Kosmos - časoprostorová odysea (TV seriál)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Dokumentární

USA, 2014–2019, 12 h 56 min (Minutáž: 40–44 min)

Zatím jsem viděl jen pár dílů a musím chválit všechno, na co si vzpomenete - fantastický a nádherný vizuál, dechberoucí efekty, doprovodné příběhy a animace, perfektní komentář, který vše krásně vysvětlí tak, aby to pochopil opravdu každý, ale i skvěle podá z vědecké stránky, je to zasvěcené, informačně skutečně nesmírně bohaté a navrch to má vynikající znělku a hudbu. Nic tak luxusního jsem v rámci vzdělávacích pořadů skutečně nikdy neviděl a navíc je Kosmos asi ten vůbec nejlepší dokument (nejen) o vesmíru, ale i obecně na který můžete narazit. NGC se skutečně vytáhl, Neil DeGrasse Tyson je obrovský a zasvěcený sympaťák a režisér Brannon Braga je navíc tvůrce Star Treku, takže tohle vás prostě nemůže zklamat. Kosmos je vrchol televizní tvorby, který se už asi nikdy nepovede zopakovat, je dechboroucí a tak bohatý na informace, že na něj prostě nemůžete zapomenout. Malokterý dokument takhle upoutá, ale Kosmos a Tyson to dovedli naprosto skvěle. A ta vesmírná loď je luxusní! 85%.(12.4.2016)

Já věděl, že Seth MacFarlane je dost chytrej, než aby byl nevěřícnej retard co nechápe souvislosti racionální vědy s intuitivní vášní:) Snad bude ta jeho nová komediální scifárna podobně zdařilá... Prostě takhle nezakompleXovaně má vypadat správnej dokument o vesmíru a budoucnost lidský vzdělanosti.(30.6.2017)

Nikdy som neohodnotil seriál skôr ako po dopozeraní série. Ale toto som jednoducho musel dať. Zhliadnuté zatiaľ dve časti a 5* veru ani mne nestačí. Nadupaný dokument plný nádherných obrázkov a pútavo podaných informácii, nie len o vesmíre. Zatiaľ najlepší dokument roku a jeden z TOP posledných 10 rokov. 100 %!(5.5.2014)

všeobjímající dokumentární seriál, v němž hraje prim vesmír jako takový, ale pozadu nezůstávají ani přidružená témata jako historie vědy, evoluční teorie, ekologická varování a další věci, což zde názorně ukazuje, jak všechno souvisí se vším.. Neil deGrasse Tyson je navíc sympaťák a očividně velký nadšenec do toho, co dělá (a není toho málo), což je při moderování tohoto pořadu znát - to jeho zapálení pro věc si zkrátka nejde neoblíbit.. celá série má navíc mohutný finiš, kdy poslední dva díly jsou určitě jedny z nejlepších, a tak ve mně převládají hodně spokojené pocity.. ty nejsilnější 4*(24.6.2014)

Neil deGrasse Tyson je ako astrofyzik jeden veľký človek, ktorého spiritualisticko-astrálne myslenie je mi neuveriteľne blízke (to neplatí o politickej sfére jeho myslenia). Ako jeho fanúšik som si nemohol nechať újsť tento seriál a porozmýšľať nad množstvom otázok, ktoré mi ponúkol. Hneď v prvom dieli sa nachádza extrémne zaujímavá teória, ktorá akosi rozpútala moje astrofyzikálne zmýšľanie - je vesmírov viac (otázka č. 1)? V tomto dieli je náš vesmír graficky zobrazený ako hmotná guľa pohybujúca sa v mori ďalších hmotných gúľ (iných vesmírov). Ak je však more plné týchto vesmírov, ako je možné nazvať priestor medzi nimi (otázka č. 2)? Nazvyme ho teda interuniverzum. V tomto interuniverze sa vesmíry vzájomne pohybujú - buď krachujú samostatne, alebo vznikajú vzájomným trieštením. A bol teda veľký tresk len nárazom dvoch vesmírov bez času a priestoru (otázka č. 3)? Tak na toto si odpovedať neviem. Tiež by ma ešte zaujímala jedna vec - pri reatomizácií Higgsovho bozónu a jeho následnej metamorfóze na subatomárne častice bol dosiahnutý tzv. "neznámy nepriestor" na dobu 5 yoktosekúnd. V tomto nepriestore je možné vytvoriť pomocou diverznej bubliny rýchlosť, ktorá by predčila nielen rýchlosť svetla, ale aj rýchlosť teleportácie (tzv. jontová rýchlosť) a pomocou nej by sa dalo cestovať do viacerých dimenzií (vesmírov). A je skutočne možné vytvoriť v ohraničenom priestore interuniverzum a vstúpiť doň (otázka č.4). Na to mi zatiaľ nevie odpovedať nikto...(18.12.2017)