Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

honzic

Oproti Obecné škole je to hodně slabé. Jde o spíše pouze průměrný český film, bohužel velmi nudný a historicky zkreslený. Hodnocení: 55 % ()

papuchalk

Asi už začínám být dost sentimentální, zrovna jako ten Svěrák, ale takovýhle vzpomínky na dětství mají velkou cenu a mají se z nich točit pěkný vzpomínací filmy. Co si ze svých osmi let pamatujete vy? Už jen pár nahodilých scének, který nemají moc velký význam ani vzájemnou návaznost? Přál bych si dětství pamatovat tak plně jako Svěrák a umět na vzpomínky promítnout tu poetiku, kterou člověk nabere až časem. Jediný co mi moc nesedlo byl Vetchý a jeho toporné herectví. ()

PamelaJJK

A co jako? Líbivé hýbající se obrázky bez jakéhokoliv obsahu a děje. Zklamání. A ke konci už i dost velká nuda. Pěkně natočené, výborná Tereza Voříšková a pánové Kaiser a Čermák. Jinak nic a absolutní bezemoční a nudné prázdno, které kolem prosviští rychlostí Pendolina a nezanechá ve vás zhola nic. Jedno vím jistě, tento "film" už nikdy nemusím vidět a jen z úcty k tvůrcům a protagonistům dávám tři hvězdy, jinak by spíše odpovídaly jen hvězdy dvě. ()

eMeMko

Pokud bych měl srovnávat s filmem Obecná škola, bylo by mé hodnocení ještě o hvězdu nižší. Když budu toto dílo brát jako samostatný film, je to český průměr. Ale hezky popořadě. Atmosféra snímku je dobrá, to Svěráci vždycky uměli, nicméně chybí jakýkoliv děj. Scénář je jen hromada na sobě nezávislých scének, takže se ve výsledku jedná o 111 minut krátkých skečů - občas vtipných a občas nikoliv. Chyběla mi tam jakákoliv provázanost či směr, kterým se měl film ubírat. Korunu tomu nasadil konec, který přišel z ničeho nic a vlastně nic ani neuzavíral. Herecké obsazení je celkem dobré, na nervy mi lezl nejvíc paradoxně Ondřej Vetchý, kterému jsem roli tatínka prostě nevěřil. Technicky je vše zvládnuto na výbornou, problém jsme měl jen s očividným CGI ve dvou scénách. Finální hodnocení: průměr. ()

carl.oesch

O čem ten film vlastně je? Co tím chtěli autoři říct? Vizuelně působivé (Slavonice jsou jedna z neobjevených perel Jižních Čech - a že jich tam mají asi tolik co v celém zbytku republiky včetně vzývané Moravy dohromady), kamera perfektní, ale film bez příběhu a tím pádem bez emocí. Herci v zásadě nemají co hrát, někteří se sem ani nehodí, protože se sami zaškatulkovali jinak natolik, že jim člověk jejich roli nevěří (Kaiser mi vadil i v Tmavomodrém světě, který byl jinak celkem dokonalý) a Tereza Voříšková má plus v tom, že vypadala "dobově". Zdeňka Svěráka jako spisovatele neznám, nicméně v jistém směru mi svými filmovými scénáři (např. Vratné lahve) připomíná M. Viewega, protože píše pořád dokola o tom samém a oproti Viewegovu alter ego je pouze posunut o dvacet let...dalo se vidět, ale už to nudilo a bylo to o ničem, přičemž ono perfektní řemeslo tady vyšlo nazmar. ()

swinevenca

Jan Svěrák coby scénárista je hold takovej záskok, takže budu brát Záskok při mém hodnocení v potaz. Kaiser - vejde do záběru a potlesk. Voříšková - hezky se strojí, ale nevím jestli bude do herectví. Vetchý+Voříšková - to je kudla do zad, ale v tom má prsty hlavně Bittnerová. Dětské role - hezké, takové uprrrímné. Film - máme přeci celou řadu osvědčenějších kusů. P.S. Místní odpaďáci - nepište sem, a pokud možno nepište vůbec! ()

koza3

Asi jsem od toho nečekal pecku jako Obecná škola, ale předpokládal jsem větší provázanost postav a příběhů. Kromě jmen protagonistů si nebyl nikdo podobný, možná tak Voříšková trochu připodobnila Šafránkovou, ale jinak se jedná o naprosto separovaný snímek. Bylo tam moc krásných pohledů dětí na válku a problémy dospělých, mělo to svoje kouzlo. Svěráci prostě umí točit filmy očima dětí. Mrzí mě, že se nerozvinul příběh Vlka, ten byl jedna z nejzajímavějších postav a nedostalo se mu dostatečně prostoru. Bohužel to zapadne mezi lehce nadprůměrné snímky tohoto desetiletí.... ()

blondboss

Taká milá spomienka na Obecnú školu a v tomto snímku bolo ducha tejto tragikomédie naozaj cítiť. Svěrákovský rukopis človek vycíti v podstate z každého nádychu a z každej frázy. Nebolo to už tak úderné ako predchodca a dosť tu absentovali aj viac zapamätateľné a kultovné hlášky. Toho som sa trošku aj obával, a oprávnene. Každopádne ale na jedno pozretie ok a ako oddychovka to neurazí, dieru do sveta to ale určite neurobilo. 55 % ()

