Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Mark1983

Po pravdě řečeno je to pobuřující a zároveň mrazivý thriller, který nenechá diváka v klidu téměř od samotného začátku. Tento snímek je perfektním důkazem aneb dle úřadů probačním materiálem plným zcela nedotknutelných argumentů toho, že sám člověk je ten nejhorší tvor na zemi, když je schopen se modlit k bohu a následně ničit dětské a zároveň celé životy. I sám Ježíš řekl: Království boží je jen v tobě, nikoliv ve stavbách třeba z kamene. Nazvedni kámen a já tam budu, naštípni dřevo a všude mně zahlédneš. A TAK TO ZNAMENÁ, ŽE KOSTEL A DALŠÍ NESMYSLY JE JEN VÝMYSLEM MNOU POHRDANÉ CÍRKVE, KTERÁ CHRÁNÍ TAKOVÝ BEZCENNÝ ZMRDY, KTERÝ SI ZASLOUŽEJ VĚČNÉ UTRPENÍ V PEKLE ZA NIČENÍ ŽIVOTŮ. ()

ragtime

Excelentný scenár, odsýpajúci dej a téma, ktorá vo mne vždy prebúdza silné emócie a strašne ma serie. Cirkev u mňa skončila už dávno a dúfam, že sa otvoria oči mnohým ľuďom. Klobúk dolu pred Akadémiou. Panák zaslúžený. ()

Mikithemage

Jsem katolík a tenhle film mě nerozčiluje, kvůli tomu, jak jsem tehdy v sakristii na rozhřešení, otci páteru Nosterovi přeblafnul pelikána, nýbrž kvůli tomu, jak neinspirativní, nudná, a bez kulí realizace silnýho matroše to je. Spotlight má neustálej trabl oddělit vývoj děje od simpl konverzaček. Některý scény tak jedou podle shot-to-shot mustru a celý to má vzezření, ale kurva draze obsazenýho pilota novýho spin-offu netflixovskýho House of cards, (až na to, že House of cards je všechno jenom ne podle mustru, neinspirativní, nudný a rozhodně nemá problém s hledáním svejch koulí). Taková je sice práce investigativního reportéra, proto chápu převahu mluvících scén vs nějakou práci s obrazem, ale na to, co všechno měli tvůrci k dispozici, musim říct, že nejnapínavější scéna filmu se odehrála, když Mark Buffalo dobíhal taxík. Opravdu klíčový moment filmu. ()

Tomulka

Nebudu zde rozsáhle prezentovat své názory na téma instituce kolem boha a tudíž ani na obsah filmu. Je to velmi smutné a je to velmi tragické, že se to děje! To auto na začátku do kterého kněží nastoupí mluví za vše. Auto jako z kmotra. Takže k filmu. Perfektně provedený film o velkém obrovském hnusu v naší společnosti! Herecké výkony všech zúčastněných naprosto famózní. Celá pravda byla podána velmi citlivě a velmi realisticky. Hudba zvolena trefně . Tempo filmu dokonalé. Tento film si rozhodně zasloužil všechny pocty co mu byli uděleny akademií!!! ()

nydahl

Co k tomu napsat - zcela se ztotožňuji s komentářem místní celebrity "VERBAL" . Víra a to jakákoliv je prasárna páchaná na duševně slabším obyvatelstvu a všechny církve jsou jen sebranka dobytka toho největšího kalibru. Veškerá víra , církve a náboženství by měly být ilegální, protože tech prasáren co napáchali za ty roky ve jménu nějakýho prachsprostýho výmyslu je fakt už moc. Dobytci sprostý. Film se mi líbil hlavně kvůli tématu a podtržením skutečnou událostí - to je jasny, ale i zpracování bylo velice decentní a odpovídalo zařazení do kategorie drama. Tempo tak akorát, přehledně vystavěné postavy a v příběhu se našla i gradace. Hodně se mi líbil Ruffalo, ale i starej dobrej Keaton. Tucci ten už vypadá, ze když potřebujete někoho kdo odehraje tutovou kvalitu tak ho tam dejte a mate to vyřešený. A Ray Donovan dostal super styling - z bombardaka na židovského editorka pomoci par fousku a brýliček - dobra práce řekl bych. Dobrej film , dobry téma - dávám 4 hvězdy moc jsem se bavil. ()

Wartord

Zdramatizovaný dokument, jak se to prostě v kinematografii dělá. A obsah je tím pádem ještě více a monstrózněji zachycen. Ale žádné zabarvování, zbytečné osočování, ukvapené závěry nečekejte. Je to film o tom jak pracuje v Americe tým novinářů (kteří musejí být sakra dobře zaplacení nebo sakra dobře motivovaní) a celých 130 minut jim koukáte pod ruce. Ztratíte se ve jménech, v americkém právním systému, ve všem, ale na konci budete sedět opaření. A není to tím, že ústředním motivem je světová organizace následující Krista. Je to tím, že zlo, které má být spravedlivě potrestáno, se organizovaně přehlíželo a organizovaně rozšiřovalo. Pátá hvězda za klavír H. Shora, který tomu dává duchovní čistotu, která očividně a záměrně v příběhu chybí a hlavní protagonisté se ji snaží opět najít. Panoramatický kamerový záběr, kdy Rezendes čte dopisy ostatním, je naprosto excelentní a vhodně použit. ()

Dupac

Jeden z filmů, které si námětem vyloženě říkají o seriálové zpracování. Všechny ty vedlejší postavy, jejich motivace a kostlivci z minulosti se jen tak tak vejdou do jinak nabušených dvou hodin. ()

kodwin

I přes celkem nezáživný způsob vyprávění, má film svoje kouzlo, což je dáno jak hereckými výkony, tak určitou intimní znepokojivou atmosférou, kterou dokázal režisér vytvořit. Co je ale největší průšvih,je fakt, že i přes odhalení skandálu se nic neděje (hlavně v Evropě). Takže 6% kněží zneužívá děti a 50% nedodržuje celibát. Doufám, že to pánbůh vidí... Jinak osobně se docela divím, že takový film dostal Oscara. ()

Naby

Nějakej jsem to nečekal, ale dost mě to dostalo. Když si představím, že je to podle skutečný události a že tolik lidí s tím mohlo něco udělat a nic se nedělo. Jen doufám, že tohle už dneska možné není, že už se lidi poučili. Zároveň je super, že se něco takového ukáže i ve filmu, aby to lidem otevřelo oči a aby to tlačilo jejich svědomí k tomu udělat to správné. Opravdu zajímavej film. Celkem 4,1* ()

Chlo0opek

Drsné praktiky církevních čuňat na filmovém plátně se asi musí hodnotit vysokým počtem hvězdiček (teda jako ten film, ne ty praktiky!), aby pak film zkouklo co nejvíce lidí... Plný počet však nedám, dám 4* (a to slabší), a to proto, že film byl hodně složitý na soustředění a pořádně jsem plaval v postavách. Nebýt toho, asi bych si ho užil víc, ale na druhou stranu by to bylo na úkor realičnosti... ()

kyblik2

Neviem prečo ma tak neoslovil, ale tento film je pre mňa čistý priemer navyše docela nudný a zdĺhavý. Téma zaujímavá, to že to je podľa skutočnosti je jasné ako facka, ale celkovo mi to prišlo nemastné neslané. Ale chápem že sa to takto udialo a musí to takto byť podané. Na to aký protiúder urobí Cirkev som čakal celé dve hodiny a nič...škoda. Oskara za scenár a herecké výkony OK, inak nie. Boli toho roku aj lepšie počiny. Každopádne potešila ma prítomnosť Jacka Frosta (Michael Keaton) :) och ale starneme... ()

90125

Na moje novinárske klasiky, na Pakulových Prezidentových mužov. alebo Mannovho Insidera, Spotlight nemá, ale na súčasný Hollywood je to stále veľmi kvalitné kino. Čo v prvom rade boduje je silný príbeh, so zdrvujúcim podtextom "podľa skutočnosti". A silný, dobre napísaný pribeh je v dnešných filmoch ozaj rarita. Spotlightu sa veľmi dobre darí držat tempo. Dialogy a informacie sa valia prakticky nepretržite. Síce rozumiem tomuto faktografickému spôsobu rozprávania príbehu, napriek tomu by som ale do tej reality kvapôčku klasického thrilleru prijal. Taktiež kde-tu nejaká väčšia emócia by bodla. Toto ani tak nie je film o partii skvelých investigatívnych novinárov. Toto je film o obrovskej moci katolíckej mafie, ktorá ovlada tento svet a o ich veľmi smutných obetiach. Dúfam, že ma za tieto slová na konzervativno-zaprdenom Slovensku neupália. Princip celibátu je ako proti prírode, tak proti zdravému rozumu. Niet divu, že to potom takto končí. Veľmi dobrý film, ale k*rva, chcel som aby bol ešte lepší. Takýto silný príbeh by ma mal prevalcovať a to sa nestalo. 75 %. ()

Bogrant

Veľmi citlivá téma podaná veľmi presne a veľmi dobre priam až dokumentárnym spôsobom. Netreba žiadnej akcie, stačia účelne napísané dialógy a bravúrne herecké výkony aby to zaujalo a nenudilo. I žurnalistika môže byť rázne presvedčivá a zaujímavá. Hoci ma dosť prekvapila soška za najlepší film roku na úkor Revenanta, ale zrejme to bude vďaka posolstvu a snahe niečo napraviť. Mám však pocit, že nič sa nezmení a tento film nebude veľmi vyhľadávaný. ()

betykabrdova

I po druhém zhlédnutí jsem filmem fascinovaná. Neuvěřitelně zpracovaný příběh jednoho z největších skandálů v moderní historii. Skvělý scénář, editace, režie a především herecké výkony. Nejen všemi opěvovaný Ruffalo, ale i Keaton s McAdamsovou ve filmu září v rolích skvělých objektivních ale především lidských novinářů. Film skvěle kloubí náročnou a komplexní práci investigativní žurnalistiky s dopadem na osobní životy členů Spotlight týmu. Předností filmu je nejen aktuálnost tématu (i nyní o 20 let později), ale i důkaz o všudypřítomném zkorumpovaném systému. Zasloužený oskar za nejlepší film. ()

Awer

Ten materiál je automatická výhra. Ale stejně tak byl i novinářsky. Podělat to je snadné. V tomhle případě se to naštěstí nestalo. I když co je katarze vstříc hrůze takového rozměru? ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz