Fotograf

Photographer

(festivalový název)

Fotograf

Komedie / Drama

Česko, 2015, 133 min (Televizní verze: 86+87 min)

David Ployhar

Karel Roden, Marie Málková, Zuzana Vejvodová, Václav Neužil ml., Jitka Sedláčková, Vanda Konečná Károlyi, Jenovéfa Boková, Vilma Cibulková, Marika Procházková, Patrik Děrgel, Vilém Udatný, Marian Roden, Jiří Ployhar ml., Radek Balcárek, Petra Lustigová, Anna Polcarová, Tomáš Materna, Jan Saudek, Michaela Jílková, David Černý, Jan Rejžek, Petr Vondráček, Martina Menšíková, Ivanka Devátá, Rostislav Novák st., Iveta Jiřičková, Igor Orozovič, Natálie Řehořová, David Šír, Slávek Bílský, Dagmar Zázvůrková, Zbigniew Czendlik, Hana Čížková, Dana Marková, Tereza Blažková, Lukáš Jůza, Hana Seidlová, Zdeňka Sajfertová, Daniel Čech, Václav Veselý, Lenka Vychodilová, Vanda Chaloupková, Šárka Čmelíková, Petr Urban, Pavel Urban, Naomi Adači, Vojta Vovesný, Nikola Zbytovská, Jan Vlas, Dadja Altenburg-Kohl, Jiří Balcárek, Amáta Skalová, Kateřina Kopcová, Emílie Řezáčová, David Piskor, David Havlena, Lenka Burianová, Barbora Šimková, Kateřina Kleslová, Milan Peroutka ml., Markéta Galuszková, Lenka Loubalová, David Vybíral

"Cestovala má panenka do Bavor, cárára do Bavor, carára do Bavor, a natrhla si ryndu pindu čáčurandu chcandu srandu, u prdele chlupatici, vo lavór, cárára, vo lavór, cárara vo lavor! A zelí je kyselý, mrkev je sladká, vpředu je to chlupatý, prdel je hladká. Já su svoju moju milu obdělávám sám." Parádní snímek, který dle mého názoru skvěle zachytil atmosféru umělcova světa. Pro Rodena to musela být náročná role, ale zvládl to bez skrupulí - tak, jak by to ve skutečnosti mohlo být.(18.5.2015)

Absolutně geniální film, nic podobného jsem nevyděl. Film stejně geniální a zároveň šílený jako život sám geniálního fotografa Jana Saudka. Je neuvěřitelné čeho jsou ženy schopné pokud někoho fanaticky chtějí. Výběr herce Karla Rodena byla trefa do černého, to se musí vidět. Opravdu fantastická podívaná. Neuvěřitelné jsou i postoje Saudka: třeba - jaké filmy jsou nejlepší? no přece porno protože tam vždy všechno dobře dopadne. Svatá pravda. V životě má smysl jen radost ze života. No prostě film Ireny Pavláskové je geniální, vynikající - dokonalý.(10.5.2015)

• Mikita

Proč že jsem se vůbec dívala? Ani nevím, zda mi víc vadilo téma či rozvleklé zpracování, které spoléhalo na to, že to je prostě téma, co potáhne. Sázka na jistotu, která stejně podává jen subjektivní pohled na životy jedné zvláštní rodiny. 2 dílná TV verze byla opravdu velmi rozvleklá. Roden však skvělý a důvod nevraživosti byl vysvětlen dokonale. Dítě s jinou? Ta bolest byla úplně hmatatelná.(5.7.2015)

