Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

bearmeedek

Film je podaný v lehkém a lyrickém tempu a vizuál je moc pěkně zpracovaný. Já jsem čekal trochu živějšího a humornějšího Svěráka, ale jsou to jeho vzpomínky. Takže závěr: na film se hezky dívalo. ()

Black-star

Krásné utěšené vyprávění příbehu... z pohledu malého kluka. Děj plyne a scéna navazuje na scénu. Osobně to hladí duši a Svěrákovic filmy mám prostě ráda. Trochu mě mrzel konec - chtěla sem větší katarzi, ale i tak to pro mne byl jímavý film a 5/5 si zaslouží (mezi ostatní českou šiťávkou tvorbou je toto klenot!) ()

Italiano

Po delší době film, co mě bavil od začátku až do konce. Tříska na jedničku, o Vetchým nemluvě a Voříšková taky bomba. Doporučuji ()

Inozuka

Hezky zahrané, takové milé a melancholické, ale nějak bez nosné zápletky. To, že je válka a hlavní hrdina je pražák na vsi celý film fakt neutáhne a trable s Vlkem rovněž ne. Věřím, že starému Svěrákovi u toho musela ukápnout slza a vrátil se do svých dětských let, což musí být zvláštní pocit, ale já se cítil nějak nenaplněn. Srovnání s Obecnou školou se nabízí a sami tvůrci se nerozpakovali na ni odkazovat, nicméně výsledek je trochu někde jinde - minimálně o řád dole. ()

Simomon

POSLEDNI SLOVO: Totalni rezignace na jakykoli dej dela z Po strnisti bos naprosto bezduchou -nekonecnych 111 minut trvajici- nudu. 1/5* ()

s1r1us

Hodně mě to mrzí. Jako by vám dali přivonět pečínky a těsně před prvním soustem ji někdo bezostyšně sežral. Ta věc s Vlkem, krásně rozehráno, člověk čeká nějaký závěr ... a šlus. Hodně toho tam Svěrák nakousne a nedokončí, závěr pak akorát k naštvání. Scény, slibné momenty, poetické, svěrákovské, humor a pak šlus, titulky. Proč načaté nenechá vygradovat? Závěrem má být asi pohřeb, ale něco v tom všem, v té zkratce, chybí. škoda. ()

gemi

Celý film stojí (a padá) na dětských hercích, kteří jsou celkem dobří, ale neoslní. Příběh přináší vice otázek než odpovědí. ()

Likan7

Nudné, prázdné znásilnění nestárnoucí klasiky. Po 45 minutách jsem vzdal svoji snahu o nalezení nějakého uceleného příběhu. I když se tím vyznačuje kniha (jedná se dá se říct o epizodní vzpomínky), filmu to neskutečně ubližuje. Vetchý mi tu neseděl, Voříšková mi tu neseděla, Grec je jen roztomilej a rozhodně nedosahuje kvalit herců z Obecné školy a scénář je ze všeho nejhorší. Jan Svěrák opravdu není dobrý scénárista a tam, kde u předchůzce bodoval starší Zdeněk, Jan ztrácí na plné čáře. ()

LordMysti

Natočeno opravdu hezky, lokace parádní, zahrané také slušně, bohužel to byla nuda a vlastně se tam nic nedělo. Chyběla mi nějaká hlavní zápletka, kostra nějakého příběhu. Takto vyzněl film hodně do ztracena a to je škoda. ()

Psycho.R

Jméno Svěrák mě ještě nikdy nezklamalo. Ať už Zdeněk nebo Honza. Mladšího navíc považuju za jednoho ze dvou konstantně skvělých českých režisérů (Svěrák, Strach). Takže Zdenku, díky za vzpomínky a Honzo, díky za film. Je to povznášející a milé. ()

Oonika

Pro mě bohužel hrozně nevyrovnaný film. Některé herecké výkony byly výborné, ale jiné zase slabší. A zrovna tak i některé dějové linky. Je to milý film, ale bohužel zůstane asi zapomenut. ()

desade

Som prekvapený prevážne nízkym hodnotením. Mne sa to civilné podanie, zachytenie doby, pohľad na svet detskými očami páčili. Asi platí, že doma nie je nikto prorokom... ()

waska

Docela velké zklamání. Není to vlastně až tak špatné, ale příběh je takový nějaký prázdný, bez emocí, bez nápadu, bez atmosféry. Některé scény jsou povedené, ale celkově to působí mdle, že už vlastně ani pořádně nevím o čem to bylo. Navíc nechápu, proč se tam do role učitele musel nacpat Zdeněk Svěrák, kterého každý zná jako otce z Obecné Školy. Stejně tam pan Tříska, to je přece Igor Hnízdo. ()

Luxocculta

Poetiku filmu zabíjí výrazné přehrávání nebo jinak špatně zahrané a napsané role, nepřirozené dialogy a celkově umělá atmosféra všech jednotlivých obrazů, které se neumí spojit v nějaký poutavý příběh. Je to škoda, protože potenciál takového dětství a doby, jako materiálu ke zpracování, je obrovský. Naštěstí tu je Obecná škola. ()

quixote

Hezký dětský film s podmanivou kamerou, ale – bohužel – nic víc. Nemile mě překvapily některé herecké výkony dospělých (za všechny Vetchý, Špalková a Svěrák st.- co to proboha předvádějí?), z nějakého nepochopitelného důvodu byly dost na sílu, takže nakonec se mi nejvíc líbil hlavní dětský představitel a T.Voříšková. Scénář mizerný. Pokud se to porovná s klasickými filmy, kde jsou v hlavní roli děti, nebo třeba s Vlakem dětství a naděje... No, nevím. Z úcty k oběma pánům S. přidávám jednu hvězdu, ale na film se už asi znovu nepodívám. ()

Aleix

Celou dobu jsem měl pocit ,že jsem to už snad viděl. Dobrý nápad, prequel k Obecné škole. Svěráci ,už ale natočili lepší příběhy. Malej Eda byl dobrej ,Vetchý jako tatínek byl zvláštní. Tu samou postavu zahrál Svěrák starší v Obecné škole mnohem líbivěji.(možná proto ,že vlastně hrál svého tatínka) No český film roku to nebude. ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka