Astérix a velký boj

• německý

Asterix - Operation Hinkelstein

• francouzský

Astérix et le coup du menhir

• slovenský

Asterix a veľký boj

Asterix and the Big Fight

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Západní Německo, 1989, 81 min

Dlouho jsem přemýšlel, jestli 4 nebo 5 hvězdiček, ale když si promítnu celkově celej film znova, tak nelze než jinak. Je to jinej Asterix. Je temnej, druid Panoramix "zešílý" a dělá maximálně cool pokusy. Nejlepší scénka s římanem přestrojenej jako pařez, jehož linka provází celým příběhem a zároveň ho zakončuje. Scénka, kdy ochutnává lektvar, slow-motiony, šíleně zrychlený pohyby, zmenšenej jakoby ve scifi na marsu a to vše zakončený výbuchem kdy se z nebe snáší několik malinkej římanovskejch bublinek a praskaj. Hravej a temnej. Zvlášť v týhle pasáži dosahuje Panoramix snad největšího šílenství. Vyzvednul bych i skvělou postavu věštce, který není věštec, ale když předpovídá neštěstí, tak se trefuje,až sám neví. Vlk jeden prolhanej. Každopádně nádherně šílenej vizuál(4.2.2011)

Nemuzu si pomoct, ale pro me je to druhy nejhorsi Asterix (po Americe). Jedine co je kvalitni, je pribeh. Jinak hudebni stranka je naprt, bitvy tady nejsou temer zadne, zasmal sem se za celej film asi 2x a uprime Panoramix me celej film (az na konec) lezl uplne na nervy. Pro me je to velke zklamani. Cekal jsem dle mistnich komentaru lepsi uroven. Jako Asterix me to celkem zklamalo, jako normalni animak je to prumer. Celkove to u me vic jak 3* nehodi!(27.12.2006)

Co dodat? Asterix s Obelixem mě rozesmějí zaručeně pokaždé, sice to není nikdy tak dobré jako ty komiksy, ale stále je to velmi zábavné. Mě se na tom hlavně líbí jak každá, i úplně nepatrná postava, má svůj styl chování, a v příběhu nějaké své pevné místo. Navíc spousta vtipných narážek na historii, a spousta slovních hříček které často pochopí jen starší diváci, dělá z filmu podívanou pro různé věkové kategorie. Je to prostě taková oddechovka.(29.11.2011)

Jestli si hraný Asterix a Obelix má z čeho vybírat, tak Velký boj je zřejmě největší námět na celý jeho příběh. V jistých případech totožné scény, ale i tak poněku temnější a zřejmě nejtajuplnější Asterix ze všech animovaných filmů. Jako malý jsem k Vánocům dostal kazetu tohoto Asterixe. Tenkrát to vydalo Davay. Rád jsem se na to koukal stále a dokola až začala kazeta přeskakovat. Ono je každopádně čemu se smát. Zbláznělý druid vaří nevěřitelné lektvary a dějí se divy. Jenže je to přeci něco jiného než člověk očekává, ale i tak to funguje skvěle. Můžu jen dodat, že tento díl se u mě řadí mezi ty řádově úspěšnější. --- Já jsem to věděl - Zajisté - Nenene, nevěděl jsem nic, nevěděl jsem to, protože nejsem žádný věštec, jsem prostě vykuk. Nic víc.(24.8.2007)

“Pri Jupiterovi, ale nám tí porazení Galovia dali!” Pre mňa legendárna záležitosť z detstva, ktorú som veľmi dlho v klasickom slovenskom dabingu márne hľadal po všetkých kútoch internetu. Pamätám sa ako sme si to onoho času chceli natočiť na VHS, ale nestlačili sme správne tlačidlo pre nahrávanie a tak sme nahrali len poslednú štvrťhodinu po tom, ako prišiel otec a všimol si to. Ale tú sme veru pekných pár krát otočili! Ale späť k filmu. V porovnaní s ostatnými časťami je celkový tón výrazne temnejší, atmosférickejší, dokonca až ponurý, čo sa k Asterixovi veľmi nehodí. Na druhej strane je tu šialený Panoramix a jeho pokusy na nebohom rimanovi a samozrejme veľká bitka na záver. Na plné hodnotenie aj s prihliadnutím na sentiment teda nejdem, objektívne to medzi najlepšie filmy v sérii nie je, ale aj tak má Asterix a Veľký boj zvláštne miesto v mojom srdci. 8/10(27.4.2020)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)