Kosmos - časoprostorová odysea (TV seriál)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Dokumentární

USA, 2014 - 2019, 12 h 56 min (Minutáž: 40–44 min)

Jedním slovem - úžasné! Pro mě zatím nejlepší seriál o kosmologii (terminus technicus), který jsem kdy viděl. Neil deGrasse Tyson patří v dnešní době mezi nejschopnější popularizátory a v tomto pořadu to opět jenom potvrzuje. Jeho zápal a entuziasmus pro "dělání vědy" se musí přenést snad na každého, kdo kouzlu poznávání našeho světa za život alespoň jednou na čas podlehl. Lidé, kteří se někdy ve větší míře zabývali např. astrofyzikou či jinými fyzikálními obory, zde asi příliš mnoho nových informací nenajdou. Přesto však i jim zhlédnutí vřele doporučuji. Pravé kouzlo tohoto pořadu je totiž v tom, do jakých zajímavých souvislostí tyto informace dokáže postavit! I to, jakým způsobem je dokáže znázornit. Tvůrci totiž nasypali do tohoto seriálu obrovské množství peněz a na výsledku je to znát. Takové vizualizace makrosvěta i mikrosvěta prostě jen tak někde neuvidíte. Každý díl je navíc okořeněn napínavým životopisným vyprávěním o významných osobnostech, které se zapříčinily o objevy prezentované v onom konkrétním díle. Já osobně považuji právě tohle za vrchol celého pořadu, protože míra podrobností v těchto příběhových epizodkách byla pro mě doslova šokující. Nechci si ani představovat, kolik toho tvůrci museli přečíst a nastudovat, než se dobrali k tak oslnivému množství doslova zákulisních informací na pozadí nejvýznamnějších vědeckých objevů (v průběhu historie celého lidstva). Tady toho pro mě bylo nejvíce nového. No... Takže závěrem bych už pouze dodal, že přesně takovéto seriály potřebujeme jako sůl. Vidět tohle dřív, tak je ze mě možná vědec. Zároveň je tento seriál obrovská pocta Carlu Saganovi, bez kterého by patrně v této podobě nikdy nevznikl. Neila deGrasse Tysona můžeme jistě prohlásit jeho nástupcem. Seriál Kosmos - časoprostorová odysea je tedy takový Saganův Kosmos 2.0, což je super. Ale já jsem ještě více zvědav na to, až se Tyson vytasí s něčím, co bude jeho verze 1.0 . Má potenciál na to vymyslet něco úplně vlastního a já mu v tom držím palce. P.S: Můj velký dík za doporučení tohoto klenotu patří uživateli Jespe-film. Člověku, kterého řadím mezi své vůbec nejlepší přátele jak na poli filmu, tak v reálném životě :-)(29.12.2014)

Super! Tvorcovia školského systému by sa mali zamyslieť nad formou, ktorou sa dnes u nás vzdelávajú deti. Cosmos by som s kľudným svedomím zaradil do vyučovacieho procesu, pretože je zaujímavý, pútavý, čo najjednoduchšou formou vysvetlený a hlavne si človek oveľa rýchlejšie zapamätá keď niečo vidí ako len počuje.(6.8.2014)

Kdybych tuto sérii shlédnul jako dítě, tak jsem dneska možná experimentální fyzik:). Ovšem i jako dospělý divák jsem měl možnost dozvědět se mnoho nového. Zejména zdůraznění vědecké štafety, zobrazení příběhů velkých objevů a zaujetí vědeckým postupem jako takovým považuji za největší klad této série.(11.8.2014)

Pro někoho, kdo se o kosmos zajímá už delší dobu, nebude tento seriál nositelem nových poznatků a objevů. To je však jediná kaňka, která může ulpět na takřka dokonalém díle. Plno faktorů činí tento dokument výjimečným, deGrasse Tyson, který popularizuje vědu už jenom svým nadšením, nebo fascinující animace a celkové zpracování cestování vesmírem. Nejlepší a nejlépe zpracovaná série dokumentů, která na toto téma univerza byla kdy natočena.(19.7.2014)

Populární věda se v posledních letech stává nějak populární. :) Díky dnešním možnostem speciálních efektů je možno vykreslit jak gigantičnost vesmíru, tak drobnost jednotlivých atomů natolik atraktivním a líbivým způsobem, že i plnokrevné sci-fi filmy blednou závistí. Cosmos tyto vizuální orgie skvěle využívá k větší srozumitelnosti a uchopitelnosti informací. Jde poznat, že právě pochopitelnost a dostupnost pro široké masy hraje v seriálu prim. Pokud má člověk o kosmu už něco nastudováno, bude pro něj seriál z velké části příjemné opáčko, ale ono to v konečném důsledku vůbec nevadí. Cosmos totiž dokonale chápe pojem "škola hrou", spolu s jednotlivými informacemi prezentuje i renomované vědce, kteří se s jejich odhalením pojí. Každá epizoda tak představuje celý životní příběh určité známé figury, každá epizoda má svou narativní a emocionálně zabarvenou složku, která však nijak nekoliduje s vědeckostí podávaných informací. Cosmos je skvělý naučný material a pro mě spolu s How the Universe Works nejlepší dokument vůbec! 9/10(30.8.2014)