Když mladý nizozemský stát, stojící na prahu občanské války, napadne Anglie společně s Francií, najde se pouze jediný člověk, kterému lze svěřit velení holandské flotily. Je to Michiel de Ruyter, který vešel do světové historie, a zejména do dějin námořních bitev, jako jeden z největších admirálů vůbec. (Film+)

kolemjdouc

Dobře udělaný film drží se fakt,kostýmy,masky exteriéry a i když očividně použili v bitvách digitál drželi se zkrátka a nenechali se strhnout ke stupidnímu cirkusu.Scéna s vytrženým srdcem dokazuje kam až lze v politice nasměrovat davy ()

woodsman

top vojnovi film na mori o lodiach tiez som sa kopu veci dozvedel holandsko bolo riadne silne a ten zmrd prnc ci co bol bol riadny shit podrazak ()

PhillM.

Skvělá douachluphodinová jízda (tady plavba), vizuální lahoda, vypiplané záběry (Vermeerova Mlékařka!), silný příběh, i když prezentován děsivě jednostranně a zaujatě. Dobří herci filmu nedělají ostudu a hlavní představitel si postupně do své role příjemně sedne. ()

Bozvav

Vizuálně vymazlený film, s výborným scénářem, perfektní režií, hodící se hudbou a velmi dobrými hereckými výkony.  Kam se na to hrabe hollywodská produkce. Snad jen chování lidí, bylo příliš poplatné dnešní době, ale zase na stranu druhou Nizozemí byla republika, ne monarchie, tak třeba tam tolik na etiketu nehleděli. Každopádně s přihlédnutím k faktu, že dnes se točí spíše samé pseudo historické blafy, musím dát plný počet. ()

Ombak▼Penari

Slušný historický velkofilm, který má všelijaké mouchy a klidně by mohl být i kratší, ale co bychom v Čechách za to dali, kdybychom své národní hrdiny uměli filmově uctít aspoň tak jako Nizozemci. ()

agassi68

Oceňujem snahu tvorcov o námorný veľkofilm za minimálny rozpočet. Nahnevala ma prakticky neúčasť Rutgera Hauera, na ktorého som sa najviac tešil. Prvá polovica dosť nudná, hlavný hrdina dedinský týpek za zvukov epických tónov víťaziaci v lodných bitkách. Druhá polovica už chvalabohu dostala šťavu a idylické zábery vystrieda aj trochu mučenia a lynčovania. Celkovo slabý nadpriemer.. ()

BOURQUE

Na európske pomery slušne natočený historický film, ktorý mimo iné mapuje pasáž života Michiel de Ruytera, ktorý sa stal jedným z najväčších admirálov na svete. Vojnové scény z filmárskeho hľadiska dobre zvládnutý a zachytenie prostredia súčasnej doby taktiež bez väčších chýb. Trošku však postrácam lepšie zachytenie vývoja hereckého charakteru jednotlivých hercov/herečiek. Každopádne film určite odporúčam už len kvôli F. Lammersa, ktorý ako M. de Ruyter príjemne prekvapil. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

strikeman

Příjemné překvapení z dílny nizozemského filmového průmyslu. Zejména druhá a třetí třetina filmu má opravdové grády. Padouchové jsou skutečně odporní a hlavní hrdina nejdříve klame vzezřením, aby se z něj po chvilce vyklubal opravdový borec. Doporučuji ... 80% ()

