Ave, Caesar!

Hail, Caesar!

Mysteriózní / Komedie

USA / Velká Británie / Japonsko, 2016, 106 min

• MrHlad

Dvakrát jsem usnul. A zcela záměrně, protože tohle se nedalo. Během posledních několika měsíců jsem neviděl nudnější film než tohle. Jsou tu asi tři dobré fóry a spousta herců, kteří si natáčení nejspíš užívali, ale jinak vlastně nevím, o čem to mělo být. Na komedii je to málo vtipné. Na detektivku nedostatečně napínavé a na satiru na téma „Hollywoodu je plný idiotů“ hrozně obyčejné a nenápadité. Řeší se tu všechno od zbouchnuté celebrity, nástupu televize, studené války, ekonomie, profesních ambicí i komunistických spisovatelů, ale zoufale tomu chybí lehkost nebo nějaká osobitá tvář a všechny scény přímo z filmů z padesátých let (muzikálový výstup, vodní blbnutí, kovbojka) by potřebovaly zkrátit minimálně o polovinu. Docela rád bych si poslechl, co na výsledek řekli Clooney, Brolin, Johansson, Hill nebo Tatum, když ho poprvé viděli. Bavit to asi bude jen nenáročné návštěvníky kina, kterým ke spokojenosti stačí známé ksichty a fakt, že to celé vypadá docela pěkně. Otravný a ubíjející film.(25.2.2016)

• maddy

S bratmi Coenovcami to je u mňa ako na horskej dráhe, raz ich doslovne adorujem (Inside Llewyn Davis, Fargo) a inokedy sa mi, napriek nepopierateľným kvalitám, nie úplne trafia do vkusu (Miller's Crossing). Som však presvedčený, že ich novinka Hail, Caesar! sa už trafí do vkusu iba málokomu. A nebude to tým, že by bola ktovie ako zložitá alebo sofistikovaná, ono je na prvý pohľadom zrejmé čo bratia chceli natočiť, otázne je čo (a či vôbec niečo) filmom chceli povedať. Pretože Hail, Caesar! vystihuje najlepšie slovo „prázdnota“. Na prvý pohľad je tu všetko – trocha westernu, trocha muzikálu, trocha politickej drámy, trocha historického veľkofilmu, na ten druhý je to však neskutočne prázdne a ubíjajúce. Pritom Coenovský výlet do Hollywoodu 50. rokov minulého storočia vyzerala ako látka stvorená pre ich typické satirický podtón a scenár s presahom, v ktorom by si inteligentne uťahovali z celého Hollywoodu. A Hail, Caesar! asi aj mala byť komédia s nejakým tým presahom. Bohužiaľ vznikol najslabší film Coenovcov, ktorý chce byť všetkým, ale vo výsledku je iba ukecanou nudou o ničom. Film, ktorý by chcel vyzerať ako „film z 50. rokov“, no tieto scény v ňom nemajú žiaden hlbší zmysel, nie sú satirické (snáď s výnimkou westernovej epizódky), nie sú parodické, nie sú nijaké, sú iba .. no preto, lebo si ich Coeni chceli natočiť. A jednotlivé, vyššie menované, žánre tu neslúžia k premyslenejšiemu vystavaniu deja, ale tiež sú tú iba preto .... NO PRETO. Coeni akoby točili film sami pre seba, ale zabudli, že by sa pri ňom mali baviť aj iní diváci. Na komédiu je tak film trestuhodne málo vtipný, na drámu takmer vôbec dramatický a ako satira na Hollywood to je nezáživné, bez nápadu a často až priam banálne. Problémom totiž je, že inokedy premyslený Coenovcami napísaný scenár, tu nie je nijako zaujímavý a rieši príliš tém naraz, bez toho aby ktorákoľvek dostala výrazný priestor na detailnejšie prepracovanie. Vedú sa tu tak nekonečne ubíjajúce debaty o politike, studenej vojne, ekonomike cez rozmaznané celebrity Hollywoodu až riešenie komunistických scenáristov tej doby, no nič v scenári nehrá výraznú úlohu, jednoducho sa o tom iba tak hovorí. Keď už aj niektorá línia začne ako tak baviť, tak sa rýchlo strihá k inej, kde podobná nuda a reči o ničom začínajú odznova. Čo potom z toho, že sa tu podarilo nalákať plejádu hercov (George Clooney, Scarlett Johanssn, Channing Tatum, Jonah Hill, Ralph Fiennese, Tilda Swinton ...) , ktorí Coenovcom kývli na účinkovanie zjavne iba preto, že sú to „tí Coenovci“, keď nikto nemá čo hrať. Neskutočne prázdny, no pritom do seba slepo zahladený film. Technicky síce v poriadku, ale už ho nechcem nikdy znova vidieť. CELKOVO: 2* (4/10)(3.6.2016)

,,…A TAK BAIRD WHITLOCK ZJISTIL, ŽE SE OCITL V RUKÁCH KOMUNISTŮ... /// Hollywoodská satira (nebo satira na Hollywood?) s parádním obsazením (který dokazuje, že u Coenů není malých rolí) a fajn atmosférou. Bohužel pro našince příběh nemá údernou ideovou sílu. Zklamanej nejsem, ale čekal jsem větší pecku! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem scénárista (a malej komunista). 2.) Rád se šťourám ve skrytým (filmovým) obsahu. 3. Thx za titule „mark82“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(29.8.2016)

Všechno, co v tom filmu, je, je strašně fajn. Ale není toho tam dost. Plno zápletek a charakterů s úžasným potenciálem, které vyplynou naprázdno, místo toho tíhnutí k strašné prvoplánovosti. Třeba s Altmanovým Hráčem se to nedá co do trefnosti srovnat . Každopádně nejhorší druh zklamání - trestuhodně nevyužitý potenciál. Je to taková bolest, jako když si někdo objedná dvanáctiletou whiskey a naleje do ní colu.(24.2.2016)

Sat i Rici Coenovi nám přichystali další ze svých hvězdně obsazených filmů, které lze nejlépe popsat slovy jako "LOL" či "OMG" (viz. naprosto geniální scéna s církevními představiteli). Nevím, čím to je, ale narozdíl od "Millerovy křižovatky", "Big Lebowskiho", "Po přečtení spalte" apod., mě nikterak neuchvátila zápletka. V traileru sice působila cool (a ona svým způsobem i je), ve finále je ale nejslabší složkou filmu. Potěšil tak především seznam hvězdných jmen (wow, ukázal se i Christopher Lambert:-)), nejvíce se mi ale paradoxně líbil Alden Ehrenreich, o kterém jsem v životě neslyšela. A propos, je to jen můj pocit nebo se Tatum opravdu dlouhodobě snaží o nejLOLovatější roli(čku) ever?XD(1.3.2016)

• - Josh Brolin a Christopher Lambert  sa už stretli pri natáčaní filmu The Road Killers (1994). Po skončení natáčania sa Lambert so svojou manželkou Diane Lane rozviedol. Tá si v roku 2004 vzala za manžela Josha Brolina. Avšak tesne pred natáčaním Hail, Ceasar! aj toto manželstvo stroskotalo. (beso74)

• - Tento film bol vybraný ako otvárací film Berlínskeho filmového festivalu v roku 2016. (beso74)

• - Josh Brolin (Eddie Mannix) v jedné scéně skutečně George Clooneyho (Baird Whitlock) několikrát udeřil. Clooneyho reakce jsou tedy autentické. (D´Athos)