Kosmos - časoprostorová odysea (TV seriál)

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Dokumentární

USA, 2014–2019, 12 h 56 min (Minutáž: 40–44 min)

Nebyť tých siahodlhých príbehov o slávnych vedcoch minulosti, ktoré boli v podstate zbytočné, a miesto nich viac zaujímavých faktov o vesmíre a jeho fungovaní, idem na maximum. Technicky vycibrené, výborne odmoderované a plné najnovších poznatkoch o veciach, čo ma vždy zaujímali podaných spôsobom pochopiteľným aj pre laika (hoci miestami to bolo riadne na hrane). Niektoré témy boli zaujímavejšie ako iné, niektoré informácie sa opakovali alebo sa nevysvetlili do takej hĺbky ako by som chcel, ale aj tak je to dokumentárny cyklus, ktorý som vždy chcel vidieť. 8+/10(6.8.2014)

Výborná dokumentární série. Je pokračováním anebo novou verzí ´Cosmos: A Personal Voyage´ z roku 1980, kterou spoluvytvářel a kterou provázel Carl Sagan. Neil deGrasse Tyson, který je průvodcem nové série, několikrát mluví o Carlu Saganovi a také vysvětlí, jak mu setkání s Carlem Saganem změnilo život. Za 30 let od vzniku první série se věda posunula ohromně kupředu a díky novým technologiím televize nyní dokáže zobrazit a vysvětlit čas, světlo, vzduch a různé informace relativně jasnějším způsobem. Každý díl je napěchován informacemi a jejich sledování vyžaduje pozornost. Někdy je to dost náročné, ale je určitě lepší tuto odyseu absolvovat, než to vzdát hned na začátku.(14.11.2014)

• SeBig

Po třetím díle s tímto dokumentem končím... myslel jsem, že jde o dokument o vesmíru a místo toho se tam chodí až moc kolem horké kaše..příklad: v prvním díle se rozebírá nějakej týpek co chtěl dokázat, že je vesmír nekonečnej.. nezájem.. v druhým díle vývoj naší rasy a ve třetím ňutn.. když dokument o vesmíru tak chci vesmír! Tady se mele o vesmíru z hlediska, který mě vubec nebere..navíc furt tam něco mele a než se dostane pán s knírkem k věci tak je konec dílu.(16.8.2018)

Ač mi sem tam přišlo jak pro děcka, jindy zase nad limity mojí inteligence, tak je to bez debat brilantní série mimojiné k uvědomění, jak nicotné je celé naše bytí. Zároveň jaký zázrak skýtá tahle planeta, život a chody přírody, dosavadní věda a poznání, a vůbec záhad plný impozantní vesmír. Spolu s letošní CIVILISATIONS (důraz na dějiny lidstva a umění) podle mě úplně must-see titul k obdivu nad existencí, Neil deGrasse Tyson sem dokonalý vypravěč, i v součtu delší animované sekvence příjemně zapadají a posledních 10 minut včetně slov Carla Sagana tvrdě umocní dojem a dojetí. Takže popík možná, ale pro mě jako amatéra - k nezaplacení. Dále hurá sem třeba. "The Universe is under no obligation to make sense to you." ❤️(22.8.2018)

Přitažlivá populárně-naučná forma pro každého. Velký rozsah témat s aktuálními poznatky, pěknou grafikou a animací, výbornou hudbou a sympatickým průvodcem-moderátorem. Rozebrán je tu vesmír doslova od atomu, vznik, vývoj a rozšíření života, od uctívání Slunce a hvězd po metody průzkumu vesmíru. O objevitelích, kteří přispěli k poznání světa a vesmíru a objasnili principy přírodních sil. Obsáhlost je tak velká až mi občas vadilo jak velkým tempem jsou chrleny (do češtiny předabované) informace. Skoro jak na nějaké vysokoškolské přednášce. To je jediná výtka. Rozhodně stojí za shlédnutí. (kompletních 13dilů)(7.8.2014)