Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů... (Bioscop)

Johnny.ARN

Ten pocit keď idete na toto a oni Vám tam pustia Snowdena a vy bojujete sám so sebou, či to ísť oznámiť alebo ni. Potom sa ale niekto našiel, čo to oznámil a vyriešil moju dilemu. Celý čas mi v hlave bežala otázka ( okrem iných ) prečo práve toto obsadenie? Prečo takýto casting? Žiaľ, odpoveď som ešte nedostal. Ak prežijete prvú hodinu a nezgrcáte sa z toľkej lásky, romantiky a záberov na vodopády, budete odmenení. Skoro identická šablónka s Pearl Harborom. A čo sa tej odmeny týka, asi najsurovejšie scény lietajúcich končatín, čriev a rôznych priestrelov za posledných 10 (??) rokov. Tie bojové sekvencie boli skutočne skvelé, skvelé masky, skvelé efekty, správna hudba. Nemôžem síce povedať, žeby ma to vyslovene priklincovalo do sedadla, ale náramne som si to užil. A Gibson vie, čo divák chce, preto mu dopraje hneď niekoľko týchto sekvencií, aby vám náhodou ľúto nebolo. Škoda len, že niektorí vojaci mali čo rana to zásah, za behu, skoku, tmy, že japončíkov nenapadlo odrezať tú sieť a iné záležitosti, na ktoré si teraz takto z hlavy nespomeniem. Rozhodne je to bojovka roka a rozhodne to je zapamätateľný film, ale na mňa tam vplývalo niekoľko aspektov, ktoré to trochu zhadzovali. 4 z 5 ( Kino Dukla Svidník ) ()

skrblik007

Gibson nám bezpochyby nadělil kvalitní a řemeslně mimořádně zvládnutou žánrovku (až na odfláknutý soundrack). Takže mám radost, že i v roce 2016 se může objevit dobrý a nápaditý druhoválečný film. Už si ale nejsem tak jistý, zda má tenhle film nějakou přidanou hodnotu. Respektive nevím, zda první půlka slouží té druhé, nebo druhá té první. V prvním případě - hrdina je tak trochu magor, ale my mu fandíme, a americká armáda to jako vždy zvládne - je první polovina filmu jen nemastná neslaná vata. V druhém případě - jedinec se vzepře systému a díky své víře splní své poslání - nedávají některé věci ve filmu smysl (role otce, role bratra). V závěru se nám pak nedostává (kromě skutečných veteránů hovořících na kameru) žádného "zadostiučinění". Prostě to nedrží příliš pohromadě. A konspirační teorie na závěr: Jak mě upozornil po projekci kolega lukax, možná Hacksaw Ridge obsahuje nenápadný plot-twist téměř na samém konci (SPOILER: Všimněte si, jakým způsobem hrdina odkapává granáty, KONEC SPOILERU). V tom případě by ale message nedávala smysl už vůbec. ()

Mrkvič

Masakr. Co si z filmu rozhodně odnesu je, že jsem snad nikdy neměl tak stísněný pocit z toho, jaká to bývá ve válce řež. Když japončíci vyskáčou z děr a zatlačí amíky zpátky, cítil jsem s umírajícíma vojákama tu bezmoc. A že Mel Gibson natočil tu řež stejně drsně jako umučení Krista, asi také nikdy nezapomenu. Hodně příjemná je i první polovina z výcviku a civilního života. Sice se při výcviku řve jako v každém válečném filmu, ale Vince Vaughn i Sam Worthington mají za úkol dát svým postavám i nadmíru lidskosti. Ale potom je tu konec. Možná se to skutečně takto událo, ale na plátně to působí stejně, jako když Forest Gump vynáší zraněné vojáky z pralesa, dokud ho něco "nekouslo do zadku". Prostě k neuvěření. Stejně jako to, že by japončíci nehlídali tak debilně krkolomný přístup na Hacksaw Ridge. ()

