Mladý papež (TV seriál)

• Francie

The Young Pope

The Young Pope

Drama / Komedie

Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 38 min (Minutáž: 10x50 min)

Moc mě to nebavilo. Sem tam zajímavá myšlenka, sem tam originální bonmot, sem tam povedená epizoda, ale chybějící sjednocující silný příběh. V polovině jsem zjistil, že mě vlastně vůbec nezajímá kudy a kam to půjde dál, začalo mě to nudit a posléze otravovat. Nicméně impozantní výprava, zajímavé prostředí a dobří herci.(11.3.2017)

Perché non pensiamo a un Pontefice che sia agli antipodi di Papa Francesco? 1) Více než osmihodinový film lze interpretovat různě. Je to útok na katolickou církev, na křesťanství či vůbec na náboženství anebo jsme svědky horoucího vyznání o hledání víry? Je to všechno dohromady. A možná něco úplně jiného. Tato nejednoznačnost vyznění a možná rozmanitá interpretace je vlastně zdrojem víry. I víra je nejednoznačná a podléhá nejrůznějším protichůdným interpretacím. Film je takový, jaká je víra. Oslovil mě, věru, silně._____ 2) Mladý papež je ďábel, antikrist. Oslepuje nás svou krásou, šarmem, vtipem a sklonem k moci. Opuštěn svými rodiči (omen) chová se nevyzpytatelně a zpochybňuje dobro tím, že je nemilosrdně prosazuje. Rovněž úvodní scéna s titulky je podivná. Hvězda na pozadí se pohybuje spolu s papežem, aby posléze zapálila oheň, v němž hoří budovy na obrazech. Tato hrůzostrašná scénka jakoby předjímala budoucí stále horší a horší osudy._____ 3) Mladý papež je světec. Jak tomu u světců během pozemského života bývá, nikdo mu nerozumí a je považován za podivína. Je neviditelný a skromný v osobních požitcích. Je očividnou součástí Božího plánu. Občas koná i zázraky._____ 4) Předobrazem mu je současný papež František. K tomu režisér: ...Proč nepomyslíme na pontifika, který by byl protikladem papeže Františka?...Na muže závislého na tradici a starobylých rituálech katolické církve ...na papeže, který nutí náboženskou obec k absolutní oběti, k fideismu tmářského ražení..._____ 5) Papež není dobrý ani zlý. Tyto pojmy jsou pojmy naše a my si sami určíme, kam jeho činy zařadíme, chceme-li tak učinit. Papež je osamělý. Nese svůj osud podobně jako Kristus, který se rovněž na kříži ptal po smyslu celé věci ve své otázce Bože můj, proč jsi mě opustil. A podobně jako Kristus nachází vykoupení ve své oběti._____ 6) K výběru 43letého Jude Lawa říká režisér: Tra il personaggio del Papa giovane e Jude Law c’erano molti punti di contatto. L’età, l’aspetto fisico, il fascino e la capacità di impersonare quella doppiezza che volevo dare al personaggio. Osobnosti mladého papeže a Jude Lawa se v mnoha bodech scházejí: ve věku, vzhledu, šarmu, a schopnosti ztělesnit dvojakost, kterou jsem chtěl dát postavě._____ 7) Závěr první řady je strhující. Trochu očekávám, že vznikající druhá řada tuto pointu popře nebo posune, to však nic nezmění na působivosti monumentálního završení první řady._____ 8) Za zmínku stojí skvělá harmonie duchovní i "akční" roviny filmu, výborná hudba, vysoká estetická úroveň výpravy, kamery i parádní herecké výkony. Zaujal mě 59letý Silvio Orlando (státní sekretář kardinál Voiello) a samozřejmě 46letý Paolo Sorrentino - režisér, spoluscénárista, jinak i úspěšný spisovatel._____ 9) Celý film byl natočen v "Hollywoodu nad Tiberou", filmových studiích Cinnecittà v Římě._____ 10) Abych jenom nechválil: film na mě místy působil trochu nudně, děj byl místy natolik mizivý, že se úplně ztrácel a zůstaly jen špatně uchopitelné rozhovory. Možná by neškodilo snímek trochu sestřihnout. Všechno jsou to ale jen drobné výhrady ve srovnání s celkovým dojmem, který si z filmu odnáším.(7.12.2016)

Velké zklamání, dané především očekáváními z prvních dílů. Odpoutaná a nepředvídatelná první polovina je potěcha pro to spirituální i zemité v nás. Navíc Law funguje jako dráždivý objekt, který se nikdy nechová tak, jak chceme. Sorrentino si tu vzpomněl na doby, kdy nebyl velmistrem plochého populismu, ale uměl si obrazem a zvukem podmanit dost zásadní existenční koncepty. Vatikán je jeho další terárium plné líných lidských plazů, kteří marně hledají smysl bytí - a v tomhle ohledu je Mladý papež konečně životaschopnou látkou. Jenže pak je tu druhá polovina, především některé části dílů 6–10. Co bylo spontánní, je tu strnulé. Co bylo imaginativní, je tu nahodilé. Ambivalence přechází doslovnost, provokativnost v prvoplánovost. Z postavy papeže se stává triviální "nesrozumitelný svatý". Sorrentino těká, dělá hloupé scenáristické kopance (kauza s dopisy ve stole? wtf?), hudbu používá občas vysloveně předvádivě (Kalinka? Come on!) a namísto surrálného klokana se zahradami Vatikánu prohání tak trošku troškovská svatá Juana. Závěrečná pointa je bohužel Paolo model Mládí. Nabubřelé, prázdné, křečovité, banální... Tenhle seriál si cením za prvotní energii, s jakou narušuje tradiční představy o žánru a dramaturgické koncepci, ale v závěru se ukáže, že trocha rigidity by tu vůbec nezaškodila. Sorrentino překypuje vším možným, ale rozhodně ne schopností autocenzury. Brilantní momenty tak střídají rozpačité. P. S. Skutečnými papeži téhle série jsou skvostné figury kardinálů Voiella a Gutierréze. P. S. 2: k nejlepším momentům papeže se v myšlenkách pořád (rád) vracím. Proto přidávám.(13.12.2016)

Seriálový darček Paola Sorrentina pre všetkých milovníkov tej najkvalitnejšej televíznej tvorby. The Young Pope je divácky prístupnejší ako napríklad La Grande Bellezza, ale stále rámcovaný režisérovým dokonalým formálnym rukopisom. Kamera, práca so svetlom, hudba (LMFAO !), všetko má Sorrentino v malíčku a neprestáva v každej epizóde vyťahovať niečo nové, osviežujúce a originálne. Niekedy až balansuje na hrane gýču, nikdy ju však neprekročí. Príbehovú stránku je ťažko opísať slovami, treba to vidieť, precítiť, prežiť. Témy, ktoré seriál rieši sú súčasné i nadčasové, osobné i globálne, kontroverzné i tradičné. Dialógy neskutočné, Jude Law fenomenálny. Jeden z TOP seriálov roka 2016 (a že ich nebolo málo).(7.3.2017)

Na začátek je nutno poznamenat, že se rozhodně nejedná o něco tolik kontroverzního jak se trailerů a i třeba prvních dvou dílů mohlo zdát. Spíš mi chvílemi připadá, že ač seriál je v některých momentech velmi extravagantní, tak než by církev zesměšňoval, tak spíš ukazuje stav církve jaký je a jak by ,,mohlo být hůř". I když je tempo vyprávění velmi pomalé a některé scény, zejména z mládí, jsou asi trochu navíc, tak je stále se na co dívat. Už jen proto, že v každém díle se najde několik opravdu úchvytných scén, fantastických dialogů a bezchybných hereckých výkonů. Jude Law zde předvádí bezpochyby v životní výkon. Důležitou roli zde hrají také autentické interiéry a exteriéry Vatikánu - strašně rád bych viděl nějaký film o natáčení. Už je kvůli tomu je Young pope pozoruhodné dílo. Výhradu bych měl, k tomu, že se v seriálu ani slovem nezmíní dnešní politicko-společenská situace, která je jistě zajímavá i ze strany Vatikánu. Ale třeba uvidíme v další sérii... 8,5/10(26.12.2016)

• - V epizodě je ukázáno několik fotbalistů Neapole. Jedním z nich je Slovák Marek Hamšík, či Argentinec Gonzalo Higuaín. (dandy11)

• - Hudbu k seriálu nahrál v červenci 2016 Český národní symfonický orchestr. (Frameline)

• - Originál Willendorfské venuše, jejíž smyslné tvary lákají a pokoušejí kardinála Voiella (Silvio Orlando), není vystavený ve Vatikánu, ale v Přírodovědném muzeu ve Vídni. (rikitiki)