Astérix a velký boj

• německý

Asterix - Operation Hinkelstein

• francouzský

Astérix et le coup du menhir

• slovenský

Asterix a veľký boj

Asterix and the Big Fight

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Západní Německo, 1989, 81 min

„Som podvodník, verte mi...“ Príbehovo najzaujímavejší Asterix, do dediny zavíta šarlatán čo poblúzni domácim hlavy a neskôr sa spolčí so samotnými Rimanmi. Lenže pre tento raz nepôjde o rovný boj, priatelia sa stavajú k sebe chrbtom, vedú ich osobné pohnútky, navyše Druid je po nehode nepoužiteľný. Spracovanie potemnelo a často ponúka originálnu animáciu so zaujímavými nápadmi, prakticky celá sekvencia s hľadaním správneho receptu zázračného nápoja či Panoramixove halucinácie. Jediné čo chýbalo bol paradoxne oný „veľký boj“. Ten sa upjal len v akúsi odplatu ženského osadenstva, zakiaľ sa to mužské iba prizeralo. Inak bez väčších výhrad, v neposlednom rade potešilo, že sme nakukli aj do súkromia iných obyvateľov.(2.11.2016)

První z dlouhé řady nepovedených Asterixů. Zdá se mi, že vtipy nejsou na takové úrovni jako ve starších filmech... možná je to i atmosférou filmu, která je na hony vzdálená Goscinnyovskému optimistickému hravému vidění světa, které je mi v příbězích o Asterixovi tak sympatické. Přesto je tento film oproti těm pozdějším ještě koukatelný.(7.10.2012)

Valná část jmen v titulcích je německých a nemůžu si pomoci, je to znát. Jakoby by tenhle Asterix postrádal lehkost, v mnoha scénách hraje melancholická nebo dokonce ponurá hudba, objevují se záběry jindy neviděné (poletující římský voják odlétá k nebi za doprovodu zádumčivé melodie), podivně těžkopádný je i scénář (George Roubinek). Moc veselý tenhle příběh vlastně ani není, chybí onen lehký, nejasně postižitelný esprit, který vyzařuje z komiksů nebo z jiných filmových Asterixů. Znovu si ho asi nepustím.(23.2.2012)

Z tohoto Asterixe bavil mě jen falešný věštec, skrze jehož osobu byly překrásně zesměšněny principy tohoto řemesla, na kterých, světe div se, dodnes stojí. Jinak jsem však ve filmu spatřoval pouze sled dětinských vtipů - snad bych měl odpustit, když je určen pro děti, ale to víte, jsem ztělesněným zlem...(29.9.2009)

Prvotní obavu, co z toho bude, když se národní poklad Francie stane koprodukčním snímkem, u mně v zárodku ukončila parádní atmosféra, která je úplně jiná než ostatní kreslení Asterixové a velmi pěkná animace. Děj byl napínavý a vtipný zároveň (tohle Francouzi uměli skloubit skvěle) a nejlepší postava byl tentokrát určitě Panoramix, jeho hláška "Myška vařila kašičku, heheheééé" mně rozsekala. Na dřívejší filmy jako Asterix v Británii nebo Dvanáct úkolů to sice nemá, ale přesto hodnotím velmi dobrými čtyřmi hvězdičkami.(20.5.2009)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)