Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

farmnf

verbal má naprostou pravdu. Kdo promrdal půl miliardy za lesní melodrama plné sténání? Jákl. Tímto děkuji Otakaru Vávrovi a panu Štěpánkovi, že jejich verze je dívatelná....a hlavně kratší. ()

Lachtaan

Už v časech velkých příprav na ambiciózní historický velkofilm, co nemá na české půdě obdoby, jsem měl mít od Jáklova sebevědomí trochu odstup, bohužel jsem jeho naivním vizím propadl a na Žižku se těšil. Modrá čísla při uvedení do kin zasignalizovala, že přeci jen velká očekávání je třeba krotit a dnes se s tím můžu jedině ztotožnit. Opus jménem Jan Žižka svou rozmáchlostí obstojí někde na Bakláně nebo v Africe, tam, kde se točí jen malé regionální věci a cokoli koprodukčního tam vypadá velkolepě. Tahle historická řežba postrádá emoce, řádnou dramaturgii a drajv, který by měla obsahovat především. Průměr čistě za občasnou surovost, výpravu a kostýmy. [viděno na Netflixu 1.1.2023] ()

Motinski

Ťažko hodnotiť niečo čo je na české pomery veľkofilm, no na tie svetové skromný stredoveký príbeh s pár naturalistickými vsuvkami a prostredím lesov. Označenie český Gladiátor je dosť mimo. Farebnými filtrami a kamerovými nájazdmi mi Žižka skôr pripomenul takého Centuriona. To bol ale čistý huntfilm, toto chce byť veľké a osudové. Rozohravajuce viac dejových liniek a scenáristicky nie úplne dotiahnuté. Pri väčších súbojoch je strih chaotický a niekedy som ani netušil čo sa tam deje. Najlepší akčný stret vidíme v strede filmu a nie na konci, druhá polovica sa trochu vlečie, no je tu aj veľa veci čo sa dajú pochváliť. A myslím si že objektívne. Vizuálne ide o super robotu a podaril sa kasting. Hlavne Ben Foster je bezchybný. Páčila sa mi aj hudba, kostými a príbeh mal v sebe emócie. Petr Jakl má odvahu a prajem mu nech pokračuje podobne ambiciózne. Niekoho takého je treba aby sa kinematografia u nás posunula. Týmto si ale na seba zobral až moc veľké sústo. ()

Lamprea

Hloupý až skoro bizární projekt. Hlavně tedy českou optikou. Film bez duše, vykrádající, nebo čerpající chcete-li, z tisíců dalších středověkých filmů, jenže ani to nedělá úplně zdařile. Celkem tak do 6 lokací, bojůvky natočený tak nějak chaoticky a mám z toho pocit, že celý tohle neumětelství se snažili zakrýt větší otevřeností k násilí. Příběh taky není z těch nejchytřejších, obzvláště pro český obecenstvo je to úplně mimo, jenže čísla ukazují, že ani ve světě se to nepotkalo s nějakým větším zájmem, takže taktéž fail. Je chvályhodný, že se někdo do takových projektů pouští, je schopen na ně sehnat alespoň nějaké finance, ale když z toho poté vyjde tohle naředěný UHO, tak je to trochu k hovnu, ne? Jsem sakramentsky rád, že jsem se tenkrát udržel a nevydal se do kina. ()

mo cuishle

Střihače nakopat. Nemusel by to být špatný film, nebýt každé 2 vteřiny střih. Nejdelší záběr filmu měl snad 5 vteřin a to ještě tak 3x za celý film. Hrůza na to koukat. Po půl hodině koukání toč kolotoč. Kvůli krátkým střihům, strašný zmatek kdo je kdo a na co se vůbec koukám. Achjo. Jinak by to potenciál i mělo, tedy na české poměry. Škoda. Takže 60% . ()

