Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

kokofek

Moc jsem si přála, aby to tým reportérů dotáhl ještě dál a přišel spravedlivý trest jako odplata pro všechny, kterým tato láskyplná přízeň církve zničila život.Ale to by to musel natočit Tarantino a přesto,že jeho filmy s vybájeným koncem miluju,tak by mě to neuspokojilo.Bohužel nežijeme v pohádce,kde dobro vítězí nad zlem a tak se radujeme nad každým malým vítězstvím . ()

rigby

Kvalitně a velmi citlivě natočený film o citlivých a skandálních věcech. Ačkoli zpracování nikoho neurazí, tak bohužel ani moc nešokuje. Film se zříká všech her na city, je zpracován pouze v popisné rovině, a na diváka tak působí celkem nudným a sterilním dojmem. Je to možná škoda, protože v této podobě nejspíš mnoho obecenstva nenaláká. Ale možná za to může někdo, kdo si je vědom, že by ho opravdu moc lidí vidět nemělo. A je to škoda. 3+ ()

NikaIn

Celibat je najvacsia hovadina aku cirkev vymyslela,muselo im byt jasne ze ak pojdu proti prirode,tak to fungovat nemoze.Sexualny pud je proste v nas zakoreneny.A potom div sa svete ze farari zneuzivaju deti,jasne mozno by si to rozdali aj s dospelou komunitou,ale tam by sa dockali len odsudenia,lebo jasne kazdy vie o celibate.Tak sa orientuju na nevedome,prisposobive a naivne deti.Ak cirkvi zalezi na tom aby sa tieto prasaciny nediali,mala by zrusit celibat a stavim sa ze by zneuzivanie deti fararmi vo velkej miere prestalo. Kazdy uchylak co zneuzil kohokolvek by mal byt za to potrestany,nevidim dovod preco by mal byt farar vynimkou,sup s nimi za mreze.Tak som sa rozohnila ,ze som zabudla povedat nieco k filmu.Silna tema,ktora nas zatiahne do prace investigativnych novinarov ktori vysetruju problem cirkvi a to konkretne deti zneuzivane fararmi.Ziadne prehnane emocie,film sa zaobera faktami,bolo to dobre. ()

fafejt001

NĚJAK mne to neoslovilo . Jo je to hrůůůůůza to zneužívání dětí , to jo , ale filmově takové divné . SPOOOOUSTA jmen , po půl hodině nevíte kdo je kdo . Nenáročný děj a očekávaný výsledný závěr . A tento film dostal oskara ,,, nechááápu . . . . . ()

FOndra

Film je Oscarový nejspíš právě kvůli svému skandálnímu tématu a skutečným událostem ... Řemeslně se nejedná o nic nadprůměrného ale plný počet bodů dávám především za jeho vznik ...U závěrečných titulků zamrazilo ... ()

sharp87

To, že Boston globe dostal Pulitzera, je pochopitelné. To, že tento film dostal Oskara, to mi trochu uniká. Možná nejsem dost erudovaný a vyzrálý filmový divák, ale myslím, že letos bylo pár lepších snímků, které by si Oskara zasloužily. ()

paradoxman

Nevím, jestli bych si filmu všimnul, kdyby nedostal Oscara. Ale jsem rád, že jej akademici ocenili, i když tomu myslím bylo hlavně díky zvolené tématice. Ale tak už to v Oscarech bývá. Zhruba ve druhé třetině příliš dlouhé stopáže to začíná drhnout, ale když nakonec sviští kilometry novinového papíru skrz tiskárnu Boston Globe, dává film pocítit drobet zadostiučinění, kterého museli mít novinářští dříči plnou vanu. A proto na filmy koukám a proto má i tento velmi solidních 80%. ()

halberdier

Čerstvý držitel Oscara za nejlepší film roku 2015 je kvalitní novinářské drama, které zaujalo především skvělými hereckými výkony a zvoleným tématem. Nicméně že by to byla nějaká bomba se nedá říct. Sázka na jistotu se mně např. líbila víc. To však nemění nic na faktu, že všichni zúčastnění herci jsou výborní, že na to, že se v celém filmu v podstatě jen mluví, tak film nenudí a hlavně a to je nejdůležitější - že se o podobném tématu mluví a natočil se o něm tento film. ()

LencaN

Film, který bohužel zákonitě doplácí na svoje téma. Takové těžké téma, jako je zneužívání dětí bostonskými knězi nejde natočit jako trhák, u kterého budete slintat nad vizuální stránkou. Stejně jako skutečná novinařina, tak i tento film je o mravenčí práci, o preciznosti, o nenechání se odradit a držení se zuby nehty svého cíle. Hlavně ze začátku se děj dost vleče a je to hrozně ukecané. Trochu zbytečně, mohlo to být věcnější. Už i z toho důvodu, že jsem sotva stíhala číst titulky, jak mluvili rychle. Dabing Spotlightu velmi prospěje, protože je potřeba si všímat všech nitek, všech jmen a letopočtů. Ale i když něco nepochytíte, tak se svět nezboří. I tak pochopíte, co za hnusy se tam dělo a možná pořád dějí po celém světě. I když teď máme jiné a větší problémy jménem Uprchlíci. Proto jsem i tady ocenila to zasazení do okolního kontextu, protože práci týmu Spotlight ovlivnilo dění a hlavně novinářská smršť kolem 11. září v NY. Chvílemi jsem nevěřila, že je Spotlight film, který si Oscara zaslouží. Na první pohled to nevypadalo surově. Nebylo tam přímo vidět násilí, zneužívání atd. Ale ony stačily jen ty výpovědi obětí, které to jakžtakž zvládly a nevzaly si život. Je jedno, jestli jste ateisté nebo věřící. Tohle se do vás zaryje. Sice nedávám 5*, ale film rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Hamar

Autoři Spotlightu měli na výběr jak příběh odvyprávět. Buď mohli použít explicitní znázornění zneužívání dětí kněžími a jedno oko by nezůstalo suché. Oni si však vybrali těžší cestu. Napětí vytvořili hlavně slovy bez výraznější akce. Přesto snímek nenudí, jak bývá někdy u "mluvících hlav" zvykem. Důvodem proč se tak děje jsou mimojiné skvělé herecké výkony. Kdyby se letos nenechal Leo, za všechna Oskarová příkoří, rozdrápat medvědem, určitě by patřil k žhavým adeptům na letošního hereckého Oskara skvělý Mark Ruffalo. Zdatně mu však sekundují Michael Keaton, Liv Schreiber či Rachel McAdams. Ti všichni ve snímku předvádějí jak se má dělat poctivá investigativní žurnalistika. Povinně bych ho pouštěl všem českým novinářským rychlokvaškám. To co jsem si z filmu nakonec odnesl je kromě šoku z masivního rozsahu sexuálních zločinů páchaných kněžími, hlavně fakt nekonečného pokrytectví církevních kruhů a autorit. ()

BrusVejn

Kvalitná žánrovka s televíznym vizuálom, veľmi zaujímavým príbehom ale zo začiatku trošku komplikovaným dejom (kým som sa zorientoval vo všetkých tých menách...). Herci hrajú kvalitne, hlavne Mark Ruffalo, a celé je to také fajn no. Ale nič extra. ()

r007

Možná jsem od toho filmu čekala přece jen něco víc. Ano, je to mistrně zpracované novinářské drama, děj se odvíjí pomalu, tempo se zrychluje a postupně graduje, ale chybí mi tam detailnější propracování hlavních postav. Zdá se mi, že je až příliš okrajové, chvílemi se mi zdá, že sleduju spíš dokument, možná to byl záměr, ale já jako divák chci mít požitek z filmu jako celku, a tady mám ten požitek spíš jen ze strhujícího příběhu, protože mě děsí, že je pravdivý. A trochu mi chybí náhled na problém z druhé strany, nevím, jestli to byl záměr nebo cenzura. ()

kacer4

Zaujímavý príbeh, ktorý hrá na teknú strunu. Ale o to zaujímavejšie to je. Jediná chyba filmu bolo to neskutočné množstvo mien. Už po pol hodine som sa stratil kto je kto, a ďalšie mená len pribúdali. Po film by som asi nevedel povedať viac ako dve mená hlavných postáv. No uvidím ako to bude po druhom videní. ()

BarVo

Neviem, či toto bol práve najlepší film roka v USA, skôr nie, nemožno mu ale uprieť silnú tému spracovanú v prekvapivo triezvom a odťažitom štýle, svižným tempom s "prekecaným" dejom. Podobne ako samotný Globe otvoril pre mainstreamové publikum Pandorinu skrinku, čo je vždy veľké plus a preto rozumiem aj tomu Oscarovi za zásluhy. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz