Astérix a velký boj

• německý

Asterix - Operation Hinkelstein

• francouzský

Astérix et le coup du menhir

• slovenský

Asterix a veľký boj

Asterix and the Big Fight

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Západní Německo, 1989, 81 min

Přibylo gagovitosti, ubylo hláškovitosti, nicméně pokud už na nějakou průpovídku dojde, stojí to za to ("Jsem podvodník, čestné slovo!"). Pokusy "sjetého" Panoramixe pobavily, sova též. Rozhodně nejde o tolik slabšího souseda předchozích epizod, jak jsem po komentářích svých oblíbených čekal. "Vy si ve službě pouštíte draka?!"(9.8.2011)

Opäť ďalší galský elixír pohody, vtipu a zaujímavých scénok. Tento diel trochu viac serióznejší ako ostatné a reálne už tam Galom začne "tiecť" do topánok. Ale ako to už býva dobrým zvykom, nakoniec sa to nejako porieši. Ale chýbalo mi tu viac vtipných hlášok a duchaplnejších scénok. Aj keď tie Panoramixove pokusy stáli za to. U mňa priemer. 55 %(24.7.2016)

Když nebudu počítat nejnovější vikingský přírůstek do rodiny, považuji Velký boj za to nejslabší z kreslených Asterixů. Žádné vtipy, žádné skryté narážky a Panoramix, kterého bych asi trefila tím menhirem znovu nehledě na to, jestli by mu to mělo pomoci nebo by ho to "jen" donutilo konečně přestat řvát a poskakovat kolem. Co dělá zrovna Asterix a velký boj hodnocením mezi těmi nejlepšími díly o tomhle malém Galovi, je pro mě záhadou. (Že by za to mohla jeho psychedelická ponurost?)(14.12.2010)

Nedávno jsem projížděl první 200 filmů podle žebříčku. Samotného mě udivilo že zde do této extratřídy vyjímečných filmů patří i dva díly o Asterixovi. Po shlédnutí sice podle hodnocení slabšího bratříčka k těmto dvěma vysoce hodnoceným dílům si začínám říkat zda-li není hodnocení Asterixů zkreslené sentimentálností některých uživatelů. Já totiž nic objevného, úžasného a světoborného ve filmu Asterix a velký boj nenašel. Proto rada pro ostatní: Nevím jak jsou na tom zbylé díly, ale tento je určitě velice průměrný.(3.9.2009)

A víte, že spoluautor tohoto dílu je rodák z Liberce ( Adolf Kabatek : 1. 7. 1931 v Liberci ; † 25. 6. 1997 v Leonbergu). Každopádně je tento díl jiný ať je to Kabátkovou zásluhou nebo ne. Je mystický a temný a muzika od Michela Colombiera je úplné psycho, které tento atypický příběh Asterixe (kde ani kanci nechutnají tak jako jindy) dokresluje.(18.11.2009)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)