Astérix a velký boj

• německý

Asterix - Operation Hinkelstein

• Francie

Astérix et le coup du menhir

• slovenský

Asterix a veľký boj

Asterix and the Big Fight

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Západní Německo, 1989, 81 min

Přibylo gagovitosti, ubylo hláškovitosti, nicméně pokud už na nějakou průpovídku dojde, stojí to za to ("Jsem podvodník, čestné slovo!"). Pokusy "sjetého" Panoramixe pobavily, sova též. Rozhodně nejde o tolik slabšího souseda předchozích epizod, jak jsem po komentářích svých oblíbených čekal. "Vy si ve službě pouštíte draka?!"(9.8.2011)

Sovička rozkošná a Panoramixovo: " Za maminku, za tátu..." taky. Na druhou stranu, velkolepý Asterixovský epos potřebuje zpravidla epickou cestu ústřední dvojky, takovou jaká vedla napříč třemi nejikoničtějšími díly (12 úkolů, Překvápko pro Cézara, British journey), a ta zde chyběla, stejně jako vtípky na téma "jiný kraj, jiný mrav". Také ubylo slovního humoru ve prospěch gagů. 60%(11.5.2017)

Valná část jmen v titulcích je německých a nemůžu si pomoci, je to znát. Jakoby by tenhle Asterix postrádal lehkost, v mnoha scénách hraje melancholická nebo dokonce ponurá hudba, objevují se záběry jindy neviděné (poletující římský voják odlétá k nebi za doprovodu zádumčivé melodie), podivně těžkopádný je i scénář (George Roubinek). Moc veselý tenhle příběh vlastně ani není, chybí onen lehký, nejasně postižitelný esprit, který vyzařuje z komiksů nebo z jiných filmových Asterixů. Znovu si ho asi nepustím.(23.2.2012)

Určitě nejtemnější Asterix. Atmosféra zkázy a zmaru je v některých chvílích možná až příliš reálná, když si uvědomím že by to měl být film spíše pro děti. O legraci (která ale patří k tomu nejlepšímu) se tady stará hlavně Panoramix, který po zásahu Obelixovým menhirem trpí amnézií. Pokud si dobře vzpomínám tak VELKÝ BOJ byl vlastně můj první filmový Asterix (jako komiks to pak byl vynikající ASTERIX A ZLATÝ SRP).(13.6.2006)

Nedávno jsem projížděl první 200 filmů podle žebříčku. Samotného mě udivilo že zde do této extratřídy vyjímečných filmů patří i dva díly o Asterixovi. Po shlédnutí sice podle hodnocení slabšího bratříčka k těmto dvěma vysoce hodnoceným dílům si začínám říkat zda-li není hodnocení Asterixů zkreslené sentimentálností některých uživatelů. Já totiž nic objevného, úžasného a světoborného ve filmu Asterix a velký boj nenašel. Proto rada pro ostatní: Nevím jak jsou na tom zbylé díly, ale tento je určitě velice průměrný.(3.9.2009)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)