Mladý papež (TV seriál)

• Itálie

Il giovane papa

The Young Pope

Drama / Komedie

Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 38 min (Minutáž: 10x50 min)

Mladý papež toho nabízí spoustu. Pro mě to bylo především zamyšlení nad tím jaká církev byla, je a měla by být a zároveň úvahu o společnosti jako o celku i konkrétních jednotlivcích. Sorrentino se nebojí hlubokých myšlenek, které v jeho podání nejenže nenudí a nezní kýčovitě, ale v mnoha případech dokáží být inspirativní. Zároveň trefně, vkusně a s humorem vytahuje oponu skrývající vatikánské pikle a vždy v pravý čas přidává špetku křesťanského mysticismu. K tomu všemu si pomáhá podmanivými a místy až ikonickými obrazy či dialogy i monology, které jakoby pocházely z jiného světa. Vše pak zastřešují skvělí herci ztvárňující výtečně napsané postavy. Možná nebudu daleko od pravdy když napíšu, že na produkci se podílel sám Bůh. 100%(4.12.2016)

Nakonec za tři hvězdičky. Trochu mě to i mrzí. Obecně vzato jsem se na seriál docela těšil, byť jsem na postu režisérském spatřil jméno "mága", co vyčaroval, eufemisticky řečeno, mnou nedoceněný "zázrak" Mládí. Každopádně lákavé bylo především prostředí a také samozřejmě Jude, který byl skutečně výborný a evidentně si roli užíval - zvláště k blížícímu se konci. Je možno i říct, že závěrečné epizody byly zvládnuté na jedničku. Připadalo mi, jako by tvůrci v nich začali soustředěně naplňovat své vize. Většina předcházejících epizod je totiž dle mého názoru přeplněna vatovými pasážemi. Obsahově jsem přesvědčen, že mnohdy by stačila půlka stopáže. Nesmím zapomenout upozornit na mnohé "ártové kreace", na jejichž pochopení patrně nejsem dostatečně intelektuálně vybaven. :-) Z toho pramení i to, že několikrát mě v průběhu sledování navštívila paní Nuda. Ale abych pouze nekritizoval - kladů je seriálu naděleno také požehnaně. Tématicky je kladen pochopitelně důraz na mnohé otázky v oblastech víra/náboženství/církev (je na každém individuální, jak tyto složky vzájemně vnímá). Snaha o objektivitu je sice trvalá, ale i tak je k nalezení několika útočných tendencí. Nicméně k zamyšlení je tu materiálu spousta a myslím si, že v této sféře seriál může rovnocenně zaujmout jak věřící, tak i odpůrce (nejen) Vatikánu. K pozitivním hodnotám mohu přidat i řadu zajímavých postav, z nichž samozřejmě kraluje Judův Pius XIII./Lenny. Charaktery procházejí složitým vývojem, a proto závěr opouští takřka jiné osobnosti, než když se představovaly v úvodu. Jak jsem již dříve naznačoval, mnoho vlastností seriálu vykvetlo do krásy až na samotném konci. Bohužel ale příliš pozdě.(26.11.2016)

• Merkin

Vůbec bych se nedivila, kdyby vysoké hodnocení seriálu odráželo spíš vztah dnešní "západní" většiny k církvi, než aby šlo o skutečnou reflexi kvalit série. Nejsem sice věřící a dovedu si představit, že to vše funguje právě tak, jak snímek ukazuje, nicméně, takovým způsobem jednají všichni lidé ve všech profesích po celé věky. Tvůrci vybírají krásné interiéry, mají k dispozici pestrou paletu kostýmů, šokují některými výroky (mnohdy takovými, které si protiřečí), ale nemohu si pomoci, za každým slovem, za každým krokem, cítím, jak se autoři snaží zavděčit obecenstvu dychtícímu po zkorumpování a odhalení nepřítele, než aby vytvářeli skutečné umění, na něž si hrají a za něž jsou na oko považování.(2.12.2016)

Skvěle satirické drama odehrávající se v netradičním prostředí Vatikánské církve. Sorrentino hned v úvodu sází na symboliku a vizuální stránku. Law je fantastický a jeho Pius VIII se očividně teprve rozehřívá. Těším se co se z toho vyklube... Procítěné vyprávění o životě. Nezáleží na tom jestli jste věřící nebo ne. Cynické výjevy se prolévají s duchovnem přirozeně a vtip spočívá v Sorrentinově uchopení celého příběhu a často i v trefném hudebním doprovodu. Tím, že jde o uzavřenou minisérii se tvůrci nemusí držet zpátky a velice uspokojivě uzavírají vše co chtěli sdělit. Další událost roku, znovu od HBO.(29.10.2016)

Kontroverzný Sorrentinov seriálový kúsok, pri ktorom hneď ako som prvýkrát videl trailer, tak som si bol stopercentne istý, že ho skrátka bezpodmienečne musím vidieť ihneď, ako to bude čo i len trochu možné. A vyplatilo sa, seriál je to vskutku nezvyčajný, odvážny, provokatívny a zároveň perfektný. Výborne premyslená záležitosť, pri ktorej treba pochváliť všetkých, ktorí priložili pomocnú ruku pri tvorbe scenára (hoc paradoxne mnohí môžu namietať, že to je dielo scenáristicky prázdne - s čím však zásadne nesúhlasím), nuž a taktiež samotného režiséra + hlavného kameramana, za nesporný brilantný cit pre detail, ktorý z tohto seriálu spravil po stránke vizuálnej záležitosť tak hodnotnú, že sa na ňu drvivá väčšina filmov ani len nechytá. Nuž a aby som nezabudol, Jude Law je tu priam brilantný, už dávno som ho nemal možnosť vidieť takto skvelo obsadeného, aby si svoju rolu natoľko výsostne užíval - ostatne naposledy mu takto veľmi "išla karta" snáď ešte začiatkom milénia (Cold Mountain; Enemy at the Gates či Road to Perdition). Som zvedavý, či sa dočkáme i ďalšej série, dúfam že áno. 95%(11.3.2017)

• - Oblečení, které nosí Jude Law jako papež, vyrobila firma Sartorial , která opravdu šije pro skutečného papeže. (Hopkins)

• - V 5. epizodě 1. série v čase 37:25 frontální záběr snímá papeže (Jude Law), kolem něhož jdou dva muži s velkými péřovými vějíři. V dalším záběru, kde je papež snímán zezadu, tito dva muži nejsou. (annasosanna)

• - Ani jediná scéna v seriálu nebyla natočena ve Vatikánu. (Hopkins)