akademiků. Tohle zjištění mi zjevilo zcela nové obzory. Teď už jenom toužím vlastnil alespoň úplně malinkatý činel a večer před spaním si na něj někde v ústraní a tichu vyťukávat ten svůj freejazz. ()

Khalesi

Jediné, čo má v živote zmysel ak chcete robiť niečo naozaj dobre, je zatnúť zuby a ísť do toho naplno! Nech strieka krv! ()

Borrtex

Nevím jak začít komentář. Asi nijak. Tohle je skutečně za hranicí možného. Miles i Simmons excelentní. Režie úžasná a finále epické. Rád bych se rozepsal, ale jsem aktuálně po čerstvém zhlédnutí a fakt nemám dech. WAU, tohle bylo adrenalinové blaho. 100% ()

maseer2

dějově jednoduché, ale v detailech k dokonalosti dovedené hudební drama o souboji mezi ďábelským dirigentem a ambiciózním bubeníkem.. Simmons je po Glóbu i na Oscara! ... silné 4* ()

mirekem

Tak zřejmě bych nechtěl bejt trénován Nickem Bollettierim na škopky, radši bych volil hrát v rockový kapele, nicméně muzika je dřina, to vim, tenhle "pravdivej" film si zaslouží ty blbý hvězdičky nejen ode mne, alébrž i od tý blbý Akademie. Džej Kej rozhodně! ()

Tommassi3

"Když dáš dementovi kalkulačku, bude s ní chtít zapnout televizi.." ;) Hodně slušná zábava i pro hudebně negramotné v podobě dramatu o dvou (a více) posedlých.. Nikoliv však ďáblem, ale právě hudbou, která většině nic neřekne.. Nic víc, spíš mnoho povyku pro nic.. Byť co do audioobsahu naprostá špička.. Ačkoli svou roli si užívající J.K. Simmons dává silně vzpomenout na seržanta Hartmana z Kubrickovy Olověné vesty.. ()

BoPo

Amadeus dokázal, že film o vážnej hudbe môže byť zážitkom nie len pre fanúšikov daného žánru. Černá labuť niečo podobné predviedla s baletom. Whiplash si však zobral do úst jazzové sústo (čo si budeme hovoriť, jazz je chaotický hluk, ktorý sama o sebe sprotivila Líza) a celú dobu ho akosi nelogicky prevaloval. J.K. Simmons stvárnil parchanta so slabosťou "fénovať" zverencov kvalitne a určite si vďaka tomu užije pár lepších pracovných príležitostí. Podobne ako kedysi Chris Cooper vďaka Americkej kráse. Inak ma však príbeh nijako nechytol. Moc vecí sa tam totiž ani neudeje. ()

BrooksW.Here

"If you want the fucking part, earn it!" _____________ Nemám slov, som absolútne unesený! Počas tých 100 šialene rýchlych minút som sa ocitol v úplne inej dimenzii, nepamätám si, kedy sa mi naposledy stalo, že by ma nejaký film dokázal takto vtiahnuť a ani na minútu nepustiť... Ohromná atmosférická bomba, ktorá ma vystrelila do stratosféry! Vo Whiplashi nedokážem nájsť jedinú vec, ktorá by si nezaslúžila môj rešpekt – herci a muzikanti na čele s démonickým J. K. Simmonsom a nesmierne presvedčivým Milesom Tellerom podávajú naozaj obdivuhodné výkony, špičková kamera a bezchybný soundtrack spolu s výborne premysleným príbehom tvoria priam dokonalú kombináciu... A ten záver... To je jedno z najlepších filmových zakončení, aké som kedy videl!!! Naozaj neskutočný film, ktorý na mňa spravil mimoriadny dojem, nemôžem uveriť tomu, že to je jeden z prvých Chazellových kúskov, jedná sa o skutočne majstrovské dielo! ()

Baxt

Film nabitý mimořádnou energií realizovanou prostřednictvím výtečně zvládnutých stylistických postupů, přičemž jejich soudržnost svědčí o režisérově zápalu a talentu. Zatímco Tellerův Andrew správné tempo teprve hledá, Damien Chazelle a střihač Tom Cross jsou jeho mistry. Přehledně a asertivně přeskakují od jednoho nástroje k druhému, většinou pozorně následující komplikované takty. Nálepky "vyčerpávající" a "elektrizující" jsou přesné. Jistou lest na diváky Whiplash uskutečňuje ve své náladovosti, přesněji ve vlnách rozličných emocionálních stimulů, které jsou nejlépe k vidění v posledním aktu. Je pak na divákově přístupu, nakolik filmu plíživou, ale účinnou taktiku odpustí. ()

J. K. Simmons si zahraje komisaře Gordona

J. K. Simmons si zahraje komisaře Gordona