Kosmos - časoprostorová odysea (TV seriál)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Dokumentární

USA, 2014, 9 h 16 min (Minutáž: 40–44 min)

Takový Saganův remake, tedy ...takový nějaký remake Saganova Kosmu, jestli se to tak dá říci. Pár nových poznatků, lepší grafické zpracování, a stále hodně kvalitní, co se týče vysvětlení nebo popsání určitých konkrétních vesmírných i pozemských procesů... záležitostí...názorů, informací, událostí... tedy toho, jak to či ono funguje nebo by mohlo fungovat. Spousta se toho neví a spousta toho jsou jen domněnky, ale to nevadí, snahu a zápal pro vesmír, pro to, zkrátka vědět víc a víc, velmi, velmi oceňuji ;-)(26.7.2017)

Nebyť tých siahodlhých príbehov o slávnych vedcoch minulosti, ktoré boli v podstate zbytočné, a miesto nich viac zaujímavých faktov o vesmíre a jeho fungovaní, idem na maximum. Technicky vycibrené, výborne odmoderované a plné najnovších poznatkoch o veciach, čo ma vždy zaujímali podaných spôsobom pochopiteľným aj pre laika (hoci miestami to bolo riadne na hrane). Niektoré témy boli zaujímavejšie ako iné, niektoré informácie sa opakovali alebo sa nevysvetlili do takej hĺbky ako by som chcel, ale aj tak je to dokumentárny cyklus, ktorý som vždy chcel vidieť. 8+/10(6.8.2014)

Hned první díl Procházka Mléčnou dráhou uvedený na National Geographic channel dne 16.3.2014 byl naprosto fascinující. Charismatický a zapálený astrofyzik Neil deGrasse Tyson Vás provede pořadem, což je vždy záruka kvality. Info o dalších dílech naleznete např. zde http://natgeotv.com/cz/kosmos-casoprostorova-odysea/informace Na závěr chci jen dodat, že je to populárně naučný seriál (nejde o vědecký článek, ze kterého by bylo možné citovat a který má dosti striktní pravidla a je prostý jakékoliv vaty - v ideální formě), který vychází z faktů, ale zároveň je prokládán jazykem pro laického diváka srozumitelným. Vše doplňuje o filozofické a teologické úvahy, které umocňují dojem z mystična, což má ten kýžený efekt - oslovit široké publikum. Ale je jasné, že pro absolventy z oboru, to vše vyznívá úplně jinak. Ale takto je to přeci se vším, ať už má vy/na-studované cokoliv. (Proto zasvěcení nemají rádi zpravodajství, protože novináři hovoří o všem a povrchně či neúplně přesně - je to dáno zejména omezeným časem, ale také sdělitelností - forma, detaily,....)(23.3.2014)

Takový jednoduchý úvod do Vesmíru pro 1. třídu základní. Informací poskrovnu, spíše se to vyžívá v hraných scénách, jednoduchých přirovnáních a oslavách historických objevitelů. Bohužel nemá žádný díl nějakou zajímavou nosnou linku, která by dané informace více sjednocovala. Navíc to nepřináší prakticky nic nového, což je škoda. Animace nadprůměr. Hudba je skvělá, jen mi to místy připadalo na dokument moc pompézní a akční. 60%(17.4.2014)

Nikdy som neohodnotil seriál skôr ako po dopozeraní série. Ale toto som jednoducho musel dať. Zhliadnuté zatiaľ dve časti a 5* veru ani mne nestačí. Nadupaný dokument plný nádherných obrázkov a pútavo podaných informácii, nie len o vesmíre. Zatiaľ najlepší dokument roku a jeden z TOP posledných 10 rokov. 100 %!(5.5.2014)