John Wayne jako mstitel hledající zrádce v řadách armády... Železnice nikdy nebyla zcela jistým dopravním prostředkem, pokud šlo o přepravu peněz. V době války Severu proti Jihu se plukovník Cord McNally vydává po stopě zlodějů, kteří při vlakové loupeži zabili také jeho přítele. Mnohem více ale touží dopadnout tajemného muže, který výhodně prodává nepřátelům informace o transportu peněz a každém pohybu vojsk. Stopy vedou Corda McNallyho až na území Ria Loba, kde zákon je v rukou "nikoho" a farmáři i lidé z městečka jsou vystaveni neustálému strachu... Western natočil režisér Howard Hawks (podepsaný pod mistrovskými díly Zjizvená tvář, Herna na Zlatém pobřeží, Leopardí žena, Červená řeka a Rio Bravo). Vždy kladl neobyčejný důraz na výběr herců a jejich vedení před kamerou. Není proto náhodné, že pro roli Corda McNallyho si zvolil legendu amerického filmu herce Johna Waynea, s nímž již dříve spolupracoval. John Wayne hrál ve více než 142 snímcích. Jeho největší úspěchy jsou spjaté především s žánrem westernu (Přepadení, Muž, který zabil Liberty Valance, Nosila žlutou stužku, Červená řeka a Rio Bravo). (Česká televize)

TV spot

Frajer42

Kdo by to byl řekl, že Howard Hawks dokáže Wayna obsadit i ve westernu jiného děje, než tomu bylo v případě El Dorada a Ria Brava. Vcelku zde všechno fungovalo. Děj byl relativně zajímavý, ženy disponovaly nadstandardním zevnějškem a Wayne byl standardně skvělý. Víc než kulky svištěl vzduchem hodně kvalitní humor, který mi několikrát rozhýbal bránici. Jedinou výtku bych měl snad jen k ostatnímu hereckému obsazení. Určitě se dalo obsadit více charismatičtějších tváří. V mých očích ovšem převládala spokojenost a klidně zde zanechám slabší 4 kousky. ()

OG_Swifty

Trilogii rek Howarda Hawkse jsem zacal od konce, ale jelikoz na sebe filmy nenavazuji a to nejlepsi mam stale pred sebou, tak to zas tak na skodu asi nebylo. Film sam o sobe nenabizi buhvijak excelentni herectvi, ale zapletka me bavila a udrzela moji pozornost az do konce filmu. V druhe polovine filmu navic exceluje Jack Elam jako starej blaznivej farmar a dodal filmu i tolik potrebny vtip. John sam hraje jak se nejlip v sedesati asi da, takze krome toho obcasnyho popobehnuti uz hraje spis jen ve stoje / sede / leze svym charismem. Prijemna podivana, ktera bavila i moji mladsi a westerny nepolibenou pritelkyni. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Netradiční western s dostatkem napětí. Scénář je jakoby ze dvou polovin - první válečné z války Severu proti Jihu a druhé klasické boje hodných proti zlým vedeným bezcharakterním rančerem. Plusem jsou některé dobře provedené scény - zastavení vlaku na namazaných kolejích a vypuzení ochránců zlata z vagónu sršni, zastavení vlaku do provazové pasti. Velmi kvalitně natočená je i závěrečná přestřelka při výměně zajatců. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=z7ygYmuqgVg ()

kaylin

Výborný film ze starší Waynovy éry, kdy už přece jen tolik kusů za rok netočil. To vůbec nevadilo, protože na každém filmu ze 70. let je strašně moc vidět, jak si Duke natáčení užíval. Sem tam si ještě troufnul na nějakou tu ostřejší scénu jako i v tomto filmu, ale hlavně je to prostě správňák, kterého já mám strašně rád. ()

anais

V Rio Lobo nepřítele odrovnáte jednou ranou pěstí. městečko je plné dychtivých krasavic, a bohužel většina těch mladých herců kolem Waynea jsou dost špatní herci, V Rio Lobo je pár skvělých momentů (přepadení vlaku a celá jiho-severoamerická premisa a přátelství je fajn), ale jinak je to i přes bezchybný tvůrčí tým docela slabota. ()

• Své poslední herecké vystoupení absolvovala Sherry Lansing, která se posléze stala generální ředitelkou společnosti Paramount. (Terva)
  • John Wayne byl během natáčení vážně nemocný a měl velké problémy s nasedáním na koně. (facojurka)
  • Peter Jason v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)