Padesát odstínů temnoty

Pätdesiat odtieňov temnoty

• Austrálie

Drama / Romantický / Erotický

USA / Čína, 2017, 118 min (SE: 131 min)

• POMO

Rozbehne sa to ako OK soft-péčko pre dámy - dejová nitka takmer neviditeľná, iba aby držala pohromade žhavé scény, servírované každých 15 minút. To sme, povedzme, na dvoch hviezdach, prípadne na troch, ak ste sa hodne dlho dobre neurobili. A potom prídu dejové zdramatizovania, kde sa film začne tváriť smrteľne vážne. A smršť výbuchov smiechu i ženského (!) osadenstva kina. Fakt oveľa horšie než by ste čakali, výrazne horšie než jednotka. Tak zlé, ako málo čo v kinách obecne.(7.2.2017)

• gegina31

Jak to říct slušně. Na šukání teda měli času dost. Ale jinak zbytek příběhu totálně odrbaný. Jackovi, Eleně nebo Leile se nevěnovali tak, jak by si zasloužili. Jak jsem si libovala, že se jim první díl podařil podle knihy tak dobře natočit. Tak jsem zklamaná jak druhý, knižně mnohem zajímavější, dokázali zmrvit.(28.5.2017)

• Tom Hardy

Je až neskutečné, jak málo z té látky filmaři dostávají. Erotika tentokrát už pro jistotu žádná. Jen to nejnudnější soft-péčko, kde se opakuje schéma "kalhotky dolů, košile dolů, Dorianova hlava dolů" a nic víc. Nebýt kuliček, nebyl by tu ani náznak fantazie. Romantika opět úsměvně zadýchaná, ale tomu se nelze divit - ostatně stylem vychází z Twilight ságy. Je třeba ocenit snahu o nějaký reálný dramatický oblouk (katarze se stalkerkou je bez debat to nejlepší, co oba filmy nabídly), celek je ale neuvěřitelně vyprázdněný. Není to ani tak film, jako spíš série MTV videoklipů, kdy hudba určuje, na co se zrovna díváme. Když nastoupí hlasitě pohodový pop, čeká nás koláž nezávazných obrazů. Když dojde na trošku hutnější hudbu, hlásí se o slovo romance. No a na drama zbývá instrumentálka, ale většinou nemá k čemu hrát. Kdyby se tvůrci vykašlali na erotiku (na které v tomhle podání stejně nic sexy není) a přidali na thrillerové části, mohl být výsledek alespoň ucházející. 30%(8.2.2017)

Mně jsou vlastně fuč ti lidé, co za takovou bezkrevnou limonádu jsou schopni (a velmi rádi) utratit své peníze, protože jednou ročně to za to přece stojí, mně se spíše chce zvracet z těch lidí, co na to kouknou, protože prostě můžou, ikdyž musí jasně vědět (zvlášť u druhého dílu), že se jim to prostě nebude líbit a jenom se budou cítit důležitě, když jejich odpadový komentář bude s úspěchem obrážet sociální sítě (zdravím mistra RedAKa). Navíc samotný film čistě technicky je bez problému, netíží jej různé technické lapsy typu zbrklé kamery jako u mnoha jiných filmů a tak nějak to celé utíká poměrně plynule. Problémem je, jakožto u mnoha předělových mezi-dílů, že se v něm vlastně vůbec nic neděje a celé je to jeden oslí můstek na příštího Valentýna. Jednička se alespoň snažila fascinovat neortodoxními postelovými hrátkami, jenomže zde je Jamie Dornan zkrocen a my sledujeme jen klasické strasti vesměs obyčejného vztahu (až na to, že pan Gray je nechutně bohatej a pořád nikdo nevysvětlil, co vlastně dělá), kde se vzoru série občas odehrají nějaké neuvěřitelné situace, jakoby vycucané z prstu a jinak je to vlastně v unrated verzi 130 minut holé průměrnosti v už tak velice hloupém příběhu z prvního dílu (kastrát v podobě rated kino verze musí být opět o ničem dvojnásob, když jsou z ní vystřiženy všechny sexuální scény). Proč ale vlastně něco měnit, když (nejen) fanynky v kině minule nechali přes půlmiliardu, no né? ... 5/10(5.5.2017)

• kingik

Ahoj, Marto, hovoří k tobě tvá 45letá vagina, co kdybychom spolu šly do kina? Naposledy jsme spolu byly na Pretty Woman, tohle je prý taky úžasné! A nebudeš jediná piča v kině. Martu zná celá parta, kolektiv nešukaných šered z práce se nenechá dlouho k návštěvě kina přemlouvat. 48letá Drahomíra, milující Ulici, Ordinaci i Rady ptáka Loskutáka si erotiku užívá jen se svým dospívajícím synem, když mu třikrát týdně podává ručník do koupelny, který si zapomněl, a omylem zahlédne jeho pyj, když se Arnošt včas nestačí zahalit. O moc lépe na tom není ani čerstvá čtyřicátnice Jarmila, která ve Chvilce pro tebe hledá ty nejerotičtější fotky s jarní módou. Celou mánii kolem filmové série ale spustil benjamínek v kolektivu, 22letá Patricie, šilhavá a koktavá anorektička, trpící nadýmáním, která jednou do práce přinesla holkám ukázat výtisk prvního dílu, z něhož v přestávkách na svačinu četla úryvky těch nejpikantnějších pasáží, doprovázené hlasitým prděním. Drahomíra je nadšená pokračováním, jednička je její nejoblíbenější film, holkám svěřila i páteční příhodu s opravářem, když jí vytekla pračka. Sama se protečením už chlubit nemůže. "Holky, ten opravář byl celej Jamie." Celá holčičí parta tedy vyrazila do kina, došlo i na masturbaci v ztemnělém sále, hlavní je, že holky odcházely z kina plné dojmů a s erotikou už mají vystaráno na dlouhou dobu. Ovšem pro muže tenhle film fakt není. Všechno je na něm vrcholně špatně. 0/10(9.3.2017)

• - Sam Taylor-Johnson, která režírovala první díl Padesát odstínů šedi (2015), odmítla natočit toto pokračování. Stěžovala si na časté názorové střety s autorkou předlohy E.L. James, která měla od studia pravomoc konečného rozhodnutí ohledně všech změn, z čehož byla Taylor-Johnson velmi frustrovaná. Pro toto pokračování tak byla nahrazena Jamesem Foleym, který prohlásil, že má skvělý vztah s autorkou předlohy, a proto se rozhodl režírovat i třetí díl Padesát odstínů svobody (2018). (BMW12)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. února 2017 v Hamburku v Německu. (BMW12)

• - Ve scéně, kdy se Anna (Dakota Johnson) obléká na bál je vidět, že má podvazkový pás zapnutý přes kalhotky, správně by ale měla zapnout punčochy k podvazkovému pásu a kalhotky si natáhnout jako poslední přes něj, jelikož takto by si dotyčná nemohla celý večer odskočit. (Alatiel)