Dado

Mel Gibson by sa mal podľa všetkého na herectvo definitívne vykašľať a na staré kolená venovať všetko svoje filmové úsilie výhradne réžii. Jeho najnovší počin Hacksaw Ridge je totiž nepochybne najlepšou snímkou, s ktorou mal za poslednú dekádu niečo dočinenia. Zároveň je to nesporný dôkaz toho, že druhá svetová vojna je stále bohatou studnicou silných príbehov jednotlivcov i celých skupín, ktoré si rozhodne zaslúžia, aby sa o nich prostredníctvom plátna kín dozvedela čo najširšia verejnosť. Film ako taký je možné rozdeliť na dve diametrálne odlišné polovice, ktoré tvoria jeden z najpôsobivejších zážitkov roka, zároveň sa však nedajú označiť ako bezchybné. V prvej by si charaktery postáv zaslúžili ešte o niečo hlbší rozbor (a možno aj lepší kasting, hoci to je pravdepodobne vec vyslovene subjektívna - Andrew Garfield sa skrátka mojím obľúbencom nestane asi nikdy), v tej druhej, hlavne v samotnom závere, by neuškodilo ubrať z príliš vzletného štýlu rozprávania príbehu. Najmä z týchto dôvodov sa po prvom zhliadnutí zatiaľ prikláňam k štyrom hviezdam. (80%) ()

Tosi

Budu shovívavý. Přes zbytečně zdlouhavý přerod Dosse na pacifistu se přenesu, vylezu rovnou na ten hřeben a pět hvězdiček solím za tu ultrarealistickou krvelačnou řežbu, kde lebky praskaly jak suchý větve. Ten vytáhlej kluk Doss byl teda oddanej, klubouk dolů, strkat neozbrojenej hlavu do takový mlejnice, co ho to napadlo. Každopádně tohle byl příběh na velké plátno, sice to Mel Gibson pojal pěkně po svým, po křest'ansku, ale vem to čert. ()

ivan_drago

Film bych rozdělil na dvě poloviny, kde v té první se až po Gumpovsku cedíme vojenským drilem, abychom byli v té druhé svědky hrdinských činů... brutalita a obraznost násilí se naopak míjejí účinkem neb je toho tolik, že to prostě přestane být v určitý moment šokující... asi tak pět minut po vypuknutí válečné vřavy... vypíchnul bych granátový forhend alá Aggassi a volej jak z nohy Zlatana... Za mne první polovina filmu pět, zbytek tři, takže rychlou trojčlenkou to máme za čtyři, s tím Gibson umí, jak filmařsky, tak vlastenecky... ()

Gothar

Skutočný príbeh Desmonda Dossa je fascinujúci, ale v Hacksaw Ridge sa ho nepodarilo správne zachytiť. Prvá polovica je neuveriteľne gýčovitá a miestami nudná. Po príchode na bojisko sa to najprv výrazne zlepší, ale potom sa znovu objavuje gýč za gýčom. Nie je to zlý film, ale pri skutočných príbehoch vždy očakávam realistickejšie spracovanie. 60 % ()

viperDavid

Mel Gibson se vyznamenal. Natočil velice kvalitní válečný drama. Hluboce pochybuju, že by Desmon byl až takovým člověkem a vojákem, zvlášť pokud věřil na takové hovadiny jako je "bůh" - klidně mě proklínejte. Ale pokud ano, pikolík to rozhodně nebyl. Každopádně film stojí za vidění, protože jde o opravdový film, kterých se dnes moc netočí. ()

Lachtaan

Po půl roce od jednoho z nejlepších kinozážitků v životě jsem dostal druhou možnost zhlédnout jeden z vůbec nejdrsnějších a zároveň nejrealističtějších filmů za celý můj dosavadní život. Skutečné Zrození hrdiny, které si česká distribuce dovolila filmu přidat do názvu, je zde více než na místě. Panu Desmondu Dossovi i Andrewu Garfieldovi, jenž jej skvěle bez chybičky ztvárnil, vzdávám největší hold a respekt. Poté také samozřejmě velikánovi filmu Melu Gibsonovi, který se tímto skvostným debutem vrátil do režisérské sesle. Uchvácen jsem byl tehdy v listopadu v kině, uchvácen jsem byl i napodruhé u mnohem menší obrazovky. A to už film musí být opravdovým klenotem, aby i podruhé zanechal v srdci tak silný zážitek. [viděno v Kino Šumava Klatovy 16.11.2016] ()

Sfinkter

Celkově standardní kvalita, bojová část určitě zaujme více. První půle však gibsonovsky schematická, dětství, láska atd., ale co fungovalo ve Statečném srdci, zde výrazně ztrácí dech, z mého pohledu i vinou Garfielda, který mi do role absolutně neseděl. Chápu průměrná hodnocení u ostatních, kvalitní válečný film v dnešní době však těžko pohledáte. Hacksaw Ridge pro mě stále lepší než Dunkerk. ()

Helmutek

Americkej válečnej film se všema klišé a dílčíma stereotypama, který člověk u americkýho válečnýho hollywoodu může čekat (hodný Amíci vs. zlí nepřátelé, náprava zprvu nepřátelskýho kolegy...). Nechci to nijak hanit, to vůbec, ale docela jsem překvapenej celkem jednotně pěnou ódou většiny mejch oblíbenejch - mně to teda tak výrazně dobrý nepřišlo. Čim je film (aspoň pro mě) opravdu zajímavej, to je ta "životopisná" linka, totiž to popisování Dossova charakteru a hlavně jeho skutků, ne triky (často jen na efekt) nebo "realistická" syrovost, která na mě spíš než autenticky působila hlavně efektně a filmově (profesionální provedení efektů a skvělou kameru nijak nezpochybňuju, jen to má podle mě i se všema těma svejma bullet-time scénama prostě blíž epickýmu blockbusteru než válečný realitě /a že jsem hodně válek zažil, já vim, no/). Nepopírám, že ryzost Dossova charakteru, věrnost a humánní síla jeho víry se mi občas pokoušela vehnat slzy do očí, zas takovej cynik nejsem, ale patos z toho crčel teda až do pláče, a to mi trochu vadí - jakkoli je skvělý o takovejchhle morálních ikonách točit filmy. WTF moments: Vrcholem tý za vlasy přitažený heroický "filmovosti" byla scéna, kdy tam Doss na nějakym plátně namotanym na pušce veze přes rozmbombardovaný kráterový peklo svýho seržanta s prostřílenejma nohama, kterej v sedě a za jízdy pohodově kosí zlý japončíky za sebou. To bylo roztomilý. Ale zase, kde jinde člověk potká ve válečnym filmu skvěle hrající Vince Vaughna s Hugo Weavingem? ()

Ryuuhei

Výtečný, působivý, originální. Tři slova, co bych v rychlosti vychrlil ohledně komentáře tohoto snímku. Mám válečné filmy s hlubší myšlenkou rád, zde mě potěšil trochu jiný příběh o pacifistovi, který se rozhodl položit za záchranu i život a který se nebál v nouzi pomoct i nepříteli. Válečné scény úchvatné a napínavé ve spojení se snahou přežít a proklouznout nepříteli skoro mezi prsty, postavy dostatečně charismatické a zajímavé na to, aby jim člověk držel palce. Nejde to jinak, tady se nebudu bránit vysokému hodnocení. ()

Stegman

Gibsonovi se tu zhusta vyčítá údajný paradox, že zobrazuje válku explicitně a přitom mu jde o vznešenou ideu. To se vážně nedá přijmout nějaké to násilí v krutých bitvách s fanatickými Japonci? A na vznešené ideje se smí ukazovat jen kašírovaně? To snad ne. Člověk by si myslel, že na tuhle otázku rázně odpověděl už kdysi dávno Émile Zola a jeho sociálně-kritické romány... :/ Jestli je tu nějaký paradox, tak ten, že se tu obouvají do násilí často ti samí, co píšou o nechutných hororech jako o "přijemné podívané" (xxmartinxx - Stáhni mě do pekla). ()

venison

Film "Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny" je po technické filmové stránce opravdu skvěle natočen.. Nechybí tomu syrové zachycení válečného pole, výprava je famózní, scénář pevný a úderný, i když velmi "americký", obsazení výtečné, hudba skvělá.. Ale je tu pro mne jedno velké ALE.. A tím ALE je právě hlavní motiv filmu - víra v Boha.. Náboženství jako takové respektuji, zároveň svým způsobem ateisty také obdivuji, bohužel veškeré pohnutky vedené silou náboženství nemohu brát jako formu hrdinství, ale pouze slepého zanícení pro věc.. Doss pro mne nemůže být nikdy hrdinnou, protože jeho chování nestojí na statečnosti, ale pramení ze základní výchovy, která má pevná pravidla.. Bezvěrec si uvědomuje nebezpečí.. Bezvěrec se bojí o svůj holý život.. Věřící člověk má posunuté hodnoty.. Tyto pocity cítí samozřejmě také, ale na prvním místě jeho životní hitparády je právě víra, která je nade všechno.. Věří, že je pod ochranou Boží.. Věří v zásady, které v přírodě běžně nefungují.. Pokud by se fanaticky pobožný režisér Mel Gibson zaměřil méně přímočaře na téma víry, asi by mne film oslovil více.. Bohužel jako ateista beru trošku víru jako jistou formu pokrytectví.. Považuji si lidí, kteří konají dobro z vlastní svobodné vůle a ne, že si to někdo nad námi žádá.. Ten mladej kluk měl štěstí v neštěstí.. Ano, jeho silná vůle je fascinující, ale mnohem přijatelnější by pro mne byl jiný motiv.. Jeho životopisný příběh je seskládaný z hromady náhod a to bohužel nemůžu jako bezvěrec obdivovat.. Precizní filmařina, zajímavý námět, ale za to ALE ubírám z plného hodnocení jednu *.. ()

Pajkenzi

Další film podle skutečné události. Film se mi hodně líbil byla jsem velmi spokojená. Humor krásná hudba láska a herecké výkony ve filmu byli špičkové. Teresa Palmer je velmi okouzlující herečka a role jí velmi pasovala oblíbila jsem si jí. Nemám co víc k tomu dodat, asi jen to že hodnocení jako takové si zaslouží rozhodně. ()

Teebo

Co je poselstvím tohoto filmu? Předpokládám, že připomenutí, že válka je fakt špatná věc, a vyobrazení inspirativních činů Desmonda Dosse. Obojí vnímám jako velmi dobrý důvod k natočení filmu. Co ale pořád nemůžu překousnout je neukojitelná potřeba hollywoodských tvůrců neustále překrucovat skutečnost. Producent filmu, Bill Mechanic, říká: "Pokud jste otrokem úplné pravdy, nemůžete natočit film, který je dostatečně podmanivý." Tenhle přístup je absolutní mor. Nechápu, co je podmanivého na sledování historického filmu a pak googlení "jak to vlastně ve skutečnosti bylo". Obě dvě hlavní message Hacksaw Ridge jsou vyobrazeny více než slušně a historicky akurátně, což je důkazem, že mohlo úplně krásně jít o působivý film i bez přikrášlování skutečnosti. Ale někdo má prostě radši hezky naaranžovanou lež místo prachobyčejné pravdy. Je to škoda i vzhledem k samotnému, již zesnulému, Desmondu Dossovi, který řadu nabídek k sepsání či zfilmování svého příběhu odmítl s tím, že se bál nepřesného zobrazení reality. S výjimkou popsaného škraloupu vnímám film jako více než solidní po všech stránkách. ()

marvan

Gibson je nepochybně primitiv, proto mu jdou tak dobře filmy s jednoduchou myšlenkou. Tam kde by se jiný tvůrce prostě nudil a práci by odbyl rutinou a klišé, tam jde Gibson naplno a srdcem. Ano, film je k uzoufání naivní, předvídatelný, ale nejde mu upřít náboj a uhrančivost. ()

Minimie

Vždycky říkám, že válečné filmy nepatří mezi mé oblíbené žánry (málokdy mám na ně žaludek) a ocením je pouze tehdy, když mají kromě bojových scén a spousty krve "něco navíc". No a tohle je přesně ten případ, kdy si mě příběh získal natolik, že jsem i všechny ty odstřílené končetiny překousla... Bezpochyby nejsilnější částí filmu jsou však rozhodně závěrečná svědectví skutečných lidí, která způsobila, že jsem najednou v kině brečela jako želva - vám snad neběhá mráz po zádech při pomyšlení, že pro tyhle lidi byl film kdysi dávno skutečností?! Nevím jak vy, ale já dodneška netušila, že existoval člověk, který během jednoho válečného dne v roce 1945 dokázal zachránit 75 životů bez použití zbraně... A přesně proto jsou filmy důležité - oživují dávno zapomenuté příběhy. A tenhle jedinečný příběh vážně stálo za to natočit. Mimochodem, Vince Vaughna jsem zatím v lepší roli neviděla a ta scéna na začátku výcviku, kdy všechny bez mrknutí oka setře, je naprosto dokonalá! ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (více)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (více)