Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající. (Cinemart)

petikacka

Jóóó , tak tenhle film žeru...Geniální komedie pro muže, ale hlavně pro ženy, aby si uvědomily co dělají špatně...Teda obě pohlaví...V jakémkoliv věku...Hlavní je si uvědomit, že muži jsou křehké nádoby a co je teorie tygra...Já to chápu celý život, ale je dobré si to občas připomenout :-))) ...Bez toho nemůže fungovat šťastné a spokojené manželství...Za mě 100% ()

nonick1

Mnoho potrefených hus se po zhlédnutí tohoto filmu rozkejhá na téma vztahových a genderových stereotypů, ale když nad tím přemýšlím, tak z manželských dvojic z mého okolí, přečkavších úskalí desítek let společného života, je převážná většina právě v tomto „tygrovém“ stavu. Dokonce kdyby se některé příběhy zfilmovaly, nevyšla by z toho komedie, ale spíše psychothriller, někdy dokonce téměř horor. Viz: https://www.csfd.cz/film/550398-potvora/komentare/ Pokud jde o filmový příběh manželského soužití a odlišnostech jeho vnímání ženskou či mužskou optikou, nejde koneckonců o nic nového pod sluncem – vždyť už u Homolků na tom Ludva ani děda nebyli jinak, ve filmu (tuším) „Díky za každé nové ráno“ zase mizíval tatínek po anglicku „do Zanzibaru“ a já sám si z dob, kdy jsem sloužil vlasti, vybavuji, že nejeden plukovník, před kterým se třásla celá posádka, byl doma za beránka. Ne, ne - nejde o genderový stereotyp, jde o komedii, ve které jsou - vzhledem k žánru - postavy místy až na hraně karikatury a jejich konání je místy hodně nelogické, ale tak je tomu téměř v každé komedii. Jinak bychom se nesmáli, byť nám místy úsměv zmrzne na rtech. Btw - nechci být za misogyna, ale zná někdo ženskou verzi adekvátní výrazu „podpantoflák“? ()

Chudobka

Konečně jsem se díky ivysílání dokopala k tomu, abych se podívala na celý film. Ale dalo mi to zabrat. Nepochopitelné chování většiny postav mi lezlo na nervy. Muž, který nedokáže ženě říct, že nechce bylinkový čaj , ale radši kafe? Proč se spolu nebavili celé ty roky o svých představách, touhách, snech? Hlavní hrdina má dobrou práci, která ho baví, krásný dům, šikovné děti. A ženu, která se o všechno a o všechny stará.  A najednou po tolika společných letech chce být svobodný. Jenže život v manželství je vždycky trochu kompromis. Člověk si nemůže dělat úplně co chce. I když jsem velmi svobodomyslný člověk, mám taky nějaké povinnosti k druhým. K těm, které mám ráda a na kterých mi záleží. Babička (nechápu, proč měla Janžurová tak příšerné vlasy), matka i dcera jsou vykresleny jako nesnesitelné megery. Bartoška jako absolutní hvězda se stará o popel svého tchána. Otřesné. Bydlení na hausbótu mu zařizuje dcera, která najednou prohlédla. Kohák není nijak extra herec, ale postava, kterou hrál, se mi zamlouvala. Špatný scénář ani dobří herci nezachrání. ()

abetu

Pro někoho dvouhodinová oddechovka pro jiného hluboká sonda do společnosti a skoro až filosofické dílo. Sám film se ale nebere tak vážně, proč by to měl dělat divák. U pár momentů jsem se smála nahlas, občas jsem se trochu usmívala a vlastně to nebylo úplně špatné. Škoda jen, že všechny vtipy byly postavené na jednom jediném tématu a vlastně celému filmu chyběla alespoň nějaká drobná odbočka, chvilkový oddech od jinak nekomplikované dějové linky a přímočarého scénáře. Bartoška skvělý, Vilhelmová nepřekvapí, neurazí a Balzerová trochu zklamala. Chválím zpracování, precizní záběry. V té bídě a nouzi změti českých novinek je tahle tou, která zase jednou pobaví a neurazí. ()

