Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

kaukola78

Pro mě osobně zklamání ač mám Svěráka rád.Nejslabší film.Nemá skoro žádný děj,veliká nuda a nucený humor až na pár vyjímek.Čekal jsem mnohem víc.Jediné co mohu pochválit je kamera. ()

mouzi

Vyjimecne kvalitne ozvuceno (vyjimecne videno v kine) a kupodivu i pres relativne chybejici vyznamnejsi dejovou linku pritazlivy lyricky pribeh, stejne jako Obecna skola. Je zde znatelne mene humoru a celkove film pusobi stisneneji, nez by si divak pral nebo ocekaval. Kazdopadne stoji za zhlednuti a necht si kazdy udela dojem sam. Sverakovic rukopis je nezamenitelny. Nicmene na me osobne film pusobil presne stejne, jak jsem na nej sel, a to "Sveraci si natocili film o sobe pro sebe". ()

mikel

hudba mi připadá dost kýčovitá a přesladká, dělám jakože jsem ji neslyšel a dávám pět hvězdiček ()

ThereskaD

Obecně mi přijde, že uživatelé ČSFD mají tendenci hodnotit české filmy výrazně přísnějším měřítkem než jakékoliv jiné a některé komentáře mi tady připadají jako celkem hysterické výlevy rádoby filmových odborníků.. a tak mi to nedá nepřidat jednou nějaký komentář. Film se mi dost líbil, i když ano, nemá nějaký výrazný příběh, jde spíš o subjektivní zachycení doby, vzpomínek na ní, vykreslení vztahů mezi lidmi v jedné rodině a pro mě to teda fungovalo dobře. Herecké výkony (zvlášť dětské) byly velmi příjemné a ve zpracování jsem rozhodně nepostrádala kvalitu filmařských řemesel, jak tu někteří naznačují. Pravda, nebude to asi žádný zlomový film, není to film, co by ve vás zůstal roky a asi nebudete ten film potřebovat vidět desetkrát, ale pro mě to bylo příjemné filmové pohlazení, ideální film na nedělní odpoledne, který zanechá lehký úsměv na rtech a takové filmy mají pro mě své nepostradatelné místo. ()

Gregor_Samsa

Po strništi bos... řemeslně krásné, perfektní, dokonalé; sázka na jistotu, která nemohla nevyjít, ten film jednoduše nemohl být špatný. Je to... nechci říci podobenství, naštěstí to není umění pro umění, je to črta, příběhy, koláž, pohled, obraz, z odstupu podané vyprávění, přiblížení historie lehce laskavým, avšak díkybohu nehřebejkovsko-námořnicko-jarchovským stylem, ... byl jsem trochu zklamán, ale líbilo se mi to. [70%; 2017-08-17 Cinestar Černý Most] ()

Franki69

Film pro milovníky nostalgie a vyprávění pamětníků o tom, jak si jako děti za protektorátu hrály a přitom světem otřásala druhá světová. Funguje to bezvadně. Poslední svěrákovský filmový počin se prostě bude líbit hlavně všem, co měli dědečky a babičky, kteří uměli vyprávět tak, že jste žadonili aby vyprávěli ještě… Jediný čeho lituju, že jsme na film neměli lístky dál od plátna. Záliba režiséra Svěráka jr. v detailních záběrech nevymizela a pohled na různé předměty z domácnosti roku 1942 přes celé plátno prostě zblízka patřičně nevyzní a rozhodně je neuvidíte celé. A je to škoda. Co na tom, že dětští hrdinové jsou místy trochu prkenní a Ondřej Vetchý (tatínek hlavního hrdiny) by se se svým ztvárněním role hodil spíš na divadelní prkna. Zato Třískovi, Kaiserovi nebo Voříškové uvěříte každé hnutí prstem. Dlouho se mi nestalo, že by mě mrzelo, že už jsou titulky. Chtěl bych ještě… ()

nikinikiniki

Film, co si nezaslouží dvě hvězdy, ale ani ne tři. Prostě něco mezi. Nějaké scény povedené, nějaké méně. Chvílemi jsem se dost nudila a čekala na konec. Trošku jsem postrádala pointu, něco mi ve filmu prostě chybělo. Tři hvězdy za vyvedeného a roztomilého Edu, který se do role výborně hodil (rozhodně milionkrát lepší než otřesný herec z Obecné školy!), a hvězdy taky za krásnou přírodu a Oldřicha Kaisera :) ()

Salvator

Původně nezfilmovatelná kniha se nakonec na plátno dostala. Na výsledku se to z části podepsalo. Jízda, jako Obecná škola, to prostě není, ale Svěrákovský smysl pro poetiku se rozhodně nevytratil. ()

tomashinka

Asi jako většina diváků jsem se na "Strniště" těšil a tak nějak automaticky doufal, že půjde zase o typicky svěrákovskou bombu, hladící po duši a zapisující se na věky do zlatého fondu české kinematografie. Jenže po hodině jsem se začal vrtět a po 90 minutách jsem to zbaběle vzdal a šel se věnovat něčemu jinému. Od začátku typická, svěrákovsky vedená kamera, výběr interiérů, exteriérů, svěrákovský smysl pro detail, hru stínů a světel... Prostě takovou atmosféru obrazu dokáže jen Jan Svěrák. Na jeho film se vždycky dobře dívá - z bordelu na sto let neuklizené půdě je najednou romantické zákoutí prosvícené paprsky slunce, atmosféra vesnice 40. let, interiéry bytů, industriální záběry... To všechno dokáže dostat na plátno s citem jako u nás asi nikdo. Jednoznačný palec nahoru má u mě za scénu z protektorátního cukrovaru, s běžícím parním strojem, mimochodem natočenou v expozici pražské bubenečské čistírny odpadních vod - jeďte se podívat ! Herecké výkony dospělých byly tak nějak standardní. Vadil mi jinak mnou oblíbený Ondřej Vetchý, nejspíš proto, že jsem z Obecné školy zvyklý na tátu Součka v podání Zdeňka Svěráka, super normálního rozumného tátu a Ondřej se v roli chová chvílemi pomateně, zbrkle, až trapně a mně to k postavě a jeho osobě nějak nesedí. Vadila mi věková disproporce manželů Součkových, navíc podepřená tajemným příběhem o nenaplněné lásce mezi paní a záhadným Vlkem - oba pánové by mohli být taťkové Terezy Voříškové, oba herci už nejsou nejmladší a Tereza není nejstarší. Hodně zajímavý byl Oldřich Kaiser, se zarostlou tváří, stále zachmuřelou, měl zase excelentní charizma a zase jen si u mě potvrdil svou univerzálnost a vyjímečnost. Vyjímečně dobré jsou dětské role - junioři byli fakt skvělí, bavili mě svými dospěláckými hovory a ocenil jsem jejich naprostou přirozenost. Ani ne tak u Lojzíka Grece, jako spíš u ostatních kluků z party. A v čem je tedy problém ? Tak nějak v příběhu. Film je prostě o ničem. Děj je obyčejný, nudný, ničím negraduje a nezaujme. Troufnu si napsat, že stejné dětství měl každý druhý kluk v té době a i když jde bezesporu o zajímavé vzpomínky, rozhodně nestačí na děj filmu, navíc dvě hodiny dlouhého. Když člověk, který má jinak svěrákovské filmy moc rád a považuje je za skvosty národní kinematografie po půlce vstane a film nedokouká, je něco dost špatně. Jméno, minulost a vyjímečná kamera plytký příběh nezachrání. Souhlasím s kritiky a hodnocením většiny uživatelů. Normálně bych dal asi tři hvězdičky, ale protože si myslím, že jméno nese odpovědnost za počiny nositele a není to samé, když upadne kolo u Škodovky nebo u Ferrari, dávám dvě a to jen s podmínkou, že další film bude zase bomba a už nebude z protektorátu. ()

StrixCZ

Jan a Zdeněk Svěrákovi už natočili spoustu lepších filmů (osobně mám nejraději Obecnou školu, Kolju a Kuky se vrací). Ale minimálně na české scéně se i tentokrát jedná stále o silně nadprůměrný počin... ()

Chandra

Knížku vzpomínek, která sloužila jako přeloha, jsem nečetla, ale musí to být velmi příjemné čtení. I z filmu je cítit pověstná svěrákovská laskavost a jemná nostalgie. Ale bohužel z něj o dost víc cítím nucenost a chtěnost. Jako když někdo opravdu hodně chce vytvořit krásnou výšivku s mnoha jemnými detaily, ale jak se tak úporně snaží, vyleze mu z toho dílo drobet umolousané a možná i lehce potrhané. Jsou to takové ty momenty, když si řeknete: aha, tady měl přijít smích a tady režisér klukům řekl "Akce!" (nebo co to pan Svěrák mladší říká). Hoši jsou trochu v křeči, jejich výkony mi nepřijdou tak nenucené a přirozené jako třeba v případě Obecné školy, se kterou se film často srovnává. Přijde mi to celé umělé. Až je mi z toho docela smutno, mohlo to dopadnout líp. Za mě slabší tři hvězdičky. ()

rigby

Velmi příjemné vzpomínky na dětství. Tentokrát to ale moc nevyšlo. Bohužel je to natočeno z až moc dospěláckého pohledu. Po celý film si divák nenajde vztah k hlavním hrdinům, kteří jsou šablonovití. Ani problematický vztah k Vlkovi není vykreslen tak, jak by si zasloužil. Svěrákovu poetiku literární předlohy tu jeho syn totálně zabil. Přitom Jan Svěrák natočil tolik lepších filmů. I když to má mnoho zajímavých momentů, ve kterých se hraje na city, nebo jsou kvalitně ztvárněny (např. jízda na koňském voze ve sněhu jako vystřižená z ruských filmů), převládá nicneříkající popisná šeď. Chybí silnější propojení jednotlivých scén. Co nechybí, to jsou snové pasáže, které ve Svěrákových filmech opravdu nemám rád, ale nikdy na ně nezapomene. Ani závěr to nenapraví, vyznívá do ztraceného ticha a odsuzuje tento film v zapomnění. ()

fafejt001

HODNĚ lidí čekalo ,, Obecnou 2 ,, a je to jejich problém . Děti výborné , Kaiser také , Tříska rovněž , Vetchý lehce kulhal a Voříšková solid . Pěkná příběh , kamera , hudba . Po druhém shlédnutí v klidu domova , přidávám hvězdu navíc . ATˇ si škarohlídi říkají co chtějí , pojem Svěráci , byl a je stále znakem kvality . S tím může někdo souhlasit nebo nesouhlasit , ale to je tak jediné , co s tím můžeme dělat . ()

gu-staff

Je to celý takový....upocený. Jako když ho vrazíte do svý starý, která se právě vrátila z návštěvy u svýho 2 metry vysokýho, svalnatýho černošskýho psychiatra. Bude vzdychat a předstírat vášeň, ale v podstatě bude hádat, jestli už jste uvnitř nebo ne. Obecná škola patří obecně mezi filmy, na který by se nemělo nijak navazovat. Nebo předvazovat. Nebo vůbec odkazovat. Kdyby to bylo prezentovaný jako samostatnej film z prostředí chlapce, vyrůstajícího na venkově za Protektorátu, tak budiž. A starej Svěrač by měl nosit ten kříž i dneska. Myslim, že by mu seknul. ()

hufnagel

Pamätám si Rozmarné léto,alebo Postřižiny,ktoré sa niesli v podobnom duchu,ale tu bola tá atmosféra plytká a nevyužitá. ()

kyrysar

Do Slavoncic jezdím často a to bylo asi jediný, co mě za celý film potěšilo. Tenhle film totálně nevěděl kudy kam. Jestli to má být drama o válce. Drama o rodinných strastech. Či o strastech dětsví jednoho chlapce. Připadalo mi to, jako kdybych přepínal na jednotlivé kanály a vlastně o žádném filmu nevěděl nic. Přišlo mi to jako, když jsem na základce vzal Babičku a četl v první kapitolu, pak někde v půlce další půl kapitoly, abych věděl kam se to posunulo. A nakonec vzal šmahem poslední odstavec! Navíc jsou snad ti svěráci fakt uchyláci! Záběr na prsa a na převlíkání Voříškový (jo fajn pro chlapy), ale prostě to působilo jak pěst na oko. A celkem se mi chtělo zvracet s těch dětských náznáků o intimnostech (Troška hadr). Herecký výkony totálně vyšuměli nedějem a to je škoda! Znovu nechci už vidět nikdy v životě!!! Navíc jsem kámoše ve filmu neviděl :) ()

brasek

Obával som sa o tento snímok, pretože tzv. návraty nebývajú vždy podarené a za posledné roky väčšinou vždy dopadli zle, alebo iba priemerne. Po strništi bos je mierne zaujímavý príbeh, má svoj dej, divák sa nenudí, párkrát sa usmeje a humor nie je umelo vnútený. Ja som spokojný, aj keď Obecná škola bola iba jedna. ()

pds

Nezáživné, nudné, bez príbehu, zle obsadané. Jediné + pán Kaiser. Jemu jedinému som veril to čo hral.31% ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka