Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

necisty

Naprosté plýtvání talentem zúčastněných herců na něco co může žrát asi jen vírou fanatizovaná Amerika. To že jsou většina arcidiecézů (co je to pro"boha" za slovo?) bukvice a pedofilové jsem věděl i bez tohoto filmu. Není tu nic šokujícího, není to vůbec napínavé a je to přeplněné stohy a stohy slov, kterým jsem vlastně ani nerozuměl. A ta hysterická scéna Marka byla fest trapná. ... ČSFD projekce Cinestar Anděl ()

Andre3000

Není to naprostá pecka, ale prostě opravdový a surový film ze života. WOW efekt je opravdu hodně silný, ale o to horší je, když to ani člověka nepřekvapí, že se to stalo. nemá cenu srovnávat s jinými top filmy roku, protože je to prostě něco úplně jiného. Naprosto famózní výkon podali Mark Ruffalo a Rachel McAdams. ()

laik_60

A pozrime sa, aké vysoké hodnotenie. Hold ... keď ide o pravdivý príbeh a šteklivý škandál .. naviac zasahujúci do takej inštitúcie akou RKC je, má to šmrnc. (ten zoznam miest v záverečných titulkoch, kde sa podobné veci stali, je mrazivý ):( Ale teba pochváliť aj hercov, a scenár. Odviedli kus dobrej práce. Myslím, že Oskary si ten film zasluhuje. Na margo tohto epochálneho škandálu, krátka správa zo Slovenska :) ()

Juto

Asi je každému jasné, že film má silný príbeh z ktorého mrazí na chrbte. Filmu sa nedá veľa vyčítať, ale jedná vec áno a to je napätie nie že by ho nemal ,ale je ho málo. Film sa až moc spolieha na tému, ktorá je silná a nepracuje tak s emóciami ľudí čo boli zneužitý. To sú už, ale malé chybičky krásy. Film je brilantný a doporučujem všetkým si ho pozrieť. 9/10 ()

Martrix

Oceňuji, že se tvůrci nepokoušeli o citové vydírání, i když šlo o zneužívání dětí. Nejspíš pochopili, že samotný obsah má dostatečnou sílu, aby i po letech od této kauzy, diváka emočně zasáhl. Spotlight považuji za stejně důležitý, jako samotné zveřejnění skutečného stavu ohledně zneužívání dětí v církvi. Životnost novin je totiž jeden den, jde o médium, ve kterém nová událost vytlačí ty včerejší. Ostatně bylo to vidět i v okamžiku, kdy spadla Dvojčata. Najednou muselo jít vše ostatní stranou...na těch pár novinových stránek, ale i do myslí čtenářů, by se prostě další tragické zprávy nevešly, resp. nebyla by jim věnována zasloužená pozornost. Od tohoto skandálu uplynulo více než dvacet let. Přiznám se, že i kolem mě tato kauza jen prošuměla. Netuším, co se stalo se všemi těmi pedofily a násilníky v církvi, jestli se něco systémově změnilo a existuje nějaký způsob, jak tomu zamezit. Ovšem po shlédnutí tohoto filmu o tom pochybuji. Mám nepříjemný pocit, že se s tím lidé naučili žít stejně, jako tenkrát. Že v očích většiny, počet obětí nevyváží to dobré, co církev dělá. Že to církev sama, nepovažuje za kauzu. Jak zaznělo...kvůli pár zkaženým jablkům, nemůžeš zpochybnit prospěšnost církve. I v tomto kontextu je dobře, že někdo i po letech ocenil práci reportérů Globe tímto filmem. Takhle by měla vypadat investigativní žurnalistika. Vynášet na světlo nepravosti. Ovšem jen vynášet nestačí. Je potřebná i vůle soudů, politiků a veřejnosti, něco s tím udělat. Třeba někoho shlédnutí takové filmu popostrčí. Protože je natočený skvěle. ()

campix

Dramat týkajících se obtěžování dětí kněžími už tu bylo hned několik a vždy cílila i na nějaká ta filmová ocenění. Spotlight není ničím jiným než velice kvalitně udělanou Oscarovkou, která podle všech posledních zpráv bude bojovat o hlavní kategorie. Kvalitní herci, děj má spád, je zajímavý. Akorát finále není kdovíjaké. Velkým plusem je pro mě především Mark Ruffalo ve vedlejší roli, který opravdu zazářil. S filmem Spotlight nemám žádný výraznější problém. ()

BoXBe

Silný v detailu, drtivý v klidné síle. Filmařsky sázkou na jistoty. Doporučuji vřele mrknout na youtube, jak herci kopírují své předlohy, jak citlivě a s jakou přesností hrají jejich gesta a jak jsou do svých rolí obsazeni. Doporučuji k pozornosti dokonalou kameru, která obyčejně, ale o to silněji, zabírá malé postavy, město a v dálce špičku kostela nebo katedrály. Doporučuji sledovat preciznost v příběhu, s jakou se snaží tým spotlight potvrzovat své zdroje, uvědomovat si rozdíl mezi příběhem a příběhem s dopadem. Doporučuju sledovat neskutečně přirozené dialogy, tak moc odlišné od těch, co přes kopírák dnes a denně dělají desítky film a seriálů, včetně leadership best practice scény, kdy Michael Keaton prozradí, kdo ten příběh vlastně zmrazil před léty. Perfektní práce, zasloužená oskarovka a na druhhý pokus obrovské ocenění za přínos za připomenutí, že na dobré výsledky musí být čas, klid a peníze a že někde ještě pořád možná existují média, která pracují s obyčejnou touhou měnit svět k lepšímu vedle prodejnosti. No a ve finále, to, že ta nejhustější část je vlastně pozadí příběhu, tak z toho mrazí nejvíce, protože to je bohužel ta nejděsivější realita, že procenta úchylek jsou očividně v každém vzorku populace. P.S.: Po čtvrté a pořád lepší a lepší. Tentokrát mi konečně došlo, jak to ten Keaton s tím Metrem vlastně zadupal do země a vzkázal, jak důležité je všechno, včetně načasování a propracovaného pozadí pro publikování. Update 2024: Už pošesté, stále bezchybné a zdrcující. ()

WolfR

Oscaři by se fakt neměli dávat za závažné téma. Jo, ono opravdu závažné a zajímavé je, ale bohužel, natočeno je to velmi nezajímavě. Dvě hodiny kecání, kecání a kecání. Jo jasně, většina Tarantinovek je taky ukecaných, či snad některé díly GoT, jenomže tam si ty scény tak nějak pamatuju. Se Spotlightu nemám nic. Zapamatuju si zápletku, cílevědomého Marka Ruffala a hodně dobrý scénář. Ale po režijní stránce je to hrůza, žádní invence, prostě nic, všechno je to odvyprávěno tak nějak z povinnosti, 3 hvězdy. ()

mortak

Nenápadný filmový klenot, který využívá dvouhodinovou plochu na to, aby vás pomalu pohlcoval, a v závěru emočně vyždímal. Funguje v obou rovinách - jako civilní záznam (znovu)odhalení zvráceného systému v organizaci jménem církev, ohánějící se bohem, ale fungující na způsob mafie, i jako oslava poctivé mravenčí novinářské práce. Je dobře, že byl natočen, i když skutečnost nezmění. Církev se dál chová gangsterským způsobem (protože přece kdo má glejt na pravdu od boha, nemusí se zaobírat smetím jménem lidé), a z novinářů se stali kazatelé "dobra", které čtenář bude muset přijmout za své, ať už po dobrém nebo po zlém. ()

KajusaK

Žurnalistický film se spoustou jmen ve kterých se dá lehce ztratit. Trpělivost přináší růže - konec stojí za to. ()

moviefilm

Film nepridáva nič nové do žánru, ani hereckými výkonmi neohúri. Atmosféra je dobrá a téma silná. Preto ten film tak zarezonuje. Howard Shore sa ale snaží... ()

kocik1

.... dělo (a děje) se to všude. Nejenom v Bostonu. Snad jen u nás v minulém století se to v takovém množství zvrhnout nemohlo, lebo jsme tu měli komunisty a ti nám tu církev (zřejmě pod heslem zlo za zlo) de facto vymýtili. / Film sám není špatný, ale přece jenom trošku uspávací a navzdory tématu bezemoční. ()

sator

Příliš mnoho jmen a postav... Ztrácel jsem se... Čin jistě bohulibý... Jen by mě zajímalo zda byl někdo postaven před soud... Pátral jsem a zjistil že kněze exkomunikovali ale to je mi fuk ...ale co soudy, byl vůbec někdo odsouzen? Bohužel tuhle část film naprosto pohřbil... ()

Doudis19

Novinářská zásahová jednotka v retro 90.tkovém kabátku se pouští do boje proti pedofilní podstatě katolické církve. A to bez příkras, akce a téměř i hudby. Přesto není nouze o strhující situace, děsivé odkrývání pravdy a plno emočně vypjatých scén. Zasloužený kandidát na zlatou sošku. ()

chelseaman22

Jednoduše mrtě uspokojivé! Špičkové herecké obsazení rozplétá tvarohový pletenec úkladů a lží, teda jen vošmatlávání mlastvých delikventů, jež svou pozornost obrátili k Duchu svatému. Tento biják mě jen utvrzuje v postoji, že do pokladničky s andílkem už nehodím ani jednu korunu českou, byť andělíček pak pěkně pokýve a mlčky vyzve k pokračujícímu donátorství. Fuj! 87% ()

VaHo

Na muži v sutaně, který káže v chladném kostele, a celý život dodržuje celibát, mi vždycky bylo něco divného. Vždy mě napadne, že tady není něco v pořádku. Spotlight tu sutanu odkrývá a ukazuje, co se pod ní skrývá. Není to hezký pohled. Pokud vydržíte prvních 15 minut (do té doby jsem se opravdu bál, že to snad nedokoukám), tak dostanete výživné, realistické drama o novinářích, kteří museli podniknout mravenčí práci, aby se dobrali šokujícího odhalení. Film nikam nespěchá, jede si svoje pomalé tempo, a diváka dostává přes sledování novinářů při frustrující práci a výpovědí zneužitých obětí. Je to velmi kvalitní novinářský (skoro až detektivní) film. Ale Oscar za nejlepší film roku? Přehnané. ()

Gumi.30

Ale jo, tenhle malý velký film si Oscara v konkurenci přehypovanych blockbusteru už jen za svůj celospolečenský přesah zasloužil. Atraktivní téma bylo podáno s překvapivou serióznosti a očekávanou preciznosti. Nedá se říct, že by tu někdo vyloženě vynikal, kolektiv funguje jako celek. Jen moc nechapu to haló okolo Ruffala, který mi místy připadal, až směšný. Naopak bych pochválil Lieva Schiebera a překvapivě i Keatona. Po nesmyslném Birdmanovi se konečně ukázal i ve smysluplné roli. ()

Triple H

Na jednu stranu veľmi dobre napísané, zahrané a zrežírované, na druhú strašne konzervatívne, striedme a krotké. Možno sa McCarthymu vzhľadom na citlivosť látky zdalo lepšie byť triezvy a mať nadhľad miesto vyhrotenosti a senzáciechtivosti, avšak filmu kvôli tomu chýbajú grády. Hovorím si - a prečo do tej cirkvi a pedofilných kňazov nerýpnnuť trochu silnejšie? Načo pri takej téme zachovávať takto sterilný a zdržanlivý prístup? Možno trochu viac zdôraznenia psychických útrap obetí znásilnenia by nebolo od veci, pričom prípadná šedá zóna v motiváciách zúčastnených mohla stále mať svoj priestor. No nič. Oscar za najlepší film je podobne konzervatívna, zatuchnutá a nenápaditá voľba ako keď vyhral A man for all Seasons nad Who's afraid of Virginia Woolf?, Kramer vs Kramer nad Apocalypse Now, Ordinary people nad Raging Bull, či Crash nad Brokeback Mountain. The Big Short, alebo Revenant by boli zaujímavejšia voľba, i keď chápem, že nebyť Oscara za najlepší film, Spotlight a jeho téma by vo filmovej histórii zapadli viac než tomu bude teraz. Budiž, ale IMO zlá voľba. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz