Doba ledová: Mamutí drcnutí

• USA Ice Age: Collision Course (více)
Trailer 2

Jestli lze nějaké období pozemských dějin označit za hodně zajímavé časy nabité všemožnými katastrofickými událostmi, za časy, které každému pořádně prověří schopnosti přežít, pracovat pro tým a také sílu jeho charakteru, pak je to určitě doba ledová. Jedno jaká. Jestli první, druhá nebo pátá. A právě v pátém dílu jedné z nejpopulárnějších animovaných filmových sérií opět potkáváme všechny staré známé hrdiny a pár úplně nových. Přichází ledová událost roku a s ní mamuti Manny, Ellie a Broskvička, něco jako lenochod jménem Sid, tygr Diego nebo vačičáci Crash a Eddie.
Nezapomněli jsme na někoho? Samozřejmě – na toho nejdůležitějšího, veverčáka Scrata. Ten, jak je jeho nedobrým zvykem, ve snaze ulovit konečně věčně prchající žalud způsobí nehodu, z níž se vyklube karambol a z něj úplná katastrofa. Začne to tím, že vytrvalého Scrata hon za žaludem katapultuje do vesmíru. A tam, díky třaskavé směsi své pověstné nešikovnosti a nekončící smůly, náhodně spustí sérii kosmických, nikoliv komických, katastrof. Což vede i k zcela zásadnímu ohrožení naší planety, na kterou rázem míří asteroid jako hrom a ohrožuje ledový svět i s jeho obyvateli. A protože se naše parta skládá ze samých nefalšovaných a neohrožených hrdinů, nečeká na své vyhubení, ale vydává se na záchrannou výpravu do tajemné Geotopie, během níž ji potká nejen řada nebezpečenství, dobrodružství a komických chvilek. Sice jim tu a tam bude tuhnout krev v žilách, ale to především zimou, jinak to bude hlavně legrace. A jestli se Scrat konečně setká se žaludem? Kdo ví... (CinemArt)

Trailer 2

Trapper33

Pevně doufám, že už další doba ledová nepřijde. Všechno je špatně, kouzlo prvního, potažmo třetího dílu je definitivně pryč a je vidět, ze z toho tvůrci chtěli vytřískat poslední peníze. Veverka už vůbec není vtipná, stejně jako hlavní parta z jedničky, která už bohužel díky všem těm partnerkám nemá ve filmu prostor. Hlavně, že je tu zase morální poučení pro děti... ()

silentname

Akosi už očakávam od tejto série, že nebude stáť za nič. Ale aj tak stále v duchu niekde hlboko dúfam, že sa konečne dočkáme niečoho, čo by mi pripomenulo, prečo som tak veľkým fanúšikom filmu Ice Age. A je veľmi smutný fakt, že od prvého filmu už žiadny ďalší film nebol dobrý. A keď som si myslel, že Continental Drift bol novým dnom, teraz si myslím, že spolu s týmto filmom akosi našli zhodu. "Collision Course" neprináša absolútne ale absolútne nič nové v rámci príbehu, či komédie alebo postáv. Zasmiať som sa nezasmial, rád by som dal týmto hrdinom už konečne zbohom, a nechcem, aby sa točili ďalšie dobrodružstvá len preto, že sú z toho obrovské tržby pre Blue Sky a Fox. To rozhodne nie. Jediné, čo môžem vo filme aspoň trochu pochváliť je fakt, že animácie sa v tomto filme predsa len niekam posunuli a rovnako je pravda, že je tu mnoho pekných vizuálnych efektov. Ale aj tak si myslím, že sa aj v tom dalo urobiť viac. Ostatné je pre mňa skutočne mamuťou katastrofou, ktorú nepotrebuje nikto pozerať.Nie je to vtipné, nie je to milé, ani originálne. Je to len trápne, prevarené a miliónkrát obohrané. A je na čase sa s dobou ľadovou rozlúčiť. A pamätať si len prvý, alebo možno ešte druhý film. A ostatné odignorovať. Hodnotenie: D ()

Lachtaan

Přitroublého Sida, věčně negativního Diega i spořádanou rodinku mamuta Mannyho jsem si za celá léta vývoje série Ice Age, která se do světa probíjí prakticky souběžně s tím, jak já stárnu, oblíbil opravdu hodně. Jednička je neopředená klasika, která malým dětem kromě pohodové komedie nabídne i smutnou zápletku. Kupříkladu třetí díl absolutně miluju, hlavně pro přítomnost a nezapomenutelné dialogy dvou přitroublých krysáků (či co oni dva mají vlastně představovat). Dvojku se čtyřkou jsem nikdy nevnímal jako výjimečné příspěvky do série, ovšem loňská pětka udělala definitivní zářez. Když již po 14 letech od samotné jedničky nebylo z čeho vařit, přihodilo se drobet fantasmagorického nádechu, jenž Době ledové absolutně nesvědčí, a vznikl díl s podtitulem Collision Course. Je velká škoda, že jsem si návrat mých velkých oblíbenců z dětství již nemohl užít alespoň místy tohoto filmu. Jen doufám, že pokračování nepohořelo jen v mých očích a zazdilo tak dveře dalším stejně odfláknutým následovníkům. ()

HellFire

V pořadí 82. díl Ice Age vypadá, jako kdyby za volantem sedělo pětileté dítě, kterého každou chvíli vystřídá dětinský dospělák. Na jednu stranu sledujeme potrhlosti všeho druhu bez ladu a skladu, očividně mířené na děti, načež musíme protrpět chvíle plné dospěláckých problémů, jako je svatba, uvadající vztahy, milenec dcerušky, a co je ze všeho nejhorší, chování zvířat, které v podstatě odráží život lidí, což nedává žádný smysl. Jo a do toho přichází zánik země. Všechno je to zkombinováno do podoby, za kterou by se styděli i pejsek s kočičkou. Nejúsměvnější je, že tohle v kinech vydělalo 4násobek svého rozpočtu :D. Divím se, že tvůrci doteď nevydali celovečerák s potrhlou veverkou, miliarda by byla jistá. ()

Nivenx

Popáté a mnohem slaběji. Tam kde předchozí díly uspěly, tak pátý to nedává. Vtipné gagy už jsou nějak nucené a jen málo jich pobaví. Scrat ve vesmíru má menší možnosti než na zemi a je dost málo. Vztahy mezi mamuty nezajímavé, lama též nudící. Potěší šílený Buck, vačice a babička opět. Zbytek dost slabota a příběh už tě totálně mimo. Scénář tomuto dílu dost podrazil nohy i když za ním stáli autoři předchozích dílů. Animace výborné. // 55% ()

• Vnútorný hlas Bucka so znalosťami fyziky sa volá Neil deBuck Lasičkon (v origináli Neil deBuck Weasel). Je to narážka na amerického astrofyzika Neila deGrasse Tysona. Neil túto postavu aj nadaboval. (ČSFD)
  • Keď behom úvodnej sekvencie veverička Scrat lieta vesmírom v skafandri a zanechá stopu na asteroide, hrá v pozadí ústredná znelka z filmu 2001: Vesmírna odysea (1968). (ČSFD)

Související novinky

PF 2016

PF 2016

24.12.2015

Tak který bude nakonec nejlepší film roku 2015? Revenant: Zmrtvýchvstání nebo Osm hrozných? Nebo ani jeden z nich a do čela žebříčku nej celovečerních filmů roku 2015 se u nás probojují nové Star… (více)