Těžko označit některé díly za "nejlepší" a "nejhorší", protože co by to vlastně mělo znamenat? To, že díly věrně vystihují tu či onu subkulturu? Že jsou zajímavě natočeny? Nebo mám tvůrce odměnit, že mě s některými subkulturami vůbec seznámily? A naopak - mám díly o známých subkulturách hodnotit hůř, protože mi nic nového nepřinesly? Jediné možné řešení je podle mě všechny tyto aspekty v různém poměru smíchat. Doporučuju: punk, hooligans, cosplay, hipsteři, goth // Odrazuju od: rap, tattoo, thrash metal, graffiti. ___________ Někteří lidé Kmeny odmítají, protože prý není možné objektivně zdokumentovat subkulturu z vnějšího pohledu. Dočkali bysme se ale nějakého záznamu třeba od hipsterů, když odmítají být jakkoli označováni? Asi těžko. V bonusech jsem si ověřil, že tvůrci Kmenů si velmi dobře uvědomují, jak je celý jejich projekt problematický, ať už třeba z hlediska objektivity nebo interpretace, a tak oceňuju, jak vše poctivě připravovali. Myslím, že je to vidět i na výsledku. Na to, že to bylo celé vlastně určeno pro široké masy diváctva ČT (a tedy plné kompromisů), mi Kmeny daly až překvapivě hodně. Asi si ještě seženu knížku Kmeny 0.(30.8.2015)

Celek hodnotím vždycky až po zkouknutí všech dílů....Můj závěr je ten, že jenom 4 díly z celého cyklu stojí za to z následujících důvodů: Cosplay: Sympatická partička v kostýmech, která vás přivede do míst, kam se žádný člověk dosud nevydal 90% , Hooligans - tohle je opravdu neuvěřitelný pohled za sklo autobusu na cestě za slávou fotbalové výhry, odpad všeho, ale dokument pojatý kvalitně 75%, Hackeři- Amy Farrah Fowler a pár vypasených čuníků zachyceni při oživení blesků za pomoci Bachovy hudby - super! 80% a Rainbow- sonda do života buzíka, který nabízí Free hugs a vám vymaže pár buněk z mozku. Na setkání Rainbowistů potkáte bahňáka a ještě se zasmějete v bordelu - 90%. Zbytek je nic neříkající pohled na partu bláznů, v čele s tranvestitou - gothikem, Dívkou s transparentními brýlemi a hnojem ve formě ožralých punkerů a metaláků (ne nadarmo se v jedné písni zpívá "jsem metalák, smrdím jak hovno, když přijdu domů, musím otevřít okno"). Korunu všemu dodávají debilní Straith Edge-isti, kteří ukazují světu, jak moc jsou zbyteční. Zbytek dokumentů mi splynul v jedno, takže se dál vyjadřovat nebudu. Přemýšlela jsem i o 2*, ale nakonec 40% s odřenýma ušima, takže 3* Hauk!(27.6.2015)

S velkým očekáváním přichází velká zklamání.. ovšem musím říci, že Báhovec mě baví čím dál tím víc, ač jeho beta-sestřih Rapu hodnotím jako nejslabší ze tří prezentovaných dílů (Rap - Hipsters - Motorkáři) Zase na druhou stranu kde jinde se dozvědět v jakých drogách se hlavní česká rapová hvězda intenzivně zasypává, a kolik "kamarádek" se kolem motá. (ok, tohle asi nakonec veřejnoprávně vystřihnou) zato jak má moc botiček tak určitě zůstane... .... EDIT: Dále v pořadí viděno PUNK: Z pankáčů se stávají květinové děti, jinak by se "punkerským způsobem života" nebyli schopni dožít takto vysokého věku - aneb abstinenti a vegetariáni by mohli mít vlastní díly. Což? Následuje (c)huligánská banda - spíše jako náhled na zábavu spojenou s výletem za sportem. Takže pro sebevzdělání doporučuji "Ross Kemp on gangs", Polsko.(12.3.2015)

Navzdory velkému očekávání bohužel nic neříkající, neobjektivní, nevýstižné. Já osobně jsem čekala zmapování každého z daných kmenů, proniknutí do konkrétní subkultury, ale to se bohužel nepodařilo. Dokumentární cyklus tak tedy spíše funguje jako audiovizuální obohacení dvou vydaných knížek, což je podle mě škoda. Ne všichni je četli, ne všichni vědí oč jde. Zatím asi nejhorší metal, který byl pro mě spíše záznamem z koncertů než dokumentem.(12.3.2015)

Seriálová podoba podle mě hodně ambiciózního a zajímavého projektu Vladimira 518. Uvidíme s čím přijdou jednotlivé díly. /// Punk 3* /// Hooligans 1* /// Rap 2* /// Cosplay 3* /// Motorkáři 2* /// Rainbow 3* /// Skinheads 3* /// Tattoo 3* /// Tuning 2* /// Meatheads 2* /// Hipsters 3* /// Goths 2* /// Straight Edge 2* /// Hackeři 2* /// Trash Metal 1*(14.3.2015)

• - Před samotnou televizní premiérou proběhlo 8 předpremiérových projekcí v 8 městech, které vždy uvedl autor knižní předlohy Vladimir 518 a režiséři daných dílů. Jmenovitě jste tak mohli vidět v Praze trash metal a rap, v Brně graffiti a punk, v Českých Budějovicích motorkáře a hooligans, v Olomouci rainbow a hipstery, v Plzni hackery a cosplay, v Ostravě skinheads a tattoo a opět v Praze tuning a meathead. (MTHRFCKR)

• - Televizní seriál vychází ze stejnojmenné knihy Vladimíra 518 "Kmeny", mapující současné městské subkultury, i "Kmeny 0", zaměřené na subkltury před rokem 1989. Obě tyto publikace zaznamenaly obrovský úspěch a byly tařka okamžitě vyprodány. První zmíněná se také umístila ve své kategorii na 2. místě v anketě Nejkrásnější kniha 2011. (MTHRFCKR)