Kosmos - časoprostorová odysea (TV seriál)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Dokumentární

USA, 2014–2019, 12 h 56 min (Minutáž: 40–44 min)

Tak jo, přiznám se, viděla jsem jen 1. díl, který se vysílal na AFO 2014, ale myslím, že jsem si dokázala udělat dobrý obrázek toho, jakým směrem seriál směřuje. No na mě to bylo až moc zpopularizované, málo vědecké a až moc zaměřené na tu blbější polovinu lidstva, aneb ne všichni potřebují jednu věc slyšet 5x za sebou, aby to pochopili a ještě takovým tím hlasem, jakože "jooo tohle poslouchejte, to je neuvěřitelné a úžasné, chápete to?". Takže já dávám 3-4*. Ovšem dozvěděla jsem se řadu faktů, o kterých jsem nevěděla, anebo mě pobavily některé řečené věty. Třeba že bakterie vynalezly sex. Díky bakterie! Ten cosmic calender byl docela povedený nápad. No a první namalovaný obraz vznikl v posledních 60 sekundách kosmického kalendáře. Bohužel si nemůžu vybavit, co bylo vteřinu před koncem, ale vím, že mě to taky zaujalo. No a ten příběh s Brunem, tož chudák to byl, ale ta animace byla otřesná. Tyhle snímky mě prostě fascinují, ať už jsou sebehůř či sebelépe podané, protože záhada vesmíru je kouzelná a nikdy nám nebude zcela vysvětlena a nebude námi pochopena.(14.5.2014)

Neil deGrasse Tyson je ako astrofyzik jeden veľký človek, ktorého spiritualisticko-astrálne myslenie je mi neuveriteľne blízke (to neplatí o politickej sfére jeho myslenia). Ako jeho fanúšik som si nemohol nechať újsť tento seriál a porozmýšľať nad množstvom otázok, ktoré mi ponúkol. Hneď v prvom dieli sa nachádza extrémne zaujímavá teória, ktorá akosi rozpútala moje astrofyzikálne zmýšľanie - je vesmírov viac (otázka č. 1)? V tomto dieli je náš vesmír graficky zobrazený ako hmotná guľa pohybujúca sa v mori ďalších hmotných gúľ (iných vesmírov). Ak je však more plné týchto vesmírov, ako je možné nazvať priestor medzi nimi (otázka č. 2)? Nazvyme ho teda interuniverzum. V tomto interuniverze sa vesmíry vzájomne pohybujú - buď krachujú samostatne, alebo vznikajú vzájomným trieštením. A bol teda veľký tresk len nárazom dvoch vesmírov bez času a priestoru (otázka č. 3)? Tak na toto si odpovedať neviem. Tiež by ma ešte zaujímala jedna vec - pri reatomizácií Higgsovho bozónu a jeho následnej metamorfóze na subatomárne častice bol dosiahnutý tzv. "neznámy nepriestor" na dobu 5 yoktosekúnd. V tomto nepriestore je možné vytvoriť pomocou diverznej bubliny rýchlosť, ktorá by predčila nielen rýchlosť svetla, ale aj rýchlosť teleportácie (tzv. jontová rýchlosť) a pomocou nej by sa dalo cestovať do viacerých dimenzií (vesmírov). A je skutočne možné vytvoriť v ohraničenom priestore interuniverzum a vstúpiť doň (otázka č.4). Na to mi zatiaľ nevie odpovedať nikto...(18.12.2017)

Přitažlivá populárně-naučná forma pro každého. Velký rozsah témat s aktuálními poznatky, pěknou grafikou a animací, výbornou hudbou a sympatickým průvodcem-moderátorem. Rozebrán je tu vesmír doslova od atomu, vznik, vývoj a rozšíření života, od uctívání Slunce a hvězd po metody průzkumu vesmíru. O objevitelích, kteří přispěli k poznání světa a vesmíru a objasnili principy přírodních sil. Obsáhlost je tak velká až mi občas vadilo jak velkým tempem jsou chrleny (do češtiny předabované) informace. Skoro jak na nějaké vysokoškolské přednášce. To je jediná výtka. Rozhodně stojí za shlédnutí. (kompletních 13dilů)(7.8.2014)

Takový Saganův remake, tedy ...takový nějaký remake Saganova Kosmu, jestli se to tak dá říci. Pár nových poznatků, lepší grafické zpracování, a stále hodně kvalitní, co se týče vysvětlení nebo popsání určitých konkrétních vesmírných i pozemských procesů... záležitostí...názorů, informací, událostí... tedy toho, jak to či ono funguje nebo by mohlo fungovat. Spousta se toho neví a spousta toho jsou jen domněnky, ale to nevadí, snahu a zápal pro vesmír, pro to, zkrátka vědět víc a víc, velmi, velmi oceňuji ;-)(26.7.2017)

Já věděl, že Seth MacFarlane je dost chytrej, než aby byl nevěřícnej retard co nechápe souvislosti racionální vědy s intuitivní vášní:) Snad bude ta jeho nová komediální scifárna podobně zdařilá... Prostě takhle nezakompleXovaně má vypadat správnej dokument o vesmíru a budoucnost lidský vzdělanosti.(30.6.2017)