filmmovier

Máme to ale krásnou zemi... Nějak nevím, co jiného napsat. Výsledek je víceméně takový, jaký jsem očekával. Průměrný film ze středověku, který fakt skvěle vypadá, je obsazen výbornými herci a velmi sympaticky se to v něm řeže. V podstatě nemám problém s příběhem, ale točit to někdo jiný, mohlo to být fakt luxusní. Bavilo mě to, takže nemůžu úplně říct, že jsem se nudil (to fakt ne), jako celek film vlastně překvapivě funguje - emoce, herci, výprava, akce, na to všechno se koukalo fakt dobře, hudba je taky skvělá. Ale ani zdaleka to prostě není tak velkolepé, jak to mohlo být. A vlastně je to strašná blbost. Jan Žižka je prostě těžce průměrný historický Středověk. Mezinárodní název je lepší, jako random příběh ze středověku to funguje mnohem líp, než jako příběh českého Williama Wallace. Naprosto mi to stačí vidět jenom jednou - film je to zajímavý, ale vůbec nijak ohromující. Prostě veleprůměr. 60 %. ()

inspektorsvihak

táhlej a unylej pink pongovej lineární zápas v žánrovým klišé devadesátek, ale jako každá dlouhá výměna v téhle disciplíně nijak zvlášť nevadí a může bejt šumák kdo zrovna podává ()

Johnny.ARN

Najdrahší český film v histórií. Treba uznať, že je tam vidieť každú tú korunu. Od hercov, cez efekty až po kameru a kostýmy. Žižka doručil presne to, čo sa čakalo. Súboje, krv, useknuté končatiny v detailných záberoch a exkurz do českej histórie s hercami svetového formátu. Svetové merítka to spĺňa, akcia sa prelína s kecavými a transportnými pasážami, postavy sa niekde posúvajú, Kumáni zastupujú menšiny a aj katolícki ryšavci si prídu na svoje. K historickým udalostiam nech sa vyjadria stredovekári, do toho sa púšťať nebudem. Po technickej stránke výborné, dejovo to dokázalo zaujať, aj keď pár momentov bolo dosť kostrbatých a hlavne vzťah s Francúzskom musí divák nejak odhaliť sám. Jákl sa vyjadril, že pokračovanie nebude, ale kto by ho nechcel po tom, čo videl poslednú scénu? Potenciál by tam bol. Takže áno, je to svetový veľkofilm a áno, oplatilo sa čakať. 4 z 5 (predpremiéra, Cinema City Vivo) ()

Tosi

Jeden by po těch všech hnidopišskejch recenzích čekal velkej průšvih, ale ten se nekonal. Film má výborný tempo a určitě snese srovnání s jinejma podobnejma filmama z ciziny. Kdy zase uvidíme takový herecký jména v českým filmu? Pravda, že Ben Foster nemusel zrovna rozvinout svý herecký umění, ale stejně jsem ho v tý řežbě baštil. Kritici na filmech musej hledat mouchy, jsou za to placení, ale já si cením Jákla, že se do tak ambiciózního projektu dal a dávám vlastenecký čtyři pecky. ()

Mrkvič

Jákl ukázal, že točit umí. Trochu jsem si u filmu vzpomněl na Michalea Baye a jeho rychlé střihy a zpomalené záběry vzdávající holt vlasti nebo jejím hrdinům. Žižka je brutální jako oblíbený Jáklův film - Gladiator. Ještě blíže má ale svou romantickou linií a podáním života českého vojevůdce k Divokému srdci, které Jákl také uvádí jako jeden filmů, který posloužil jako inspirace. Že se použilo Žižkovo ranné období je skvělý nápad. není tak zmapováno a dalo se improvizovat. Vznikla tak krvavá pohádka, natáčená na našich krásných a známých místech a přitom má film od A do Z světové parametry. Já jsem za film moc rád a snad Jáklovi přinese spoustu úspěchů a zajímavé pracovní nabídky. Jen škoda, že nebude pokračování... ()

SG_ever

Dobře zvládnuté řemeslo, které ovšem nenabízí nic jiného, než stokrát viděné. Za casting a herecké výkony si tvůrci zaslouží poklonu, podobně vidím i zdařilý pokus o zachycení ducha doby plné chaosu a nebezpečí. Co se bohužel nepovedlo, je ve velké části scénář. Dějová linka o princezně a statečném rytíři - ochránci funguje jakž takž, nicméně některé dialogy jsou vyloženě slabé a v rámci příběhu nemají žádný význam a působí jako výkřiky do tmy. Vše drží pohromadě především dobré výkony ústřední dvojice a rychle tempo dějových zvratů, které však přes všechny snahy působí tuctově až nuceně. Absence epické bitvy je sice vzhledem k roku 1402 pochopitelná, nicméně i to při závěrečné scéně člověka zamrzí a v zahraničí to bude zřejmě i jeden z důvodů kasovního neúspěchu. Pro tuzemského diváka je příjemné sledovat poměrně zdařilý pokus o první český velkofilm s účastí hvězd Hollywoodu. Škoda jen, že Jan Žižka v rámci světového kinematografie zaslouženě zůstane ve stínu nákladnějších produkcí a skončí zřejmě i finančním neúspěchem. (55 %) ()

