Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (CinemArt)

Beaka9

Tak si říkám, co nám vlastně chtěli tvůrci filmu říct? Finanční krize vznikla kvůli blbosti bank a hrabivosti autorů finančních produktů a hypotečních makléřů, ale proč se na ní přece jen nepřiživit? Je divné, když se člověk v půlce filmu přistihne, že fandí hlavních postavám, aby se ukázalo, že měli pravdu. Vždyť oni byli nešťastní, když trh naopak rostl, a nikoli padal. Ale tady nešlo jen o peníze bank jako v Chyť mě když to dokážeš, ale hlavně o peníze, domovy a životy obyčejných lidí. ()

lusota

Tak hvězdičkama hodnotit nebudu a ani nemůžu, protože jsem film neviděla celý. Poprvé jsem usnula po deseti minutách, podruhé po třičtvrtě hodině. A s dalším pokusem končím. Sice herecky obsazeno geniálně, ale dějově vo ničem. Teda o čachrách s hypotékama a tomu já nerozumím ani za mák. A vlastně rozumět ani nechci. Jiná dějová linka, kde by se dělo něco ze světa mimo bankovnictví se nerozvíjí, takže film opouštím bez pochybností, jestli nepřicházím o vyjímečný filmový zážitek. ()

Mukade

01:52:52: ""And as fun as it is to watch pompous, dumb Wall Streeters be wildly wrong, and you are wrong, sir, I just know, that at the end of the day average people are going to be the ones that are gonna have to pay for all this. Because they always, always do."" ()

Sidenius

Nejsem ekonom, takze jsem oskarovou nej. adaptaci asi dukladne neocenil, nuda. Jediny kdo vzdalene bavil byl Gru ( Steve Carell) ()

jizvoun

Tak stejně jako spousta ostatních, ani já vůbec netušil, o čem se to povětšinou mluví. Vysvětlující komentáře byly fajn, ale v tomhle oboru se prostě neorientuju. Základní pointu jsem ale pochytil a film mě bavil. Co se týče tak suchého a na první pohled nudného tématu, velice příjemně mě překvapily výkony některých protagonistů. Bale byl tradičně super, Carrel byl vynikající a líbil se mi tu i Pitt coby zarostlý intelektuální ekomaniak. ()

Martinko991

Dal by som len tri hviezdičky keďže tam bolo na moj vkus veľa vecí o číslach a podobne, ale za orginálne natočenie a humor dávam 4. ()

pavelpetr

Velmi solidně zpracovaný průběh největší finanční a jiné katastrofy našeho času. Obsazení fajnové. Fanoušci Wall Street budou hltat každé slovo. ()

PoprockCZ

Velmi složitý a ve výsledku velmi emotivní film. Občas jsem se v ekonomických termínech ztrácela, ale oceňuji snahu vše vysvětlit. Je opravdu zajímavé sledovat zhroucení a katastrofu v podstatě celého světa. Nejsmutnější je, že tehdy krachem amerických institucí opravdu nejvíce utrpěli běžní občané, navíc to ani není tak dávno (2008). Závěr filmu mě mírně uvádí do deprese. Je totiž pravda, že světová ekonomika (nejen ta v USA) je opravdu velmi zkorumpovaná, jde o řádný byznys. Je otázkou času než se opět přihodí něco podobného. Běžný člověk prakticky nemá šanci porozumět natož zasáhnout. Podstatná je myšlenka z filmu: Lidé nechtějí vidět pravdu, raději žijí vidinou světlé budoucnosti - 80% úspěšnost je přece super, ne? těch zbylých 20% rizika si nikdo nepřipouští. Každopádně skvělý nápad na zfilmování. ()

bohyyy

Filmová esej o prohnilosti amerického bankovnictví. Hořkosladká, zábavná, hrůzu nahánějící a chvílemi nečekaně emotivní a Steve Carell podává doposud asi nejlepší výkon své kariéry. 90% ()

MarekT.

Michael Burry, jednooký metalový fanoušek, se jednoho dne z dlouhé chvíle zahrabe do obrovského množství hypotečních dat. Protože je tak trochu génius, což neustále dokazuje zmatenými proslovy na kameru a neschopností udržet oční kontakt ( nemluvě o tom, že pracuje bez bot ), dokáže projít enormné množství čísel za poměrně krátkou dobu a spočítat, že americká ekonomika se řítí z útesu. A ještě jsou tady Jared Vennett, Mark Baum a Brad Pitt. Bezesporu se jedná o kvalitní snímek, za pozornost stojí Balův herecký výkon, ale atmosféra hrozící katastrofy není tak důrazná jako by měla být. Všichni víme jako to v roce 2008 dopadlo, zápletka je tudíž hodně předvidatelná. Plus, jedná se nesmírně složitou problematiku, kvůli čemu ve filmu vypomáhají různé celebrity a osvětlují ty nejkomplikovanější zákonitosti finančního světa. To může na první pohled působit lacině, ale je to docela hodící se doplněk. Film celou dobu váhá, jestli má být nahláškovanou komedií ze světa velkého biznisu, nebo dokument o finanční krizi. Ale v podstatě si vzal od každého něco a funguje to. ()

