Deváté srdce

Režie:

Juraj Herz

Hudba:

Petr Hapka

Ondřej Pavelka, Anna Maľová, Julie Jurištová, Josef Kemr, Juraj Kukura, František Filipovský, Přemysl Kočí, Růžena Rudnická, Lubomír Černík, Josef Somr (více)

Potulný student Martin se přihlásí, že uzdraví princeznu Adrianu, která trpí podivnou nemocí. Netuší, že princezna je v moci mocného čaroděje Aldobrandiniho, který si připravuje omlazovací elixír z krve devíti lidských srdcí. Podaří sa Martinovi čaroděje porazit?

Film měl společný rozpočet, a také částečně dekorace, se snímkem "Panna a netvor". V ateliéru č. 6 na Barrandově vytvořil architekt Vladimír Labský multifunkční dekoraci, která byla po úpravách využita rovněž při natáčení filmů "Panna a netvor", "Tajemství Ocelového města" a "Kočičí princ". (oficiální text distributora)

HonzaBez

Tahle velmi ponurá pohádka s některými téměř hororovymi prvky v sobě nese typický rukopis Juraje Herze. Film alespoň trochu rozjasňuje ústřední jímavá melodie Petra Hapky. Jeho filmová hudba je vůbec jednou z hlavních devíz tohoto snímku. Mě rozhodně zaujaly některé herecké výkony vedlejších postav, zejména šaška v podání Františka Filipovskeho a kejklíře bravurně ztvárněneho Josefem Kemrem. Pohádka ma trošku zvláštní (nepohádkový) konec. Na plný počet hvězdiček to tak asi není ale jinak fakt silný zážitek. Zvláště ze scény v síni času. To rychle stárnutí nemělo chybu. ()

UhLee

(7/10). Pohádka, která podle rukopisu Juraje Herze není úplně pohádkou pro nejmenší. Ale já jsem byl naprosto okozlen nádhernou hudbou Petra Hapky a absolutně ohyzdným Jurajem Kukurou, který dal záporákům z pohádek úplně jiný rozměr. Na tuto pohádku se podívám rád opět další Vánoce. ()

filmmovier

Nepochybně slabší než Panna a netvor, Devátému srdci navíc chvíli trvá, než se rozjede, ale když se rozjede, stojí to za to. I zde je hromada krásně temných momentů, které dětem nedají spát (nádherně děsivý ples mrtvých s neuvěřitelnou hudbou, která to tahá do neskutečných výšin, tady se Hapka opravdu vyřádil, dále originální a fakt temná Síň času, odporný Kukura a úžasně temná atmosféra, která se táhne celým filmem, samozřejmě). Z toho všeho jsem byl přirozeně naprosto nadšený. Navrch je tu naprosto fantastický František Filipovský ve své dost možná nejlepší roli vůbec a i ta zápletka je zajímavá, ačkoliv nedává moc smysl, ale na působivosti jí to rozhodně nijak neubírá. Další nádherně ponurá pohádka s opravdu výtečným finále. I tuhle jsem si užil. Herz byl prostě král temné atmosféry. 75 %. ()

haushinkaa

Nádherná pohádka, sice dost temná, ale takové jsem jako dítě milovala... Bála jsem se... Bohužel jsem to dlouho neviděla, ale ráda bych... Jeden z českých pohádkových klenotů... ()

Master19

Depresivní pohádky musí být opravdu výborné, aby mě dostaly. Tady jsem byl spíše rozčarován. Hutné a silné to ano, ale nezaujalo mě to. ()

Eleanor05

Vítejte v depresivní hororové, snově zamlžené vizi Juraje Herze, kterou bůhvíproč někdo označil za "pohádku". Vítejte ve světě, kde se potulný student, tragický klaun a jedna krásná povrchní hraběcí dcera stanou podivně nesourodou trojicí souputníků v bludišti chodeb pod zámkem, v němž tančí mrtví. A do toho všeho duní úžasná ponurá hudba Petra Hapky, která nemá v československé kinematografii obdoby... Kouzlo velkolepější, dějově pestřejší, drsnější a realističtější ze dvou Herzových pohádek, po jejichž shlédnutí by každé dítě do 10 let potřebovalo odbornou pomoc psychoterapeuta, jsem docenila až s poměrně velkým časovým odstupem. A dnes můžu jen konstatovat, že takovéto umění se u nás už prostě netočí... ()

fabecc1222

Další z ryze temných - pohádkových záležitostí, které budou ideálně sloužit k tomu, pokud chcete, aby vaše dítě mělo těžké spaní. Temné, mystické, až hypnotické scény ze zámku přitom filmu dozajista kralují, a je škoda, že film i přes krátkou stopáž se v první půlce dost pozvolna rozjíždí a děj začně cca. až ve 40. minutě. Každopádně se jasně ukazuje, že pokud máte u těchto projektů pod hudbou podepsaného Petra Hapku, tak víte, že i-když bude zbytek jakýkoliv, tak minimálně hudba bude špičková a až děsivě vystihující atmosféru scény. ()

PollyJean

V nedávném rozhovoru pro Reflex Juraj Herz řekl, že při jeho pohádkách děti utíkaly z kina. S kým jsem se o nich (Panna a netvor a Deváté srdce) bavila, každý říkal, jak ho děsily a měl z nich strach, ale všichni si je pamatují. Asi opravdu nejsou pro děti, protože to nejsou úplně typické pohádky, přesto však v sobě mají velkou sílu a doufám, že budou strašit i další generace dětí. ()

ghatos

Zvláštní pohádka. Skoro bych řekl, že nepochází z české kotliny. Má obrovsky silné momenty, pozoruhodné herecké výkony a nádhernou hudbu. Vytknout bych si dovolil nezáživný začátek a zbytečně osekaný děj. Delší stopáž by se hodila. Ta by se mohla využít při budování perfektní atmosféry v podzemí. Když srovnám Deváté srdce se současnými pohádkami, tak je to přímo skvost (hodnotím v roce 2009). ()

Kalidor_

Dojmy z filmu? Rozporuplné. BACHA SPOILERY! Pavelka (můj neoblíbený herec) zde vystupuje jako chudý student, chudý jo, to je vidět na první pohled, ale student? Pche! To byl Trávníček ve Třech oříškách úplný šprt proti němu. Pavelka se ze začátku chová spíš napřesdržku, oblbuje hodnou komediantskou dívku, pozve komedianty do hospody nemaje peníze a dělá ze sebe před hostinským debila když přijde na placení. Při zatýkání královským vojskem (které svou profesionalitou a neohrožeností dosahovalo kvalit vojska z pohádky S čety nejsou žerty) poničil veškeré prodejní stánky včetně zboží, už jen za to bych mu dal doživotí. Ve vězení dementně zneužívá svého kouzelného daru od komediantů - pláště neviditelnosti, k trapnému pohrávání si s žalářníky aby pak jako správný debil o plášť přišel a zpátky do žaláře naklusal. Jenže holt štěstí mu přeje, dostane pilník a už si to špacíruje zpátky ke komediantům. Tam ho naštěstí opět vyhmátnou a on v připosranosti přikývne na úkol vysvobodit princeznu ze zakletí. Filipovský (nejsympatičtější postava pohádky) mu hned vyzvoní jak to bylo s princezniným zakletím a už tradá v noci za unášenou princeznou do tajemného zámku. Po cestě vypadne chudák Filipovský z pláště (určitě za to mohl ten Pavelka) a hned ho drapne komando unášející princeznu. Na zámku "straší" švidravý Kukura s přehazovačkou a trsají tam na Hapkovy vypalovačky (hudba je nejsympatičtější stránkou filmu). Potom následuje kardioamputace Filipovskému, která proběhla tak rychle, že jsem to ani nepostřehnul. Naštěstí Kukura pro plynulost děje vyzvoní do éteru jak oživit předchozí bývalé "srdcaře" a Pavelka to naštěstí pochopí a začne ve správnou chvíli oživovat. Následuje malý zádrhel v hledání cesty ven ze zámku, ale v pravou chvíli se zmátoří dar od komediantky v podobě kompasu s červenou LEDkou. A potom už jen samá pozitiva a sociální jistoty......bohužel ne, z princezny se vyklube kráva, která je na prachy a vysvoboditel z pozice chudého studenta ji nezajímá (dobře mu tak, kdyby něco rozumného vyštudoval místo lelkování a vandalství, třeba by se na něj nevyprdla). Takže Pavelka dostane kopačky a dojde mu, že už má šanci jen u bodré komediantky. Ta jakmile ho uslyší, okamžitě přeruší své vystoupení, zahodí loutky a následuje srdcervoucí slow motion setkání. Dodatek - některé scény jsou tak temné, že bylo vidět jen logo televize. ()

Jello Biafra

Deváté Srdce nie je ani tak rozprávka, ale skorej gotický horor s mimoriadne ponurou a depresívnou atmosférou. Mladý tulák v podaní Ondřeje Pavelky sa vydáva zachrániť princeznu Adrianu a musí sa postaviť mocnému černokňažníkovi Aldobrandinimu v podaní Juraja Kukury. Filmu hrá do karát okrem zmienenej atmosféry aj silná hudba Petra Hapky a skvelé herecké obsadenie, ale celá zápletka je nedotiahnutá a v konečnom dôsledku víťazí forma nad obsahom. Na záver som mal fakt dojem že film by mal skončiť inak a mnoho vecí je vo filme nedotiahnutých. Na druhú stranu sú tu na svoju dobu veľmi vydarené masky a triky. Za jedno pozretie film rozhodne stojí, ale Herz natočil určite aj lepšie filmy. ()

Opsha

Ach, škoda přeškoda. K čemu jsou převozníci, kteři vypadají jako upíři, k čemu je dokonalý ples strojových živých mrtvých a efektní rozpadnutí Juraje Kukury a k čemu je výtečný hororový hudební motiv, když to rámuje klasická "veselá česká pohádka". Člověk neudělá chybu, když shlédne povedené úvodní titulky od Evy Švankmajerové, poté si odskočí na oběd a vrátí se teprve, když se potulný student Martin (nesympatický a necharismatický Ondřej Pavelka) vydá společně s dvorním šaškem (František Filipovský ve výborné roli, která má ale zatraceně málo prostoru) za zhypnotizovanou princeznou (která vypadá jako by měla dredy). Tam v podzemním městě začne krásná hororová atmosféra (a onen ples nemrtvé šlechty je asi nejlepší scénou filmu) - ale bohužel i ta je ke konci přerušovaná prostřihy na hereckou společnost , se kterou pohádka začala. Nehledě na to že film se dá vypnout hned po smrti hraběte Aldobrandiniho (a opět - tak zajímavá postava a tak málo prostoru, navíc zhynuvší bez konfrontace s hrdinou). Námět vynikající, bohužel pekelně prohospodařený. Kéž bych se jednou dočkal v českých pohádkách méně "jadrnosti" a více temnoty. ()

Braddy

Ano, přiznám se bez mučení, že při závěrečné dojímavé hudbě jsem řval jak velryba :-) Jinak perfektní hrůza a děs pro malá děcka! ()

skinny

Hororové ani tajuplné úrovně Panny a Netvora sice Deváté srdce nedosahuje ale i přesto z toho čišila děsivá atmosféra, což je zásluhou především mrazivě dokonalé hudby Petra Hapky. Proměna Kukury v kostlivce byla vskutku až nechutná, když to vezmu z dětského pohledu a nejdepresivnější část byl "Tanec mrtvých". Doteď mi ta hudba zní v uších...brrr.... ()

vitekpe

Tak tohle jsem ani nedokoukal... Protivna nehezka princezna, pitomy zloduch, odpudivy sasek, pozersky hrdina. Kladne hodnotim jen ucast hereckych hvezd a snahu o filmovou pohadku. ()

bari68

Pokiaľ mám film porovnávať s ,,Pannou a Netvorom,, je to o triedu slabšie.Jedná sa hlavne o príbeh, ktorý bol nudnejší, nemastný-neslaný.Atmosféra a hudba tiež sa až tak nechytala,aj keď svoje si pán Hapka a Herz znovu výsostne odviedli. ()