Epizody(16)

Kmeny, koprodukční dokumentární cyklus, mapuje současné městské subkultury. Cyklus má celkem šestnáct dílů, ve kterých představí fungování různých komunit od hipsterů, hackerů, přes hooligans až po thrash metalisty. Dokumentární série Kmeny, vycházející ze stejnojmenné knižní předlohy z roku 2011, zavede diváky na místa, kde nejspíš ještě nikdy nebyli. Do komunit, které se svou odlišností, mnohdy patrnou na první pohled, záměrně vymezují vůči ostatním. Každý díl se snaží co nejpoutavěji a vizuálně co nejpozoruhodněji zachytit typické subkulturní aktivity, dílčí rituály. Šestnáct šestadvacetiminutových dílů natočených různými režiséry odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí budou také na kmeny.tv. (Česká televize)

Trailer

UniqueNett

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hm. Po prvních dvou dílech mám smíšené pocity. Vlastně ne.. jsem zklamaná. Očekávala jsem příliš. Projekt Kmeny mě hodně zaujal a nemohla jsem se dočkat, až budu moct jednotlivé díly shlédnout. PUNK byl celkem fajn, avšak doufala jsem, že bude prezentován širší okruh, ne že se budu celou dobu koukat převážně na dva lidi. Každopádně bylo zajímavé sledovat, jak se dá punk vnímat dvěma pohledy. Ovšem Hooligans, to byla tragédie. Když opomenu svou osobní averzi vůči těmto "fanouškům", co se chovají jako prasata, tak to bylo špatně natočeno. Hodně špatně. Kamera vcelku nijaká, informace žádné. Škoda. Jsem zvědavá na další díly, moc se těším na Tattoos a Rap, tak snad nebudu zase zklamaná.. ALE! Velký potlesk za úvodní znělku, ta je vážně parádní! Punk 2*// Hooligans odpad! //. ()

GTS_PUNK

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Subkultúry sú veľmi zaujímavou témou na akékoľvek spracovanie. Preto, keď som sa o tejto dokumentárnej série dozvedel, potešil som sa nej. 16 dielov, každý o určitej subkultúre, vyzeralo "na papieri" ako projekt, ktorý by mal zaujať diváka. Výnimka však potvrdzuje pravidlo a pri Kmenoch to platí dvojnásobne. Jednotlivým dielom už od začiatku chýba potrebný náboj a pri nejednej časti si možno všimnúť hlavného problému celej série. Diely sa vôbec nevenujú stanoveným témam, ale skôr ľuďom či činnostiam ľudí danej subkultúry. Ak to tak tvorcovia, ktorých pri tomto projekte bola celá plejáda, chceli, potom sa im to podarilo dokonale. Ako divák by som však radšej uvítal, keby priblížili vznik a minulosť danej subkultúry, myšlienky či ciele a nie sa priamočiaro fixovali na ľudí. K tomu sú diely doplnené o často dlhé a zbytočné zábery bez akéhokoľvek významu pre diváka sprevádzané dialógmi, ktoré sa vôbec netýkajú témy. Kmeny sú tak ako celok veľkým dokumentárnym sklamaním. Svoj potenciál nedokázali využiť a je až udivujúce, že zo 16 dielov ma dokázali zaujať iba dva či tri. Konkrétne sa jedná o subkultúry rainbow, skinheads a pripočítať k nim môžem aj diel o hipsteroch. ()

Xicht0r

Punk **** - Fakt kvalitní špíny s úžasnejma hláškama typu "Za komoušů jsme chcali na zeď Národního výboru, zkus si tohle dneska u parlamentu...", "Já mám dluhy a na všechny seru" apod. Hooligans * - Hodně divnej vzorek lidí a hodně blbě natočený. (song z autobusu opravdu EPIC) Rap ** - Wiggers až to bolí...dost nuda, ale asi jsem předpojatej. Cosplay **** - Dobrej výběr lidí, který vysvětlili proč a jak a nevypadalo to až tak infantilně jak bych čekal. ()

Hwaelos

Po prvních třech dílech mám pocit, že tvůrci hrají soutěž, kdo toho dokáže k tématu říct míň a kdo dokáže líp zpochybnit, že něco jako městské kmeny (aka subkultury) skutečně existuje. Punk - přehlídka několika náhodných tváří v náhodných rozhovorech o náhodných věcech (ale pořád ještě poměrně k tématu). Hooligans - záběry zpívajících polonahejch exotů střídaj záběry oblečenejch exotů, kteří si chtěj dát do držky (a to je vše). Rap - několikadenní stalkování jednoho až dvou raperů, kterak si vybíraj boty a jedí oběd přímo z pekáče, přičemž k tématu - překvápko! - neřeknou vůbec nic. ()

annafoj

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Navzdory velkému očekávání bohužel nic neříkající, neobjektivní, nevýstižné. Já osobně jsem čekala zmapování každého z daných kmenů, proniknutí do konkrétní subkultury, ale to se bohužel nepodařilo. Dokumentární cyklus tak tedy spíše funguje jako audiovizuální obohacení dvou vydaných knížek, což je podle mě škoda. Ne všichni je četli, ne všichni vědí oč jde. Zatím asi nejhorší metal, který byl pro mě spíše záznamem z koncertů než dokumentem. ()

• Před samotnou televizní premiérou proběhlo 8 předpremiérových projekcí v 8 městech, které vždy uvedl autor knižní předlohy Vladimir 518 a režiséři daných dílů. Jmenovitě jste tak mohli vidět v Praze trash metal a rap, v Brně graffiti a punk, v Českých Budějovicích motorkáře a hooligans, v Olomouci rainbow a hipstery, v Plzni hackery a cosplay, v Ostravě skinheads a tattoo a opět v Praze tuning a meathead. (MTHRFCKR)
  • Televizní seriál vychází ze stejnojmenné knihy Vladimíra 518 "Kmeny", mapující současné městské subkultury, i "Kmeny 0", zaměřené na subkltury před rokem 1989. Obě tyto publikace zaznamenaly obrovský úspěch a byly tařka okamžitě vyprodány. První zmíněná se také umístila ve své kategorii na 2. místě v anketě Nejkrásnější kniha 2011. (MTHRFCKR)