Astérix a velký boj

• německý

Asterix - Operation Hinkelstein

• francouzský

Astérix et le coup du menhir

• slovenský

Asterix a veľký boj

Asterix and the Big Fight

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Západní Německo, 1989, 81 min

„Som podvodník, verte mi...“ Príbehovo najzaujímavejší Asterix, do dediny zavíta šarlatán čo poblúzni domácim hlavy a neskôr sa spolčí so samotnými Rimanmi. Lenže pre tento raz nepôjde o rovný boj, priatelia sa stavajú k sebe chrbtom, vedú ich osobné pohnútky, navyše Druid je po nehode nepoužiteľný. Spracovanie potemnelo a často ponúka originálnu animáciu so zaujímavými nápadmi, prakticky celá sekvencia s hľadaním správneho receptu zázračného nápoja či Panoramixove halucinácie. Jediné čo chýbalo bol paradoxne oný „veľký boj“. Ten sa upjal len v akúsi odplatu ženského osadenstva, zakiaľ sa to mužské iba prizeralo. Inak bez väčších výhrad, v neposlednom rade potešilo, že sme nakukli aj do súkromia iných obyvateľov.(2.11.2016)

Animovaný film kombinujúci dej dvoch Asterixovych komiksov - Veštca a Súboja náčelníkov. Časť s veštcom je temne atmosférická a zároveň vtipná (srandičky voči horoskopom a veštbám atď) a hýbe dejom, časť so šialeným druidom (podľa Súboja náčelníkov) je vyslovene komediálna a plná zábavných pokusných scénok, aby sa nakoniec obe časti spojili a dejovo vyústili v akčne-komediálny záver. Animácia je výborná, hudba ujde, ide ale ako vždy o scenár plný hlášok a zapamätateľných scén, ktorých je tu vzhľadom na druidove pokusy a veštcove veštby viac než dosť.(7.1.2014)

Dlouho jsem přemýšlel, jestli 4 nebo 5 hvězdiček, ale když si promítnu celkově celej film znova, tak nelze než jinak. Je to jinej Asterix. Je temnej, druid Panoramix "zešílý" a dělá maximálně cool pokusy. Nejlepší scénka s římanem přestrojenej jako pařez, jehož linka provází celým příběhem a zároveň ho zakončuje. Scénka, kdy ochutnává lektvar, slow-motiony, šíleně zrychlený pohyby, zmenšenej jakoby ve scifi na marsu a to vše zakončený výbuchem kdy se z nebe snáší několik malinkej římanovskejch bublinek a praskaj. Hravej a temnej. Zvlášť v týhle pasáži dosahuje Panoramix snad největšího šílenství. Vyzvednul bych i skvělou postavu věštce, který není věštec, ale když předpovídá neštěstí, tak se trefuje,až sám neví. Vlk jeden prolhanej. Každopádně nádherně šílenej vizuál(4.2.2011)

Takovej zvlastni Asterix. Na jednu stranu tu je porad ten starej dobrej humor, ale na druhou stranu je celej pribeh trochu temnejc ladenej, bitka tu je vlastne jen na zaver a obcas je to az takovy psychedelicky. Navic tu je jeden ultimatne udelanej barduv koncert. Celkove jsem se ale stejne perfektne bavil. Slabsich 5*.(25.11.2008)

Opäť ďalší galský elixír pohody, vtipu a zaujímavých scénok. Tento diel trochu viac serióznejší ako ostatné a reálne už tam Galom začne "tiecť" do topánok. Ale ako to už býva dobrým zvykom, nakoniec sa to nejako porieši. Ale chýbalo mi tu viac vtipných hlášok a duchaplnejších scénok. Aj keď tie Panoramixove pokusy stáli za to. U mňa priemer. 55 %(24.7.2016)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)