Mladý papež (TV seriál)

• Itálie

Il giovane papa

The Young Pope

Drama / Komedie

Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 38 min (Minutáž: 10x50 min)

Skvěle satirické drama odehrávající se v netradičním prostředí Vatikánské církve. Sorrentino hned v úvodu sází na symboliku a vizuální stránku. Law je fantastický a jeho Pius VIII se očividně teprve rozehřívá. Těším se co se z toho vyklube... Procítěné vyprávění o životě. Nezáleží na tom jestli jste věřící nebo ne. Cynické výjevy se prolévají s duchovnem přirozeně a vtip spočívá v Sorrentinově uchopení celého příběhu a často i v trefném hudebním doprovodu. Tím, že jde o uzavřenou minisérii se tvůrci nemusí držet zpátky a velice uspokojivě uzavírají vše co chtěli sdělit. Další událost roku, znovu od HBO.(29.10.2016)

S01: Jude Law exceluje jako samolibý, nevypočitatelný, "ďábelský" (ale nic z toho tak úplně...) papež Pius XIII. Velmi alternativní série zobrazuje prazvláštní svět v centru katolické církve tak, že třeba zaujme i ty, kterým je Vatikán ukradený až je irituje (já). Příběh velmi volný, pár dílů slabších a ve výsledku tápu co se mistr snažil vlastně říct, nicméně to táhne jak nevšedností tak herecky, kde baví i řada vedlejších postav v čele s jeho eminencí kardinálem Voiello, audience jsou zpravidla k popukání a otevíračka jedna z nejcoolovějších věcí co jsem za tenhle rok viděl. "I’m the Pope and I’m going to remain Pope until the day I die. Because I’m curious to see how it all turns out." 85%(30.12.2016)

Od prvého záberu je jasné, že toto je art. Na jednej strane provokatívne a kontroverzné, na druhej ľudské a duchovné. Jeden z najfascinujúcejších seriálov vôbec, i keď musím uznať, že bol hlbší než dokážem dovidieť. Tiež mi nesadlo, že porušoval klasickú príbehovú štruktúru a tak sa vo svojom priebehu venoval viacerým témam, ktoré postupne opúšťal bez poriadneho rozuzlenia. 8/10(23.5.2017)

Nakonec za tři hvězdičky. Trochu mě to i mrzí. Obecně vzato jsem se na seriál docela těšil, byť jsem na postu režisérském spatřil jméno "mága", co vyčaroval, eufemisticky řečeno, mnou nedoceněný "zázrak" Mládí. Každopádně lákavé bylo především prostředí a také samozřejmě Jude, který byl skutečně výborný a evidentně si roli užíval - zvláště k blížícímu se konci. Je možno i říct, že závěrečné epizody byly zvládnuté na jedničku. Připadalo mi, jako by tvůrci v nich začali soustředěně naplňovat své vize. Většina předcházejících epizod je totiž dle mého názoru přeplněna vatovými pasážemi. Obsahově jsem přesvědčen, že mnohdy by stačila půlka stopáže. Nesmím zapomenout upozornit na mnohé "ártové kreace", na jejichž pochopení patrně nejsem dostatečně intelektuálně vybaven. :-) Z toho pramení i to, že několikrát mě v průběhu sledování navštívila paní Nuda. Ale abych pouze nekritizoval - kladů je seriálu naděleno také požehnaně. Tématicky je kladen pochopitelně důraz na mnohé otázky v oblastech víra/náboženství/církev (je na každém individuální, jak tyto složky vzájemně vnímá). Snaha o objektivitu je sice trvalá, ale i tak je k nalezení několika útočných tendencí. Nicméně k zamyšlení je tu materiálu spousta a myslím si, že v této sféře seriál může rovnocenně zaujmout jak věřící, tak i odpůrce (nejen) Vatikánu. K pozitivním hodnotám mohu přidat i řadu zajímavých postav, z nichž samozřejmě kraluje Judův Pius XIII./Lenny. Charaktery procházejí složitým vývojem, a proto závěr opouští takřka jiné osobnosti, než když se představovaly v úvodu. Jak jsem již dříve naznačoval, mnoho vlastností seriálu vykvetlo do krásy až na samotném konci. Bohužel ale příliš pozdě.(26.11.2016)

Velké zklamání, dané především očekáváními z prvních dílů. Odpoutaná a nepředvídatelná první polovina je potěcha pro to spirituální i zemité v nás. Navíc Law funguje jako dráždivý objekt, který se nikdy nechová tak, jak chceme. Sorrentino si tu vzpomněl na doby, kdy nebyl velmistrem plochého populismu, ale uměl si obrazem a zvukem podmanit dost zásadní existenční koncepty. Vatikán je jeho další terárium plné líných lidských plazů, kteří marně hledají smysl bytí - a v tomhle ohledu je Mladý papež konečně životaschopnou látkou. Jenže pak je tu druhá polovina, především některé části dílů 6–10. Co bylo spontánní, je tu strnulé. Co bylo imaginativní, je tu nahodilé. Ambivalence přechází doslovnost, provokativnost v prvoplánovost. Z postavy papeže se stává triviální "nesrozumitelný svatý". Sorrentino těká, dělá hloupé scenáristické kopance (kauza s dopisy ve stole? wtf?), hudbu používá občas vysloveně předvádivě (Kalinka? Come on!) a namísto surrálného klokana se zahradami Vatikánu prohání tak trošku troškovská svatá Juana. Závěrečná pointa je bohužel Paolo model Mládí. Nabubřelé, prázdné, křečovité, banální... Tenhle seriál si cením za prvotní energii, s jakou narušuje tradiční představy o žánru a dramaturgické koncepci, ale v závěru se ukáže, že trocha rigidity by tu vůbec nezaškodila. Sorrentino překypuje vším možným, ale rozhodně ne schopností autocenzury. Brilantní momenty tak střídají rozpačité. P. S. Skutečnými papeži téhle série jsou skvostné figury kardinálů Voiella a Gutierréze. P. S. 2: k nejlepším momentům papeže se v myšlenkách pořád (rád) vracím. Proto přidávám.(13.12.2016)

• - Oblečení, které nosí Jude Law jako papež, vyrobila firma Sartorial , která opravdu šije pro skutečného papeže. (Hopkins)

• - Hudbu k seriálu nahrál v červenci 2016 Český národní symfonický orchestr. (Frameline)

• - V 5. epizodě 1. série v čase 37:25 frontální záběr snímá papeže (Jude Law), kolem něhož jdou dva muži s velkými péřovými vějíři. V dalším záběru, kde je papež snímán zezadu, tito dva muži nejsou. (annasosanna)