Master & Commander: Odvrácená strana světa

• USA Master and Commander: The Far Side of the World (více)

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

Karlito74

Pro mě nejlepší film s touto tématikou, všichni herci bez vyjímky jsou úžasní. Drsné i poetické a radost se na to koukat. ()

Ehrmantraut

Srdcovka. Méně známý kousek kde se naplno potvrzuje, že Russell Crowe, je prostě pan herec, který klopýtne jen někdy. Zdatně mu ale sekunduje, pro mě do doby před vzhlédnutím filmu, Paul Bettany (odborníci prominou, doženu to). Rozdílnost vnitřního nastavení obou hlavních hrdinů je hlavní rozbuškou celého filmu, následné společné muzicírování působí naprosto nečekaně, nečekaně krásně. Jako by se v tom momentu kdy vezmou nástroje slily dohromady dvě různé řeky a vytvořili jednu. Jde sice z části o válečný film, ale války si až na pár bojových scén moc neužijete. Co si ale užijete jsou výborné dialogy. Prostě podceňovaný klenot ()

Rathe

Člověk si říká, co všechno se dá natočit o dvou lodích. A on z toho vznikne poměrně nadprůměrný 2hodinový film. Bylo tam spoustu zajímavých částí a jen občas se zde mihla méně zajímavá momentka. Jinak Russel Crowe podal parádní výkon. ()

Horn

Film je natočen podle románu Patricka O´Briana, který patří do cyklu příběhů kapitána Aubryho a doktora Maturina. Děj nás zavádí do období napoleonských válek. Pro fanouška vojenské historie a zejména pak válek na moři je tento film podle mne naprosto zásadní. Vynikající ztvárnění námořních bitev a těžkého života námořníků na stísněné palubě lodi. Russell Crowe a Paul Bettany hrají velice dobře a výběr hudby - klasické i tradicionálů je vynikající. ()

TeachMe

Ta pátá hvězdička je za moji slabost pro námořnické filmy a myslím, že Odvrácená strana světa a Hornblower jsou jediné dva opravdu kvalitní :-) ()

drovi

Už tu bolo všetko napísané a nechcem sa opakovať. Po zhliadnutí filmu ako je tento sa človek zamyslí a musí skonštatovať, že vojna je absurdná a zbytočná v každej jednej dobe. Bola to skvelá štúdia a ukážka tvrdého života námorníkov tej doby. Russell Crowe ukázal svoju hereckú vyzrelosť a Peter Weir Vás vtiahol na loď do minulosti, ako keby ste použili stroj času.Kto ešte nevidel, tak môžem len odporúčať. Nudiť sa určite nebudete. :) ()

Drslw

Nuž, ak to mal byť realistický popis námorníckeho života na anglickej lodi za Napoleonských vojen, tak bohužiaľ nebol. Keby aspoň raz nabíjali pištoľ... keby aspoň raz zaznel povel pri rozviňovaní plachiet... keby sa aspoň raz ukázal pohyb cez bočnicu, po palube, do podpalubia počas boja... Namiesto toho Russel Crowe samurasko-sandokanovským spôsobom čistí cudzie paluby v prvej línii. Veď hlavne že nespievame Marseillaisu, godsavethequeen!! Priveľmi heroické a sentimentálne, so zábleskami obyčajnosti. Stále však ide o veľmi dobrý film! No na ten najlepší si zase (pár desaťročí) asi počkáme. ()

Lukke32

Tento námořní epos mě minul, viděl jsem ho celý teprve teď, v roce '17... krásná studie života námořníků, které jednoznačně vévodí Crowe v roli kapitána Jacka Aubreyho a jeho hon na francouzskou fregatu Acheron. Skutečně, toho chlapa si zamilujete. Paul Bettany v roli lodního lékaře je taktéž úžasný. Nejvíc se mi na filmu líbila jeho přírodovědecká exkurze na Galapágy, tu jsem si fakt vychutnával... Ačkoliv ve filmu - krom pár domorodkyň v letmém záběru - není jediná žena, zařazuju jej do svých oblíbených. ()

Akinaz

Možná jsem divná, když sleduji zdejší hodnocení tohoto filmu, ale bohužel mě bůhví jak nezaujal. Viděno jednou a zřejmě naposledy. 2* ()

Pavlis.xxx

Pro mě výborný film,který si vždycky rád pustím znova a znova a znova. Realistický, skvělé kostýmy, skvělý R. Crowe,kterému tyhle role prostě sedí. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů 5* ()

Alagaesie

Plachetnice mě vždycky bavily. Piráti? Překvápko kucí! Chudáci ty mladý - pak maj mít odvahu, že? Inu, holt na tom utočící lodě byly lépe, no. Statečnej pacient? Baba. „Prolil na té lodi tolik krve, že by mohla být jeho příbuzná.“ Dobrej doktor. Hezkej model lodi - Joe je borec. Akorát lodička bude trošku ořech, no... „Vyber červa -“ Špatně. Ty sextanty! Přišlo mi, že někdy byla Crowova loď moc na ráně - hlavně přes noc. Solidní bouřka. Rozkaz vykonanej za každou cenu - byl jsem na Paula zvědavej. Hlavně se neodchýlit z kurzu, že? Isabella... Pavouk-mravenec, hmyz-trn a Galapágy. Nedoplnění zásob si koledovalo o průser. Věda stranou - nebo ne? Angláni neradi žáby... Je dobré držet si odstup. Rozkazy sa plňijó. Debilní pták - ještě debilnější doktor. Operace na efekt. Dobře to udělal ten Blakeney. Hezký obrázky. Skvělej byl kontrast přírody, živočichů a houslového podkresu. Strašilka je super tvor. Bez zákluzu byla střelba z děl celkem rychlá. Nebylo radno myslet si, že bitva na lodi bude jednoznačná. Zatímco běžný chlapi odpadávali, vědec měl žně. Super film. ()

smutnySermir

HOLD FAST. Zenam vstup zakazan, tohle je pro poradny chlapy. Ja bych taky ten kabat nepotreboval, jako lord Nelson ... nejlepsi scena je, kdyz z mlhy zacnou litat francouzsky koule. Desetiletym klukum se rezou ruce a o prestavkach svisti smycce. V kine jsem se modlil, at to nikdy neskonci. ()

IndyJones

Krsáný film mnohem více o psychologii, charakteru lidí dlouhodobě uzavřených na lodi a leadershipu než o válčení. Několik bitev tam je, ale válčení není hlavní pointou filmu. ()

milos2110

Videl som to 15 rokov od premiery a to co som vzdy tusil, bola naozaj pravda. Preto som ani nebol sklamany, Bolo to hovno, zabalene do krasneho, trblietaveho pozlatka, nic viac a nic menej. ()

vonBahnhof

650 ľudí sa k tomuto filmu muselo vyjadriť a ja sa pridám. Videl som ho asi 12x. Je to naprosto poctivá historická štúdia námorného života začiatkom 19. storočia za čias Napoleóna. Úplne vyvážene, dobe-zodpovedajúco, národne-heroizujúca, protivníka ctiaca vojnová dráma. Zobrazuje všetky tie vlastnosti muža, po ktorých poctivý chlap túži. VÝPRAVA je dokonalá! Duch a nálada doby je krájateľná. Film sa dá vidieť každoročne. ()

Sejkorka

Vynikající dobrodrůžo. Russell Crowe a Paul Bettany jsou úplně skvělí. Režisér Peter Weir (Truman show) natočil film podle románové předlohy, možná i na základě nějakých historických událostí. Kapitán Aubrey je charismatický, charakterní člověk. Nevím, zda je to typický rys všech námořních velitelů. Stačí vzpomenout na Bounty. ()

TylerD.

Dvě a čtvrt hodiny se ztratíte na bitevní lodi. Plujete, stopujete a stíháte nepřítele, bojujete a vše znovu. Jestli to zní jako zývačka, tak to je velký omyl. Ty dvě hodiny jsem nevěděl o světě na souši. Je to velice působivě a zvláštně nasnímané, jako byste na té lodi žili s nimi. 70 % ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)