kristianzen

Jéé, škoda že Jákl není lepší režisér a střih hmhmhm a scénáristicky hmhm, a tak někteří velcí herci němeli co hrát, ale přesto to má silného ducha. Povedlo se zachytit poselství a sílu Žižky, jednoho z českých hrdinů a bojovníků za svobodu! Přináší esenci, kterou v sobě my češi, potřebujeme tolik posílit! ()

DragonnCZ

,, Kdo pude bojovat, může zemřít, ale za svoji věc. A to.. Je dobrá smrt! " Tak jsem znovu podruhý viděl Jana Žižku na velkém plátně a opět musím vyzdvihnout moji slabost k tomu snímku. Ačkoliv se nejedná o bezchybný film a chyby tu značné jsou i tak mám k tomu filmu slabost, byť tyto žánrovky mám nesmírně rád. Film má opravdu zběsilý střih, a film se točí okolo politiky, řežby, a pobíhání po lesích, ale ten příběh na pozadí o výsledném zformování Jana Žižky z Trocnova, mě ještě skrze dobře skvěle vybudované záporáky a vedlejší postavy utvrdil v tom, že se jedná o opravdu zajímavý a zábavný film plný neotřelé řežby, kterou jsem si užíval a naprosto cením Jákla kam posouvá českou kinematografii díky jeho ambicím a proslavuje nás i v zahraničí. Jáklův styl mi sedí, a je vidět, že je to i jeho oblíbená žánrovka a nechal si na tom záležet. Ben Foster ačkoliv toho moc známého nenahrál jako Žižka byl epický a užíval jsem si každou jeho sexy scénu s ním a ta kamera byla úžasná. Ono celkově kdyby se daleko víc ještě dotáhl scénář a sper ďas i ta Jáklova nesourodost scén by film obstál na výborných 9. Takhle hodnotím upřímně za 8/10! Více snahy a byl bych váš! Doufám taky že bude druhý díl. PS: Naprosto musím vynachválit ten soundtrack. ()

oveckaoa

Z českého pohledu se jedná o mírně průměrný historický film. Pokud to porovnám s Jánošíkem nebo Bathory tohle je lepší na druhou strany ty dva nestály 500 milionů.  Otázka je co na tom tolik stálo jelikož 3/4 filmu se odehrávají v jakémsi lese což asi moc nestálo bitvy nejsou vůbec světoborné  většinou zde bojuje tak 20 proti 20 Praha je zde tak 10 minut Hus tak 5 a to ještě zdálky a zbytek si nevzpomenu a ani o Žižkovi Vám to toho moc neřekne. Pro zahraniční a neznalé diváky to bude ještě horší jelikož se dozvíte , že Žižka je žoldák co za peníze dělá špinavou práci jiných (tohle byl i v reálném životě tak, že je to podle skutečnosti) jednou ho najmou , aby unesl ženskou co se má vdát   za Rožmberka pak ho vydírat a získat za ni peníze na cestu Václava 4 (nikde zde není řečeno, že je homosexuál tak, že ten/ta kdo to tvrdí kecá)  do Itálie , aby dostal od papeže titul císař nějak ani nechápu jak by to fungovalo, když je zde řečeno, že jsou 2 papežové a příznivci toho druhého ho stejně neuznají, ale budiž tak dostane peníze unese ji pak se to zvrtne první ji chce vrátit pak nechce pak už  i ji to přestane bavit a radši se zabije. V podstatě není komu fandit jelikož ta ženská přihlíží vraždění a je s tím v pohodě naopak Žižka zabíjí lidi za peníze a nějakou stranu co je správná neřeší a prozření dojde až na konci navíc zde využije  husity (tehdy to asi husité ještě nejsou) pro svůj účel a pak se na ně vy*ere což má za následek to, že jich zde zabíjejí a s Žižkou to nic nedělá a oni mu jsou za to na konci vděční. V podstatě celý film se snaží jen přežít není zde žádný vývoj postavy takový jaký je na začátku je  na konci s tím rozdílem, že na konci už není žoldák.  Co teda pochválit v verzi 15+ je slušná brutalita na české poměry například Ben Cristovao zde přijde o hlavu (tohle není spoiler je to i v traileru a píše se to snad už všude) je zde hodně oběšených lidí, lidi napíchnutí na kůly (což je blbost asi to převzal od Vlada Napichovače, ale budiž)  celkově to na tu stopáž dobře odsýpá a nenudí a to závěrečné poselství je pěkné bohužel takový měl být celý film což není.   Co je naopak blbost je to, že je to s tím lvem  navíc pokud by ho vypustily určitě by si vybíral koho sežrat žral by všechny ti Kumáni což je blbost, že by Zikmundova armáda měla jich tolik a to, že na kolik lidí zde má brnění tak jim je k ničemu  . 60 procent ()

