Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (Táňa Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (Pavla Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Důsledky jsou pro jejich protějšky (Jiří Havelka a Jakub Kohák), v obou případech odpovídající. (Cinemart)

Soweek

Film měl hodně našlápnuto, ale bohužel se Bajgar nedokázal vyhnout zařazení laciných prvků velmi chabé telenovely. Role Vilhelmové, Janžurové a Balzerové byly uplně zbytečně přepálené a místy jsem si tak přišel, že koukám na jeden z mnoha dílů Ulice. Škoda, že Bajgar nedokázal lépe napsat postavy těchto ženských manipulačních fúrií a udělat je trochu více reálné, zbytečně mi zkazili dojem z celého filmu. ()

vitekpe

Uz uvodni "prevzata" hudba (zkuste si do ni zazpivat Kdyz slunce zapada z Prazske petky)...mi melo napovedet, ze pujde o kopirku. Asi po ctvrtine filmu mi doslo, ze jde opravdu o "remake" filmu Co je vam doktore, a to misty doslovny... Jenze divny a nevtipny, mozna uz jen proto, ze humor je zde postaven pouze na submisivite muzu a dominanci zen. Nezasmal jsem se ani jednou. ()

BMAJTZ

České filmy prakticky nesleduji ale tento mě svým námětem zaujal. Je ale pravda, že si za většinu věcí v tom filmu mohli ti chlapi sami. ()

klukluka odpad!

Vypůjčím si a lehce si poupravím výrok pronesený v tomto filmu Jiřím Havelkou: Tohle není ta největší píčovina, co jsem kdy v životě viděl, ale jedna z nich by to klidně být mohla. Katastrofa! Regulérní katastrofa! O to horší, že to má 80 procent! Nerozumím, nechápu, mám asi alzheimera stejně jako ten papoušek. Buď chci kouřit Bartoškovi, nebo mám rád kvalitní filmy. To jsou ale přece dvě rozdílný věci. ()

bari68

Pútavý príbeh, charistatický Jirka Bartoška, inteligentný humor. To sú v krátkosti a kocke body, ktoré dominujú tomuto filmu a akého si predstavujem, že by ten český mal byť. Ako plus pre každých chlapov je tu tiež jasne patrná antiemacipácia žien a jeho posolstvo, ktoré vedie aspoň k zamysleniu. ()

velkyvezir

Bartoška a Balzerová jak jinak výborní, příjemným překvapením Kohák, ale stejně mi přišlo, že ten příběh není nikterak originální. Jakýsi mainstream současného filmu - dívat se na to dá, ale na zadek si z toho nesednete. ()

Zagros

Vezmeme si jeden vztahový stereotyp (vztahy ve filmu vždy zaberou), přidáme k tomu tři různé generace (abychom oslovili co nejširší publikum), dva protichůdné názory (aby byl prostor pro nějaký dialog), známé herce (aby byl film dostatečně atraktivní) a okořeníme vtipy a humorem (když máme rádi ty komedie) a Teorie tygra je na světě. Za sebe musím říci, že ve mně po shlédnutí filmu převážilo mírné zklamání. Bohužel na ústřední stereotyp – majetnické ženy, která svého muže naprosto ovládá a vychovává spíše jako domácí zvíře než lidskou bytost – je kladen až příliš velký důraz. Měl jsem pocit, že tvůrci se nám snaží vnutit představu, že takhle je to ve většině případů a chlapi se musejí už konečně začít bránit. Není! V mém okolí je spousta vyrovnaných vztahů, kde se podobné věci neřeší a proto mi ani podobný film k srdci moc přirůst nemůže. Přesto dokáži pochopit, že se Teorie tygra může někomu líbit více než za mé dvě hvězdy. ()

Benedygtus

Po dlouhe dobe kvalitni ceska "komedie", ackoliv jsem hlasity smich behem 101 minut neprozival, film jsem si plnymi dousky uzival. Tak nejak zvlastne uklidnujici, usmevavy a pravdomluvny s lehkou nadsazkou, ze se to snad i samotnym zenskym musi libit, ikdyz jsou vyobrazeny jako tyranky, ktere nenechaji cloveka ani nadechnout a vypit si salek kavy. ()

Lukoboss

Pravda, je to sice hodně jednostranně natočený (navíc v dnešní gender korektní době), nicméně je nutno dodat, že i takhle to může u někoho fungovat. Tady jako bonus to jde skrz tři generace (babička, matka, dcera), který se ke svým mužům chovají uzurpátorsky, protože přece jen ony nejlíp ví, co ten chlap chce, co má dělat atd. A z jejich pohledu je to tak správně. No a pak přichází ten pohled z druhé strany, kdy po 40 letech začne chlap na starý kolena utíkat z domu, aby měl klid. Je to taková hořká komedie, kde občas musíte odpustit nějakou tu berličku. Výborný je tady obsazení všech, ani Kohák neruší svým obvyklým ztřeštěným projevem, naopak takovej J. Bartoška se svým charismatem může jen stát, mlčet, koukat do krajiny a kouřit cígo... Za mě povedená záležitost. ()

EKLEKTIK

"Dal bych ti za ní psa. Chceš mýho psa?" Tak nevím, ale při sledování této hořké komedie, nebo lépe řečeno, při čekání na to, kdy se její děj opravdu rozjede, mě napadaly všelijaké myšlenky, jako třeba kolik Citroënů se vejde do jednoho filmu či jestli by pečující manželka, opravdu nechala zavřít svého milovaného manžela do ústavu, aby pak o něj mohla v klidu nepečovat. Příběh mi dokonce připomenul i jeden starý kreslený vtip, v němž je rodinka stojící s otevřenou urnou u zdi hřbitova, kde je připojen text "Konečně se nám podařilo dědečka trochu rozptýlit". Nicméně, i když jsem se nějakého rozjezdu tohoto "road movie" dočkal až v jeho rozumném závěru, zaujalo mě na něm svobodomyslné pojetí manželského páru Aleny a Josefa v podání Jakuba Koháka, které bylo plné neotřesitelné důvěry i tolerance a jehož pevnost nezničily ani závistivé pomluvy jejich příbuzné. Také bych se měl zmínit i o výborném hereckém obsazení vedlejších rolí, zejména o Zuzaně Slavíkové v roli primářky, nebo o Hanušovi Borovi, jenž si zahrál úřeníka v pohřebním ústavu. Avšak vyloženě pochválit můžu, jen přesnou a citlivě vybranou hudbu od Jana P. Muchowa. ()

jakeer

Nie, nie a nie. Po ostatnom približovaní sa českej a slovenskej kinematografie moderným trendom som už veril, že niečoho takého sa nedožijem. Ale opäť tu máme návrat 30-40 rokov dozadu. Tie dialógy sú tak neprirodzené a zastaralé... Postavy nerozprávajú, nekonverzujú, oni hláškujú... V kine sa úprimne pobavili najmä starší diváci, ktorí sa asi naozaj v tom našli. Nejde však o životné situácie odohrávajúce sa na plátne (ti sú uverietľné), ale o spôsob, akým su podané (ten uveriteľný nie je)... ()

panWolf

Po několika letech zase český film , na který se dá dívat. A to s chutí.Pravda , v sále bylo několikanásobně víc dam - zřejmě kvůli Bartoškovi - a ty se zase tak moc nesmály ,ale já jsem se bavil dobře. A snad si moje manželka z filmu vzala i trochu poučení. :-) :-) ()

Ledkodlaq

Nad českou produkcí už jsem několikrát zlomil hůl, přesto ji vždy po nějaké době zase lepím páskou dohromady, jen abych ji zase většinou zlomil. Tygr je však výjimkou. Přes hořkokyselý podtón mě komedie pobavila a nechtěl jsem spáchat násilí na elektronice jako u většiny českých filmů posledních let. ()

Hanys_

Výkřik starého muže, který se už dál nechce nechat buzerovat od své ženy a rozhodne se osvobodit. Dost netradičně. Překvapivě hodně dobré, čekal jsem totiž, i přes to hodnocení tady, spíš průser. Ale i díky přesnému Bartoškovi je tohle fakt slušná pohodovka. ()

F.W.Colqhoun

Kdyby byl Bajgar zkušenější režisér a netěžil z prvoplánové lži o hodných můžích, kteří chtějí trochu víc svobody jen proto, aby si mohli povídat u ohníčku a pást krávy (a ne tedy, aby oprcali za zády svých ustrašených partnerek bez ohledu na následky všechno, co se nechá), mohl bych v něm vidět českého A.T. Jensena, evropského odborníka na buddy-movie. Sdílí s ním diskurz citlivých mužích, kterým ženské jen komplikují život a cit pro vykreslení mužské pospolitosti, vícero méněro bez queer konotací. Bajgarově filmové prvotině podráží nohy, že není alespoň zatím dobrý režisér. Ještě více ale skutečnost, že jeho obhajoba chlapské svobody zjevně lže cílovému publiku do kapsy příliš okatě. Bartoška si nezakurví ani na přímou nabídku. Kdyby tomu bylo naopak (rozuměj: kdyby šlo o autentickou postavu), ženské anti-hrdinky by asi nevypadaly jednostranně jako uzurpátorské, autoritářské, paranoidní, špízlácké krávy, že? Film nevylepšuje ani Muchowova hudba, sednoucí jinak k řadě odlišně laděných filmů jako hrnec na prdel. Písničky ve špatné angličtině v tomto kontextu zcela selhávají, na rozdíl od hitů Michala Tučného, kluka, kterému hlavní hrdina prorokuje velkou budoucnost. Škoda. ()

Stružák

Co to krucinál bylo? Zaprvé si myslím, že by film chtěl prostříhat tak o třetinu – některý pasáže byly fakt neúnosně (a hlavně zbytečně) dlouhý. Určitě by taky neuškodilo lepší herecký obsazení nebo větší zápal (ze všech herců jsem tu roli věřil tradičně skvělý Vilhelmový a kupodivu i tomu Kohákovi, kterýmu tahle vážnější role docela sedla). Jinak byl film ale snůška klišoidních keců a scén, který mnohdy nebyly dotažený do konce. Bajgar se po podprůměrným seriálu Neviditelní pustil do celovečeráku a dopadlo to ještě hůř. ()

xmatysekx

Musím dát hodnocení nižší, než jsem očekával v průběhu filmu. A to proto, že mě hrozně zklamal konec. Nic se jím pro mě nevyřešilo. Naopak. Některé dějové linie, které mně přišly zajímavé a ve své podstatě i důležité pro celkový obrázek z filmu, zůstaly neuzavřené a otázky s nimy spojené nezodpovězené. Celkově jsem měl vlastně problém s pochopením zápletky (některé neppchopitelné změny nálad postav a tak podobně...). To byl asi hlavní nedostatek snímku. Dalším bodem budiž část komediální. Opět mám problém smát se tam, kde většina publika. Respektive v tomto případě jsme seděli u tak vtipně smějícího se pána, že jsme se smáli také, ale to nepatří k filmu. Ovšem nechci tím říct, že by film nebyl vtipný, v některých scénách jsem se od srdce zasmál i nahlas! Takže shrnuto: povedený český film, který sice ničím neurazí, ale vlastně ani nijak nezaujme. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017