Dobrý den, já jsem tady kvůli mrdu... krásná replika. No, i když... Karel, budějcký bard (toho času zámecký pán a věčně mrtvý Rus v holýmúdu) to nepodal tak, jak bych si od Saudka představoval. Ano, toho Saudka, kterému bych chtěl být trojčetem. Jasně, dvojčetem ne. Kromě jím vyhledávaným předimenzovaným prdelím bych chtěl vlastnit aspoň metr čtvereční jeho stěny a tři až čtyři buňky vostrýho voka s dobrým světlem a ždibec krabičky od mejdla, kurva, s tím se dá fotit? Kde jsi má invence? Film o kontroverzním umělci, bláznovi a geniovi, který se snadno miluje a nenávidí, proč ne, mně i bráchovi je to u tlusté prdele, pokud ho někdo ignoruje, pak je pro mě ale čirou záhadou. Co se týče snímku...ehm...hmmm. Zkrátka, vše se bude odvíjet od vidění Jana Saudka tím, nebo kterým pičusem. Já, jakožto právě ten neobjektivní pičus, kterého tvorba pana Jendy bytostně zasáhla, jsem v podání výše zmíněného Kadla mírně znepokojen, neboť jeho pozérství a dalších pár psychických průserů jsem mu zkrátka nevěřil. Jistá nonšalance a frajerství skrznaskrz krví a generacemi... nééé. Každý genius je trošku a někdy víc sobec, miluje jen sebe, kapito? A je to magor. Vždyť to je vlastně bezva. S kolika musíte den co den být osobně. Ale pořád odbíhám, film je jen několikrát vylouhovaná kráva, nebojaksetomenuje... průměrné zklamání. Inu, každý bobra milujeme jinak a umělcům rozumíme stejně tak. Já, jakožto umělý neumělec dopiji všechny své alpy a ředidla, nasadím brýle, pokřivím motýla na červeném triku a zařvu… kurva, bez takových lidí bysme hebli, haleluja. O pijavicích záměrně nemluvím. Napsáno pod vlivem, ostatně jako vždy, skočím na stativ a pak se uvidí. Jo, ještě k muzice, no, jasně, Chlumecký.... bezva, ale jako bych to už několikrát slyšel. Přesto můj šálek čaje... ne kávy.(22.11.2015)

Saudek a jeho fotografie mi nic neříkají, takže z tohoto hlediska byl pro mě film nepříliš zajímavý. Co se kauzy Jana a Sáry Saudkových týče, tak ta mě také příliš nezajímá, takže spekulací nad tím, jak to ve skutečnosti bylo, jsem byl ušetřen. Tudíž jsem se mohl soustředit na samotný děj, který se točí okolo lehkovážného bonviána, který se stane, kromě jiného, obětí ambiciózní mrchy. Ale právě ten komplot, který měla Sára, v tomto případě Líba, na hlavního hrdinu připravit, byl to jediné, co by se dalo označit za nějakou nosnou kostru a to jen s přivřenýma očima. Ono k němu totiž nic nesměřovalo. Přes hodinu a půl se vlastně jednalo o sled večírků, focení a tak podobně, což občas rozčísly nějaké sondy do minulosti (II.SV, normalizace), které tady byly naprosto nepatřičné. Pak, v závěrečné půlhodině, se z celkem milé holky stane, jakoby mávnutím kouzelného proutku, mrcha, což působí všelijak, jen ne uvěřitelně. Na tom nese vinu i nepříliš přesvědčivá Marie Málková. Kdo byl naopak zcela přesvědčivý, byl Karel Roden, kterému se dalo věřit každé gesto i každý výraz. Je to především on, kdo tahá silně nevyvážený film do lehkého nadprůměru. 55%(13.5.2015)

• - Ve snímku si kromě představitele hlavní role Karla Rodena zahrál i jeho bratr Marian Roden, který ztvárnil menší roli příslušníka StB. (majky19)

• - Sára Saudková, bývalá přítelkyně Jana Saudka, prohlásila, že je ve filmu vykreslena jako největší mrcha. Ona a syn fotografa Samuel Saudek mluvili hned po premiéře filmu o možném podání žaloby na tvůrce filmu. Oba si údajně přečetli scénář, v němž se poznali a s jeho obsahem důrazně nesouhlasí. (M.B)

• - Jan Saudek uvedl, že by si do hlavní role více přál Oldřicha Kaisera než Karla Rodena, protože je mu typově bližší. (MTHRFCKR)