Milwa

Taková lekce pro všechny holky na téma "jak se nikdy nechovat ke chlapovi". Trochu se divím, že se to celé nezvrhlo v drama zakončené vraždou, protože já být chlapem, tak Táňi, nebo její filmové matce Elišce ublížím...Ano místy to bylo trošku přehnané, ale v základu je to pořád dobře napsaná, zahraná a zrežírovaná komedie. Od Revivalu další český film, co stojí za to vidět a absolutně kardinálně nesouhlasím s komentářem xxmartinxx a to jsem žena. Jako já se chovat aspoň z půlky jako ty holky tam, tak dám muži právo mě zastřelit!!! ()

mh.mail

70% — Úsměvný film o velmi smutných věcech. Film o umírání, nikoliv o umírání fyzickém, i když pohřbem film začíná a celou dobu se ho jemně dotýká, ale o umírání uvnitř nás, uvnitř vztahu, uvnitř duše. Film o věcech, které si téměř každý z nás musí nějak vyřešit. A komu se to nepovede včas, může dopadnout jako hlavní hrdina. Pak nezbývá než se z pudu sebezáchovy pokusit získat zpět ztracenou důstojnost. Myslím, že film rezonuje s většinou těch, kteří žijí v dlouhodobém vztahu, a nutí k velkému zamyšlení. A to ještě v zábavném balení. Pro mě rozhodně víc než dobrý. ()

77Ivana

Tušila jsem,že tento film bude dobrý,ale až takhle dobrý,jsem nedoufala. O to bylo příjemné poznání,že je výborný. Všechny herecké výkony jsou perfektní,nikdo nezaostává. Perfektní režie. ()

adriane9

Absolutní topka v českých komedií. Výborné téma se super dialogy, vtipné hlášky a docela sexy Bartoška( jo je to možný :)). Komplet všichni ve svých rolí excelují vyzdvihuji Vilhelmovou a její vžití se do role ( doufám že opravdu jen vžití a ne její pravá tvář) včetné nádherných záběrů i hudby. Pro mě veliký filmový zážitek z kina, kde se dokonce poprvé sešla skvělá řada diváků bez obtěžujících žroutů popcornu. Jděte do toho! ()

godycz

az jednou viewegh napise takovyto scenar, tak ho trefi podruhe. radosti. veta: tobe nikdo nemohl sebrat svobodu, tys ji v sobe nikdy nemel, je genialni. ()

Endavour

„I muži mají své dny“ - na tohle heslo ze staré reklamy na jistý hořký likér jsem si vzpomněl, když jsem viděl v této inteligentní, dobré komedii Bartošku, co by na první pohled zdravého veterináře. Možná příběh se mohl trošku víc rozvinout, ale kombinace velmi slušných hereckých výkonů nebo hudby Muchowa nakonec přeci jen zvítězila nad zápory filmu. První a možná jediný dobrý film české produkce v roce 2016. Uděluji 80%. ()

Fifer

Teorie tygra. Kontroverzních filmů není nikdy dost. Podívejte se na zavedené kritiky na ČSFD a jak se liší jejich hodnocení. Mnoho mužů dává 4 hvězdy, ale pak je tu opačný tábor v čele s K.Filou, který dal odpad. Film krásně rozděluje společnost na muže hlásící se ke konzervativnímu pohledu na svět. V této kategorii samozřejmě najdeme jak klasické šovinisty, kteří berou ženskou za méněcennou, ale i zcela normální muže respektující práva žen, kterým jen nejsou sympatické různé radikální feministky, gender studies atd. V druhé skupině najdeme kromě mnoha žen i moderní feministy. Muže silně bojující za práva žen. Jedním takovým je např. Kamil Fila, ale rozhodně není sám. O co jde. Bajgar napsal a natočil film, kde jsou ženy většinou záporné postavy – tzv. stíhačky. Bajgar se sice pokusil vykoupit postavou mladé pohodářky hulící jointy, která má věčně neuklizeno, ale to zjevně u mnoha kritiků a kritiček nestačilo. Nelze říct, že má pravdu jedna strana. Je prostě fakt, že ženy jsou tu podány příliš negativně. Na druhou stranu je přece nesmysl vyžadovat, aby film vyvažoval pojetí celého světa. Když chcete točit film o náccích, nemusíte tam dát mladého bílého muže, který bojuje proti rasismu. Když natočíte film o cholerikovi, jaký byl v Pelíškách, asi vás nikdo neobviní z toho, že tvrdíte, že všichni staří muži jsou nesnesitelní mrzouti. Když natočíte film o stíháčkách, hned se slétne obrovské množství kritiků, jež okamžitě rozebírají autora a zejména to, jak nenávidí ženy (jeho misogynství). Film opravdu není geniální a straní mužům (já jsem dal tři hvězdičky), ale nevím. Copak v dnešní době autor nesmí natočit film se silně negativní ženskou postavou? (na film jsem do kina nešel. Rád chodím do kina s partnerkou a ona opravdu nejevila zájem jít na tohle kina. Už to je všeříkající) Ještě mě napadlo, že jsem málo mluvil o ženách samotných. Proč se mají dívat na 90 minut filmu, který je obviňuje z toho, jak jsou nesnesitelné? Znáte takovej ten ženskej názor, že chlapi jsou vlastně neschopná malá děcka, která by byla bez žen naprosto ztracená. Přiznávám, že na film s touto tématikou bych se asi taky dívat nechtěl. ()

gonga

Úspěch tohoto filmu je mi záhadou. Nebo vlastně není, povrchnost je dnes ceněná komodita a tento film nic jiného, než povrchní a klouzající po povrchu, není. Shrneme si to: Otec od rodiny je nespokojen se svou manželkou, protože ta mu organizuje život víc než je mu milé. Takže namísto, aby jí sdělil svoje výhrady, sebere se, začne se chovat jako debil a deptat všechny okolo sebe s nadhledem moudrého klauna, do kterého ovšem má daleko, protože to co dělá, není moudré ani za mák. Naprostá většina "humorných" situací je v tomto filmu založena na ohraných klišé představujících ženy jako vztahově závislé psychopatky kastrující ze svých mužů poslední zbytky svobodné vůle a mužnosti. Co když ale žádnou nikdy neměli? Jak se může šedesátiletý bačkora divit, když sebou nechal celý život smýkat, vyhovovalo mu nechat o sebe pečovat, nikdy se neohradil proti přílišné , dusící péči ? Bodejť by se ohrazoval, vždyť to byla pohoda, manželka všechno udělá, všechno zařídí, vyžehlí, vypere, uklidí... Ale najednou je toho dost a náš posera se rozhodne pro vzpouru proti něčemu, co celý život pomáhal budovat a tudíž na tom nese stejnou ne-li větší vinu (neb motivován leností a pohodlností) jako jeho usurpující žena, která když nic jiného, to všechno dělala z lásky k němu, tak , jak ji ona chápala. A této vztahové tragédii se mám smát, mám se smát tomu, že ženy ve filmu jsou představovány jako diktátorky , jejichž láskou se pohrdá a které plní (ideálně) pouze roli služek, případně kámošek, ale nedejbože, aby po pánovi tvorstva něco chtěly...Ne, vztahy mezi mužem a ženou nebývají vždy ideální, ale podat je tak primitivně jednostranně jako v tomto ubohém filmu umí jen...Bajgar. ()

chrispe

No... ženský jsou tu vykresleny doopravdy strašně. A neunikla tomu ani ta jediná "normální", i když o tom lze nejspíš polemizovat, ale jelikož to tam nebylo řečeno celé, tak jí možná i křivdím. Narozdíl od mnoha zde hodnotících jsem nebyla z výkonu pana Bartošky nijak očarovaná. Postavy zde vykreslené mi vůbec nepřišly nějak nadsazené, bohužel jsou takových manipulátorů či diktátorů, jako byly přítomné dámy, plné ulice a člověk se ani nemusí moc rozhlížet. Ať už se jedná o ženy či muže. Takže pro mně dost hořký humor. Příběh měl hlavu a patu, i když jsem si říkala, proč to Bartoška alias Jan nechal zajít až tak daleko. Ale to nám zase vysvětlil Kozák, resp. jeho syn, že ano. :-) ()

Chundys

Musím to brát s nadsázkou. Možná, kdybych viděl tento snímek v kině. Je až ale upřímně krutě "vtipné", že je to opravdu realita. Stačí se jen koukat kolem sebe a nebo i na sebe. Vynikající, tento snímek měl vzniknout mnohem dříve a poradci by ho měli pouštět při terapiích! :-) ()

Everyone

Filozofie NĚKTERÝCH nadčasových a "univerzálních" rodinných mouder spokojeného manželství, předávaných z matky na dceru, jsou snad horší než dogmata náboženská nebo útisk totalitní. ()

Bozvav

Skvělá ukázka toho, jak stokrát nic udolá i vola, pardon veterináře. Takový muž sklízí můj neskonalý obdiv zato, že už dávno svou ženu nezabil. Krásně zahraný, milý i když trochu smutný příběh. Herecký koncert hlavních protagonistů, perfektní scénář a pár vtipných momentů na mne zapůsobilo natolik, že dávám zasloužené čtyři hvězdy. ()

Saur.us

Překvapivě kvalitní a vtipná chlapská revolta proti feministickému útlaku. Metafora o kastraci kocoura Tygra je myslím naprosto přesná. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017