Astérix a velký boj

• německý

Asterix - Operation Hinkelstein

• Francie

Astérix et le coup du menhir

• slovenský

Asterix a veľký boj

Asterix and the Big Fight

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Západní Německo, 1989, 81 min

Co dodat? Asterix s Obelixem mě rozesmějí zaručeně pokaždé, sice to není nikdy tak dobré jako ty komiksy, ale stále je to velmi zábavné. Mě se na tom hlavně líbí jak každá, i úplně nepatrná postava, má svůj styl chování, a v příběhu nějaké své pevné místo. Navíc spousta vtipných narážek na historii, a spousta slovních hříček které často pochopí jen starší diváci, dělá z filmu podívanou pro různé věkové kategorie. Je to prostě taková oddechovka.(29.11.2011)

Jestli mě něco zaujalo na kreslených Asterixích, tak je to fakt, že každý z nich je v něčem jiný - a pokud bych měl vybrat toho nejodlišnějšího, tak je to určitě tenhle. Někomu to nesedne, protože si jde výrazně odlišnou cestou od komiksové předlohy (která je podle mě výrazně slabší než tenhle nářez), já se jako menší skvěle bavil a bavím se i dnes. 2 hvězdičky za temno a mystično, 1 za Panoramixe, 1 za římany... ale to není 5, ještě mi tu něco chybí. Je to geniální Michel Colombier, jehož úžasná hudba skvěle podkresluje celý film, a vrcholným kouskem je ďábelské Cacofonixovo vystoupení, které si čas od času musím na youtube pouštět. Nelituji ničeho :)(3.10.2011)

Dlouho jsem přemýšlel, jestli 4 nebo 5 hvězdiček, ale když si promítnu celkově celej film znova, tak nelze než jinak. Je to jinej Asterix. Je temnej, druid Panoramix "zešílý" a dělá maximálně cool pokusy. Nejlepší scénka s římanem přestrojenej jako pařez, jehož linka provází celým příběhem a zároveň ho zakončuje. Scénka, kdy ochutnává lektvar, slow-motiony, šíleně zrychlený pohyby, zmenšenej jakoby ve scifi na marsu a to vše zakončený výbuchem kdy se z nebe snáší několik malinkej římanovskejch bublinek a praskaj. Hravej a temnej. Zvlášť v týhle pasáži dosahuje Panoramix snad největšího šílenství. Vyzvednul bych i skvělou postavu věštce, který není věštec, ale když předpovídá neštěstí, tak se trefuje,až sám neví. Vlk jeden prolhanej. Každopádně nádherně šílenej vizuál(4.2.2011)

Nedávno jsem projížděl první 200 filmů podle žebříčku. Samotného mě udivilo že zde do této extratřídy vyjímečných filmů patří i dva díly o Asterixovi. Po shlédnutí sice podle hodnocení slabšího bratříčka k těmto dvěma vysoce hodnoceným dílům si začínám říkat zda-li není hodnocení Asterixů zkreslené sentimentálností některých uživatelů. Já totiž nic objevného, úžasného a světoborného ve filmu Asterix a velký boj nenašel. Proto rada pro ostatní: Nevím jak jsou na tom zbylé díly, ale tento je určitě velice průměrný.(3.9.2009)

Přibylo gagovitosti, ubylo hláškovitosti, nicméně pokud už na nějakou průpovídku dojde, stojí to za to ("Jsem podvodník, čestné slovo!"). Pokusy "sjetého" Panoramixe pobavily, sova též. Rozhodně nejde o tolik slabšího souseda předchozích epizod, jak jsem po komentářích svých oblíbených čekal. "Vy si ve službě pouštíte draka?!"(9.8.2011)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)