J.Mayen

Nějak jsem měl celou dobu dojem, že jedine kdo to opravdu kvalitně zahrál byly ty malý děti, tak nějak od přírody, s rozumem a dá se říci docela uvěřitelně. Oproti tomu Ondřej, Oldřich, Jan Tříska a především Ondřehova filmová manželka naprostá katastrofa. Jak se jeno mohou ostřílení herci nechat potupit dětma? Děj, scénář snad největší příšernost (rozuměj nesrozumitelný galimatiáš) snad všeho co do scénáře nepatří. Proč? Proč se někdo nutí a tlačí do něčeho co zkrátka nepůjde a už nemá potenciál? Vyždímat ještě co se dá z úspěchu Obecné školy? Tam byla laťka velmi vysoko, bylo předem jasné, že tohle se nemůže povést. A za další proč mám dojem, že právě Obecná škola, byl poslední výborný český film a od té doby jen samá trapárna, hrůza a katastrofa? Je mně z toho smutno. ()

moviepill

Tam, kde Obecná škola hýrila poetikou, vyvažujúcim hudobným motívom a príbehom, tam Po strništi bos stráca. Film je vlastne epizódkové mozaikové spomínanie bez nosnej dejovej línie. Pár momentov, ktoré pripomínajú silu a zručnosť Jana Svěráka sa nájde - za všetky scéna na konci filmu so salutovaním - ale inak je to taká dosť silná diéta. Na jedno pozretie fajn, na opakovanú projekciu slabé. Tri hviezdičky za Oldřicha Kaisera, roztomilého Aloisa Greca a zimnú panskú jazdu s koňmi. ()

mala.megi

Dala bych tři hvězdy. Ale... naše rodina měla nad postelí stejný obraz, koně Fuxu, kradli cukr z cukrovaru... Za tu nostalgii, kterou to ve mně probudilo, ještě jednu přidávám. ()

Gig

Zajímavé, že film, ač natočen vic než po dvaceti letech, po slavné Obecné škole, tak poetikou, barvami, osobami, jen zpátky v dobách minulých, jako by byl natočen tenkát. Ač někteří herci nám odešli či zestarli. A tak Zdeněk Svěrák si tu střihl roli po Hrušinském, tedy ředitele Školy. Igor Hnízdo tedy Jan Tříska tu hraje nerudného dědečka Edy, který je tu mladší než v Obecné škole. Taky se tento film odehrává dřív, tedy za války. Ale představitel Edy, ač by mohl být v reálu synem původního Edy, tak jako by mu z oka vypadl. Terezka Voříšková, hrající maminku Edy, jež převzala roli po Libušce Šafránkové, tak roli zvládla skvěle. Cítíte tam tu stejnou laskavou starostlivou maminku. Je tu ovšem jeden problém. Příběh. Je to krásné, laskavé, vtipné i vážné. Tak jak jsme zvyklí u Svěráka. Ale ač se pořád něco děje, tak vlastně příběh se nikde neposouvá. Vždyť on to vlastně žádný příběh není. Jsou to jakési výjevy a vzpomínky malého kluka na dobu válečnou u svého dědy. Tak ač je to krásné, tak zjistíte, že se po čase nudíte. ()

zdenzo

SLABÝ ODVAR BYLO NÁS PĚT v OBECNÉ ŠKOLE Asi nejméně svěrákovský film. Jasně návštěva do dětství i krásná kamera a obsazení fungují. Ale film nenabízí nic nového. Povídky/příběhy jsou příliš krátké na to aby posílily vztahy diváka a hrdinů. Jan Svěrák nazval tento film "rezervním" před svým anglickojazyčným projektem. Bohižel to jde vidět. I tak slušný průměr i na nezdařilý prequel. 3,5* ()

Sefik

Bratři Svěráci opět nezklamali a dokázali, že čím jsou starší, tím jsou horší. A bez šťávy, zůstala v nich pouze nostalgie. Do scénáře se jim ani nevešla zápletka, která bývá kořením všech filmů. Tedy pokud ji neměl tvořit upozaděný, ale jinak výborný, Kaiser. Zato se jim tam vešlo aktuální téma Vlasovců - ve vidlácké vesnici nevědí, co jsou to boty, ale znají přesně nejenom generála Vlasova, ale i jeho strategii, kudy půjde a s kým se spojí. To by vtip filmu, zřejmě neúmyslný. Takže suma sumárum - do totálního dna v podobě Tří bratrů to sice nemá, ale příště již raději nic nedělat a žít ze slávy let minulých, kdy jejich filmy byly na úrovni. ()

Cibulka_C

Moc hezky natočený film, jako úžasná vzpomínka na dětství. Poetický a dost citlivý snímek, u kterého jsem měla pocit, že herci nehrají, ale jsou. 🤍 Vnímáno očima osmiletého kluka, kterému se ze dne na den změní svět, evokuje v člověku vzpomenout si na vlastní dětská léta a zasnít se nad nimi. A i když je to velmi milý snímek, který získal spoustu ✨Českých lvů✨ místy mi přišel takový „neurazí nenadchne“. Atmosféra byla ze začátku úžasná, ale ke konci trochu opadla. Přišlo mi, že nejzajímavější ve filmu byla sama o sobě 🐺role Oldřicha Kaisera🐺 ze kterého vlastně udělali jednu z vedlejších, ale velmi důležitých postav v celém snímku (samozřejmě jim to nezazlívám… ehm), kterou nakonec naprosto smutným a možná i nechutným? způsobem utli. Totiž, postava Vlka byla zahraná naprosto famózně a skvěle naháněla dost podivnou atmosféru. Takže jeho konec byl na závěr filmu docela zklamáním. Ale vzhledem k tomu, že mám moc ráda filmy ze Svěrákovic dílny, musím film Po strništi bos rozhodně doporučit! ()

L-wyz

Škoda, že to ta malá kurvička nechtěla ukázat. Možná bych pak přidal nějakou tu hvězdu. Holt druhá Báječná léta pod psa se nekonají. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka