Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů... (Bioscop)

s.e.p.p

Mel Gibson je skvělý režisér a i když z Hacksaw Ridge mohla být nechutná pacifistická agitka, výsledek je veskrze příjemný. Gibson se sice neubrání pár zaškobrtnutím a v některých scénách už to povážlivě skřípe, hlavně co se logiky a nuceného idealismu hlavního hrdiny týče, jinak ten film zásluhou režiséra ale prostě šlape. A platí to především ve scénách z bojiště, kdy je idylická první půlka postavená do přímého kontrastu s peklem skutečné války. Dovolil bych si říct, že takhle brutální a do detailu promyšlené vyobrazení válečné vřavy tady nebylo od Vojína Ryana. Překvapí i herci v čele s Garfieldem a Vaughnem, vyzdvihl bych tady ale hlavně Huga Weavinga, který si všechny scény, ve kterých se objeví, suverénně krade pro sebe. ()

vyfuk

Oscars 2017: Asi hlavně film o tom jak se Mel Gibson vrátil mezi živé. Tady ani nejde o Dosse, ale o pana Gibsona. Film se víc jak polovinou zabývá neuvěřitelně trapným a smutným namlouváním a poté nudnou byrokracií americké armády, která je moc kapitalistická, aby i vyznávala zásady demokracie. No a poté se rozjede pravá řežba hollywoodských rozměrů, kdy se Japonci začnou kosit po stovkách. A pak přichází na scénu Kocour, aby odnesl všechny vojáčky do tábora. Ale jako hej, proč ne. Něco vypadá jako sci-fi, něco až moc dobře. Jestli se Mel chtěl tímhle vyznamenat tak asi se mu to povedlo. Ale Garfield se mi víc líbil v Japonsku v 17. století než během druhé světové války. ()

Avari.73

Nejlepší film roku 2016. Citlivě zpracované válečné drama se sympatickým obsazením. Škoda, že místo takových filmů jsou oceňovány teploušoviny jako Moonlight. Leccos to ale o Hollywoodu a USA vypovídá... ()

LizianShaw

Dost dobrý válečný film, jen některé věci mi připadaly nerealistické. Jako např. voják co se bezhlavě vrhne do bitevní vřavy jen aby našel kamarádovu bibli (za což klidně položí život). Andrew Garfield to zahrál chvalitebně, jen měl někdy až moc výraz smutného štěnete. Více jsem byl nadšen z hereckých výkonů jako Hugo Weaving a Sam Worthington. Ani ta love story nebyla špatná. I přesto Gibson perfektně natočil samotnou bitvu u Hacksaw Ridge. Z toho naskakovala až husí kůže. 84% ()

dragon94

Vcelku dobře natočený příběh. Začátek sice vypadal všelijak, ale nakonec z toho vylezl celkem příjemný snímek o hrdinství s dobře natočenou bitvou a pár dobrýma hláškama a vtipama. Příběh je sice celkem inspirativní, ovšem dle mého snadno zapomenutelný. Asi to ve mě nezanechalo takový dojem v jaký jsem doufal. 4* 70% ()

WincKruspe

Myslím, že realita byla určitě zajímavější, než tenhle zdlouhavě vyprávěný příběh. Vynechat osobní rovinu, onu útrapnou nudu až k osudnému dnu a udělat to jako čistou akci, podobně jako Ryana, tak by byl tenhle film ještě lepší, než právě Ryan. ()

Autogram

Pacifista sa dobrovoľne prihlási do armády, aj to je možné v Amerike, krajine Forresta Gumpa. Zbraň do ruky nevezme, ale aj tak je nasadený do najťažších bojov, ako zdravotník. Film je najskôr romantickou limonádou, potom súdnym procesom, surovým krvákom a nakoniec (aj v priebehu) sa na nás valia tony amerického pátosu. Napriek tomu je film zaujímavý, a keď na konci uvidíme skutočných hrdinov už v dôchodkovom veku, to obmäkčí každé srdce. Aj moje, len nikdy nepochopím, prečo si Japončíci nechávali na svojom útese visieť ten rebrík, ktorým Američania chodili hore-dole, ako sa im zachcelo. –––– Tak požádáš mě o ruku, nebo ne?! ()

KASUGI

Nevím, na kolik se příběh drží skutečnosti, ale postava Desmonda byla svým přesvědčením místy docela otravná. Dokážu pochopit, že člověk nechce ve válce střílet lidi a nosit zbraň. Nedokážu ale pochopit myšlenky člověka, který chce mermomocí do války jako medik, ale za žádnou cenu nechce splnit příjmačky, což znamená vzít tu posranou zbraň a vystřelit na ten posranej terč = to jest bílý papír s černým kolečkem uprostřed a číselníkem od jedné do desíti. Při téhle logice tedy nikdy nevystřelí holce růži na pouti a nikdy si s dětma nezahraje s vodní pistolí? Válečná vřava je natočená dobře (to po Ryanovi,který všechny vyškolil, téměř každý válečný film), ale proboha Mele, co ty zpomalené záběry? Zpomaleně střílející vojáci, zpomaleně umírající vojáci a do toho dojemná hudba. To jsi válečný film katapultoval 30 let nazpět. ()

cpt.Lynch

Úvod neslaný a nemastný, ale neurazí. Brutalita a realistické znázornění válečných scén dle mého posouvá válečné filmy o kousek dál. Nebojím se říct, že jako svého času Zachraňte vojína Ryana. Z příběhu asi víc vymáčknout nešlo. A US poměry netypický hrdina a patosu poměrně poskrovnu. 3,5* ()

Lektor

Neuvěřitelná jatka, která trochu táhne dolů CGI a inspirující životopisný příběh, který občas kazí hromádka patosu. Garfield dobrý, Mel si prosazuje svou a já se bavil. Ve výcvikovém táboře dokonce víc, než kdy jindy za poslední dobu. Technicky se to ovšem na "Saving Private Ryan" po těch všech srovnání nechytá. ()

Vercinka.

Ještě nikdy mě žádný film tak nerozcupoval. Celý film se mi chtělo brečet, dojetím, hrůzou, vztekem, smutkem. Je to nádherný, dojemný film o lidské odvaze, odhodlání, urputnosti a pokory. Tohle se Gibsonovi fakt povedlo. Kdyby ze bylo k dispozici 20 hvězdiček, dám 21. ()

Dexter256

Na tento počin Mela Gibsona jsem se moc těšil.A tak jak jsem předpokládal podle jeho dřívějších počinů mě v ničem nezklamal.Naprosto geniálně udělané válečné scény a skvěle natočený celý film.Šlo vidět že Mel si to krásně užíval od začátku filmu. Nemůžu a snad ani nejde naprosto nic vytknout. Mel je prostě stará škola a filmařina je jeho život. Z první půlky nám servíruje dojemné a hezké drama a z druhé půlky nám servíruje něco co jsme už dlouho na platně kin neviděli a na co jsme dlouho čekali.Alespoň u mě tomu tak je. :) Válečný film na který jsme od dob Rayna dlouho čekali.Film který konečně dorazil a ukázal nám jak musela být válka krutá a plna bolesti. Za mě 95% Děkuji za krasný filmový prožitek pane Gibsone jen tak dál. :) ()

Georgex

Návrat Mela Gibsona za kameru jenom dokazuje, že si stále dokáže vybrat zajímavé projekty a nic ze svého talentu neztratil, proto je hrozná škoda, že své opilecké dýchánky doprovázel antisemitskými poznámkami, které mu v Hollywoodu prakticky zavřeli dveře jak před kamerou, tak za ní. Upřímně, tento film nedosahuje kvalit jeho předchozích snímků a poměrně selhává ve stylu vyprávění, ve kterém dává až přílišný prostor scénám z hrdinova mládí a často zbytečně přeskakuje z jednoho na druhé, ale to, co přijde v druhé polovině filmu, lze zařadit mezi nejautentičtější vyobrazení válečného pekla, které hravě strčí do kapsy i bojové scény ze Zachraňte vojína Ryana, které stále považuji za jedny z nejsilnějších. Přičtu-li k tomu skvělé herecké výkony všech zúčastněných, včetně Vince Vaughna v naprosto nekomediální roli, tak se jedná o jeden z nejlepších válečných či protiválečných filmů od zmiňovaného počinu Stevena Spielberga. Moje hodnocení 80%. ()

Norfice

Pro mě asi jednoznačně film tohoto roku. Tento snímek mě naprosto odrovnal... A ke skutečné události asi tolik: je úchvatné, co je schopen člověk, který má víru v sebe, ve své poslání a odhodlání dokázat. "Zachránit" vlastníma silama 75 osob, mít takovou odvahu, kuráž a dobrovolně si projít peklem zatímco ostatní couvli? Neuvěřitelné! Kdybych za letošní rok mohl za sebe udělit některému filmu 6. hvězdu, bylo by to právě tu. ()

Hollohlaway

¨Nutno ocenit velmi slušně natočené válečné scény, tradičně Gibsonovsky krvavé. Ale kromě toho je to patos, není tam navzdory tématu pořádně rozvinut konflikt, Doss dostane párkrát po tlamě, vyčistí pár hajzlíků a pak se nechá zavřít, než se objeví otec a zachrání ho a šup, už jsme na Okinawě. Málem jsem to do poloviny vypnul. Bitevní vřava naštěstí ušla, i když spíš vizuálně a technicky, jinak mi byli jeho spolubojovníci v podstatě ukradení. Navíc mi Garfieldův věčný škleb dost vadil, obsazení dle mého není trefa do černého. Rozhodně jsem zklamán. ()

Ivi06

Gibson je zpět a je to dobře. Líbil se mi plynulý a pomalý přechod z pohádkového, vtipného začátku, přes vážnější, ale pořád, díky Vaughnovi, vtipem přítomný výcvik, po již vážný, drsný a krvavý boj v druhé polovině filmu. Stejně tak oceňuji, že se boj netočil jenom kolem hlavního hrdiny: v první části boje ho vlastně až tolik nevidíme a pozorujeme hlavně osudy ostatních vojáků... Mel zde netlačil na pilu a udělal dobře. Možná jenom ke konci mohl vynechat to odpinknutí granátu. Kde ale Mel tlačil na pilu, a to v dobrém slova smyslu : bojové scény... V tomto duchu mě velmi pobavil komentář *Zecka* a jeho představa Mela, který : "se svým šíleným výrazem řve: "VÍÍÍC KRVEEE, KURVAAA" :D Ale mě se to naopak líbilo. NE, v boji jsem nikdy nebyla... nikdy jsem výbuchy, ani střeva, ani souboj na život a na smrt neviděla na vlastní oči... ale přesně takhle si to představuji. Vše na mě působilo neuvěřitelně reálně... všechny efekty byly poctivé... a toho si velmi cením. Za mě se Hacksaw Ridge řadí k těm výborným válečným filmům, které si ráda pustím znovu. Na závěr řeknu už jen, že chci VÍÍÍC GIBSONA, KU***** !!! :D ()

Drnqonovic

Já nevím, mě prostě filmy od Gibsona s výjimkou Wallace nebaví. Většinou je to jenom samá krev, vnitřnosti a pořádný příběh nikde. Tady ještě k tomu dostaneme pěknou dávku patosu a samozřejmě God bless America. Na začátku jsem se vyloženě ošíval, jak mi byla rádoby romantika nepříjemná a na konci jsem si u čekání na dokončení modlitby mírně ublinkl. Vince Vaughn super, tvrdého seržanta zvládl dobře, rozhodně je to příjemná změna od všech těch užvaněných pitomců. ()

Pecival

Garfield je (nejen tady) hroznej a cela prvni pulka je nanic, ale valecny inferno je super. Slabsi ctyri. Jsem ale rad ze je (snad) Mel zpet, takove magory potrebuje tovarna na sny jako sul ! ()

P1tr

Mel Gibson se vrací do první režisérské ligy a přináší nám příběh, ke kterému bylo potřeba přistupovat velmi zodpovědně a opatrně, neboť zde bylo zaděláno na přehnaně patetické vyprávění zavánějící trapností. Scénáristé a režisér nicméně zvládli tento úkol velmi dobře a prezentují nám hrdinovo přesvědčení srozumitelně a uvěřitelně a i přes jeho určitou nesmyslnost a naivitu s ním dokážete sympatizovat a do jisté míry ho chápat. První pozvolnou polovinu následuje brutální akční nářez, který vhodně dokresluje validitu hrdinových názorů a nevtíravě ukazuje zlo války a příjemně oslavuje odvahu. Hacksaw Ridge se popralo s náročným tématem velmi dobře a jde o intenzivní a vtahující zážitek podpořený kvalitními hereckými výkony. ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (více)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (více)