Kosmos - časoprostorová odysea (TV seriál)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Dokumentární

USA, 2014, 13x45 min

Populární věda se v posledních letech stává nějak populární. :) Díky dnešním možnostem speciálních efektů je možno vykreslit jak gigantičnost vesmíru, tak drobnost jednotlivých atomů natolik atraktivním a líbivým způsobem, že i plnokrevné sci-fi filmy blednou závistí. Cosmos tyto vizuální orgie skvěle využívá k větší srozumitelnosti a uchopitelnosti informací. Jde poznat, že právě pochopitelnost a dostupnost pro široké masy hraje v seriálu prim. Pokud má člověk o kosmu už něco nastudováno, bude pro něj seriál z velké části příjemné opáčko, ale ono to v konečném důsledku vůbec nevadí. Cosmos totiž dokonale chápe pojem "škola hrou", spolu s jednotlivými informacemi prezentuje i renomované vědce, kteří se s jejich odhalením pojí. Každá epizoda tak představuje celý životní příběh určité známé figury, každá epizoda má svou narativní a emocionálně zabarvenou složku, která však nijak nekoliduje s vědeckostí podávaných informací. Cosmos je skvělý naučný material a pro mě spolu s How the Universe Works nejlepší dokument vůbec! 9/10(30.8.2014)

Kéž by na mě tak velký dojem udělal každý dokument, který jsem kdy zhlédla. Ačkoli - to bych si pak Kosmu tolik nevážila a to by byla opravdu škoda. Dokumentů, které by měly tak široké rozpětí napříč různými vědami, moc není a ačkoli ani Kosmu se nepodařilo zabrousit do všech oborů veškerého našeho vědění (jako by to koneckonců bylo vůbec možné?), má k tomu ze všech pořadů, dokumentů, filmů či seriálů, co jsem kdy viděla, nejblíže. Pokud chcete získat základní znalosti z astronomie a nejen z ní podané doslova na stříbrném podnose (vizuální stránka je totiž úchvatná), rozhodně doporučuji. Dodatek po zhlédnutí Saganovy verze z roku 1980: Originál je stále úchvatný, ačkoli byl vytvořen už před 35 lety! Sagan byl obrovský sympaťák a můj nový vzor a jeho Cosmos má podle mě větší filozofický přesah a širší záběr než tato nová verze. Proč mám tedy v oblíbených seriálech tuto verzi a ne originál? 1. Mám hodně ráda estetiku a vizuální dojem a v tomto nový Cosmos (pochopitelně) vede na celé čáře. 2. Nový Cosmos je aktuálnější, za tu dobu jsme zjistili mnoho nového. 3. Nový Cosmos je vypracovaný stejně pečlivě a se stejnou láskou k vědě jako ten předchozí. A konečně za 4. Jeden z dílů se věnoval mé oblíbené astronomce, Cecilii Payne, takže vítěz je jasný. :D(19.7.2015)

Takový Saganův remake, tedy ...takový nějaký remake Saganova Kosmu, jestli se to tak dá říci. Pár nových poznatků, lepší grafické zpracování, a stále hodně kvalitní, co se týče vysvětlení nebo popsání určitých konkrétních vesmírných i pozemských procesů... záležitostí...názorů, informací, událostí... tedy toho, jak to či ono funguje nebo by mohlo fungovat. Spousta se toho neví a spousta toho jsou jen domněnky, ale to nevadí, snahu a zápal pro vesmír, pro to, zkrátka vědět víc a víc, velmi, velmi oceňuji ;-)(26.7.2017)

Nebyť tých siahodlhých príbehov o slávnych vedcoch minulosti, ktoré boli v podstate zbytočné, a miesto nich viac zaujímavých faktov o vesmíre a jeho fungovaní, idem na maximum. Technicky vycibrené, výborne odmoderované a plné najnovších poznatkoch o veciach, čo ma vždy zaujímali podaných spôsobom pochopiteľným aj pre laika (hoci miestami to bolo riadne na hrane). Niektoré témy boli zaujímavejšie ako iné, niektoré informácie sa opakovali alebo sa nevysvetlili do takej hĺbky ako by som chcel, ale aj tak je to dokumentárny cyklus, ktorý som vždy chcel vidieť. 8+/10(6.8.2014)

Hned první díl Procházka Mléčnou dráhou uvedený na National Geographic channel dne 16.3.2014 byl naprosto fascinující. Charismatický a zapálený astrofyzik Neil deGrasse Tyson Vás provede pořadem, což je vždy záruka kvality. Info o dalších dílech naleznete např. zde http://natgeotv.com/cz/kosmos-casoprostorova-odysea/informace Na závěr chci jen dodat, že je to populárně naučný seriál (nejde o vědecký článek, ze kterého by bylo možné citovat a který má dosti striktní pravidla a je prostý jakékoliv vaty - v ideální formě), který vychází z faktů, ale zároveň je prokládán jazykem pro laického diváka srozumitelným. Vše doplňuje o filozofické a teologické úvahy, které umocňují dojem z mystična, což má ten kýžený efekt - oslovit široké publikum. Ale je jasné, že pro absolventy z oboru, to vše vyznívá úplně jinak. Ale takto je to přeci se vším, ať už má vy/na-studované cokoliv. (Proto zasvěcení nemají rádi zpravodajství, protože novináři hovoří o všem a povrchně či neúplně přesně - je to dáno zejména omezeným časem, ale také sdělitelností - forma, detaily,....)(23.3.2014)