Mladý papež

• Itálie Il giovane papa (více)
Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 38 min (Minutáž: 50–55 min)

Tvůrci:

Paolo Sorrentino

Kamera:

Luca Bigazzi

Jude Law, Diane Keaton, Silvio Orlando, Javier Cámara, Scott Shepherd, Cécile de France, Ludivine Sagnier, Toni Bertorelli, James Cromwell, Ignazio Oliva (více)

Epizody(10)

Nový seriál od režiséra oscarového snímku Velká nádhera vypráví kontroverzní příběh o začátku pontifikátu hlavy katolické církve Pia XIII., vlastním jménem Lennyho Belarda. První americký papež je složitá a rozporuplná postava, která je ve svém počínání tak konzervativní, že to hraničí až s obskurností. Přesto má ale hluboký soucit s chudými a potřebnými. Je to velice vlivný muž, který si zatvrzele drží odstup od vatikánských pochlebovačů, aniž si připouští možné důsledky svého postoje. V desetidílné sérii se představí držitel dvou nominací na Oscara Jude Law v hlavní roli Pia XIII. a oscarová Diane Keaton jako řádová sestra Mary, jeptiška ze Spojených států žijící ve Vatikánu. (HBO Europe)

dormouse

Pozor, spoiler!! Seriál jsem viděla dvakrát. Poprvé jsem byla mile překvapena, podruhé jsem byla nadšena. Chápu seriál jako pohled do počátku úřadování nového papeže, do jeho povahy, do změn, které jeho osobnost prodělává, do jeho duševního posunu. A ten je úžasný. Od přísnosti, trestu a starozákonného "oko za oko" k odpuštění a lásce.Vedle obrovské vnitřní síly a víry je v něm ale stále malý chlapec, který se někdy chová jak zlobivé dítě, v následující chvíli ale je schopný dělat zázraky. Stačí, když srovnáme první řeč, kterou má k věřícím ve Vatikánu a jeho poslední projev v Benátkách a vidíme, jak obrovský kus cesty jako člověk vykonal. Stejně jak ontogenese je obrazem fylogenese, je jeho osobní proměna obrazem vývoje církve. Všechno je zarámováno krásnými obrazovými scénami, mnohdy téměř snovými. Jemný humor, překrásné kostýmy, iluze Vatikánu a především úžasné herecké výkony. Mým favoritem je Silvio Orlando. Některé scény nezapomenu nikdy. Například návštěvu Grónské premiérky, mladou sestru Marii, když si rozpustí vlasy a hodí míč do basketbalového koše, věšení ponožek v zahradě Vatikánu. A nechápu, jak je možné, že jsem nikde na internetu nenašla zmínku o Boterových obrazech, které se vyskytnou v posledním díle. ()

bloodcountes

chtěla jsem napsat, že je to "velká nádhera" , ale uvědmila jsem si, že by to mátlo a tak tedy zvojím jiná slova..ééé.. třeba skvělé, výborné, silné, laskavé, znepokojující, inspirující...prostě velká nádhera. Velká. Tohle určitě nevidím naspoledy, některé scény si říkají o kultovní status. A Jude? On je Bůh. Opravdu božský herec, s duchem, citem, umem, člověčenstvím a navíc je sexy. Vyjímečná osobnost. Jemu prostě toho světce bez problémů věříte. Vřele všem doporučuji. ()

MejDej

Jude Law táhne celý tento seriál jako extrémně konzervativní papež, který byl zvolen "duchem svatým". Postupem času upravuje své názory a na konec už přece jen tolik nevyzní. ()

Survanta

Své pocity nedokáži popsat slovy a ani říci, o čem seriál přesně byl. Ale jsem uspokojena jak stránkou vizuální, hudební, tak i duchovní 💜. ()

Ricky_CZ

Hodnocení z pohledu českého ateisty je asi trochu jednodušší. Nemusím se zaobírat nějakým rouháním se a parodováním církve, protože mne neurazil první díl, čímž bych to odpadem utnul. Celá 1. série postupně odkryla karty a nabídla celistvý pohled na myšlenku víry, jako instituce. Postavy parádně vykrystalizovaly, našly své místo a celek se uzavřel tak parádně, že jsem to už dlouho neviděl. Naprostá spokojenost. ()

Santino7

Kontroverzný Sorrentinov seriálový kúsok, pri ktorom hneď ako som prvýkrát videl trailer, tak som si bol stopercentne istý, že ho skrátka bezpodmienečne musím vidieť ihneď, ako to bude čo i len trochu možné. A vyplatilo sa, seriál je to vskutku nezvyčajný, odvážny, provokatívny a zároveň perfektný. Výborne premyslená záležitosť, pri ktorej treba pochváliť všetkých, ktorí priložili pomocnú ruku pri tvorbe scenára (hoc paradoxne mnohí môžu namietať, že to je dielo scenáristicky prázdne - s čím však zásadne nesúhlasím), nuž a taktiež samotného režiséra + hlavného kameramana, za nesporný brilantný cit pre detail, ktorý z tohto seriálu spravil po stránke vizuálnej záležitosť tak hodnotnú, že sa na ňu drvivá väčšina filmov ani len nechytá. Nuž a aby som nezabudol, Jude Law je tu priam brilantný, už dávno som ho nemal možnosť vidieť takto skvelo obsadeného, aby si svoju rolu natoľko výsostne užíval - ostatne naposledy mu takto veľmi "išla karta" snáď ešte začiatkom milénia (Cold Mountain; Enemy at the Gates či Road to Perdition). Som zvedavý, či sa dočkáme i ďalšej série, dúfam že áno. 95% ()

dan4815

Turbulentnost. Tímto slovem bych označil seriál Mladý papež. Na začátku grandiózní, netypické vidět papeže v takové cynické podobě. Ona tajemství a chování se ale čase mění, mnohé věci vyplouvají na povrch a pod tíhou všeho se papež mění k... někteří by řekli, že k lepšímu, někteří by označili výsledek proměny k horšímu. Do jisté míry může odtažitost a krutost papeže za to, že v druhé polovině seriálu vnímám jeho změny, a to zejména v proslovech, za více emotivní. I přes to si myslím, že nebýt první poloviny seriálu, tak druhá by rozhodně nedokázala diváka udržet tak, jako první část. Přišlo mi, že v polovině seriálu se vše začalo rychle měnit, místy až příliš křečovitě a druhá polovina seriálu se spíše věnovala už papeži a jeho dětství. Na druhou stranu, nejsilnější momenty, co se týče emocí, se právě nachází v posledních dílech. Nebýt však první poloviny první řady, která postupně budovala atmosféru okolo papeže, přišlo by vše vniveč. Spojení s dobře zvolenou hudbou došlo k tomu, že z seriál cítím veliký klid. Nemůžu si pomoci, ale během sledování Mladého papeže jsem se odpoutal od všech strastí reálného života a nechal jsem se vtáhnout. ()

bidja

S01E05 Bože, to je tak krásné.. Vrcholně estetické dílo, vizualizace, dialogy, monology, proslovy (díky za titulky), soundtrack, myšlenka, závěrečný proslov.. Dovětek, bohužel dabing ČT to sráží o hodně níž, v originále je to prostě kompletní dílo. ()

winetach

Neskutočné. Seriál, ktorý ma byť proticirkevný a protipápežský má nakoniec opačný efekt, tlieskam a skladám poklonu pánovi Sorrentinovi za tento skvost súčasnej serálovej (európskej?) tvroby. ()

Strike

Na začátek je nutno poznamenat, že se rozhodně nejedná o něco tolik kontroverzního jak se trailerů a i třeba prvních dvou dílů mohlo zdát. Spíš mi chvílemi připadá, že ač seriál je v některých momentech velmi extravagantní, tak než by církev zesměšňoval, tak spíš ukazuje stav církve jaký je a jak by ,,mohlo být hůř". I když je tempo vyprávění velmi pomalé a některé scény, zejména z mládí, jsou asi trochu navíc, tak je stále se na co dívat. Už jen proto, že v každém díle se najde několik opravdu úchvytných scén, fantastických dialogů a bezchybných hereckých výkonů. Jude Law zde předvádí bezpochyby v životní výkon. Důležitou roli zde hrají také autentické interiéry a exteriéry Vatikánu - strašně rád bych viděl nějaký film o natáčení. Už je kvůli tomu je Young pope pozoruhodné dílo. Výhradu bych měl, k tomu, že se v seriálu ani slovem nezmíní dnešní politicko-společenská situace, která je jistě zajímavá i ze strany Vatikánu. Ale třeba uvidíme v další sérii... 8,5/10 ()

Florfila

Vic nez cokoliv jineho, jsem si uzivala popyho extremni povahu. Cirkevni cancy jsou mi celkem u prdele. Ja jsem verna bohu, nikoliv cirkvi… Takze zpatky k mlademu papezi. Je to frajer. Naprosto se s nim ztotoznuju. Uzivala jsem si, jak se naprosto za zadnych okolonosti nenechal ovlivnit vnejsimi vlivy a lidmi. Jak s naprostou samozrejmosti a urputnosti rozbijel ovci pochody… ‘’Musime delat marketing takhle a musime to delat takhle. Jsem vzdelana na Harvardu.’’ Hmm a co jako… hhhh Uzivala jsem si jak tyhle ovcovske standardy odbijel. S extremni zarytou urputnosti a stoprocentne presvedcen o svem konani. Zadne vpravo, zadne vlevo. Jeho nekompromisni pristup k loajalite me orgasmicky uspokojoval. Mlady papez je proste frajer. Jud Law byl uzasnej. Sorrentino je frajer. Dokaze podtrhnout podstatu... Uzivala jsem si kamerove a hlavne dialogove... … Pekne to chlapec zdirigoval… ()

PAVEK

Musím říct, že The Young Pope mě dost zklamal. Měl jsem relativně velká očekávání, možná to bylo tím. Rozjezd seriálu byl super, celkově vzato se dá říct, že první polovina mi přišla o dost více zajímavá, než ta druhá. Po prvním díle, respektive po několika prvních dílech, jsem nabyl pocit, že seriál směřuje určitým směrem. "Téma" seriálu a jeho celkový vývoj se však nakonec dost změnilo a chvílemi mi to přišlo jako naprostá náda. Herecké výkony byly super, scénář mě ale prostě neoslovil. Lepší tři hvězdy. ()

crozet

Máte velkou intelektuální i volní převahu nad svým okolím, dobře si je uvědomujete, v církevních otázkách jste důsledně konzervativní a k tomu si nesete životní trauma odloženého dítěte? S tímto profilem vstupte do úlohy zástupce boha na světě (a šéfa církevního aparátu) a prožijete příběh, který Mladý papež vypráví. Toto vybroušené konverzační drama stupňované lyrickými obrazovými prostředky s neuvěřitelným smyslem pro filmový detail a jeho sílu Sorentino vykroutil k hranicím dokonalosti diváckého zážitku. Škoda snad jen uspěchaného a docela zlevňujícího vyústění, které celek ve formě dějového zvratu zkratkou trochu devalvuje.. Ale na funkci rostlináře to vliv nemá! ()

krauset

Paolo Sorrentino se mohl příběhem zasazeným do Vatikánu naplno vyřádit svým rukopisným spojováním vznešeného a popového. Příběh mladého amerického papeže Lennyho (Jude Law), který je neočekávaně stejně fundamentální jako pohledný, plánujícího posílit víru věřících a instituci církve, přičemž nakonec získává pověst světce, je vizuálně strhující. Lawovi pak sekunduje skvělá Diane Keaton. Mladý papež je jedinečný kus, kombinující vysoké a nízké, sakrální a profánní, dotýkající se psychologie zázraku a měřítek svatosti.  Letošní pokračování s čerstvým názvem The New Pope je pak snad ještě lepší. ()

barteca

Opulentní hody, skvělý scénář, casting, zpracování. 9.díl skvost, od úvodní polemiky na téma potratů po poselství lásky v závěru. Souhlas Sloth. ()

LeitoSE

Najlepšie by som prirovnal tento seriál podľa jeho prvých dielov k jednomu z tých generických moderných obrazov, kde je jedna farba na piatich metroch štvorcových a nejaká machuľa v zlatom reze. Ľudia sa pri tom zastavia, čudujú sa prečo to tam visí, alebo rozmýšľajú, čo si urobia na večeru. Potom sa tam zastavia ďalší ľudia, lebo sa čudujú nad čím, tak premýšľajú tí, čo tam už sú a začnú diskutovať, čo bol zámer autora a aký hlboký prenesený význam to môže mať. Obraz tam pritom vlastne visí, iba kvôli tomu podpisu v rohu obrazu. Pre mňa dokonalá výhra formy nad obsahom, kde sa záujem o dej vyvoláva kontroverziou postáv, ktorá má nejako poukazovať, alebo sa vysmievať súčasnej realite, no ja nie som ani zaujatý, ani pobavený a ani pohoršený. Drop 2/10 - 50% ()

Bozvav

Velmi sugestivní dílo, které je na můj vkus příliš natahované a místy až bizardně rozhárané. Jistě, jako sonda do středu zkostnatělé instituce, která už bohužel dávno ztratila svůj smysl, funguje skvěle. Nicméně samotný děj tohoto spíše desetidílného fimu je chvílemi nezajímavý, jednotlivé obrazy se mnohdy navzájem potírají, prostě to zjevně není pro každého. Každopádně i když nejsem velký fanda Sorrentina, ani Lawa, tak za shlédnutí to stálo. Za mne 65%. ()

John Malkovich a Nový papež

John Malkovich a Nový papež

05.07.2018

Kontroverzní seriál Mladý papež s Judem Lawem (Král Artuš: Legenda o meči, Sherlock Holmes) zaznamenal před dvěma lety na kabelovce HBO relativní úspěch, oceňovaný režisér a scenárista Paolo… (více)

HBO a jaderná katastrofa

HBO a jaderná katastrofa

08.06.2018

HBO ve spolupráci s britskou Sky Televion začalo natáčet novou pětidílnou minisérii o jaderné katastrofě v Černobylu. Natáčení momentálně probíhá v Litvě, v hlavních rolích se objeví herci Jared… (více)

Co chystá Paolo Sorrentino?

Co chystá Paolo Sorrentino?

07.09.2016

V současnosti nejopěvovanější italský režisér nezahálí. Loni nám nadělil Mládí, letos vytasí minisérii The Young Pope (ohlasy z Cannes jsou náramně spokojené) a už nyní chystá svůj další film. O co… (více)