Mark1983

Margin Call je prakticky o stejném tématu jako Sázka na nejistotu, ale co se týče zpracování tak mi Margin Call dějově více vyhovuje. Sázka na nejistotu mě více začala bavit až ve druhé polovině filmu, a proto jí věnuji jen tři hvězdičky. ()

ardeas

Namiesto životopisný tam mali uviesť dokumentárny, nemám rada, keď je niečo urobené tak na polovicu, a tu to je presne tak. Oveľa viac dám prednosť Margin call. ()

TOPmoovie

zaciatok filmu tiez nedokazal jednoducho vysvetlit o co ide,, beznym ludom. takze kto tomu nerozumie, asi mal chut to vypnut. ALE neskor doslo ku zvratu. totiz ze netreba pocuvat reci v bankach, ale ist za retailom, beznymi poslednymi ludmi , klientami. kedze sa nikto roky!! stavom retailu nezaoberal, vybuchlo to. toto plati o vsetkom. cela podstata kazdej ekonomiky je v najbeznejsich ludoch. treba vidiet. ()

Fallstock

Ten pocit, když mě jako diváka, zasáhne nejistota, zda se na to dívat až do konce. O co bych vlastně přišla, kdybych to předčasně vypla? O stav bank a hypoték v zámoří. Velice nerada uděluji odpad, zde jsem jej i zvažovala. Zabránilo mně v tom jen perfektní herecké obsazení, kterého bylo na takový film o ničem velká škoda. ()

Mesmeric

Dámy a pánové, tohle ovšem byla velká paráda. Film výborně vysvětluje proč a jak ke krizi došlo a jak se na tom dala vyvařit pěkná škvára. Herecké výkony skvělé, obzvlášť vyšinutý Bale stojí za pozornost. A krom toho já tyhle ekonomický a finanční sračky prostě žeru. Tady se to musí ohodnotit plnou palbou, nejde jinak. ()

Motherlovebone

Film za tři hvězdy, protože sem poslední třetinu už musel máčknout fast forward. Aby to divák opravdu pobral, tak by musel mít k ruce skripta z bankovních derivátů. Jinak se mi moc líbilo, jak se tu nastavuje zrcadlo chamtivosti wall streetu pomocí dalších chamtivejch kreténů, který zjistili, jak přechcat systém a pomohli tak několika desítkám pracháčů k ještě většímu bohatství. Ovšem pro potřebu filmu sou až na jedinou výjimku popsaný jako férový kucí ze sousedství. Poučení pro náhodného čtenáře tohodle hodnocení - na smrtelný posteli tě bankocetle za ruku nechytí ()

anet.015

Celý film je natočen v odborných termínech, kterým jsem ve většině případech absolutně nerozuměla. Přesto je dějová linie docela jasná a sledovatelná. ()

chrisler

Určite nie film, na kľudné nedeľné popoludnie. Žiadny Vlk z Wall Street, žiadne drogy, žiadne drahé autá, žiadne štetky a kopa srandy... Tento film je v podstate dokument plný investorských pojmov a pre človeka čo nevie čo sú hypotekárne záložné listy a ich deriváty, čo sú swapy, ako rating (a v podstate aj iné fundamenty) vplýva na bankové obligácie, bude s určitosťou tento film nezáživný. Ja som si ho naplno vychutnal a priznávam, že som ho musel pár krát stopnúť a trochu si pogoogliť :) každopádne veľmi náučné predstavenie s perfektným hereckým obsadením (i keď Carella stale vidim ako prepnutého rosničku). No a záverečná titulka ma dostala trochu do rozpakov (... strachu) s tým, čo nás v blízkej dobe čaká. Možno ekonomická kríza je to najmenej, čo sa nám mohlo stať... ()

Radim98

Hodně zaměřené na probíranou problematiku krize na úkor samotné filmařiny, ale to mi v tomto případě vůbec nevadilo. Neviděl jsem v kině a jsem rád, protože jsem si některé pasáže musel přehrávat vícekrát, abych správně pochopil. Myslím, že obsah byl i tak zpracovaný ve svojí složitosti ještě dost srozumitelně, herci samozřejmě super, tohle pro ně musela být v podstatě hračka, a celý film oceňuji i přesto, že pocitově je mi z něj na zvracení-nikoli kvůli tvůrcům, ale kvůli postavám a systému, jaký nám ztvárnili. Pro mě v podstatě hodně depresivní zážitek, který tak trochu bere vůli žít v dnešním světě. Ale i tak je moc dobře, že podobný snímek vznikl. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz