Fotograf

Photographer

(festivalový název)

Fotograf

Komedie / Drama

Česko, 2015, 133 min (SE: 170 min)

Sotva průměrný film, který bohužel doplácí na to, že v něm prakticky neexistuje jakýkoli děj a celé je to vlastně o ubíjejícím a monotónním střídání různých milostných aférek, během kterých se jen fotí, souloží, hlavní hrdina občas něco "zahlásí" a takhle pořád dokola. Všechno je navíc závislé na tom, jak vám bude Jan sympatický - pokud si vás nezíská, celá koncepce se Pavláskové rozpadá, neboť nevzbuzuje ani soucit, ani lítost, protože za všechny problémy si může jen a jen sám, takže pak ani jakási pointa, že Líba je vlastně mrcha, nefunguje tak, jak bylo zamýšleno. Řemeslně je vlastně vše v pořádku, kamera místy tvoří krásné záběry, střih nijak neruší a konec konců ani atmosféra není úplně špatná. Jen je to zkrátka přehnaně dlouhé a chybí tomu něco, co by to celé osvěžilo - něco podobného přichází až v poslední třetině filmu, kdy tu probleskují náznaky příběhu, ale už je to pozdě a hlavně toho je bohužel málo. Pochvalu ale zaslouží zvládnuté erotické scény, které nemohou nikoho urážet a občas sráží samy sebe, což je jedině dobře. Ve vodách průměru film jednoznačně drží naprosto famózní Roden, který si titulní roli vysloveně vychutnal, dodal jí své nepopiratelné charisma a zastínil ostatní, kteří už nemají tolik prostoru. Za zmínku stojí ještě Marie Málková, která měla sice trošku jednodušší úlohu, ale po počátečních rozpacích ji zvládla na výbornou. Fotograf tak za vidění určitě stojí, ale přiznám se, že jsem čekal o trochu víc, protože taková osobnost, jakou Saudek bezpochyby je, by si zasloužila lepší a reprezentativnější film. 50%(8.1.2015)

CITÁT - Nikdo nechce znát pravdu. Lidi chtěj fantazii......... Volně inspirováno životem Jana Saudka. CITÁT - Toaletu mám na záchodě............ Karel Roden se do role velmi hodí. Je vidět, že si jí úžívá a příběh ho baví. Ta energie z něho přímo vyzařuje. Perfektní snímek a geniální obsazení. Po dlouhé době se mi líbil na 100= Český snímek. CITÁT - Stávám se rázem cizincem ve vlastní zemi............. Jan Saudek je )byl) génius a jeho bohémský život je prostě jen vyústěním jeho uměním, nadšením a spokojeností. Protože když nebyl spokojen, dokázal být nespokojený.:) Užíval si života a proč ne, kdo by si v jeho postavení neužíval, byl by sám proti sobě. CITÁT - Já se z toho vždycky nějak "vylížu".(30.6.2015)

Dobrý den, já jsem tady kvůli mrdu... krásná replika. No, i když... Karel, budějcký bard (toho času zámecký pán a věčně mrtvý Rus v holýmúdu) to nepodal tak, jak bych si od Saudka představoval. Ano, toho Saudka, kterému bych chtěl být trojčetem. Jasně, dvojčetem ne. Kromě jím vyhledávaným předimenzovaným prdelím bych chtěl vlastnit aspoň metr čtvereční jeho stěny a tři až čtyři buňky vostrýho voka s dobrým světlem a ždibec krabičky od mejdla, kurva, s tím se dá fotit? Kde jsi má invence? Film o kontroverzním umělci, bláznovi a geniovi, který se snadno miluje a nenávidí, proč ne, mně i bráchovi je to u tlusté prdele, pokud ho někdo ignoruje, pak je pro mě ale čirou záhadou. Co se týče snímku...ehm...hmmm. Zkrátka, vše se bude odvíjet od vidění Jana Saudka tím, nebo kterým pičusem. Já, jakožto právě ten neobjektivní pičus, kterého tvorba pana Jendy bytostně zasáhla, jsem v podání výše zmíněného Kadla mírně znepokojen, neboť jeho pozérství a dalších pár psychických průserů jsem mu zkrátka nevěřil. Jistá nonšalance a frajerství skrznaskrz krví a generacemi... nééé. Každý genius je trošku a někdy víc sobec, miluje jen sebe, kapito? A je to magor. Vždyť to je vlastně bezva. S kolika musíte den co den být osobně. Ale pořád odbíhám, film je jen několikrát vylouhovaná kráva, nebojaksetomenuje... průměrné zklamání. Inu, každý bobra milujeme jinak a umělcům rozumíme stejně tak. Já, jakožto umělý neumělec dopiji všechny své alpy a ředidla, nasadím brýle, pokřivím motýla na červeném triku a zařvu… kurva, bez takových lidí bysme hebli, haleluja. O pijavicích záměrně nemluvím. Napsáno pod vlivem, ostatně jako vždy, skočím na stativ a pak se uvidí. Jo, ještě k muzice, no, jasně, Chlumecký.... bezva, ale jako bych to už několikrát slyšel. Přesto můj šálek čaje... ne kávy.(22.11.2015)

Spoluscénáristou příběhu s podtitulem "volně inspirováno životním příběhem fotografa Jana Saudka" je sám Jan Saudek aneb Tříhodinový bonmot. 1) Kontroverzní film je nepochybně vtipně napsán i podán s nadhledem. Za problémy s ženami si může umělec sám a tvůrci to nijak nezastírají. Snímek je prodchnut živočišnou radostí, hrdina svůj život nepopisuje, ale žije. Saudkův sexuální apetit mě nepohoršuje a stejně tak ani jeho výběr sexuálních objektů._____ 2) Hlavní problém vidím v tom, že se hlavní hrdina v příběhu (lze-li tak volně řazené anekdotické příhody označit) nijak nepohybuje, nevyvíjí se, nikam se neposouvá. Viděli jste deset minut - viděli jste všechno. Žádná peripetie, žádná katarze._____ 3) Neumím určit míru autobiografičnosti. Silné sympatie tvůrců k hlavní postavě dávají vzniknout pochybnosti, zdali to opravdu tak nějak bylo. Odvolávat se na prohlášení, že snímek je životem pouze "volně inspirovaný" je nesporně duchaplné, ale také poněkud zbabělé, zvláště když v některých detailech je film víceméně přesnou kopií Mistrova života (například interiéry). K tomu režisérka: Není to životopis o Janovi, spousty věcí se do příběhu nevešly. On toho má tolik, vztahy v rodině jsou natolik propletené, že jsme se rozhodli, že film bude „na motivy" života Jana Saudka, že půjde o inspiraci, nikoliv o nějakou investigativní dokumentární sondu._____ 4) 55letá Irena Pavlásková (scénář, režie) odvedla pozoruhodnou práci: Rok a půl jsem k Janovi týden co týden docházela, povídali jsme si, já zapisovala nebo nahrávala a začala zpracovávat do scénáře. On ho pak dopisoval, mám od něj štos poznámek, i proto jsme spoluautoři scénáře._____ 5) 53letý vynikající Karel Roden (Jan Saudek) a 32letá Marie Málková (mrcha Líba) snímku dodali přesvědčivost. Malou roličku si střihl neobyčejně přitažlivý již 36letý Václav Neužil ml. (syn Marek)._____ 5) Viděl jsem delší, dvoudílnou verzi.(23.5.2015)

• Mikita

Proč že jsem se vůbec dívala? Ani nevím, zda mi víc vadilo téma či rozvleklé zpracování, které spoléhalo na to, že to je prostě téma, co potáhne. Sázka na jistotu, která stejně podává jen subjektivní pohled na životy jedné zvláštní rodiny. 2 dílná TV verze byla opravdu velmi rozvleklá. Roden však skvělý a důvod nevraživosti byl vysvětlen dokonale. Dítě s jinou? Ta bolest byla úplně hmatatelná.(5.7.2015)

• - Ve filmu se mihne i originál fotografie, kterou si vybrala skupina Soul Asylum  na obal svého nejúspěšnějšího alba "Grave Dancers Union" (1992, třikrát Platinové). (lioncel)

• - Fotografové si jistě všimli, že fotoaparát, který Jan Saudek používá ve filmu, je Practisix východoněmecké provenience, což je zřejmě vtip. Saudek ve skutečnosti používal pouze švédský Hasselblad. Podobně provokativní vtip je ve videoklipu o České republice, kde Saudek třímá sovětský Kiev, což je už vyložený výsměch socialistickým praktikám. (bobrown)

• - Ve snímku si kromě představitele hlavní role Karla Rodena zahrál i jeho bratr Marian Roden, který ztvárnil menší roli příslušníka StB. (majky19)