MickeyStuma

´Bojte se muže, který křičí hlasitěji než William Wallace a zabije více Angličanů, než Johanka z Arku!´  Holandská kinematografie přinesla na světlo boží v podstatě plně námořní válečný snímek z dob 17. století, nad kterým musel i samotný Hollywood zblednout závistí. Takový tanec lodních děl a mohutný let třísek z lodí po zásahu tady snad ještě nebyl. Filmová pocta geniálnímu admirálovi, známého pod jménem Michiel de Ruyter, který měl svými činy zásadní význam pro budoucnost Nizozemska v době, kdy bylo dosti sužováno. Pro Nizozemí byl v podstatě to samé, co pro českou zem Jan Žižka. Snímek ve dvou a půlhodinové stopáži, kdy není jediného nudného místa. Alespoň tedy pro fanoušky dobových lodí a námořních bitev. U tohoto snímku si všeho užijí dosytosti. Už na samém začátku je divákům ukázáno, co přesně je čeká. A opravdu je na co se dívat. Několik desítek se vzájemně ostřelujících lodí, spousta kouře, dřevěných třísek, do boje rozjařených námořníků a krve. Po snímku ´Černá kniha´ (2006) se jedná o druhý nizozemský nejdražší film, na kterém je to skutečně vidět. Tři lodě ve skutečné velikosti byly vyrobeny pro detailní záběry, jinak se jedná o dokonalé CGI. Natáčelo se na skutečných místech v Nizozemí a Belgii, takže vše vypadá hodně realisticky. Režisér Roel Reiné dokonce údajně použil styl Michaela Baye, což znamená mohutné exploze, zpomalené záběry, efektní orchestrální hudbu, emoční scény s rodinou a dramatické scény politických intrik. Zkrátka vše, co vytváří efektivní podívanou se vším všudy od začátku do konce. A to se skutečně podařilo. Právě o bitvy tu jde především, takže politikaření a takříc životopisná etuda admirála je v podstatě jen jako dějový doplněk. Moc toho není, ale zase je řečeno vše podstatné. Dialogové scény jsou časově přítomny tak akorát, takže nenudí a pořád se něco děje. Co k tomu víc dodat. Snad už jen to, že se jedná o naprosto úžasnou podívanou, jaká tady zaze dlouho nebude. Co se tedy týče tohoto filmového eposu, klobouk dolů. ()

sadlokan

Na začátek zachrochtal i Rutger.Ten holandskej Menšík je výbornej.A až tady jsem si uvědomil ten štýl tehdejších všech bojů.Proti sobě a pražit to do mrtva,ber kde ber. ()

Charlie84

Pokud chce Evropa začít točit výpravné vlastenecké fláky, ano, tohle je způsob jak. Místy zjevně digitální loďstvo odpustitelné, 130 minut je hodně, ale v tomhle případě to tolik nevadí. Možná kdyby to zvedli na 150 a nechali některé postavy víc mluvit, dostalo by to osobnější rozměr. Člověk nemůže chtít všechno. Pokud to pro někoho bude příliš (rozmáchlé, vlastenecké, patosovité), asi bude mít pravdu. Tak mu ji přejme. Za pět. PS: Na ty třísky musela padnout polovina holandského porostu... ()

netWoor

Fajnové. Sice mi trochu vadí, že historickou přesnost není možné brát vážně (ale kde už taky jo), ale jinak je to natočené pěkně a to zejména díky námořním bitvám (a to i přes to, že záběry se stále opakují a dokonce bych řekl, že několik stejných bylo použito v různých bitvách). Neméně pěkné bylo ale zobrazení rozlíceného davu, zejména ukázky, jak málo stačí k opravdovým hrůzám. Což bude asi vždy aktuální ... fajnové (byť dobu těch dementních paruk na hlavě nesnášim :)) ()

rivah

Původní verze trvá 151 minut, zkrácená 130 minut. Film pro milovníky námořních bitev a zájemce o holandskou historii. ()

rublik05

Vcelku povedený historický film o postavě nizozemského admirála, o kterém se dosud nic moc netočilo a na kterého jsou Nizozemci náležitě hrdí. Největší a nejlepší moment je zejména situace, kdy se de Ryuterovi povedl doslova husarský kousek s anglickým námořnictvem (zničení loděnic na řece Medway a ukořistění Royal Charles). Myslím, že by film snesl trochu kratší stopáž, obsahuje pár zbytečných scén, které diváka zbytečně nudí. Dále musím pochválit výborné animace lodních soubojů a vyobrazení vnitropolitických bojů různých velmocí v té době a politikaření zemí mezi sebou. Michiel de Ruyter právem nazýván jedním z nejlepších admirálů všech dob a pravým hrdinou Nizozemska. 8/10. ()

