Mladý papež (TV seriál)

• Francie

The Young Pope

The Young Pope

Drama / Komedie

Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 38 min (Minutáž: 10x50 min)

Na začátek je nutno poznamenat, že se rozhodně nejedná o něco tolik kontroverzního jak se trailerů a i třeba prvních dvou dílů mohlo zdát. Spíš mi chvílemi připadá, že ač seriál je v některých momentech velmi extravagantní, tak než by církev zesměšňoval, tak spíš ukazuje stav církve jaký je a jak by ,,mohlo být hůř". I když je tempo vyprávění velmi pomalé a některé scény, zejména z mládí, jsou asi trochu navíc, tak je stále se na co dívat. Už jen proto, že v každém díle se najde několik opravdu úchvytných scén, fantastických dialogů a bezchybných hereckých výkonů. Jude Law zde předvádí bezpochyby v životní výkon. Důležitou roli zde hrají také autentické interiéry a exteriéry Vatikánu - strašně rád bych viděl nějaký film o natáčení. Už je kvůli tomu je Young pope pozoruhodné dílo. Výhradu bych měl, k tomu, že se v seriálu ani slovem nezmíní dnešní politicko-společenská situace, která je jistě zajímavá i ze strany Vatikánu. Ale třeba uvidíme v další sérii... 8,5/10(26.12.2016)

Nakonec za tři hvězdičky. Trochu mě to i mrzí. Obecně vzato jsem se na seriál docela těšil, byť jsem na postu režisérském spatřil jméno "mága", co vyčaroval, eufemisticky řečeno, mnou nedoceněný "zázrak" Mládí. Každopádně lákavé bylo především prostředí a také samozřejmě Jude, který byl skutečně výborný a evidentně si roli užíval - zvláště k blížícímu se konci. Je možno i říct, že závěrečné epizody byly zvládnuté na jedničku. Připadalo mi, jako by tvůrci v nich začali soustředěně naplňovat své vize. Většina předcházejících epizod je totiž dle mého názoru přeplněna vatovými pasážemi. Obsahově jsem přesvědčen, že mnohdy by stačila půlka stopáže. Nesmím zapomenout upozornit na mnohé "ártové kreace", na jejichž pochopení patrně nejsem dostatečně intelektuálně vybaven. :-) Z toho pramení i to, že několikrát mě v průběhu sledování navštívila paní Nuda. Ale abych pouze nekritizoval - kladů je seriálu naděleno také požehnaně. Tématicky je kladen pochopitelně důraz na mnohé otázky v oblastech víra/náboženství/církev (je na každém individuální, jak tyto složky vzájemně vnímá). Snaha o objektivitu je sice trvalá, ale i tak je k nalezení několika útočných tendencí. Nicméně k zamyšlení je tu materiálu spousta a myslím si, že v této sféře seriál může rovnocenně zaujmout jak věřící, tak i odpůrce (nejen) Vatikánu. K pozitivním hodnotám mohu přidat i řadu zajímavých postav, z nichž samozřejmě kraluje Judův Pius XIII./Lenny. Charaktery procházejí složitým vývojem, a proto závěr opouští takřka jiné osobnosti, než když se představovaly v úvodu. Jak jsem již dříve naznačoval, mnoho vlastností seriálu vykvetlo do krásy až na samotném konci. Bohužel ale příliš pozdě.(26.11.2016)

pokud upoutávky lákaly -v rámci mezí- na nekorektní sondu do středu nejznámější státní anomálie (ano, je to pope a ano, je to hajzl) je výslední produkt mnohem odvážnější, drzejší, ne geriatrický, na sorrentina překvapivě vtipný (!) s ústředním charakterem tak nejednoznačným, že věci příští, ve mě vzbuzují očekávání v pravdě nadějná(29.10.2016)

• Merkin

Vůbec bych se nedivila, kdyby vysoké hodnocení seriálu odráželo spíš vztah dnešní "západní" většiny k církvi, než aby šlo o skutečnou reflexi kvalit série. Nejsem sice věřící a dovedu si představit, že to vše funguje právě tak, jak snímek ukazuje, nicméně, takovým způsobem jednají všichni lidé ve všech profesích po celé věky. Tvůrci vybírají krásné interiéry, mají k dispozici pestrou paletu kostýmů, šokují některými výroky (mnohdy takovými, které si protiřečí), ale nemohu si pomoci, za každým slovem, za každým krokem, cítím, jak se autoři snaží zavděčit obecenstvu dychtícímu po zkorumpování a odhalení nepřítele, než aby vytvářeli skutečné umění, na něž si hrají a za něž jsou na oko považování.(2.12.2016)

Habemus Papam! Asi už nemiluju Františka, ale Lennyho. Jude Law ve své střídmosti nabízí obžerství (a to zdaleka nejde o „jeho“ zadek) a s Diane Keaton je to opravdu Velká nádhera. Asi jako kdyby American Horror Story: Vatikán točila Lady Gaga. A speciální poděkování pro Giorgio Armani. „A ještě jedna věc, na kterou zapomínáme, vedle žen, dětí a potřebných…. na masturbaci.“ Tohle není televize, žvýkačka pro oči, to je HBO. A věřím, že půlce Katolické ligy z toho praskla žilka v oku.(30.10.2016)

• - Hudbu k seriálu nahrál v červenci 2016 Český národní symfonický orchestr. (Frameline)

• - V 5. epizodě 1. série v čase 37:25 frontální záběr snímá papeže (Jude Law), kolem něhož jdou dva muži s velkými péřovými vějíři. V dalším záběru, kde je papež snímán zezadu, tito dva muži nejsou. (annasosanna)

• - Ani jediná scéna v seriálu nebyla natočena ve Vatikánu. (Hopkins)