Jack staví dům

• Dánsko The House That Jack Built (více)

Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný snímek nás zavádí do USA 70. let. Kontroverzní génius Lars von Trier jej poprvé představil na festivalu v Cannes. (Aerofilms)

HonzysKISS

„Čteš bibli jako ďábel“ Můžete se na to v klidu podívat i se zavřenýma očima, občas jsem si připadal, jako kdybych byl u nějaké zpovědi. Z psycho umělecké stránky je to výborný film. I když je to neuvěřitelně zdlouhavé a natahované, tak některé scénky tomu krásně patří. Dillon v roli poklidného vraha to zahrál naprosto bravurně. Koukalo se na to hezky, poslouchalo ještě líp. Někdy jsem se i dobře zasmál, například u scénky s kozami. Výběr hudby je taky fajn. Pokaždé, co se zazní songa od Bowieo, tak to dostane ten správný říz. Musím dát taky větší plusko za zmínění historických diktátorů, pěkný to pohled. U tohohle filmu je jenom velká škoda to, že některé vraždy jsou sice dost natahovaný, ale často z nich vidíte houby. Málo krve, málo brutality… Většina je toho prostě za kamerou. Což zamrzí přímo pekelně, je to bohužel takové větší mínus, ale třeba to ještě zachrání v budoucnu vydaná necenzurovaná verze. Ale i tak vám můžu stoprocentně zaručit, že aspoň u jedné vraždy budete spokojeni. Ještě mi trochu ze začátku snímku dělala problém kamera. Ty střihy a pohyby vypadaly fakt občas divně. Jinak Jackův dům je zkrátka k nakousnutí. No a ten konec? Není špatný, sice už to mohli fakt urychlit, ale proč kazit tempo. „Nedívej se na činy, ale na výsledek“ ()

HarryBlock

Trier samého seba vníma ako extravagantného umelca, ale jediné čo tvorí je vlastný piedestál. Nepopieram, že som si napr scénu, keď sa obsedantne vracal Jack do domu kontrolovať stopy, užil, ale napriek všetkej kontroverzií a krutosti jediné, čo ma znechutilo na tomto filme bola mizogýnia v scéne s priateľkou, ponižovanie ženy si užíval viac ako vraždenie. Záverečná scéna bolo už zbytočne patetické a moralistické naťahovanie (pochyboval niekto, že skončí niekde inde ako v pekle?) näpatie som necítil len nudu. ()

ruhebitte2010

Ani ne tak horor jako spíš pschologický thriller. Ano, Jackovo činy jsou značně brutální a řežisér opět dokazuje, že je provokatér a kod ví co ještě. Samotný závěr filmu se mi moc nelíbil, zbytečně zdlouhové a přitom ne zcela zásádní. ()

Kejt.lin

“Hit the road Jack and don't you come back.. more no more no more no more..” Jednou ten dům postavit nestačí. Musíš ho třikrát zbořit, abys pochopil, jak se má postavit správně.. zkrátka čistý peklo, který musíš vidět ještě “more more more”, abys vstřebal všechny ty myšlenkový pochody satana, psychopatickýho vraha s OCD, architekta nebo inženýra? nebo umělce? .. kontroverze sama tohle ()

mclenin

Odpad. Alebo 5* ? Nech udelím 5* či odpad, ak spriemerujem obe hodnoty vo výsledku to budú vždy 3*, ktoré vystihujú moje zmiešané pocity z tohto snímku. Naozaj neviem ako film okomentovať, ako ho uchopiť - oklieštený bez metafor a obrazov by šlo len o drastickejšý krimi thriller, obohatený o Trierovské formálne postupy a "vízie" sa jedná o povšimnutiahodné a znepokojivé dielo, hoci vo výsledku nie až tak znepokojivé ako by som čakal a napokon ani dielom by som ho nenazval. ()

Prochy38

Na pár let jsem si (nedobrovolně) od Larse odpočinul. A je zpět! A teda... lehce smekám. Malinko se vzdálil svých klasických znaků. Dokonce jsem v průběhu filmu zapomínal, kdo to točil.... závěr to ovšem uvedl na pravou míru. Těžko se mi to slovy hodnotí. M. Dillon na potlesk ve stoje. Skvělý výkon! Osttaní tak nějak hrají druhé housle, což je tedy zapříčiněno epizodičností. Mně líbilo hodně. Dostatečně jeblé, ne tolik nechutné, psychologický dost hluboké a hlavně rypavé. Já dostal víc, než jsem čekal! ()

romain vagnae odpad!

Z filmu čiší neuvěřitelná a neukojitelná Trierova touha po kontroverznosti.. každá scéna přímo křičí: "hle jaký jsem borec, že si dovolím takové brutálnosti".. přitom ani jedna scéna nebyla brutální - čaj.. legendy o lidech utíkajících z kinosálů - bodejť by ne, kdo by takovou slátaninu vydržel (vydržel jsem - bohužel, naštěstí ne v kině ale doma.. na dva pokusy - první zakončen spásonosným usnutím v padesáté páté minutě, druhý pokus - horko těžko dodíváno).. však kontroverzní na tomto filmu není vůbec nic.. jen to, jak Trier, dříve můj top 3 režisér, dopadl.. plno rádoby intelektuálních keců a rádoby kontroverzních scén.. vše jen s cílem ukázat, jaký je to ultraintelektuál.. parafráze Dantova pekla?.. jediná trefná věc z celého filmu byla Jackova a Vergiliova cesta stokou - tam celý film patří ()

Mitin

Lidi by raději další Marvelovky a srance, co se pořád opakují. Když natočí někdo jako Lars snímek, který se vymyká čemukoliv, lidi jsou naprosto pobouření a film je nebaví. Už jen proto, jak je film jedinečný, mě absolutně zajímalo co bude dál a i přes nechutnost některých scén, jsem si to dvě a půl hodiny užíval. Spoiler! Realita je stokrát horší. Zde máte pohled do mysli, na činy sériového vraha, jeho zvrácených myšlenek. Celý děj je vnímán tak, jak takoví lidé pravděpodobně uvažují. Divák sleduje film jako částečně černou komedii a to dost ulehčuje většině scén, nasmál jsem se pravděpodobně víc, než většiny komedií za poslední dobu. Matt Dilon je v roli naprosto perfektní. Možná jediné, bez čeho bych se obešel, byl lehce Lynchovský konec. Dvě hodiny by byly naprosto ideální. ()

woodsman

zo zaciatku to bolo dost zaujimave proste psychopat co zabija ale potom to uz zacalo bat az moc divne uchylne dost humus a ten konec to plne dojebali divny film fakt nechutne sceny hlavne s tymi detmi reziser by mal chvilu pobudnut na psychiatrii ()

janesX

Z mojho pohľadu trochu viac rozpačité dielko, ako by mohlo byť. Niečo je veľmi kvalitné a tvorca si dal na tom záležať (vraždy), niečo pôsobí naopak veľmi gýčovo (nestabilná kamera) a niečo je aj umelecky parádne (obraz s hudbou na konci, peklo). Tak isto to vidím aj so scenárom. Niekedy zaujme, potom chvíľu nudí, potom sklame a zas niečím zaujme. Rozpačitý svojský spôsob, to je ok, no určite to mohlo byť aj kratšie. 50%. ()

Rozjimatel

[1,5*]     "If you feel like screaming, I definitely think that you should."     Neskutočne úchylný a hnusný film, ktorý má byť zrejme akousi psychologickou štúdiou - nahliadnutím do mysle perverzného, sadistického, psychopatického masového vraha. Jeho úchylky, jednotlivé zverské činy a "myšlienky" tu sú rozpitvané do takých podrobností, že to hádam môže slúžiť len ako materiál pre experta v odbore psychiatria a nejakého normálneho človeka to zaujímať nemôže. Vyzerá to dokonca až na diagnózu a mám o Larsov zdravotný stav vážne obavy. Takmer dve hodiny ma film značne iritoval tými hrozne hlúpymi rozhovormi s totálne tupými postavami ("I'm not completely stupid." "That f*cking depends on your definition of completely."), tou nezmyselne roztrasenou kamerou a nezmyselným spájaním nesúvisiacich vecí (architektúra, vinárstvo, hudba, obrazy, náboženstvo, atď.), ktoré majú zrejme navodiť dojem intelektuálneho nadhľadu. Zaujať ma dokázal až veľmi dobrý záver filmu (zhruba od momentu, keď sa Jack rozhodol otestovať "full metal jacket"), ktorý film zachránil od môjho 1-hviezdičkového hodnotenia.     "The old cathedrals often have sublime artworks hidden away in the darkest corners for only God to see. The same goes for murder." ()

slajsik

Trier opět tlačí na pilu, chvílemi až moc. Kinosál se otřásal smíchy, ale od lovecké scény diváci trochu znejistěli. Jednotlivé incidenty jsou znepokojivé a nepříjemné, ale zároveň velmi podobné a člověk má dojem, že mohlo být o jeden, dva méně. Za výborný epilog přidávám hvězdičku. (BIO OKO 3.10. 2018) ()

Kejf.

Tohle byl jeden z nejvetsich filmovych bizaru, ktery jsem kdy videla! O pulhodinku min by tomu urcite sluselo vic, konec trosku natazenej, ale beru to. Kazdopadne Umu bych heverem s radosti po drzce prastila taky! ()

Mouzon

první dva případy jsou (jakkoli paradoxně to bude znít) do té míry černohumorné, že vedle nich standardní černý humor působí poněkud narůžověle - zejména epizoda č.2 je dohnaná do extrému natolik absurdního, že to lze ještě vnímat jako koukatelný film... zbytek je úmorně didaktická a v samém závěru až bizarně směšná podívaná o tom, že když budete střílet malé děti, sežere vás za trest čert... oddělení "epilogu" od zbytku snímku, namísto organického prolnutí, celku spíše škodí; narůstající brutalita funguje pouze v čistě fyzické a momentálně šokantní rovině; chybí jakákoli výpovědní hodnota... von Trier pokračuje (s Jackem?) v pomyslném tvůrčím sestupu, v jehož rámci svými filmy působí jen na "první dobrou" (ehm, dobrou...) - pryč je nepříjemnost a naléhavost, dosahovaná pouze psychologickými prostředky, která dokázala dohnat k bezmocné zuřivosti nad viděným... zůstala snaha strhnout stále extrémnějšími proprietami, které jsou ve výsledku jalové, nicneříkající a vyprázdněné... filmový ekvivalent splasklé bubliny, jímž tvůrce očekávání nepřekračuje, ale otrocky naplňuje... velká škoda, že se von Trier dostal do fáze, kdy se na jeho filmy chodí výhradně kvůli (nabubřelému) hypu, nikoli kvůli jim samým... návštěva dalšího (potenciálního) von Trierova filmu však bude motivována stejnou otázkou jako v případě JACKA: vrátil se svojský dánský divnoguru k tvorbě snímků, jimiž chce říct něco podstatného, nebo má obskurnost ještě hlubší dno než posledně? ()

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

20.05.2018

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)