Kosmos - časoprostorová odysea (TV seriál)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Dokumentární

USA, 2014 - 2019, 12 h 56 min (Minutáž: 40–44 min)

Nikdy som neohodnotil seriál skôr ako po dopozeraní série. Ale toto som jednoducho musel dať. Zhliadnuté zatiaľ dve časti a 5* veru ani mne nestačí. Nadupaný dokument plný nádherných obrázkov a pútavo podaných informácii, nie len o vesmíre. Zatiaľ najlepší dokument roku a jeden z TOP posledných 10 rokov. 100 %!(5.5.2014)

Jedním slovem - úžasné! Pro mě zatím nejlepší seriál o kosmologii (terminus technicus), který jsem kdy viděl. Neil deGrasse Tyson patří v dnešní době mezi nejschopnější popularizátory a v tomto pořadu to opět jenom potvrzuje. Jeho zápal a entuziasmus pro "dělání vědy" se musí přenést snad na každého, kdo kouzlu poznávání našeho světa za život alespoň jednou na čas podlehl. Lidé, kteří se někdy ve větší míře zabývali např. astrofyzikou či jinými fyzikálními obory, zde asi příliš mnoho nových informací nenajdou. Přesto však i jim zhlédnutí vřele doporučuji. Pravé kouzlo tohoto pořadu je totiž v tom, do jakých zajímavých souvislostí tyto informace dokáže postavit! I to, jakým způsobem je dokáže znázornit. Tvůrci totiž nasypali do tohoto seriálu obrovské množství peněz a na výsledku je to znát. Takové vizualizace makrosvěta i mikrosvěta prostě jen tak někde neuvidíte. Každý díl je navíc okořeněn napínavým životopisným vyprávěním o významných osobnostech, které se zapříčinily o objevy prezentované v onom konkrétním díle. Já osobně považuji právě tohle za vrchol celého pořadu, protože míra podrobností v těchto příběhových epizodkách byla pro mě doslova šokující. Nechci si ani představovat, kolik toho tvůrci museli přečíst a nastudovat, než se dobrali k tak oslnivému množství doslova zákulisních informací na pozadí nejvýznamnějších vědeckých objevů (v průběhu historie celého lidstva). Tady toho pro mě bylo nejvíce nového. No... Takže závěrem bych už pouze dodal, že přesně takovéto seriály potřebujeme jako sůl. Vidět tohle dřív, tak je ze mě možná vědec. Zároveň je tento seriál obrovská pocta Carlu Saganovi, bez kterého by patrně v této podobě nikdy nevznikl. Neila deGrasse Tysona můžeme jistě prohlásit jeho nástupcem. Seriál Kosmos - časoprostorová odysea je tedy takový Saganův Kosmos 2.0, což je super. Ale já jsem ještě více zvědav na to, až se Tyson vytasí s něčím, co bude jeho verze 1.0 . Má potenciál na to vymyslet něco úplně vlastního a já mu v tom držím palce. P.S: Můj velký dík za doporučení tohoto klenotu patří uživateli Jespe-film. Člověku, kterého řadím mezi své vůbec nejlepší přátele jak na poli filmu, tak v reálném životě :-)(29.12.2014)

Kdybych tuto sérii shlédnul jako dítě, tak jsem dneska možná experimentální fyzik:). Ovšem i jako dospělý divák jsem měl možnost dozvědět se mnoho nového. Zejména zdůraznění vědecké štafety, zobrazení příběhů velkých objevů a zaujetí vědeckým postupem jako takovým považuji za největší klad této série.(11.8.2014)

Neil deGrasse Tyson je ako astrofyzik jeden veľký človek, ktorého spiritualisticko-astrálne myslenie je mi neuveriteľne blízke (to neplatí o politickej sfére jeho myslenia). Ako jeho fanúšik som si nemohol nechať újsť tento seriál a porozmýšľať nad množstvom otázok, ktoré mi ponúkol. Hneď v prvom dieli sa nachádza extrémne zaujímavá teória, ktorá akosi rozpútala moje astrofyzikálne zmýšľanie - je vesmírov viac (otázka č. 1)? V tomto dieli je náš vesmír graficky zobrazený ako hmotná guľa pohybujúca sa v mori ďalších hmotných gúľ (iných vesmírov). Ak je však more plné týchto vesmírov, ako je možné nazvať priestor medzi nimi (otázka č. 2)? Nazvyme ho teda interuniverzum. V tomto interuniverze sa vesmíry vzájomne pohybujú - buď krachujú samostatne, alebo vznikajú vzájomným trieštením. A bol teda veľký tresk len nárazom dvoch vesmírov bez času a priestoru (otázka č. 3)? Tak na toto si odpovedať neviem. Tiež by ma ešte zaujímala jedna vec - pri reatomizácií Higgsovho bozónu a jeho následnej metamorfóze na subatomárne častice bol dosiahnutý tzv. "neznámy nepriestor" na dobu 5 yoktosekúnd. V tomto nepriestore je možné vytvoriť pomocou diverznej bubliny rýchlosť, ktorá by predčila nielen rýchlosť svetla, ale aj rýchlosť teleportácie (tzv. jontová rýchlosť) a pomocou nej by sa dalo cestovať do viacerých dimenzií (vesmírov). A je skutočne možné vytvoriť v ohraničenom priestore interuniverzum a vstúpiť doň (otázka č.4). Na to mi zatiaľ nevie odpovedať nikto...(18.12.2017)

Jeden z najpútavejšie prevedených dokumentov, ktoré som doposiaľ videl :) Prvý krát v živote sa mi stalo, že som po spončení polotého dielu takéhoto štýlu pocítil husiu kožu. V 1080p je to neskútočný zážitok, hoci treba spomenúť, že pre tých vzdelanejších, ktorí sa tejto tematike venujú tu toho nebude veľa k objaveniu. // Doposiaľ najlepší dokumentárny seriál, aký som kedy videl. Vizuálne spracovanie faktov v spojení Tysonovho monológu s príjemným hlasom a hudbou, ktorá dokonale ladila vo mne vzbudzujú nutkanie, dať Cosmosu viac ako 5 hviezd. Neuveriteľný zážitok. Pilot: 90%, 1. séria: 120%(27.8.2014)