LukasKalasek

Námořní bitvy 17. století snad nikde jinde nebyly zpracovány tak dobře, pokud vůbec. Skvělá hlavní postava, kterého byste do role zachránce Nizozemska a jednoho z nejlepších admirálů všech dob na první pohled rozhodně neřekli. Spíše vypadá na vašeho již alkoholu navyklého kámoše z místní hospůdky, což mu na sympatiích rozhodně neubírá a okamžitě si ho oblíbíte. Jako doplnění historických informací, přece jenom velmi málo lidí ví něco o holandské historii, velmi dobrý snímek. Jediný mínus je v přehnané teatrálnosti určitých částí, které mi zde vůbec nesedí. ()

Rimland

Znáte ten pocit, když je vám nějaký film z mnoha důvodů tuze sympatický, ale vy mu z mnoha důvodů prostě nemůžete dát nadprůměrné hodnocení? Tak přesně to je pro mě Michiel de Ruyter. Na jednu stranu je tu zajímavá historická osobnost a doba, o nichž toho, přiznejme se, u nás prd víme. Příběh de Ruytera, Trompa, bratří de Witů a Holandska v době "Zlatého věku", válek s Angličany či Francouzy a rozkolu mezi republikány a monarchisty evidentně nabízí pozadí jako stvořené pro historický spektákl plný zákulisních pletek, diplomatických a politických intrik a machinací, napjatých vztahů mezi rozličnými postavami, ale i efektních námořních a pozemních bitev - a tedy hafo silných či působivých scén. Ovšem za předpokladu, že by to mělo adekvátní obsazení, rozpočet a hlavně kvalitní scénář a schopného režiséra, který by to vše ukočíroval. Prostě být Ridley Scott Holanďan a mít k dispozici to co obvykle, dovedu si představit, že by z toho udělal film jako hrom. Žel bohu, tady se to nesešlo. Pravda, s "malým" rozpočtem to udělalo dost muziky a obsazení je taky fajn. Akorát že největší herecké lákadlo (Hauer) se na plátně mihne tak na dvě minuty a Lammers, ač sympaťák, mi na admirála nesedl. Spíš než jako všemi respektovaný mořeplavec a stratég má totiž vizáž loupežníka a hospodského povaleče (v několika záběrech mi dokonce připomínal Kaysera Sözeho s pivasem). Původně zamýšlený van Wageningen by byl možná zajímavější. Pak tu je ten problém, že všechno ve filmu působí strašně čistě a "nově" (asi jako v TV filmu) a tudíž to nemá ten správný "punc" historičnosti, resp. atmosféru. Totéž platí o chování, resp. mluvě herců (souhlasím s Cervenakem). O tom, že události více jak 20 let jsou tu zobrazeny, jako by se odehrály během dvou, radši pomlčím... O patosu nemluvě. Nicméně se přiznám, že to, co mě zdaleka nejvíc na filmu dohánělo k šílenství, bylo neustálé využívání zpomalených záběrů. Kdyby to bylo umně využito ve dvou třech zásadních scénách, nebo vůbec nějak vkusně, neměl bych s tím zásadní problém. Jenže Reiné to dělá každé dvě tři minuty, a tak se každý náraz dělové gule s rozletem třísek protáhne z půl vteřiny na pět a mně začnou vrzat zuby. To do podobného filmu prostě nepatří. Zkrátka a dobře, film dostal do rukou vořech bez špetky talentu (no, budiž, občas se záblesky naděje najdou - třeba ten "tichý" vzdušný záběr na námořní bitvu byl skvělý - a vůbec ty záběry na lodě jsou celkem fajn), kterej to pojal téměř jako béčkový akčňák a vsadil na samoúčelnost a klišé. Na zabití odpoledne je to sice fajn, ale je na tom strašně vidět, že to mohlo být lepší. Mnohem, mnohem lepší. Takhle prostě přes ty tři nemůžu, i kdybych chtěl... ()

Marveláčtí Inhumans mají režiséra

Marveláčtí Inhumans mají režiséra