Reklama

Reklama

Případ pro exorcistu

(seriál)
  • Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Obsahy(1)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

(více)

Recenze (290)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Detektivka z církevního prostředí mne navnadila, ale když se satanskej opar rozplynul, tak zmizelo veškerý kouzlo, který dokázalo na chvíli zakrýt skutečnost, že vyšetřovatelé se chovají jako idioti, obecní strážník je aktivní dement a zápletka je uměle vykonstruovaná debilita založená na skoku na špek. Abych však jen nehaněl, tak se mi celkem líbil dobráckej otec Karel, kterejý ihned po mši nespěchal do zákristie znásilnit si nějaýho toho ministranta a skvělej byl rovněž vrchní komisař Vitouš, kterej krásně nesnášel faráře, cikány, homosexuály, svobodný matky ... a všechny ostatní. Tyhle "pozitivní" postavy Krobotovi skutečně jdou. ()

elizabeth_ba 

všechny recenze uživatele

A to to rozhodně na tři hvězdičky ještě čtvrt hodiny před koncem nevypadalo... Policisté toť směs totální neznalosti (když právnička nezná význam čísel 666 tak asi nechodila do školy, v lepším případě tehdy možná chyběla) a bezbřehé arogance (výslech obou duchovních druhým z majorů), z níž se přece jen vymyká ženská, kterou (není divu) z toho všeho postihne infarkt (nejspíš proto, že je to táž co neznala onen číselný význam), a jeden policajt rádoby západního stylu, co má život v troskách (nezletilá dcera se zhlédla v gothicu a manželka chce odejít do US). Pro zatraktivnění přidáno prostředí katolické církve s nádechem satanismu a olomoucké přírodovědecké fakulty, která se podle zhlédnutého od doby mých studií změnila snad zcela od základů, pak jedné dívky, co si vybírala nedostupné muže, a jedné znuděné paničky... Co z toho všeho mohlo vzniknout? Bohužel tohle (chvílemi asi nechtěné retro), čemuž ale třetí hvězdičku zachránila moje milovaná Olomouc (katedrála, kaple Jana Sarkandera, Dolní náměstí, kostel sv. Michala, gymnázium Poděbradovo, etc) a jakž takž smysluplné rozuzlení. A jak si stěžuju, že knihy (a filmy) mají mít nějaké mravní poučení, tak tohle jich (a nejen pro mě) mělo hned několik, a pokud se jimi někdo nebude řídit, inu jeho smůla... ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Zatím se nad tím vším vysoce vyjímá Klára Melíšková. Krobotovi museli něco píchnout, protože moc nechápu to jeho nehraní. Na Voříškovou se stále dobře kouká, ale poslední dobou zjišťuji, že to je vlastně to jediné na ní dobré... Ani ten její chraplák mně už tak nebere. Nasazení lidí z Dejvic měla být asi sázka na jistotu, možná je to jen náhoda. Každopádně tento team celkem hraje sehraně. Nad scénářem jsem se ale párkrát musel zamyslet a pokud takhle funguje policie, tak roubík z hajzlštětky je ještě to lepší co nás může potkat... Hodně slušný je hudební doprovod, zvláště ta různá sóla na čela uměla atmošku vyšponovat ještě o jeden level výš. A to se u filmové hudby cení. * * * ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Totálně dementní tři hodiny případu, kterej má s ďáblama společnej jenom název a tři šestky vyrytý oběti na čele. I přes to mně ale přijde, že Hřebejk všechno natočil naprosto vědomě. Protože když pominu naprosto dementní scénář, kde policajti vyšetřují případ stejně tak obskurně jako dítě ztrátu písku na pískovišti, tak všechno ostatní zase tak zlý nebylo. Mluvím především o režii a o hercích, což je stejně tak alfa omega celého filmu jako samotný scénář. Jen mi prosím vysvětlete, koho to napadlo a kdo vymyslel natočit tak nelogickou bláznivinu. Skoro jako kdyby ta absurdita byla záměrná jako třeba u nového britského Sherlocka. Jen s tím rozdílem, že tady chybí ten Sherlock. ()

Terva 

všechny recenze uživatele

Z PŘÍBĚHŮ "DETEKTIVOVÉ NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE". DÍL PRVNÍ - CITÁT - Ty nevypadáš jako vrah............. Viktor (Miroslav Krobot) je boží. Jeho pestrobarevné, skoro "gestapácké" kecy a hlášky se mi líbí. Bohužel, je to snad asi jediná postava, které věřím. Ostatní snad ani nehrají a nevím, zda jejich chování je uměle vytvořené, nebo to prostě neumí. CITÁT - Buzny se předemnou třesou.......... DÍL DRUHÝ - CITÁT - Za tohle půjdeš do Pekla, víš to?............ Celkem svižný první díl teď ve dvojce hodně zpomalil a stagnoval. Jen ke konci se trochu něco přihodí, ale jen proto, aby se to ještě víc zamotalo. Do příběhu se dostanou další skutečnosti, ale nic nevyřeší, jen více zahalí do mlhy. CITÁT - Hele, volá kněz. Určitě se chce přiznat............. Hudba je povedené a kamera je ve druhém díle stejná jako v prvním, to znamená, nic moc. CITÁT - Není to lesba?.............. DÍL TŘETÍ - CITÁT - To jsou vitamíny............. Ve třetím příběhu se předvedl kameraman, jeho kroužení okolo ve výslechové místnosti je nádherné. Tyhle záběry mám rád. Příběh se naopak ještě trochu zkomplikoval a množná se lehce stává nepřehledným. Klišé konec se tedy moc nepovedl. Ale na televizní tvorbu je to povedené 60%. Citáty použité při tomto komentáři jsou všechny z úst Miroslava Krobota. ()

Galerie (100)

Zajímavosti (14)

  • I když podle literární předlohy se děj odehrává v Olomouci a nedaleké vesnici Štěpánov, především interiérové scény natáčeli filmaři z úsporných důvodů v Praze - například na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy nebo na patologii v pražském Karlíně. Vesnici Štěpánov nahradila obec Tursko dvacet kilometrů od Prahy. Městské exteriéry natáčeli přímo v Olomouci, aby vytvořili iluzi, že se celý příběh odehrává tam. Ve filmu se objeví Dolní a Horní náměstí, obchodní dům nebo silo v Polské ulici. (rakovnik)
  • Magnetofon používaný vyšetřovateli je polský HGS TB-2408 Unitra Aria z 80. let 20. století. (sator)
  • Vyšetřovatelé používají polský magnetofon Unitra-M1417S Tesla ANP806 vyráběný v letech 1977–1981. (sator)

Reklama

Reklama