poster

Kosmos - časoprostorová odysea (TV seriál)

 • USA

  Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Dokumentární

USA, 2014, 13x45 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • hallelluja
  *****

  Pre mňa je ľubovoľný diel tohto seriálu ako hodinová meditácia. Historické animované vsuvky, grafické výlety do mikrosveta, do toho prekrásna hudba či pokojný hlas Neila deGrass Tysona. G E N I Á L N E. Pre každého, kto miluje vesmír, kvantovú fyziku či dejiny vedy a nehľadá v každom rozkvitnutom kvete nadprirodzeno. Ach, a ja môžem dať len 5 hviezdičiek...(5.5.2014)

 • haffen
  *****

  Mám pocit, že som to už kdesi videl. A vlastne áno, pred 34 rokmi sa k nám prihováral geniálny Carl Sagan. A (asi najskôr) na jeho počesť vzniklo pokračovanie jeho seriálu Cosmos. Teda, pôvodne som od toho veľa neočakával, a mienil som to pozerať len na pozadí ako podmaz, ale to nešlo... Ono sa tam toho človek veľa nového nedozvie. A o to ani nejde. Ide tu o ten vizuál, pardón VIZUÁL ktorý vás posadí na zadok. Videl som snáď všetky dokumenty o Vesmíre, ale toto je po vizuálnej stránke "magnificent". Možno trošku preefektované, ale čert to vem. Ako inak donútiť ľudí, aby zdvihli hlavy k oblohe? Jo a dávam 5*, to inak ani nejde...(29.9.2014)

 • LakiyL
  *****

  Super! Tvorcovia školského systému by sa mali zamyslieť nad formou, ktorou sa dnes u nás vzdelávajú deti. Cosmos by som s kľudným svedomím zaradil do vyučovacieho procesu, pretože je zaujímavý, pútavý, čo najjednoduchšou formou vysvetlený a hlavne si človek oveľa rýchlejšie zapamätá keď niečo vidí ako len počuje.(6.8.2014)

 • Primitive
  ****

  Nevšedně krásně zpracovaný a opravdu hodně poučný dokument, ve kterém se však běžný divák občas ztratí. Těch informací je zkrátka v některých momentech až moc najednou; při tom se ale zase jindy tempo až zbytečně zpomaluje. Trochu lepší konzistence a méně skákání od tématu k tématu a hodnotil bych slovy "dokonalý dokument". I tak je ale Cosmos skvělý divácký a vědomostní zážitek, díky kterému získáte všeobecný přehled nejen o vesmírných tělesech a jejich složeních, ale i o přírodních zákonitostech a historii vědeckých objevů.(4.11.2015)

 • Midori_Mike
  *****

  Jedním slovem - úžasné! Pro mě zatím nejlepší seriál o kosmologii (terminus technicus), který jsem kdy viděl. Neil deGrasse Tyson patří v dnešní době mezi nejschopnější popularizátory a v tomto pořadu to opět jenom potvrzuje. Jeho zápal a entuziasmus pro "dělání vědy" se musí přenést snad na každého, kdo kouzlu poznávání našeho světa za život alespoň jednou na čas podlehl. Lidé, kteří se někdy ve větší míře zabývali např. astrofyzikou či jinými fyzikálními obory, zde asi příliš mnoho nových informací nenajdou. Přesto však i jim zhlédnutí vřele doporučuji. Pravé kouzlo tohoto pořadu je totiž v tom, do jakých zajímavých souvislostí tyto informace dokáže postavit! I to, jakým způsobem je dokáže znázornit. Tvůrci totiž nasypali do tohoto seriálu obrovské množství peněz a na výsledku je to znát. Takové vizualizace makrosvěta i mikrosvěta prostě jen tak někde neuvidíte. Každý díl je navíc okořeněn napínavým životopisným vyprávěním o významných osobnostech, které se zapříčinily o objevy prezentované v onom konkrétním díle. Já osobně považuji právě tohle za vrchol celého pořadu, protože míra podrobností v těchto příběhových epizodkách byla pro mě doslova šokující. Nechci si ani představovat, kolik toho tvůrci museli přečíst a nastudovat, než se dobrali k tak oslnivému množství doslova zákulisních informací na pozadí nejvýznamnějších vědeckých objevů (v průběhu historie celého lidstva). Tady toho pro mě bylo nejvíce nového. No... Takže závěrem bych už pouze dodal, že přesně takovéto seriály potřebujeme jako sůl. Vidět tohle dřív, tak je ze mě možná vědec. Zároveň je tento seriál obrovská pocta Carlu Saganovi, bez kterého by patrně v této podobě nikdy nevznikl. Neila deGrasse Tysona můžeme jistě prohlásit jeho nástupcem. Seriál Kosmos - časoprostorová odysea je tedy takový Saganův Kosmos 2.0, což je super. Ale já jsem ještě více zvědav na to, až se Tyson vytasí s něčím, co bude jeho verze 1.0 . Má potenciál na to vymyslet něco úplně vlastního a já mu v tom držím palce. P.S: Můj velký dík za doporučení tohoto klenotu patří uživateli Jespe-film. Člověku, kterého řadím mezi své vůbec nejlepší přátele jak na poli filmu, tak v reálném životě :-)(29.12.2014)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace