Obyvatelé městečka Rio Bravo si již delší čas nemohou stěžovat na nedostatek vzrušení. To vyvolávají hlavně bratři Burdetové. Starší Nathan patří k největším rančerům v kraji a drží ochranou ruku nad mladším bratrem Joem. Když Joe zastřelí neozbrojeného člověka, šerif John T. Chance ho zatkne a uvězní. Prokáže tím neobyčejnou odvahu, protože proti Burdetovým lidem stojí ve městě téměř sám. Po boku mu stojí jeho dva pomocníci, věčně opilý Dude a napůl chromý starý Stumpy. Přesto se pokusí postavit několikanásobné přesile... Slavný western natočil klasik amerického filmu režisér Howard Hawks (tvůrce nezapomenutelných snímků Četař York, Zjizvená tvář, Leopardí žena a Červená řeka). V příběhu vyprávějícím o pravém přátelství, smyslu pro čest a spravedlnost, působivým způsobem využil prvky romantiky, zaujme atmosférou a psychologickou kresbou hlavních postav. Sebevědomého, tvrdého šerifa hraje John Wayne, pomocníka Dudea bojujícího také s alkoholem ztvárnil Dean Martin, úlohu přitažlivé mladé hazardní hráčky vytvořila Angie Dickinsonová. (Česká televize)

ostravak30

Přiznám se, že klasické staré westerny jsou nejlepší. Z USA co se týče westernů nic lepšího nevylezlo než to, co bylo natočeno v 50., 60. a leckdy i 70. letech. A není klasičtější westernový hrdina, snad kromě Old Shatterhanda a Vinnetoua, než nejslavnější westernový herec všech dob - John Wayne. Z trilogie Rio (Rio Grande, Rioa Bravo, Rio Lobo) vychází tento film nejlíp. A to přes velmi pozoruhodný fakt, že se ve filmu opravdu šetří náboji i pěsti hrdinů. Chvílemi mám pocit, že šlo spíše o navození atmosféry napětí a psychologická válka hrdinů hlavně po mentální stránce. Rio Bravo je taky docela dlouhé, na to jak se v něm děj šetří a nepředře. Na druhé straně je to klasická ukázka westernové filmové práce z konce padesátých let, kdy se filmy dělaly poctivě, což je vidět jak na výpravě tak především na herecké práci. ()

Baudelaire

Velké zklamání. Scénář mě nezaujal, atmosféru nijaká, herci odvedli pouze "povinný" výkon. Navíc to bylo dost nelogické, vůbec mi tam nesedělo spoustu věcí a kazily mi dojem, i když jsem se chyby nesnažil hledat. Už jenom kostýmy, exteriéry, chování lidí... Ten film mě nezaujal, nebyl jsem vtažen do jeho "hlubin", nějak pro mě neměl kouzlo. Možná je to tím, že jsem nedávno viděl Hodný, zlý a ošklivý. Tohle je typově jiný western (pokud se to tak dá ještě nazvat) a nenacházím v něm pro sebe mnoho zábavnosti. ()

VanBradley89

Jak nemám rád Johna Wayne tak tohle se mi líbilo. Příjemně odlehčenej western. Sympatický hlavní postavy, krásná Angie Dickinson.A samozřejmě vítězství přátelství a dobra. ()

Hruskovice

Hrozně moc ukecaný western. A prostě někdo kladnej musí skapat to jinak nejde... Ale jinak opravdu povedený, hlavně se mi líbila pasáž, kdy se zpívalo ve vězení. Taky jsem konečně viděl, že by se ve westernu chlastalo pivo mimo tu proklatou whiskey a že po tom taky někdo může mít zdravotní problém. :) 4,25/5 ()

Gig

Rio Bravo.... John Wayne, Dean Martin v mistrovské režii Howarda Hawkse. Do toho nesmrtelná hudba Dimitrije Tiomkina. Toť klasika. "Už se mi ruce netřesou...." "Šlupko, oni nepotřebujou pomáhat..." Schéma tohohle filmu pan režisér ještě oárkrát zopakoval a myslím i úspěšně. A každé má cosi do sebe a svého. Eldorado - tam je poetika Mississipiho, skvělé dialogy. Rio Lobo má kouzlo konce občanské války a krásné ženy. Rio Bravo má Šlupku s harmonikou, dámu s květinovým umyvadlem a hudbu Dequilto, které zaznělo už v Alamu. ()

Blackadder

To je ale nuda. Zlatých Sedm statečných, Tenkrát na západě atd. a vlastně cokoliv s Budem Spencerem a Terence Hillem. Toto nemá spád, nemá nic jiného než základní příběh a všichni jsou od začátku bílí a černí. O hereckých výkonech (v čele s nehercem Waynem) ani nemluvě. Takových filmů byly tucty. ()

pollstro

Filmová kritická reakce na High Noon, ve které se Hawks záměrně spojuje s Waynem a vytváří podobný příběh svým vlastním osobitým způsobem; zobrazení hrdiny, který neprojevuje strach, obavy a ani vnitřní konflikt sám se sebou. Film těžící a žijící pouze z povrchu filmových schopností vyprávění, přesto využívající tuto úroveň zcela jedinečným způsobem. Pečlivě vykreslená kresba jednotlivých postav, jejichž vzájemná konfrontace nabízí jedinečný příběh o přátelství, důvěře, lásce a soudržnost, který se navíc nese v pomalém konverzačním a upovídaném stylu s malým množstvím akčních sekvencí. ()

kolly13

Trošku pomalejší John Wayne se bija za spravedlnost a člověku nedá mu nefandit. Typická westernovka, která mě nepřekvapila, ale to asi nikdo nečeká. Vidět to znova, dám asi tři hvězdy. ()

paddy35

John Wayne tvoří po boku Dean Martina symptaické duo šerifů na celém Západě. Možná i proto je tohle pro mě jeden z nejlepších westernů. ()

zigy

El Dorádo je daleko lepší!!!! Budu tedy porovnávat Rio Bravo a Lobo, velmi podobné filmy...Bravo má nepřekonatelného Brabce v dabingu, pěkné písničky a Lobo zase daleko hezčí ženy.....tady se zase musí brát v úvahu, že tohle je film z roku 1959, přeci jen ani Sedm statečných ještě nebylo na světě...Ovšem podobností s eldorádem je neuvěřitelné množství, až je to někdy komické.....nicméně docela pěkná závěrečná akce mi dojem ještě vylepšila - je to oslava opravdového kamarádství a statečnosti. Komu to připadá naivní, ať se jde zahrabat. ()

MartinReno

Perfektný western plný M.A.S.H humoru a drsných šplechov. John Wayne u mňa konečne zabodoval. Naozaj kultovka, čo sa dá pozerať znova a znova. Český dabing je znamenitý. ()

buchannon

Nesnáším westerny s Johnem Waynem, který byl fakt "prototyp opravdového chlapa", cháchá to určitě. Moje chyba, že jsem se podíval na další. Byl jsem zvědav na tento "slavný" "film", a dopadlo to velice neslavně. Zkrátka nepřekonatelný a nejlepší western všech dob je určitě Tenkrát na západě. ()

Kohutik

Veľmi príjemný western. Na obmedzenom priestore jedného mestečka dokážu tvorcovia prostredníctvom pár zaujímavých postáv vyčarovať parádnu westernovú atmošku. Waynovitý John Wayne, starý klasik Šlupka, alkoholik Dude v podaní Deana Martina a bol by to na hovno western, keby v ňom nebola mladá sexy predstaviteľka nežného pohlavia. A vcelku zábavná záverečná prestrelka robia z tohto diela veľkú lahôdku. ()

PTuranyi

Príjemný klasický western so všetkými ingredienciami a ľahkým humorom naviac. Štandardne dobré herecké výkony. Vtipné pasáže strieda napätie. 70% ()

galil

Viděl jsem všechny Leoneho westerny. Westerny od Peckinpaha, Corbuccia, Sturgese, Eastwooda a od mnoha dalších. Uvědomil jsem si ale, že jsem neviděl žádný film s "Klasickým" Johnem Waynem, ztělesněným westernu. Podle komentářů na ČSFD jsem usoudil, že Rio Bravo bude film pro mě. Nebyl. Obehrané postavy, tisíkrát viděný děj a napětí ( či souznění s postavami) žádné. Jednoduše velké zklamání. ()