Dreaker.24

Na České poměry velice slušné a vidět tu všechny ty hollywoodské herce vedle našich českých bylo pěkné. Nicméně je nutno dodat že to mělo fakt veliký potenciál, který kdyby byl dotažený do konce, tak se tím můžeme chlubit po celým světě. Kamera byla (zejména v první bojové scéně) docela chaotická a roztříštěná, že toho nebylo moc vidět. Bojových scén jsem upřímně čekal víc a ta konečná mohla být epičtější. Hlavním postavám nemám co vytknout, tam není o čem, ale vedlejší mohli být o něco lepší a mohli nám je víc přiblížit. Na druhou stranou je pravda, že dobu to atmosfericky vychátává fakt dobře a je to silný plusový bod, Ben Foster samozřejmě též. ()

Zek

Co na tomhle filmu proboha stálo tolik peněz, ta několika sekundová bitva na konci? :D Celkově mi to přišlo strašně nudný, postavy vás nezajímají, není tu ani pořádná velká bitva, jen se pořád pobíhá po lese. Opravdu ještě jednou to řeknu, nechápu co na tomhle stálo tolik peněz. ()

tnp101

První půl hodina působí se zavřeníma očima relativně velkolepým dojmem, zbytek je ale lacině vypadající béčko, které horko těžko zvedne ze sedačky české publikum, to mezinárodní už vůbec ne (za tyhle peníze se v USA točí indie filmy). Hodina a půl běhání po lese s povídacími cut-scénami z tak třech různých lokací není žádné terno, a i když není historie mojí silnou stránkou, i mně je jasné, že je to absolutní chujovina. Přežít se to i díky pěknému hudebnímu doprovodu celkem v pohodě dá, ale podle mě se to dalo v čistě českých podmínkách natočit za méně pěnez, lépe. 50% ()

noriaki

Nebudu předstírat že jsem znalec méně známých aspektů období Husitských válek, ale s tímhle zmateným stylem vyprávěním bych nepochopil sled událostí, ani kdyby Jákl natočil dokument o tom, co jsem prožil minulý čtvrtek. Kdyby to byl jediný problém filmu, tak by si ještě mohl gratulovat. K necharismatickému hrdinovi a kameře s vyblitými barvami se přidal i neodbytný pocit laciné televizní produkce. Škarohlídské recenze tvrdící, že se jen dvě hodiny pobíhá po lese jsou přehnané, protože výprava působí solidně a kostýmy jsou opravdu skvělé, jenže abych při ději cítil byť i jen prchavý závan epiky, tak to ani omylem. Hodně mi chyběla hudba. Ambientní zvuky by se možná hodily do hororu, jenže zapamatovatelný motiv, nebo hrdinská píseň - i kdyby měla být jenom instrumentální, by pro atmosféru odvedla mnohem víc práce. Bitky jsou ovšem hodně fajn. Kruté, krvavé a chytře vymyšlené. ()

terunka003

Válečné, historické, české, odvážné. Jako dobrý. Místy tedy trochu zmatečné, ale dobrý. Krásná kamera, hezká hudba (trošku mi to připomínalo Outlander), nádherné exteriéry, to snad nebylo ani točeno v Čechách. A Ben Forster coby Žižka úplně skvělý. Obdivuji Jáklovo odvahu do toho jít a něco takového natočit. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera