John Wayne jako mstitel hledající zrádce v řadách armády... Železnice nikdy nebyla zcela jistým dopravním prostředkem, pokud šlo o přepravu peněz. V době války Severu proti Jihu se plukovník Cord McNally vydává po stopě zlodějů, kteří při vlakové loupeži zabili také jeho přítele. Mnohem více ale touží dopadnout tajemného muže, který výhodně prodává nepřátelům informace o transportu peněz a každém pohybu vojsk. Stopy vedou Corda McNallyho až na území Ria Loba, kde zákon je v rukou "nikoho" a farmáři i lidé z městečka jsou vystaveni neustálému strachu... Western natočil režisér Howard Hawks (podepsaný pod mistrovskými díly Zjizvená tvář, Herna na Zlatém pobřeží, Leopardí žena, Červená řeka a Rio Bravo). Vždy kladl neobyčejný důraz na výběr herců a jejich vedení před kamerou. Není proto náhodné, že pro roli Corda McNallyho si zvolil legendu amerického filmu herce Johna Waynea, s nímž již dříve spolupracoval. John Wayne hrál ve více než 142 snímcích. Jeho největší úspěchy jsou spjaté především s žánrem westernu (Přepadení, Muž, který zabil Liberty Valance, Nosila žlutou stužku, Červená řeka a Rio Bravo). (Česká televize)

gogo76

Úvod ma poriadne navnadil, vyzeralo to nádejne, ale potom sa film zvrtol úplne iným smerom ako som čakal. Úvodná lúpež celého vlaku a originálne zbavenie sa jeho stráže pomocou sršnieho hniezda sľubovala veľa. Nakoniec sme zakotvili tam, kde už J. Wayne stál mnohokrát. Opäť proti šerifovi a jeho bande slizkých hajzlíkov. Aspoň trochu to oživila trojica krásnych žien, ktoré treba chrániť. Ako inak, že? Po toľkých westernoch, čo mám za sebou som čakal niečo originálnejšie. Toto je taký typický zástupca žánru. Ako jeho milovník sa prikláňam k štyrom, ale Wayne má nepochybne lepšie westerny. 70%. ()

Radko

Zla je na svete toľko a tých, čo sa ho chcú zbaviť, tak strašne málo. Nepomenovaná vyššia entita v tomto, ale aj obdobných amerických westernoch však nakoniec spasí dobrých a odoženie niekoľkonásobne početnejšiu grupu zloduchov. Tu v súlade s náboženskou konzervatívnou vieroukou hlavný hrdina sa o ženy nepokúša, len ich priateľsky v noci zohrieva. Aby z nich nabral potrebnú energiu na vysporiadanie sa so skorumpovaným šerifom a jeho poskokmi z Rio Loba. Vôbec nie špatný western, len limitovaný vyššie uvedeným konzervativizmom. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Netradiční western s dostatkem napětí. Scénář je jakoby ze dvou polovin - první válečné z války Severu proti Jihu a druhé klasické boje hodných proti zlým vedeným bezcharakterním rančerem. Plusem jsou některé dobře provedené scény - zastavení vlaku na namazaných kolejích a vypuzení ochránců zlata z vagónu sršni, zastavení vlaku do provazové pasti. Velmi kvalitně natočená je i závěrečná přestřelka při výměně zajatců. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=z7ygYmuqgVg ()

sud

Pokud se "El Doradu" přezdívá "Rio Bravo II", pak v případě "Ria Loba" musí jít o "Rio Bravo III". V popředí stojí jak jinak charismatický John Wayne, jehož družinu tvoří mladý parťák, krásná dívka a srandovní parťák, proti nim samozvaný pan mocný se svou družinou. V závěru se proti nim opevní ve vězení a na výměnu zajatců rovněž dojde. John Wayne skvělý jako vždy. Mile mě potěšil hodně sympatický Jorge Rivero v úloze kapitána Cordony. Říká se, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. A Howard Hawks do ní vstoupil potřetí a vyšlo mu to. "Rio Lobo" není žánrovým milníkem, nabízí však výtečnou westernovou zábavu. Navíc přepadení s kolomazí a sršni je snad to nejoriginálnější, které jsem viděl, hlavní záporák je opravdu velký slizoun a Jennifer O'Neillová je z celé "trilogie" ta nejkrásnější holka. 85%. ()

Radyo

Tady na tomto westernu už bylo vidět, že John Wayne tak trochu "přesluhuje". A vlastně i Howard Hawks coby režisér. Ne, že by se jim ten film nějak výrazně nepovedl, ale přece jen už to nebylo ono v porovnání se staršími kousky těchto pánů. Wayne si sice udržel své chlapácké charisma až do pozdního věku, ovšem už z něj tak nevyzařovalo, jako ve 40. a 50. letech, kdy byl jednou z nejzářivějších hvězd filmového průmyslu. Snaha navázat na tradici starých dobrých westernů ze zmíněného období se v tomto případě tak trochu minula účinkem, přesto se ale na tento film dá dívat, minimálně jako na připomínku toho, že odcházet se má na výsluní. ()

• John Wayne byl během natáčení vážně nemocný a měl velké problémy s nasedáním na koně. (facojurka)
  • Své poslední herecké vystoupení absolvovala Sherry Lansing, která se posléze stala generální ředitelkou společnosti Paramount. (Terva)
  • Peter Jason v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)