Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

zette

Tento film by se dal dlouho kritizovat a myslim, ze uz zde bylo vse popsano... Osobne mi to prislo cele takove umele, hralo si to na neco, co neni... Na druhou stranu se rika, kdo nic nedela, nic nezkazi... A Jaklovi nemam duvod nefandit. Jinak takovy sotva prumerny historicky film (ve svetovem meritku), Zizku jsem tam moc necitil.. ()

FrankSusta

Tenhle film měl nejen z mé strany neuvěřitelný zájem, ale i obavy. Tak... to asi každý Čech, že? Nejdražší český film se zahraničními herci s bývalým kaskadérem jako režisérem, jen a pouze inspirován největším vojevůdcem v českých dějinách, produkován však též i americkými společnostmi. Co by se na tom mohlo podělat, že? Takto nějak jsem to zhruba cítil před začátkem předpremiéry (verze 15+ s cz dab - tak ať to má aspoň nějaký efekt, a když to je český, tak to je sakra český, i kdyby tam mluvili mandarinsky!!!) já. Nu... však byl jsem docela mile překvapen. Petr Jákl se hned od začátku snaží vyhýbat technickým problémům většiny tuzemských současných filmů, a o kameru či zvuk se stará se vší láskou. Kamera je krásně ostrá i po zpomalení a zvuk obstojný a bez ozvěny. Akční sekvence jsou natočeny nápaditě a mají spád. No... a pak se to posere. Kamera se kvůli návalu prachu a kouři začne rozostřovat (odůvodnění pro to si na malé televizi nedovedu představit) a být nepřehledná a postavy se začnou kvůli stálému přeostřování a zmatenému pohybu kamery splývat do sebe. Přitom využití kouře a prachu bývá mnohdy použito dobře k nastolení atmosféry (v jedné scéně až hororové). Kamera však není jediný problém. Problémem je i storytelling, který vyloženě divákovi brání pochopit ten půlmiliardový rozpočet, jelikož scény v lese, které zastak moc nákladné asi nebyly, jsou natahovány, však ta pompézní výprava hradů, zámků a tvrzí vůbec nevynikne, jelikož takové scény jsou točeny strašně rychle a divák musí mít opravdu, ale opravdu rychlé oči, aby tu drahost zastihl. To ale není jediný problém těchto scén s tímto storytellingem. Vadou na kráse těchto scén též je, že se v nich nachází důležité body pro zbytek příběhu. No... a ty prostě nejde zachytit. Stejně jako charaktery důležitých postav, které tedy MUSÍ hrát ti světoznámí herci, jako třeba Til Schweiger, Matthew Goode nebo i ten Michael Caine. Karel Roden hrál Václava a úplně se jim vyrovnal, nebyl-li lepší (i proto že dostal více prostoru). Tím chci říci, že pro některé role nebylo vůbec třeba zahraničních herců, český casting by dopadl stejně, né-li lépe (i když mistr Roden je na úplně jiném levelu). Ale Schweigera jsem si užil, na roli se rozhodně hodil. Tím ale také nechci říct, že by se Ben Foster se Sophií Lowe na role nehodili. Hodí. A moc. Stejně jako Roland Møller, nebo k mému překvapení Ben Cristovao, o jehož roli a obsazení jsem velice dlouho pochyboval (nejen kvůli etnické menšině, ale i proto, že ho kvůli hudbě moc nemusím) a scéna s uřízlou hlavou v traileru mě nadchla. Ale po zjištěný mnoha faktů je historicky neuvěřitelně věrný a dobře tam sedí (a jeho makeup (stejně jako ostatních) je krutopřísný). To se ale bohužel nedá říci o soubojích a využitých zbraních (choreografie stojí za to), které buďto předbíhají svou dobu, nebo jsou využívány úplně jinak. To je ale jenom taková odbočka. Věc, kterou však ale opravdu cením, jsou efekty, které si film neuvěřitelně uvědomuje. Za příklad dejme scény s jedním lvovitým zvířetem (lvem, jestli to někomu nedošlo), kdy je zvíře na záběru buďto rozostřeno, nebo velice ostré, ale v pohybu, tudíž si sem tam horší chloupek na kráse dovolit může. Tuhle uvědomulost na tomto snímku tudíž velice cením. No... co k tomu tedy říci na závěr. Film je to zajímavý, ale pro čechy je to holt citlivé téma. O to více cením Petra Jákla. Ale udělat ho lehce po americku víceméně znamená některé lidi naštvat. A nebo nadchnout. A jsou též tací jako já, kteří filmu klidně dají čtyři hěvzdy a 7/10 už jenom proto, že ocení snahu tvůrců posunout českou kinematografii dál, jiným směrem, velkolepěji. A taky proto, že jsou též trochu zaslepeni pěknou a poctivou tuzemskou podívanou. A filmu trochu nadržují. Více zde .     Víte vy nakonec co? Kašlu na to, tenhle film čtyři hvězdy nezaslouží. () (méně) (více)

BoXBe

Jedu ze Žižky. Děj žádný, dvouhodinová přehlídka středověké krutosti. Krev tekla, končetiny lítaly, krkavci klovali. Nechyběl ani český lev, který žral mouřenínské žoldáky. Naštěstí se tam mihla vozová hradba a palcát. (Slávka Čistolesová) ()

KajusaK

Očekávaný film roku 2022. Zklamání. Ben Foster se své role zhostil skvěle, stejně tak Karel Roden. Nicméně příběh opravdu katastrofální, ocenila bych opravdu životopisný příběh, bez fake rádoby hollywoodských linek. Nedokázala jsem se do příběhu vůbec dostat. Kamera občas totálně nepřehledná, především u bojových scén na začátku filmu. Hudba pěkná, dronové záběry taktéž. Vidím to asi jako Bathory. ()

LasT_Olt

Není to zas tak katastrofální film. Vlastně docela chápu tu dichotomii u hodnocení, jelikož pokud se člověk ideálně spálí jak paprika nebo na dvě hodiny totálně vypne centrum své nervové soustavy - může na to pohlížet jako na masterpiece srovnatelný s filmy zahraničních produkcí. Pokud jsi ale člověk, který na to jde rovnou koukat kritickým okem, budeš trpět jak už dlouho nikdo. Největším nepřítelem Jana Žižky je každopádně střih, člověka co to stříhal bych pověsil někde za koule, jelikož scény se stříhají prakticky každou vteřinu, není tam jediná plynulá akční scéna, která by ukořistila moji pozornost. Režisérsky je to spíš průměrné, možná lehce podprůměrné, Jákla bych ale určitě nepřanýřoval, neměl jsem z toho pocit, že by to natáčel vyloženě nějaký amatér. No a pak je tu scénář. Jako celý ten oblouk se stockholmským syndromem jim vůbec nežeru, dost mě to sralo. Všechno se tu děje jaksi nahodile, jedni tu potkávají druhé, druzí první atd., skoro jakoby svět tohohle filmu byl čtverec 5x5km kde se vše odehrává. Vlastně ani do teď nevím o čem byl ten základní konflikt a podle mě to neví většina lidí, přeci jenom známe Žižkův život spíš až po roce 1420 lol. Herci super, Fostera mám rád z jeho westernů, Schweigera jako Huga Stiglitze a Caina jako cokoliv co kdy hrál. Velkou výhodou je zároveň gore, krev a krutost se kterou tvůrce nešetřil. Celkově tedy těch 6/10, ale ve srovnání s takovým Outlaw Kingem (který prý dokonce měl menší rozpočet), je to jako jing jang - řád a chaos. ()

NiWi

Jan Žižka není ani chytřejší, ani výrazně propracovanější než jakýkoliv běžný historický film. Petr Jákl však zvládl snímku vtisknout výraznou tvář, a řemeslně si s ním poradil více než dobře. Dobová atmosféra je vystihnuta ideálně, souboje a bitvy jsou intenzivní, místy je však zrazuje zběsilý střih. Ben Foster v hlavní roli je uvěřitelný, stejně jako skvělý Michael Caine a výrazná Sophie Lowe. Z filmu zkrátka jde cítit, že si na něm dal někdo záležet, a i když může na první dobrou v některých polohách působit prvoplánově, pořád výrazně předčí jakoukoliv lokální konkurenci o parník. Nečekejte žádnou revoluci, ovšem Jákl zvládl vyprodukovat na české poměry solidní film, kterému stojí za to dát šanci. 7/10 ()

Deyw

Jakl je borec, ze tohle dotahl..na to ze je to ceskej film tak to nema obdobu, protoze neco takovyho tu nikdo nenatocil a snad ani nenatoci..film je celkem jednoducha primocara rezba v jednom lese.. min lore, rozhazenej strih, ale ta rezba je ultimatni, jeden stret (s vozem) je totalni narez.. 🤌 jen je skoda, ze film neni vic vypravnej, ma to jednoduchou kostru, ktera je divne strihnuta, takze to pusobi - rezba,hrad,rezba,hrad,rezba,hrad,priprava na rezbu,hrad,rezba.. 😂 ale ta rezba je kurevska, podle me je to na 3/5 tutove, ale kdyz vemu vsechno kolem musim dat 4* 👍 hudba naslapana...fakt kurevsky dobry.. "boze nas, odpust nam co se prave chystame udelat" 🫵 Pane Jakl jste borec a doufam, ze to vydela! amen! ()

HorrFi

K Janu Žižkovi nemá cenu se nějak víc rozepisovat, protože nejsem ,,elita" z čsfd, takže je muj názor stejně nepodstatnej a každej rádoby odborník si udělá názor sám, ale klobouk dolu pane Jákl, hodně silný 4* ()

SeanLSD

Základná otázka, ak máme riešiť nejakú historickú vierohodnosť, je: bol Žižka dobrý človek? Bol medzi všetkými tými skrz-naskrz stredovekými ľuďmi ten jediný spravodlivý, sám proti všem? V celom tom šialenom, ešte iba začínajúcom, chaose 15.storočia, výborne stvárnenom nekonečnom kruhu násilia stredovekého barbarizmu ten citlivý, moderný, civilizovaný človek pod brnením bojovníka, vojvodcu, legendy? ()

CatcherBlock

Přenádherná Romanticko-Historická-Životopisná-Akční rozprávka s Hrdinskými momenty tak, jak si to Legenda o Janu Žižkovi zaslouží. Petr Jákl má všechen můj obdiv, že dokázal dát tento Historický Epos dohromady s Hvězdami, Hudbou, Rozpočtem a Vizuálem, jaký předvádí. V našich končinách Obdivuhodný Počin, jaký nemá obdoby. Rozmáchlá Povídka o Nikdy Neporaženém Vojevůdci, kterou si zaslouží znát Celý Svět. Jsme malá země a o to víc, jsem Hrdý na to, co jsme dokázali natočit. Ke konci jsem měl až slzy v očích. Poslední záběry se mohou Měřit s Těmi Nejlepšími v Žánru. ()

sir-dave

Středověká krvavá řežba, která je na české poměry nadprůměrná. Vizuálu zdatně sekundovala i povedená hudba. Není to žádný světově známý Robin Hood, Král Artuš, Gladiátor .., aby to zahraniční publikum oslovilo, takže pro Američany nejspíše tuctová dobovka s pár akčními scénkami, ale mě to nadchlo moc. Konečně známé postavy z české historie obklopené naší krajinou. Ani mi nevadilo zaměření na počátky Jana, než pozdější přecházení z bitvy do bitvy. Aspoň se v příběhu mohlo více popustit fantazii a nijak přitom neznásilnit historii. Z herců mě potěšili Foster, Budař, Sophie Lowe nebo i Ben Cr. Vítová s umělým obočím jako vesničanka trochu úlet, ale budiž a škoda nevýrazného Žižkova bratra. ()

griph

ᴰⁱˢ ˢʰⁱᵗ ᵐᵉʲ ᵏᵒⁿᵗᵉʲⁿ ˢᵃᵐ ᵒᶠ ᵈⁱ ⁱⁿᶠᵒʳᵐᵃᵗⁱᵒⁿ ʲᵘ ʷᵒⁿ'ᵗ ᵗᵘ ⁿᵒᵘ ᴶᵘ ʰᵉᵛ ᵇⁱⁿ ʷᵒʳⁿᵈ  Ktož jsú boží bojovníci? Samozřejmě, jsem měl jisté obavy, taky ten film nebyl zadarmo. Co si budem, začátek filmu mě spíš odpuzoval, než, aby mi šeptal do ouška:,,Koukej dál, ty zmrde!". Vidět všechny ty fejms herce, jak hrají naší historii, to to mi trochu trhalo srdce, ale ještě víc (aspoň moje verze) zvuk, nevím, co ten zvukař dělal, ale fakt se to nedalo poslouchat. V tu dobu, jsem dokonce uvažoval nad tím jestli to nebude lepší dabovaný. Ale zase dám za pravdu, že kdyby se toho chopili čeští herci, nechci ani myslet na to, co by se mohlo stát. Co se týče castu, ten už jsem víceméně zmínil, prostě se mi hnusil, obzvláště Kateřina mi tam absolutně překážela. Nemluvě o tom, že jsem se dozvěděl o filmu právě přes Kejna, kterej tam skoro ani není, což je fakt fanny. Ale ještě víc mě sral ten Kristova o, tady totiž souhlasím s Vávrou, jenž vytvořil hru v podobným období a vyfakoval ostatní s otázkou, kde jsou černoši.. ale naštěstí mu Očko useklo hlavu, což mě přivádí na druhýho capka, kterej mi přišel jako šikmo-očko, takže dobrý kombo. Jakože tenhle film asi nemá zrovna problém s těmihle blbostma okolo, který někdo zřejmě vyžaduje. Teď to berte s nadhledem, hrdina je mrzák, je tam skoro hlavní hrdinka a ještě jsou tam nejmíň dva plecháči jiný než ostatní, takže to muselo projít schvalovacím rituálem for šur. Ale jak se říká, časem si člověk na všechno zvykne, a jo  zvykl jsem si na to. Jinak by hodnocení vypadalo trochu jinak. Jako last pojnt bych ještě měl něco k tajtlu, je mi jasný, že ne každej zná Žižku, ale dávat tomu tajtl Středověk zrovna moc lákavý není, jak mám z tohohle názvu kurva vydedukovat, že to může být o někom od nás, což je samo o sobě celkem zajímavý. Prostě bych tam mrdl něco s Bohymijen a hned by to bylo všem jasný. Druhá hvězda je rozhodně za lva. :) ()

Sabrewulf

Film se měl jmenovat -> Jan Žižka: Ping Pong s Kateřinou. Vážně tenhle historický film se známou osobností, o které se učíme v dějepise, byl celý jen o tom, jak si dvě strany FURT DOKOLA NAVZÁJEM KRADOU JEDNU ŽENSKOU? Ty vole, u asi sedmé změny "majitele" jsem sklonil tvář do dlaní za doprovodu bezradného chichotu. Do toho přidejte neustálé pobíhání po lese a máte historický film z Wishe. Než tohle, radši netočit NIC! Postrádá to jakýkoliv smysl historického filmu, zvlášť když, jak už bylo někde trefně poznamenáno, není hlavní hrdina ničím, co by dělalo Žižku Žižkou a mohlo jít o libovolného bezejmenného žoldáka. Jákl jako režisér potvrzuje to, co jsem tušil už u jeho filmu Ghoul a tedy to, že neumí režírovat, jen na sebe vrství scény, nebo postupy, které odkoukal u jiných filmů. Střih je příšerný, většina bitek a soubojů nemá nějaký konkrétní řád, hlavně u té první jde spíš jen o takové kompilace finisherů v krátkých střizích: probodnutí vojáka - střih - podřezání hrdla - střih - rozbití hlavy palcátem - střih - rozbití další hlavy palcátem - střih - probodnutí vojáka a tak dále, až má člověk pocit, že se všichni bojovníci se Žižkou teleportovali k vojákům a bez boje jim dali instant kill. Na nějaké delší šermování úplně zapomeňte i amatérské šermířské skupiny by vykouzlily lepší choreografie a koncepty soubojů, než tahle zoufalost. Prachy na tom vůbec nejdou vidět, u prvního záběru na "vozovou hradbu" jsem vyprskl smíchy a dialogy mezi vrchností v interiérech o dvou, třech lidech (Schweiger, Goode, Roden) mi těžce připomněly interiérové scény z kanadsko-české srandovní fantasy Arianin souboj od Simandla. Za mimořádnou zhovadilost pak považuji jazykovou hybriditu ala všichni mluví anglicky, ale "Ktož jsú Boží bojovníci" zpívají česky. Facepalm. Brutalita se nekoná, nemá to tu syrovost z Ironclad. Většinu už jsme běžně vídávali v jiných filmech i ten havran ohlodávající mrtvolu už byl v o 40 let starším Excaliburu. Nicméně jednu hvězdičku dávám právě za toho klovajícího havrana, který mi na setinu sekundy přinesl závan Diabla a za finální scénu, která je jen smutným připomenutím toho, jak mohl film vypadat, kdyby do toho šli pouze naplno a ne takhle jalově. ()

alchac

Kterak důkladně vymýdlovaný Robin Úd z Doudlebwoodu a Marion de Valoá zdrhali před zlým šerifem ze Szegedhemu. Jako samozřejmě, že historicky alespoň trochu přesný film o druhém nejznámějším českém zemanovi se od toho vskutku čekat nedal, pročež nezbylo než doufat, že alespoň to Železné klácení bude koukatelné. A v tomto ohledu v podstatě nemám výhrad, byť zmíněný snímek Džonyho Engliše mi přišel přece jen o něco lepší, a to zejména proto, že se střízlivě držel pouze té (a)historické řezničiny a nepokoušel se Srát na trůny neumětelským malováním plánů v plánech jiných plánů, kteréžto mně v Žížovi přišlo pouze směšně otravné, neb na to tvůrce prostě kvocientně nemá. Též mi přijde docela jako škoda, že když už Jákl cítil potřebu narvat do komparsu všechny ty Cummány ze Senegalu (nebo cotojakomělo), což korunoval Kristováem, že podobně žertovně nenechal do role Rosenberga obsadit Roberta, kterýžto by pak navíc mohl s Lucemburky vyjebat velmi profesionálně. ()

nineweh

Ty peníze jsou na tom vidět, obsazení je skvostné a vizuálně je to vymazlené (ačkoli by člověk řekl, že představa středověku jako "hnus, šeď a bláto" už je překonaná, ale co se dá dělat). Nicméně scénáristicky je to slabé - i kdybych to brala jen jako fikci neinspirovanou českým vojevůdcem - a konec je fakt mimo (ženská stojí jak trubka a čumí, pak jako "řešení situace" skočí do vody a nakonec umře? Proč?). Tahle hra na český Braveheart prostě nevyšla. ()

Nivenx

Nejdražší historický český film o Žižkovi! Skvělé téma, skvělý herci ale Jákle ty jsi fakt ocas. Proč jsi udělal pouze zrod vojevůdce, ale neukázal jsi světu bitvy a více zajímavých událostí z jeho života! Jinak dramatická část to ti jde! ()

FilMiki

5, abych zvedla průměr, protože si ti, kteří to příšerně kritizují, nebo dávají odpad (!!!) nevidí dál, než na špičku vlastního nosu. ()

UhLee

(7/10). Určitě každý zná ten pocit, když přistupuje k nějakému filmu spíše pesimisticky, protože recenze nejsou zrovna nadšené, ale pokud přijde překvapení v podobě kvalitního bijáku, tak je radost z výsledku dvojnásobná. Jan Žižka je pro mě důkazem, že mnozí Češi nepřejí úspěch ani svým vlastním filmům, které se podívaly za hranice Hollywoodu a dělají nám tam výbornou reklamu. Vsadím se, že Američané do premiéry tohoto filmu ani nevěděli, že nějaký Jan Žižka kdy existoval natož, aby věděli, že nebyl nikdy poražen a tím se zařadil mezi velikány jako Alexander Veliký nebo Čingischán. Jsem hrdý na to, že Jan Žižka je právě českým filmem, protože Petr Jákl odvedl skvělou práci. Ukázal, že filmy jsou opravdovým uměním a když si jdete za nějakým snem, tak to jde dotáhnout do zdárného konce. Už od prvních minut jde vidět, že ten film daleko převyšuje možnosti v naší zemi. Velkolepá kamera, která pracuje se zajímavým filtrem, takže film působí temně a špinavě. Medieval hudba dokreslující atmosféru středověku. Divák má tímto úvodem možnost si udělat během několika prvních minut o filmu určitý obrázek. "Brutalita, špinavost a surovost" jsou synonymy pro tento film a i pro samotného Bena Fostera coby Jana Žižku, kterému je tady krásným protikladem křehká Sophie Lowe v roli Kateřiny. Je sympatické, že režisér tady obsadil i české herce a tak tady dostali prostor nejrůznější české hvězdy a divák má radost, když na plátně objeví nějakou další známou českou tvář. Film se s ničím nesere ať už od samotné animálnosti hlavních postav ze kterých vyčnívá dánský medvěd Roland Møller nebo taky s explicitními scénami, které byly i pro otrlého diváka překvapující. Kdybych měl najít nějaký zásadní nedostatek, kterým film trpí, tak by to byl určitě střih. U takto pojatých filmů jsou souboje stěžením pilířem, na kterém to všechno stojí. Když je střih zbrklý a působí místy až epilepticky, tak to je docela zásadní důvod, proč film není tak kvalitní, jak by mohl být a je to veliká škoda. Celkovým dojmem na mě Jan Žižka působil trochu jako The Last Duel, protože to taktéž nebyl typický historickým filmem, ale nabízel něco jiného. Stejně na mě zapůsobil i konec Jana Žižky, který mě chytil za srdce a až nečekaně mě emocionálně pohltil. PS: Někdo mohl očekávat, že film bude vypadat draze, ale v porovnání s ostatními Hollywoodskými filmy se jedná o levnou jednohubku, takže se poměrně komornímu pojetí nelze divit. ()

rasttea

Obsazení (a zaměřuji se samozřejmě na hlavní mužské postavy, Kateřinu bych viděla jinak a scénář ji moc nedával na výběr než jen v záběru více méně koukat, jak se o ni mydlí....): ***** České exteriéry/interiéry/představení určitého kousku české historie do širšího povědomí: ***** Hudba: ***** Scénář: *** Kamera: *** Celkový 4* za odvahu a respekt k Petrovi Jáklovi, že se do něčeho takového dal a uhádal to, že se nakonec na plátně z té doby nepohybovaly politicky korektní zástupy všech světových menšin, navíc díky jeho zkušenostem se do toho pustil hollywoodským hledáčkem. Jen tak dál. Zlepšovat se dá každým projektem :) ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera