Padesát odstínů temnoty

• Austrálie

Drama / Romantický / Erotický

USA, 2017, 117 min

• novoten

Asi jediné pokračování úspěšného filmu, které osvědčené pravidlo "všeho víc" dokonale přetavilo ve "všeho míň". Z figurek jsou šablony, z dialogů jsou náhodné shluky slov, erotika má jeden nový nápad na deset rutinních čísel. Netrpět Jamie Dornan z přítomnosti v kůži pana Greye tak očividně, neodpustil bych utrpení při nejlínějším scénáři široko daleko ani já.(27.5.2017)

• Earl_23

Filmařsky to kupodivu nebylo vůbec špatné a místy jsme se u filmu docela dobře bavil (tentokrát už nesmál, ale dobře bavil). Objektivně by to bylo na tři hvězdičky, ale oproti prvnímu dílu byl scénář neskutečně slabej. V podstatě sledujete úplně stejný příběh jako v prvním díle, jenom s rádoby zápletkami a dramatickými momenty, které jsou maximálně nelogické a trapné, ale určitě ne dramatické. Škoda, dokud se to nesnažilo hrát na příběh, nebylo to vůbec zlé.(8.7.2017)

Tých 117 minút s Anastasiou a Christianom bola už len čistá romantika a zo SM sveta zostali len tri erotické pomôcky. Príbeh nemá cenu rozoberať, ale malo to zase peknú hudbu a Jamie Dornan bol konečne Jamie Dornanom, tentokrát mi prišiel uvoľnenejší a prirodzenejší ... asi to je tým strniskom. Už chýba len brada, pár mŕtvych mladých žien a bude to ono.(10.2.2017)

Mně jsou vlastně fuč ti lidé, co za takovou bezkrevnou limonádu jsou schopni (a velmi rádi) utratit své peníze, protože jednou ročně to za to přece stojí, mně se spíše chce zvracet z těch lidí, co na to kouknou, protože prostě můžou, ikdyž musí jasně vědět (zvlášť u druhého dílu), že se jim to prostě nebude líbit a jenom se budou cítit důležitě, když jejich odpadový komentář bude s úspěchem obrážet sociální sítě (zdravím mistra RedAKa). Navíc samotný film čistě technicky je bez problému, netíží jej různé technické lapsy typu zbrklé kamery jako u mnoha jiných filmů a tak nějak to celé utíká poměrně plynule. Problémem je, jakožto u mnoha předělových mezi-dílů, že se v něm vlastně vůbec nic neděje a celé je to jeden oslí můstek na příštího Valentýna. Jednička se alespoň snažila fascinovat neortodoxními postelovými hrátkami, jenomže zde je Jamie Dornan zkrocen a my sledujeme jen klasické strasti vesměs obyčejného vztahu (až na to, že pan Gray je nechutně bohatej a pořád nikdo nevysvětlil, co vlastně dělá), kde se vzoru série občas odehrají nějaké neuvěřitelné situace, jakoby vycucané z prstu a jinak je to vlastně v unrated verzi 130 minut holé průměrnosti v už tak velice hloupém příběhu z prvního dílu (kastrát v podobě rated kino verze musí být opět o ničem dvojnásob, když jsou z ní vystřiženy všechny sexuální scény). Proč ale vlastně něco měnit, když (nejen) fanynky v kině minule nechali přes půlmiliardu, no né? ... 5/10(5.5.2017)

• Matty

Problémem Padesáti odstínů temnoty není, že neví, kdy skončit, ale že nikdy pořádně nezačnou. Základní scenáristická poučka praví, že bez konfliktu není drama. Niall Leonard ji zjevně nezná. O málokterém filmu v takovém rozsahu platí oblíbená věta, že se v něm nic nestane. Jakákoliv snaha o napětí nebo dějové zvraty pak pro svou prkennost vyznívá jako nezáměrná komedie. Oba hrdinové dělají v podstatě totéž, co v prvním díle, akorát bychom si měli myslet, že ze strany Any jde tentokrát o dobrovolné rozhodnutí (dříve nevěděla, že sex nemusí vždy bolet), což platí jen napůl (např. když svému partnerovi říká, co jí má udělat). Grey se totiž nadále chová jako proradný majetnický citový manipulátor, který opět určuje pravidla hry a své bezelstné partnerce, která se ráda nechá koupit velkou kyticí růží, sadou produktů od Applu a luxusním spodním prádlem, moc na výběr nedává. Momenty, které by měly vyznívat romanticky, jsou v důsledku toho pěkně „creepy“, protože za nimi nevnímáme žádné upřímné city. Sympatizovat s protagonistkou, která si nejdříve nechá zavést venušiny kuličky do vagíny a až potom se ptá, k čemu slouží, je taky dost obtížné. Adjektivum "vanilla" platí víc než pro vztah ústřední dvojice pro film jako takový, v němž je bohužel příliš málo pomrkávání na diváka, aby šlo o projev sebereflexe nebo akt subverze (kterým, obávám se, neměla být ani scéna jako z Magic Mikea). První díl byl sice vyprávěn s podobnou těžkopádností, ale na hlubší významové rovině mi přišel vcelku podnětný. Dvojka je jenom pásmo pěkných, ale totálně vyprázdněných záběrů, které sotva drží při sobě (nebo jsem filmem možná jen příliš otrávený, abych nad ním víc přemýšlel). Podobně arogantní sázku na jistotu, že cílovka, toužící vidět trochu neškodného "kinky fuckery", do kina tak jako tak přijde, jsem dlouho neviděl. 30%(8.2.2017)