Backcountry

Na první pohled obyčejný výlet do nedotčené přírody se pro mladý pár změní v noční můru. Zpočátku vše vypadalo skvěle. Alex, který je na výpravy do přírody zvyklý, přesvědčí přítelkyni, která má raději město, aby s ním vyrazila do Provincial Parku, konkrétně do odlehlé oblasti Blackfoot Trail. Jenže to, co na první pohled vypadalo jako skvělý nápad, se postupně mění v jednu katastrofu za druhou. Nedotčená příroda totiž nemá jen svoje krásy, ale i nebezpečí, mezi které patří jak nelítostné přírodní podmínky, tak divoké šelmy. Tento výlet se tak stane největší zkouškou jejich vztahu. (topr harley)

kingik

Příručka Jak spolehlivě dostát újmy v kanadském přírodním parku. Musíte se do něj vydat ve dvojici, nejlépe milostné, v žádném případě si s sebou nesmíte brát mapu, protože už na střední jste zde dělali průvodce, tudíž zabloudit je něco nemyslitelného, a jezero, ke kterému jste se vydali, je pořád na svém místě, zkazky a doporučení místního rangera zásadně musíte brát na lehkou váhu, musíte počítat i s tím, že v nestřeženém okamžiku vám váš přítel v dobrém rozmaru přendá mobil z batohu do odstaveného auta s tím, že přístroj nebude mít v divočině signál, k lepšímu pocitu bezpečí je třeba vyhýbat se lidem, zvláště zálesáci s irským přízvukem nebudí mnoho důvěry a samozřejmě nedostatek jídla, pití a hygienických potřeb je tou nezbytnou složkou, abyste prožili míle od domova to pravé dobrodružství s medvídkem (mývalem). A pak už jen musíte doufat a mít štěstí, že zabloudíte. Zajímalo by mě, co bylo tak pozoruhodného na skutečném příběhu Jenn a Alexe, že musel být zfilmován. V režijním podání debutujícího Adama McDonalda se jedná o chaotické pospojování obrázků v podprůměrně vybaveném batohu, po jehož rozbalení na vás vyskočí nebetyčně blbé scény a chování hlavních dvou účastníků trampu, tedy tripu, bude připomínat dva mladé lidi, kterým se v lese do jejich mozečků pustila mozkomorka. Scény jejich divení se nad něčím, co si sami způsobili svým kreténstvím, zde neberou konce. Kupříkladu scéna, ve které jim v noci cosi dopadá na stan. Do hajzlu zelenýho, vylezu ze stanu ven a přesvědčím se, co mně "bubnuje" na plátno, ne?! To naše dvojice neudělá a spokojí se s prostým vysvětlením, že se patrně jedná o padající žaludy. Žalud byl akorát Jeff Roop (současně producent filmu), který se u každé dramatické scény tvářil nablble. Slečny s jeho "iglesiovskou" vizáží budou spokojené, na jeho "herecký" výkon se rovněž nedá zapomenout. Jeho partnerku Missy Peregrym jsem asi osm let neviděl v žádném filmu. Od posledně, byl to zapomenutelný thriller "Wide Awake", vypadá pořád stejně. Sympatická ani tak moc není. Nejlepší herečkou tak zůstává příroda, která je příkladně nasnímána, někdy až netradičně paranormálně. Pořádný hudební doprovod nahrazují zvuky lesa, šumící les, praskající větve i kosti v noze, zurčící potok, poryvy větru, divoká zvěř. Významným zástupcem kanadské fauny je v tomto filmu medvěd (kodiak, grizzly??), který nádherně půl hodinu před koncem rozsápe Alexe. Maskéři jeho tělo skvěle zdevastovali, i další zranění ve filmu působí realisticky, což je jedna z nemnoha kladných referencí filmu. Závěrečnou půlhodinu bych pojmenoval jako Žena versus Divočina. Ale těch záporů je hodně. Třeba nechápu, proč je ve filmu scéna se záhadným zálesákem, kterého ztvárnil Eric Balfour, když jeho účast na vývoj story neměla žádný vliv(!). Film to jen zdrželo, protože žádná (extra) pointa z toho nevzešla. A to si tedy příběh nedělal hlavu s tempem, které je místy hodně zabrzděné. Vrchol filmu přijde se smrtí jedné z dvojice. Pak ještě následuje non-dialog, neboli celkem obyčejně zrežírovaný dojezd a je to. I když film údajně vychází ze skutečných událostí, je poměrně nefér v závěrečných titulcích oznámit, že postavy jsou smyšlené. Celé to pak působí zmatek a ubírá na věrohodnosti příběhu. Adam MacDonald natočil nevyzrálý až amatérský debut, který nechtěně budí smích ve vážně míněných scénách, vše poslepoval nadmíru chaoticky, na realistický rozměr příliš nedbal, film se vleče, nemá spád, první dvě třetiny nejsou výrazně dramatické. Pár se choval neustále idiotsky a i situace, do kterých se vlastní vinou dostával, byly rovněž tak schválně hloupě nastaveny, že by byl div, kdyby se z divočiny vrátili oba živí a zdraví. Pevně doufám, že režiséra roztrhala divá zvěř. Už by neměl režírovat vůbec nic. 40% () (méně) (více)

dr.horrible

Zatiaľ to najnapínavejšie, čo som tento rok videl. Pomaly budované napätie, skrz rozhovory, hádky a nervozitu, až to prejde aj na Vás, a bez akejkoľvek väčšej akcie si v polke filmu kušete nechty pri obyčajnom zábere na stromy vo vetre. Už už, raz to musí prísť a keď sa tak stane, je to mega, že sa nezmožete ani nato brum. V dnešnej dobe vzácny príklad hororu, kde odďalovanie nie je na škodu veci. 90% ()

DwayneJohnson

Trrošku propacovanější scénář, lépe vyprofilované postavy a mohl to být celkem zajímavý film. Takhle si na něj za pár týdnů nejspíš ani nevzpomenu. Finální scéna s medvědem je velmi působivá, ale zbytek je jen nudné tlachání o ničem, proložené nádhernými přírodními scenériemi, které sice potěší, ale celkový dojem rozhodně nezachrání. Hlavní hrdina na mě působil navíc dost toporně a na Missy, na tu se aspoň pěkně koukalo. Když už nic jiného. Jinak fakt teda nic moc. Až na toho medvěda, ten byl fakt fešák. ()

Campbell

Nic extra jsem nečekal ale film jsem sehnal hlavně pro hodně zábavný film Grizzly který údajně tomuhle filmu konkuruje. Nicméně i když říkám že Backcountry je více drsnější tak Grizzly mě bavil o chlup více, tady jen čekám a čekám než se něco stane. Naneštěstí to co se stane, patří mezi to nejdrsnější a nejsyrovější co jsem kdy viděl a to říká mnoho. Scéna ve stanu je hodně drsná a tím že opustily od všech kravin a soustředily se více na realističnost filmu ukazuje že režisér je hodně schopný. Ale i tak jsem se na začátku tíměř 50 minut dost nudil a přišlo mi že se nic neděje. Méně zábavnější než Grizzly ale více syrovější. ()

PetrPan

Kapku syrovější než Grizzly, zejména ranní útok mlsného baribala na stan nezodpovědných výletníků je naprosto úžasný a s ničím takovým se v jinak bombastičtějším bratříčkovi nepotkáte. Jenže před a vlastně i po útoku je Backcountry vcelku o ničem. Dva lehkomyslní mladí lidé na výletě, lehce mrazivá scéna s cizincem a spousta chození lesem. Na oba hlavní hrdiny se vcelku v pohodě kouká, ale několikrát si řeknete, tak, jdou spát a teď to přijde a pak nic, dokonce ani laciná sexuální scéna se nedostaví! Medvěda se sice nakonec dočkáme a jeho vystoupení stojí za to , ale po něm a snad to nebude takový spoiler, už jen několik minut lehkého survivalu a konec. Docela málo. Těsná čtyřka. ()

Pedestrian

Schválně jsem si musel dohledat, kdy jsem naposledy viděl takhle dobrý a působivý „animal“ horor (v natural ranku, nic monster), a bylo to před 26 (!) lety, konkrétně Baxter. A i já musím zmínit onen zvířecí útok, při kterém se mi svíralo hrdlo (neméně působivá je však i scéna během spánku). Vlastně není až tolik potřeba: scénář nemusí být nic extra, stačí jen když se zvrhne v boj o přežití, slušní herci, co si získají divákovy sympatie a dobré řemeslo, což Backcountry splňuje. Chyběla mi jen lepší závěrečná tečka. ()

eLeR

No ... ja keby si môžem vybrať, tak by som asi chcela byť na mieste toho medveďa. Tfuj, strašidelné! ()

korbitch22

Tam, kde je trocha peněz se objeví Thomas Jane, James Marsden a Billy Bob Thorton, které nahání obrovské monstrum Bart the Bear jr. a je to docela dobrá, béčková zábava. Tam, kde se sebere měsíční plat obsluhy u McDonalda, v garáži se vyhrabe tátova kamera, strejda co náhodou zná pana Berouska staršího z mariáše vám zařídí zapůjčení toho nejsladšího cirkusového medvídka, na základku s váma chodil Eric Balfour, tak vám tam na pět minut zaštěká, bohužel jste ale režisérský debil, tak vznikne tahle nudná mrdka.Survivalů jako je tenhle jsem viděl desítky a všechny byly lepší.Hodinu se tam děje píču, potom se (spoiler) sežere jeden debil a dalších dvacet minut se za zvuků idiotské hudby a iritujících zpomalených záběrů belhá jedna fuchtle zpátky k autu.Za ty emoce při medvídkově první a bohužel jediné sváče dám *. Jinak bych tu zoufalost poslal do prdele, kam patří. Zlatej Grizzly.20%. ()

heyda

Čekal jsem mnohem víc než jsem dostal a bohužel těch drsnějších 10 minut to nezachrání. Potenciál tam je dost velký, ale zpracování mělo být úplně jiné. Hudba hrozná, kamera nic moc, fakt mi to nesedlo a navíc jsem chvílemi usínal, přitom survival horory jsou jedny z mých nejoblíbenějších, jenže tady tvůrci jednoduše nevěděli co s časem a jak vytvořit tu správnou atmosféru, takže za mě palec dolů... :/ ()

lillien

Drama z lesa to bylo rozhodně, horor snad jen pro ty méně otrlé. Trochu rozvleklé šmajdání lesem v první půlce se nechalo přežít, zejména pro ty z nás, kdo kdysi podobné lesní výpravy absolvoval. Bez mobilů, přátelé! Tak jsem si zavzpomínala... Na tu kurvu komára, co vám ve čtyři ráno blemcá stanem, takže máte naspány maximálně dvě hodiny od doby, kdy jste se odvalily od ohně. Na ty ranní tenisáky v hubě, které ostatní řeší pivem a vy jediný zubní pastou na sucho. Na ta tři dny nemytá přirození v maskáčích, která se na vás dobývají přes dvoje tepláky. No nějaké to kouzlo to snad mělo (?), ačkoli dodnes nechápu, jak jsem to dokázala přežít bez vlhčených kapesníčků a micelární vody. Z úvodních dvaceti minut na vás tedy dýchne příroda, která je úžasně nabíjející za slunečného dne a otravně nevlídná v chladné noci. Marně ovšem přemýšlím, u čeho si strejda verbal tak nervozně ohryzával nehty. Nevěřím, že by ho tolik vyděsila představa nedostatečné hygieny. Že by se vážně zesral z toho, když kožak obcházel s velmi roztomilým očicháváním stan, občas přidal rozverné "brrum" a pak přilepil otevřenou tlamišku na plachtu? Mně to tedy přišlo velmi vtipné, povedený záběr. Je fakt, že kdyby tam místo medvěda coural jeblý zbloudilý tramp, taky bych se choulila do klubíčka. Ano, je pravda, že nakonec si medvěd pro svoji večeři do toho stanu došel. Pochopili jste správně, že gentleman se nabídl první. No ale divte se šelmě, že se chová přirozeně, když se mu v revíru vyskytne pitomec z města, zraní se, a pak rozvěsí krvavé ponožky po stromech, aby predátor věděl, kudy jídlo právě prošlo. Zbytek už je klasika, pozůstalá slečna servájvluje co jí síly stačí, páč ženská když musí, vydrží dost, co vám budu povídat. Skoro i ta čtvrtá hvězda se mi tam chvílema cpala, ale po zralé úvaze je to přeci jen průměrný nízkorozpočťáček se třemi herci a vysloužilým cirkusovým medvědem, takže lepší tři. ()

evulienka3

Scenár by rozhodne potreboval prekopať. Má to diery a hluché a zbytočné pasáže, ale to sa týka len úvodu. V druhej polovici to už je iná káva. Krvi by ste sa vo mne nedorezali... a vraj podľa skutočnej udalosti. Daj bože, aby ma v živote takáto "udalosť" nestretla! ()

TheEvilTwin

Když se divák prokouše přes první část, která je u všech podobných žánrovek stejná a stejně otravná a nudná (čti mladý pár jede, zastaví na benzínce, starý blázen je varuje před nebezpečím, ale stejně se tam na vlastní pěst vydají...), dočkáme se celkem kvalitního filmu. Co musím vyzdvihnout je VÝBORNÁ atmosféra, kdy divák neví, co na turisty ze tmy lesa vyskočí, co je v další sekundě rozcupuje nebo šikovně vykreslená bezmoc, kdy samotný pár neví, v jaké části lesa vlastně jsou. Dále oceňuju skvělé zasazení další postavy tuláka, která byla sakra drsná, tajemná a napětí u večerního ohně se dalo krájet. Paradoxně film láká primárně na medvěda, který se zde bohužel objeví jen 10 minut, ale gore je víc než uspokojující a slabší povahy budou zavírat oči. Ve výsledku to, co mohla být lehká pětka nebo silná čtyřka, je jen průměr, protože poslední třetina je vyloženě vaření z vody, nudné plahočení po lese a už jsem jen zíval. Škoda, nicméně zbytek filmu je skoro až excelentní, což od podobného béčka nikdo asi nečeká. ()

Pítrs85

Jo vole, zas někdy pojedu do lesa... ani houno! :-)) Backcountry překvapilo, takovej malej filmík a dokáže pocuchat víc než kterákoliv áčková prodakšn. Ústřední dvojice pokud ne přímo sympatická tak aspoň stravitelná, ale prím tu hraje samozřejmě ten tmavohnědej chlupáč a ten teda je (jak ho vytáh z toho stanu a prej pocem :-o :-). Plus čarukrásná natúra. Každopádně "stanové scény" včetně té !té!, tak to teda fakt síla, hoodně sugestivní zážitek. Konec sic vykradenej ze 127 hodin, včetně té "sigurroské" mjůziky, ale na to hážu medvědí bobek, kam se na tohle hrabe nedávno viděný Grizzly, to je jak srovnávat kafe z Oxalisu a ze Starfucksu. Nebo tak nějak :-) Uno, duo, tré, quatro- čtyři hvězdy jak vyšitý. ()

Othello

Příšerná nuda se dvěma totálníma debilama. Nebo taky jupícký horor o tom, že pokud v přírodě slezete ze stezky vyznačující se tím, že na stromech jsou půlmetrový cedule, kde si můžete vyložit kajak, kde postavit stan a kde se vysrat, zmrzačení se nevyhnete. ()

SOLOM.

Mám rád „survival“ filmy a zvířecí horory, takže jsem velmi potěšen, když narazím na nějaký opravdu dobrý a Backcountry patří mezi to nejlepší, co jsem měl v poslední době možnost vidět. Nádherná příroda mě uhranula již od prvního záběru a já si v tu chvíli přál být na onom výletě s ústřední dvojicí. Každopádně jen co se cestovatelských choutek týče. Samotné prostředí je však jen jedním z mnoha kladů, které nám zde Adam MacDonald nabídl. K vytvoření velmi slušné atmosféry a napínavého „reálného“ příběhu nepotřeboval žádných zbytečných digitálních efektů, litrů stříkající krve ani známých hereckých tváří. Režisér se totiž především snažil soustředit na pozvolné (a to opravdu doslova) budování atmosféry, která vygraduje ve velice strhující finále. Po psychologické stránce nemám absolutně co vytknout. Divák se nejprve seznámí jak s prostředím, tak i oběma hrdiny, jejich vztah rozhodně není bezchybný. Jak jejich chování, tak i charakteristické rysy jsou uvěřitelné (reálné), takže se do nich dokáže divák lépe vcítit. Rozhodně zde nečekejte žádnou proměnu v akční hrdiny! Byli byste dost zklamaní. Téměř po celou dobu není navíc jasné, jakýmže směrem se bude film dále ubírat. Divák si začne klást otázku, zda půjde o další psychologický teror ze strany nějakého burana, či klasický survival kousek a boj s rozzuřeným medvědem – ke kterému se zde pojí hned několik vodítek. No a konečné rozzuzlení určitě nikoho neurazí. Navíc Missy Peregrym je vážně kočka a hudební doprovod tomu všemu dodal šmrnc.80% ()

ARI50

Neodolatelné místo kdy jsem dostal ránu a dýchal jsem sní a celou domu jsem byl prostě při ni tohle si holka nezasloužila hodně dobře provedený napínavý thriller. Hudba bombová zabiják přesvědčivý. ()

JASON_X

Přesně ten druh filmu, který by měly preventivně vidět všechny slečny z města, chystající se se svým milým na stanovačku do divočiny. Nebo: Přesně ten druh filmu, který by žádný mládenec neměl pouštět své milé, plánuje-li ji ukecat na nějakou stanovačku do divočiny. Prostě takový malý romantický výlet, který se postupně změní v hustoatmosférický a adrenalinový horror. Nejprve skvělá scéna napjaté večeře s nevyzpytatelným Irčanem, jehož bowiják je velký a ostrý. Pak vtipné překvapení při pohledu na jezero. No a to nejlepší do třetice - na návštěvu přijde méďa Béďa, milý roztomilý huňáček! A je to možná ta nejpůsobivější návštěva, kterou jsem ve filmu viděl. Už jsem měl prst připravený na pětce, ale bohužel někdy v té chvíli dostane kameraman záchvat padoucnice, zasekne se mu zoom a začne rozostřovat kamera, čímž mi totálně znechutil a otrávil celý konec filmu, jsem už holt od přirození taková citlivá a zranitelná povaha. Za tuhle nepochopitelnou zhovadilost bych to retardované kameramanské prase s radostí skalpoval a rozpáral bowijákem a pak předhodil méďovi na hraní! ()

mm13

Stokrát videný rozbeh - debil v hlavnej úlohe a silnejšia nežnejšia polovička, ktorá to nakoniec s odretými ušami (a snáď poučená pri výbere nového partnera) dá... pozrel som bez problémov, správanie šelmy dávalo význam (to ma pri týchto filmoch "na základe skutočných udalostí" zaujíma najviac), ale v rovine vývoja a spracovania zápletky nezaujímavá zívačka... aha, pardón, zabudol som napísať že SPOILERRR!!! :D [50%] ()