Lída Baarová

Česká herečka Lída Baarová je v roce 1934 pozvána do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, považovaných za evropský Hollywood. Po počátečních potížích nakonec okouzlí i davy fanoušků v celém Německu. Tisk ji vynese na titulní strany jako jednu z nejkrásnějších žen Evropy. Užívá si slávy i náklonnosti Gustava Fröhlicha, tehdejšího idolu všech německých žen. Ten je nejen jejím partnerem před kamerou, ale stane se i jejím milencem. Obdiv neskrývá ani sám Hitler, který po návštěvě ateliérů Baarovou pozve k soukromé audienci na Říšském kancléřství. Hvězda Baarové strmě stoupá. Lída s Fröhlichem se nastěhují do luxusní vily na prestižní berlínské adrese. Aniž tuší, že mají tak významného souseda – pána filmového průmyslu, ministra propagandy Goebbelse. Goebbels je k sobě začne zvát na vyhlášené večírky za účasti umělecké i politické smetánky. A při nich postupně vtahuje Baarovou do svých „ďábelských" sítí. Fröhlich žárlí a po jednom z mnoha dalších žárlivých výstupů ji vyžene z domu. Na tuto příležitost čeká bezhlavě zamilovaný Ďábel. Chce se kvůli Lídě vzdát úplně všeho – rodiny, kariéry, Říše. Baarová odmítne nabídku na dlouhodobé angažmá v Hollywoodu, zůstane v Berlíně a nové lásce nezvladatelně propadne. Zásadní otázku, zda je možné milovat zločince, si bude klást až za pár let a pak po celý zbytek života. Hitler na základě proseb Goebbelsovy manželky rozkáže svému ministrovi, aby ukončil skandální, s velkoněmeckými ideály neslučitelný vztah s Baarovou. Goebbels protestuje, ale po Hitlerově nátlaku svou lásku zavrhne. Baarové je zakázáno hrát v německých filmech a nesmí opustit Říši. Během Křišťálové noci v roce 1938 se jí podaří uprchnout zpět do vlasti, kde natočí ještě několik úspěšných filmů. Po okupaci Československa ale musí před nacisty opět prchat. Když skončí válka, vrací se plná nadějí do Prahy. Zde se však setká jen s výsměchem a ponížením. To pravé peklo ji ale teprve čeká... (CinemArt)

Playman odpad!

Svym způsobem... mě to fascinovalo... je to strašně podivně natočený a sestříhaný... fakt jsem na to čuměl s otevřenou držkou.. a můj mozek nestíhal.. a to myslim zcela vážně. Fakt jsem to nestíhal! Ten film je natočenej tak, jako byste dali play 2x rychlostí. Televizní look, kterej vypadá jak 60fps film, kulometně stříhanej, tak že to vypadá jako komedie, i když to komedie neni. Možná to bude znít divně, ale opravdu doporučuju si tenhle film pustit. Čistě z důvodů toho podivnýho stylu zpracování. Kterej je...nebál bych se použít slovo.. unikátní. :D ()

hanagi

Ke všem výtkám, které tu už oprávněně v jiných komentářích padly, si ještě přidám tu svoji. Špatná volba hlavní představitelky. Táňa Pauhofová určitě má své kouzlo coby pihatá zrzka a trochu přidrzlá současná mladá žena. Na roli prvorepublikové mondénní krasavice s pikantním nosíkem, dokonalým chrupem a bezchybnou mléčnou pletí se ale zoufale nehodí. Lída Baarová byla mladá, hloupá a do sebe zahleděná, ale krásná byla, tu nadčasovou krásu ji nelze upřít. Je smutné, že jediné, čím se ji Táňa Pauhofová přiblížila, bylo toporné herectví. ()

noriaki

Nevím co proti tomu všichni mají. Já jsem od něho čekal Táňu Pauhofovou a tam tam je, takže za mě spokojenost. A teď vážně. Nepostižen nenávistí a nebo obdivem k Renčovi (viděl jsem od něho jen Pokoj bez oken a k ODS nemám vztah od doby co upadla do kómatu), jsem si pustil film, slibující být tím nejzajímavějším českým počinem od Hořícího keře. Leda tak prd. Režie je jedním slovem příšerná. Až uvidíte montáž Simony Stašové a Táni Pauhofové v předválečném Berlíně, hodící se tak možná do historického dokumentu pro děti, nebo Jeruzalémskou synagogu "v plamenech", zjistíte o čem mluvím. Renč si libuje v podivných kýčovitých scénách s křečovitě pronášenými dialogy a to spolu s luxusní výpravou a béčkovým vzhledem vytváří zvláštní směsku braku a nevyužitého potenciálu. I přes velkorysý rozpočet ze snímku čiší lacinost a malost. Jestli měl scénář ambice prozkoumat hloubku osobnosti Lídy Baarové, tak je vzdal ještě v traileru. Etiky se sotva dotkl a psychologii hlavní hrdinky zarytě ignoroval. Nezbývá než se spokojit se zjištěním, že Baarová byla blbka, zcela ve vleku událostí a ty ji nevyhnutelně semlely. Je to určitě legitimní vysvětlení, ale ani to neomlouvá patetické proslovy a spousty vaty v téměř každé scéně. Herci to měli těžké. Většina postav jsou jen svoje vlastní karikatury, sotva jednorozměrné figurky bez života, nebo bez významu pro děj. Táňa Pauhofová se snažila co mohla, ale roli odehrála jaksi sterilně a bez duše. Pavel Kříž nezklamal a Karl Markovics překvapil. Nejvíc se mi líbil Gedeon Burkhard, který jako asi jediný své scény oživil a dodal jim pocit umění. Díky Bohu že jsem na to nešel v lednu do kina. Byl bych nasraný ještě dnes. ()

venison

Tak na "Lídu Baarovou" jsem se celkem těšila.. Tematika II. světové ve filmu mě nenechá nikdy chladnou a Táňa Pauhofová hrála všude, kde jsem jí zatím viděla, vždycky skvěle.. Filip Renč dokázal z celou svou režijní kariéru natočit jen jeden dobrej film a od té doby stále čekám na zázrak, který nepřichází.. Celé téma totálně dokopal.. Je to povrchní, je to plytké.. Hlavní postavy jsou parodií na ty reálné.. V hlavní postavě nepoznávám ani Lídu a bohužel ani Táňu.. Zklamání.. Nejvíc mě mrzí, že tohle téma je bohužel na dlouhou dobu v českém rybníku díky Renčovi vyčerpáno.. :-( ()

lucascus

Samotné téma LB je silné. Nabízí se přímo pro film, protože má vše, co film potřebuje. Lásku, závist, zradu, útěk, moc, bohatství a slávu. Otázka tedy je, zda bylo výhrou či prohrou, že se do rukou dostala Filipu Renčovi. Bez debat je jasné, že jediné dílo, které se mu kdy povedlo, byl jeho debut - Rekviem pro panenku - pak už točil jednu komerční věc za druhou. U LB je vyvstává ale otázka, zda právě zmíněná komerčnost filmu neprospěje - protože toto téma je jednoznačně věc zahraničního vývozu a řádoví diváci potřebují svou dávku komerce a prvoplánovitosti. To znamená, že střihové záběry na čaj v konvici, telefonní sluchátko, kapesníček aj. byly asi nutné, ale nikdy neodpustím tvůrcům ty zbytečné a kýčovité scény, jak třeba u milování LB s říšským ministrem. LB v plamenech krbu jako oběť a JG jako smějící se ďábel - děláte si srandu, tohle jako má být vrchol metafory, či co? Stějně tak JG, který přestárnlé Baarové zháší noční lampičku na konci filmu. Tím chtěli tvůrci asi vyslovit to, že LB se svého kancléře nikdy nevzdala, jenže diváci nejsou natolik tupí, aby to nepochopili sami z kontextu. Další neztravitelná věc je odporně kýčovitá hudba Ondřeje Soukupa, která ve vypjatých scénách je hlasitá, řevnivá a patetická, rádoby upozorňující diváky na to, že se jedná o stejně rádoby historický megafilm. Pokud se mám vyslovit k hercům, je absolutně zbytečná role Jiřího Mádla (není to poprvé, co Mádlova role zkazila film - vzpomeňme na Báthory, kde s Bolkem tvořili uplně zbytečnou vsuvku). Stašová v roli matky LB mírně přehrává, což se ale dá omluvit faktem, že matka LB zřejmě přehrávala i v reálném životě (alesoň podle Lídiných pamětí). Hubač podává standardní výkon, herečka hrající Adinu Mandlovou je více než špatná (naštěstí měla minimální prostor), Pavel Kříž jako Hitler mi vysloveně nevadil, ale ani nepřekvapil, Goebbels byl nudný a fádní (a v podání tohoto herce opravdu nemohl LB uchvátit), překvapil mě docela Burkhard v roli Fröhlicha, který byl přesvědčivý, hlavně ve scéně, kdy LB utíká z jeho vily a on se ji snaží zadržet (jen je mi líto, že jsem ho slyšel dabovaného a ne v jeho rodné němčině, která by k roli patřila spíše). Samotná Pauhofová nezklamala, podala dobrý a vyrovnaný výkon, který byl ale místy ohraničený nedotaženým scénářem, ale jinak se opravdu nemusí za svůj výkon stydět. Vlasáková i Procházková rovněž výtečné, a na malém prostoru se dokázaly prosadit. Ovšem nejvíce překvapený jsem byl výkonem pro mě absolutně neznámé Anny Fialové, která se statečně poprala s rolí Zorky Janů, sestry LB. Ztvárnila Zorku přesně takovou, jaká byla - křehkou, výtečnou herečku, s nízkým sebevědomím, ale správnými názory. Byla neuvěřitelně civilní, přesná a pokud film opravdu vzbudil nějaké emoce, bylo to pouze u scény v divadle, kdy z něj byla vyhoštěna a následně spáchala sebevraždu. Jen jsem litoval, že nedostala více prostoru, protože toto je opravdu herečka, pokorná, přesto talentovaná. Jinak je film bohužel těžce nevyvážený, dobré scény (kterých je pomálu), střídají katastrofální a kýčovité, někdy až parodické, u kterých si divák říka, že jej Renč nemohl myslet vážně. Scénář měl určitá hluchá místa (nedokonaná poprava LB je snad největší vrchol), jako celek ale víceméně fungoval. Střih byl pozérský, zato luxusní byla práce kameramana. A především musít ocenit luxusní kostýmy - zde se totiž kostyméři opravdu vyřádili a věrohodně ztvárnili třicítky a posléze i čtyřicítky. Suma sumárum ale bohužel žádná sláva, je mi líto, potencionál byl veliký, ale asi ne v rukou takového režiséra.. () (méně) (více)

nevermore

Toto absolutně nefunguje. Nefunguje Pauhofová jako Lída Baarová (těžko říct, jestli kdy fungovala jako dobrá herečka, mně se nezdá). Nefunguje Lída Baarová jako člověk. Nefunguje Pavel Kříž jako Adolf Hitler. FAKT nefunguje Hitler, kterej mluví česky. Asi nefunguje Renč.... už. Bylo to otřesné. Co měl ku*va bejt ten záběr v ohni při kopulaci Baarové a Goebblse? To měla být psychedelie nebo co?? Ta prvoplánová břečkovitá scéna Křišťálové noci, no to jsem měl chuť se skoro až rozesmát. A ta dějová linka důchodkyně Baarové, co slečna o ní přišla napsat disertačku - to fakt nevím jak vůbec okomentovat. Je to prostě kýč, faleš, nesmysl. Vyhozené peníze. Renčovi jde asi líp i to rozkuřování Zemana. ()

MIGHTTREE

Herecké obsazení dle mého je skvělé, vizuální kvalita dobrá a síla příběhu ohromující,ale..... V mnoha místech přehnané a vymyšlené tak,že i neznalec pozná,že tady něco smrdí. Celý film čekáte na nové informace,které vám pomohou více pochopit Lídu samotnou a její vztah k mocným mužům. Film má i mnoho kladných stránek a dle mého ho nelze házet do koše. Škoda těch míst,kde drama vrcholí a vy víte,že tohle je za čárou možného.... ()

Eleanor05

Co taky čekat od Renče jiného, než nevkus? Vypadá to nefilmově, jakoby se to točilo pro televizi na neděli večer. Zápletka žádná, je to v podstatě zkreslené odvyprávění příběhu Lídy Baarové, které z ní mělo zřejmě učinit dobrého, naivního člověka, a ne egoistickou a bezohlednou ženu, kterou nejspíš byla daleko pravděpodobněji (možná byl pro scénáristu problém, pár věcí si o ní zjistit, minimálně o jejím chování a vystupování). Omlouvám se Táně Pauhoufové, mám ji ráda a je to hezká žena, ale ona zkrátka nepůsobí jako Famme Fatale, která by pobláznila všechny okolo a Karl Markovics jako Goebbels byl tak slizkej a nechutnej, že bylo úplně nepochopitelné, proč kvůli němu Baarová opustila Gustava Fröhliha. Navíc někteří herci hrají přímo směšně, Stašová by měla dostat Plyšového lva za hraní, tak šíleně křečovitej hereckej výkon od první do poslední scény jsem už neviděla dlouho, pokud vůbec někdy. Dokonce předčila i tu Křížovu trapnost a příšerný dabing Viktora Preisse na Goebbelse. Osciluje to mezi 1 hvězdičkou a odpadem. ()

Master19

Není to tak špatné, když člověk zahodí předsudky k režisérovi, producentovi nebo snad některému z herců. Je pravda, že Renčův rukopis je patrný a chvílemi jsem se musel ujišťovat, že se nedívám na RebeLy. Styl vyprávění je zajímavý a oživující, přesto je celý příběh neosobní a dá se celkem dobře "přetrpět" bez emočních bouří. Smutné je, že film pojednává pouze o tom nejbulvárnějším období Lídina života a zbytek prakticky ignoruje. Na druhou stranu jsem rád, že nevznikla další telenovela ve stylu Já, Lída Baarová... A taky mě vadila přítomnost postav Adiny a Ljuby nebo pana Vydry, kteří jsou naprosto bez hloubky zobrazováni v nějakém postoji, bez jakékoliv konfrontace a vysvětlení. ()

VanTom

Aneb asi že láska ospravedlní všechno, včetně svých "obětí" typu Baarové či Goebbelse. Tohle bylo tak nabubřele špatný, až zábavný. Začátek fajn, ale po jedné z nejtrapnějších milostných scén ever už dělal Renč svým přepjatě dramatickým přístupem (za tónů masivního "wágnerovského" soundtracku) z většiny nesoudržných emotivních momentů či tragických historických událostí pouhou srandovní, výpravnou frašku. ()

Asenath

Nechala jsem si to do rána projít hlavou, a zůstávám u toho, že se mi film líbil. Ano, neni to bůhvíjaký velkofilm, ale je pěkně natočený a ještě líp zahraný. Popravdě, měl to být příběh o jedné mladé, hezké a naivní holce, a to taky byl. Dokonce i Táňa, vůči které jsem byla zpočátku skeptická, mě přesvědčila, takže s klidným svědomím dávám čtyři hvězdy. ()

ghatos

Není to žádná nevýslovná hrůza, ovšem Lidka má 3 velké chyby. 1) Renda hodně fetuje. To se projevuje v některých pasážích. Přepjatost, důraz na emoce a směšná teatrálnost (oheň v krbu)...no nic, topí se koksem :) . 2) Výprava pod psa. Takový ambiciózní snímek stojí hodně na vizuálu. Ten je velmi chudý a limituje uvěřitelný návrat do 30. let. Vypadalo to spíše jako jeden z dílů Vyprávěj a to je na kino málo. 3) Táňa Pauhofová - měl jsem tu čest jí osobně poznat. Přesně, co předváděla mimo plac ukázala v hlavní roli. Snaživá, avšak vlezlá a falešná bez osobního kouzla byla všechno možné, jen ne L. Baarová. Na necharizmatické tváři duckface, případně vykulené oči...špaténka no. Osobně mě potěšil casting vedlejších rolí (Huba, Révai, Dobrý, M. Dlouhý, Slovák). Dokázali zvedat snímek na vyšší úroveň. Úplný závěr se podařil. Nějak mi to do toho pasovalo. Co se týče samotné L. Baarové. Nebyla to sympatická postava. Ta holka prostě byla naivní/hloupá a neměla to pod kontrolou. 51%. /Kino Ostrava/ ()

JKL

Uvést letos do kin nejhorší český film, bude obzvlášť těžké... Když Lída Baarová už v lednu nasadila laťku tak vysoko. Může mi někdo vysvětlit, proč se film tituluje jako životopisný? Baarová skoro před šibenicí? A na poslední chvilku přispěchá poslíček s milostí? Sice na konci přizná, že je interview možná její poslední role, ale nějak se nám z toho vytrácí ten životopis, viďte? Je to fikce a je směšnější než spousta současných českých komedií. Nejvíc jsem se smál zvrhlému nápadu, kdy jdu na původně český snímek a musím sledovat a poslouchat nesynchronní dabing Goebbelse a Fröhlicha. Jen těžko se od toho šlo odpoutat. A naivně jsem si myslel, že tento trend je již za námi. Asi by bylo stravitelnější, číst si titulky. Velký problém je fakt, že Markovics jako Goebbels na plátně, nemá žádný šarm a nic, čemu by vlastně mohla žena jako Lída Baarová, propadnout. Tím pádem divák neuvěří základnímu motivu - milostnému vztahu mezi postavami. Což je celkem podstatné. Kamera je zoufale plochá, film není ani nijak zvlášť zajímavě barven. Co Vašemu oku neunikne, jsou lítající cáry flusů od úst protagonistů. V podstatě při dialogu na sebe stále prskají sliny. Nevím, jestli je to špatným světlem, ale nikdy jsem to v žádném filmu neviděl. Nesmutnější je, že tohle téma tvůrci definitivně zabili. Mohl to být skvělý smímek, který by popsal její osud a ani by si Hubač nemusel tolik vymýšlet... ()

vyfuk

Snímek s dokonalým námětem a potenciálem, který je zahozen do kanálu tak, že by to nedokázal ani Filip Renč. Ach, počkat, on to dokázal právě teď. Renč nosil Baarovou v hlavě prý dost dlouho, ale asi ne tak dlouho jako ji nosil v hlavě Goebbels, jelikož zpracování filmu vypadá nesrozumitelně, irelevantně a hlavně jako kdyby to matlal někdo v Movie Makeru. Renč má potenciál pro to být dobrý režisér, ale způsob jak on sám to pojal mi přijdou jako kdyby jím ani být nechtěl. Tím lepším režisérem. Používá flashback smyčky, které by v normálním filmu vypadaly jako mistrovství filmařské práce, ale v jeho podání to spíše vypadá jako kdyby všichni ze štábu si řekli: "Pojďme ten film dojebat.". Záběry, kdy je Stašová a Pauhofová prsknutá do archivních záběrů z Berlína spíše vypadá uboze, než profesionálně. A hlavně... jo... Baarová vidí události Křišťálové noci, která byla ještě jakž takž podaná inteligentně a pak jako výslužbu jí Mádl sáhne na rozinky. Tím se Renč utvrdil, že spíše by měl talent točit filmy jako Rafťáci, Snowboarďáci a nebo Kotkova Padesátka akorát asi z prostředí padesátých a čtyřicátých let. Zklamání a v podstatě důkaz toho, že i ti nejlepší čeští režiséři už z vrcholu jen padají a padají. Viz pan Hřebejk a nyní i Renč, což nikoho asi nepřekvapí. ()

Killda

Ordinace v nacistické zahradě... Scénář by se nehodil ani do vesnického ochotnického divadla a zpracování je parodií samo na sebe. Kdyby se ty nekřesťanské peníze raději rozdělily mezi deset talentovaných, mladých tvůrců... místo toho se ale česká kinematografie snaží poctít a bránit jednu z nejvychcanějších "hvězd" minulého století. Naštěstí neúspěšně. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady