Ave, Caesar!

• Austrálie

• Nový Zéland

Mysteriózní / Komedie

USA / Velká Británie / Japonsko, 2016, 106 min

Lidi k těmhle Coenovcům přistoupili s předsudky a takhle to dopadlo. Přitom je to semtam zase ta jejich bezvadná komedie, jakou oni umí. Vyloženě mě nadchnul v pidiroli Jonah Hill a potom jako režisér Ralph Fiennes. Historie dějepisu se opět rozdává plnými hrstmi. Tvůrci mají retro prostě v malíčku. Hodně zvláštní film, nicméně zábavný. O muzikál se opravdu nejedná. Hlásím spokojenost. 65%(31.5.2016)

• Pepinec

Hollywood sobě. Filmové obchodí centrum, kde seženete úplně všechno od spodního prádla přes kolečkové brusle a dveře z masivu až po motorový člun nebo hypotéku. Vařila myšička kašičku a Pepincovi to nejelo. Užil jsem si tak leda homostepování Tátuma a one-fish show Scarlett, která nezklamala a opět i tady žvejkala tak, že jsem se viděl v odraze jejích osmiček.(26.3.2017)

• Xeelee

Ubíjející film. Obsahuje pár skvělejch humorů (Heil Jesus! Heil Marx!) a spoustu epizodních scén, u kterejch je vám putna, jestli dávaj smysl. Coeni upekli stokrát dobrej film, do kterýho dali všechno co maj rádi, zahustili to jakýms takýms příběhem, pěkně to natočili a asi ztratili soudnost, když všem chtějí dát za drobný příspěvek ochutnat.(29.2.2016)

Filmový bonbonek pro poučeného diváka. Naprosto skvělá podvratná satira a zároveň okázalá a přiznaná pocta klasickému Hollywoodu, té legendární továrně na sny. Pastiš hned několika žánrů, které jsou tak skvěle natočené, mají ten správný oldschoolový švih a přitom jejich záměrná prostoduchost je ozbrojující - Ježíš, jenž není na plátně vidět a jehož představitel si není jistý, jestli je hlavní hrdina filmu, typický unifikovaný historický hollywoodský kostýmní velkofilm, který má ,,umělecké" ambice změnit svět, ,,pásová výroba" westernových nicotností, vyprázdněná vztahová konverzační dramata ze života společenské smetánky, skrytý homosexuální podtón v muzikálovém čísle stepujících námořníků, choreograficky dokonalá muzikálová čísla s aquabelami, některé scény a nasvícení jakoby z temných noir detektivek...to vše zasazeno do hlubšího kontextu mccarthistického honu na čarodějnice (na toto téma doporučuji skvělý film Na černé listině s excelujícím Woody Allenem) a odkaz právě na známou černou listinu (na které bylo nejdříve 10 a později stovky osob - zejména scenáristů, ale i herců, režisérů atd.), kterou vytvořil Výbor pro neamerickou činnost...aneb aktuálněji píchnutí do salónního marxismu, který i u nás má i dnes živnou půdu... Osobně kvituji i fakt, že roli komunistickými ideály pomatené hollywoodské hvězdy hraje právě George Clooney, v civilu známý coby levicový politický aktivista...minimálně coby projev oceněníhodné sebereflexe...(sám Clooney na téma mccarthismu před deseti lety režíroval skvělé drama Dobrou noc a hodně štěstí) Po formální stránce pečlivá rekonstrukce filmů hollywoodské zlaté éry, která ovšem po coenovsku vždy a všechno shodí (v jejich podání kupříkladu tzv. desítka opravdu kolaborovala s Rusy) a nebere se ani trochu vážně... Inu, taková typická coenovština... PS: Na téma mccarthismu byl natočen o rok dříve ještě další film, totiž skvělé životopisné drama Trumbo.(13.3.2016)

• JJ.Gibson

Tak s Hail, Caesar! mám problém! Dá se s nadsázkou říci, že chemie mezi mnou a plátnem absolutně nezafungovala. Asi tak v půlce filmu jsem si začínal říkat, o čem to sakra vůbec je?? Myslím, že se to moc nepovedlo a to z jednoho prostého důvodu, divák nebyl dostatečně seznámen s jednotlivými charaktery! Vše bylo nakousnuto jen tak na povrchu a nedalo se v chování daným postav vyčíst, proč dělá zrovna to či ono. Podle mě by bylo lepší, kdyby Hail, Caesar! nebyl film, ale 8mi dílný seriál, který by všechny protagonisty postupně představil a lépe zapracoval co celkového dění, zatímco na pozadí by pomaličku polehoučku se rozvíjel příběh s unesením Bairda Whitlocka. Tím by nedocházelo k nepochopení např. scéna se Scarlett Johansson, proč tam probůh měl vůbec nějaký štek, její vystoupení nikterak nesouviselo s filmem jako takovým a vše vtipné bylo odvysíláno v traileru. Dále postava Tildy Swinton mi přišla sice méně zbytečná než postava Scarlett, ale pořád zbytečná! No tento film mi vážně nesedl a když už při jeho sledování víte, že Vás nebaví, tak je jasné, že je něco špatně!!! Charakterizoval bych ho pomocí jedné Shakespearovské hry: Mnoho povyku pro nic...(1.3.2016)

• - Josh Brolin (Eddie Mannix) v jedné scéně skutečně George Clooneyho (Baird Whitlock) několikrát udeřil. Clooneyho reakce jsou tedy autentické. (D´Athos)

• - Tento film bol vybraný ako otvárací film Berlínskeho filmového festivalu v roku 2016. (beso74)

• - Fiktívne filmové štúdio Capitol Pictures sa taktiež objavilo v jednom zo starších filmov bratov Coenovcov, Barton Fink (1991). (beso74)