Ave, Caesar!

Mysteriózní / Komedie

USA / Velká Británie / Japonsko, 2016, 106 min

Joel Coen, Ethan Coen

Roger Deakins

Josh Brolin, George Clooney, Alden Ehrenreich, Ralph Fiennes, Scarlett Johansson, Tilda Swinton, Frances McDormand, Channing Tatum, Jonah Hill, Heather Goldenhersh, Alison Pill, Max Baker, Fisher Stevens, Patrick Fischler, Tom Musgrave, David Krumholtz, Patrick Carroll, Clancy Brown, John Bluthal, Alex Karpovsky, Robert Picardo, Geoffrey Cantor, Christopher Lambert, Ming Zhao, Helen Siff, Basil Hoffman, Ralph P. Martin, Natasha Bassett, Jon Daly, Michael Gambon, Fred Melamed, Mather Zickel, Clement von Franckenstein, Wayne Knight, Jeff Lewis, Kyle Bornheimer, Josh Cooke, Peter Jason, Stephen Ellis, Jillian Armenante, Jacob Witkin, Jack Huston, Agyness Deyn, Emily Beecham, E.E. Bell, Dolph Lundgren, Terry F. Smith, Benjamin James, Bekka Prewitt, Robert Trebor, Ian Blackman, Christian Ramirez, Rebecca Kessler, Owen Conway, Michael Yama, Marcos Mateo Ochoa, Sergio Kato, Allan Havey, Bianca Von Krieg, Luke Spencer Roberts, Veronica Osorio, Josiah Black, David Castro, Deven Bromme, Tomoko Karina, Adam Perry, Carl Bird McLaughlin, G. Larry Butler, Joshua Rodriguez, Jayk Gallagher, Julia Cavanaugh, Clifton Samuels, Tiffany Lonsdale

Scénografie:

Jess Gonchor, Nancy Haigh (set dekoratér)

Kostýmy:

Mary Zophres

Ave, Caesar a trochu tápu! Jediné slovo, které mě při konci filmu napadlo byla nekonzistentnost. Námět naprosto skvostný a výprava přímo malebná, ale jen mi to prostě nedrželo pohromadě. Coenovic rochnění se v bizarnostech je nesmírně zábavné a je tu široká paleta vtipných scének, ale nepronikl jsem do toho kolotoče, jak by mělo být hodno. Příběh mi tak trochu unikal a nejsem si jistý, jak snímek uchopit. Tři hvězdy myslím hovoří za vše.(29.2.2016)

Je to vlastně další celovečerní židovská anekdota od bratří Coenů, tentokrát na téma víry v leccos (v boha, stranu, sebe, Hollywood...) a toho, čím vším a hlavně proč ji lze popírat až popřít. Ovšem na rozdíl (třeba) od Seriózního muže bych řekl, že to je anekdota mnohem přístupnější, v níž se vtipy suché tak, že se z nich málem práší, střídají s těmi, jež vyvolávají neuvěřitelné výbuchy smíchu. Líbilo se mi to moc a ta dobová atmosféra vydatně podpořená krásnou Deakinsovou kamerou i Burwellovou snadno rozpoznatelnou hudbou byla přímo kouzelná. "Hobie Doyle? Vy jste také komunista?"(8.3.2016)

Nepodceňovanější film roku 2016. Přitom je to místy až anarchisticky zábavná coenovská bláznivina, která zvysoka kašle na příběh, ironicky tepe do současného i minulého Hollywoodu a vzdává hold 50. letům. Dvacet čtyři hodin ze života Eddieho Mannixe, který řeší problémy - a že se jich najde. Spousta skvělých herců (nejzajímavější je mladík Ehrenreich), suchého humoru, který nejede na první dobrou, ale je za ním mnohem víc. Já na coenovskou hru přistoupil a válel se smíchy po celou dobu stopáže. Podvratné vtipy ovšem vyvažuje zobrazení mého milovaného Hollywoodu z 50. let. Jasně, ne všechny Mannixovy případy byly tak zajímavé, bez dějová linka se Scarlett Johanssonovou a Jonahem Hillem bych se zcela obešel,ovšem všechny ostatní to bohatě vyvažovaly. Pásová výroba dementních westernů, nesmyslné společenské filmy, opulentní biblické velkofilmy, přiteplené muzikály a úplně vypatlané filmové hvězdy. A do toho banda komoušů a spousta narážek, odkazů a skrytých vtipů. Prostě paráda. A pokud si tu někdo stěžuje, že to nepochopil, protože nemá nakoukáno, tak je chyba u něj, ne u Coenů.(27.5.2018)

• novoten

Za Caesarem stojí parádní nápad na poctu, který se zvrhl špatným směrem. Zápletce s komunisty, ve které ze sebe Clooney (u Coenů už tradičně) dělá ňoumu, se ani při veškeré snaze nejde zasmát. Nejsmutnější na tom všem ale je, že právě zlatému věku kinematografie, kterému se film snaží vyjadřovat lásku, dělá až parodicky fascinovaným pohledem v důsledku medvědí službu.(1.3.2016)

Coenovci mrkají na pánbíčkáře, ukazují dlouhý nos hollywoodský mašinérii a hážou laso potenciálnim Tatumovym obdivovatelkám (a, heck, obdivovatelum jakbysmet). Snad poprvé se dá roztříštěnost považovat za regulérně silnou stránku filmu. Je to spíš soubor skečů než cokoliv jinýho (což našemu publiku očividně nevoní), ale já si v rámci možností smlsnul.(29.2.2016)

• - Josh Brolin a Christopher Lambert  sa už stretli pri natáčaní filmu The Road Killers (1994). Po skončení natáčania sa Lambert so svojou manželkou Diane Lane rozviedol. Tá si v roku 2004 vzala za manžela Josha Brolina. Avšak tesne pred natáčaním Hail, Ceasar! aj toto manželstvo stroskotalo. (beso74)

• - Tento film bol vybraný ako otvárací film Berlínskeho filmového festivalu v roku 2016. (beso74)

• - Spoiler: I když je Jonah Hill (Joseph Silverman) brán jako jeden z tahounů filmu, tak se objeví až po více než hodině filmu a v pouze jedné jediné scéně. (vyfuk)