Kamera:
Roger DeakinsHudba:
Carter BurwellHrají:
Josh Brolin, George Clooney, Alden Ehrenreich, Ralph Fiennes, Scarlett Johansson, Tilda Swinton, Frances McDormand, Channing Tatum, Jonah Hill (více)VOD (3)
Obsahy(2)
Někteří lidé mají úžasnou schopnost vyřešit i ten největší problém. Prototypem takového člověka je Eddie Mannix, jehož polem působnosti jsou hollywoodská filmová studia. Den „žehliče problémů" Eddieho (Josh Brolin) začíná brzy ráno riskantní záchranou pověsti mladičké hvězdičky, která už už padá do morálního bahna a do spárů policie. Hned nato smiřuje rozzuřené církevní představitele, které naštval scénář připravovaného biblického velkofilmu. Režisérovi sofistikovaných dramat (Ralph Fiennes) musí do hlavní role vnutit hvězdného představitele kovbojů, který sice umí házet lasem, zato neumí mluvit. A to není všechno. Problémy mu dělá i hvězdná plavkyně Anna (Scarlett Johansson), jež má choulostivé osobní trable, a slavný tanečník Burt (Channing Tatum), jenž se z ničeho nic začal chovat divně. A to pořád není všechno. Největší vrásky na čele mu vykloubila superstar Baird Whitlock (George Clooney), který byl unesen neznámou organizací, jež si říká Budoucnost, uprostřed natáčení velkofilmu Ave, Caesar! Pro ostříleného Eddieho ale sebevětší krize není problémem, nýbrž výzvou. (Cinemart)
(více)Videa (25)
Recenze (364)
Nepodceňovanější film roku 2016. Přitom je to místy až anarchisticky zábavná coenovská bláznivina, která zvysoka kašle na příběh, ironicky tepe do současného i minulého Hollywoodu a vzdává hold 50. letům. Dvacet čtyři hodin ze života Eddieho Mannixe, který řeší problémy - a že se jich najde. Spousta skvělých herců (nejzajímavější je mladík Ehrenreich), suchého humoru, který nejede na první dobrou, ale je za ním mnohem víc. Já na coenovskou hru přistoupil a válel se smíchy po celou dobu stopáže. Podvratné vtipy ovšem vyvažuje zobrazení mého milovaného Hollywoodu z 50. let. Jasně, ne všechny Mannixovy případy byly tak zajímavé, bez dějová linka se Scarlett Johanssonovou a Jonahem Hillem bych se zcela obešel,ovšem všechny ostatní to bohatě vyvažovaly. Pásová výroba dementních westernů, nesmyslné společenské filmy, opulentní biblické velkofilmy, přiteplené muzikály a úplně vypatlané filmové hvězdy. A do toho banda komoušů a spousta narážek, odkazů a skrytých vtipů. Prostě paráda. A pokud si tu někdo stěžuje, že to nepochopil, protože nemá nakoukáno, tak je chyba u něj, ne u Coenů. ()
Krizový manažer v továrně na sny a přetvářku těžký chleba má, aneb se satirickou láskou na téma hollywoodská éra kočičího zlata.. Prakticky neomezená tvůrčí svoboda Coenů se začíná stávat dvojsečnou zbraní, obzvláště když hodně výpadů cílí jen na úzký okruh zasvěcených. Sice opakovaně prokazují, že mají retro prostor v malíku, ale tentokrát zůstal pocit, že si postavy různě pokřiveného charakteru zasloužily na úkor pomrkávání na cinefily mnohem více péče, tak jak se to podařilo u Bartona Finka. Taneční výstup a ponorkový nástup stepujícího teplomilného soudruha Tatuma byl zážitek srovnatelný s očividnou zkušeností ze zvracejícího koně, močícího hada či podvyživeného Jonaha Hilla.. ()
Scénáristickou, potažmo filmovou tvorbu bratří Coenů mám ve velké oblibě. Líbí se mi na ní skvěle načrtaná přímočarost a břitké dialogy, které ji doprovázejí. U Hail Caesar ale jakoby na všechno tohle zapomněli. Film je totiž zbůhdarma poslepovaný koktejl nepochopitelných scén a nevyužitého potenciálu látky a zúčastněných herců. Typický "Coenovský" humor zde funguje jen v několika málo vzácných příležitostech, jelikož většinu stopáže zaberou dialogy o politice a ekonomii, ze které mi šla až hlava kolem. Je velká škoda, že to dopadlo takto. Potenciál zde byl, nicméně se ho tentokrát nepodařilo chytit a ukočírovat. „Tell them, "Thanks, but no thanks." That short enough for you?“ ()
Ave, Caesar a trochu tápu! Jediné slovo, které mě při konci filmu napadlo byla nekonzistentnost. Námět naprosto skvostný a výprava přímo malebná, ale jen mi to prostě nedrželo pohromadě. Coenovic rochnění se v bizarnostech je nesmírně zábavné a je tu široká paleta vtipných scének, ale nepronikl jsem do toho kolotoče, jak by mělo být hodno. Příběh mi tak trochu unikal a nejsem si jistý, jak snímek uchopit. Tři hvězdy myslím hovoří za vše. ()
Zatim to nejslabsi, co jsem od Coenu videl. Filmu se neda uprit naprosta reziserska jistota, skvela vizualni stranka, sestava skvele hrajicich super sumpatickejch hercu v cele s Brolinem a Ehrenreichem, paradni atmosfera zlaty ery Hollywoodu, ale cely se to silene rozpada na jednotlivy sceny. Stridaj se tu tak perfektni vtipny scenky s par wtf momentama, kde jsem premejslel, jestli to je mysleny vazne, do toho par velkolepejsich zaberu a sem tam trochu hluchy misto a po skonceni filmu jsem si rikal, o cem ze to vlastne melo bejt a co tim vlastne chteli rict. Ne ze bych se nejak zasadne nudil, ale v kontextu filmografie Coenu je tohle proste slabsi. ()
Galerie (48)
Zajímavosti (13)
- Dolph Lundgren má ve filmu malé cameo jako velitel ruské ponorky. V závěrečných titulcích však není uveden. (fisus)
- Filmové obsazení zahrnuje hned čtyři oscarové vítěze: George Clooneyho (Baird Whitlock), Frances McDormand, Tildu Swinton (Hedda Hopper) a Fishera Stevense a také tři oscarové nominace: Joshe Brolina (Eddie Mannix), Jonaha Hilla (Joseph Silverman) a Ralpha Fiennese (Laurence Lorenz). (BloodMax)
- Josh Brolin (Eddie Mannix) v jedné scéně skutečně George Clooneyho (Baird Whitlock) několikrát udeřil. Clooneyho reakce jsou tedy autentické. (DavKom)
Reklama