O.J.: Made in America (TV seriál)

O.J.: Made in America

Dokumentární

USA, 2016, 7 h 55 min (Minutáž: 92–99 min)

Ezra Edelman

Gary Lionelli

Dokonalý doplněk k dramatickému seriálu "American Crime Story: The People v. O.J. Simpson" (2016). Záplava osobních vzpomínek přátel O.J.Simpsona, vědců, pamětníků rasových bouří, účastníků "procesu století", novinářů, umělců a kdovíkoho ještě, které vytváří plastický obraz Los Angeles, Kalifornie a celé Ameriky v období od 60. do 90. let minulého století a především příběh fenomenálního sportovce, úspěšného podnikatele, filmového herce a nakonec zločince, který se stal nejdříve symbolem mýtu amerického úspěchu a pak ztělesněním rasové přehrady dělící bílé a černé američany. Přestože Simpsonův příběh otvírá množství bolestných, zejména rasových témat, dokument vyznívá velmi vyváženě a objektivně.(6.12.2016)

po dvou dílech nemůžu jinak než dát plný počet...tenhle dokument totiž není jen obyřejným dokumentem o jednom osobitém sportovci,který je tu vykreslován všemožně,jen ne jednostraně (osobně mě hodně překvapilo jak velký fenomén to byl protože ač mi tohle jméno nebylo cizí,vždycky sem ho vnímal spíš jen jako Nordberga).O.J. made in america všechno tohle uvadí do sociálních souvislostí a dal by se navíc používat jako pomůcka pro dějepsiné osnovy novodobých dějin sociální ameriky.Strhující podíváná,kde je 90 minut na díl prostě málo...100%(10.12.2017)

Výborné. Pedantne zdokumentovaný vzostup a pád jedného človeka. A zároveň aj veľmi zaujímavá výpoveď o americkej kultúre, kulte osobnosti, fascinácii verejnosti zločinom, americkom súdnictve, posadnutosti celebritami/televíziou, dopade násilných trestných činov na rodiny obetí, rasovom napätí v USA, postavení polície a v neposlednom rade o tom ako jednoducho sa dá manipulovať a až hysterizovať verejná mienka. Objem archívnych záberov a výpovedí zúčastnených osôb je impozantný, tvorcovia v rámci tých 7,5 hodín idú tak do hĺbky ako je len možné a snažia sa celkom úspešne zostať objektívni (možno s výnimkou posledného dielu). Poctivá, dôsledná práca. Story OJ Simpsona so všetkými vedľajšími komentármi je veľmi silná. OJ nepôsobí ako nejaké totálne vypatlané hovado, ale celkom rozumný človek, ktorý skutočne bol výnimočný v tom čo robil a mohol letieť ešte naozaj vysoko. Nebyť jeho osudného "prešľapu" (zavineného zrejme v prvom rade obrovitánskym egom, ktoré neznieslo pocit, že niečo nemá pod kontrolou), s najväčšou pravdepodobnosťou by sa s veľkým úspechom presunul až do politiky. Síce sa s veľkou pomocou absolútne amorálnych právnikov, aktuálnych spoločenských nálad a svojských pravidiel amerického súdneho procesu (postavenom na teatrálnosti a často účelovom, emocionálnom a teda silno nefaktickom ovplyvňovaní poroty zloženej z laikov) doslova vykrútil z vraždy, ale jeho život po procese už len trvalo upadal. Imidž zostal pošpinený na celý život a to čo mohla byť oslnivá kariéra medzi najvyššou smotánkou skončilo ako síce finančne zabezpečená, ale prázdna a bezcieľna existencia. Pôsobivá záležitosť.(25.5.2017)

Vynikající dokument, jehož síla spočívá v tom, že dokáže zaujmout i zaoceánské publikum americkým fotbalem naprosto nedotčené. Vůbec nevadí, pokud na začátku nemáte tušení, kdo je to O.J., proč se stal slavným a jakým způsobem bořil mýty a hranice tehdejší doby. Opravdu musím smeknout před tvůrci, kteří museli mít s nalezením všech dobových materiálů, které se nakonec do dokumentu dostaly, obrovskou práci a piplačku. Je jen těžko představitelné, že by to šlo udělat ještě lépe a důkladněji, tady je potřeba vyseknout velkou pochvalu. Navíc s každou další epizodou atmosféra houstne a konec je vyloženě dechberoucí. Místy jsem nechtěl uvěřit tomu, že skutečně sleduji rekonstrukci historických faktů, tak silný a neuvěřitelný příběh Simpsona je. Názor na jeho osobu, společenské postavení a jeho vinu či nevinu nechť si každý udělá sám, tento dokumentární opus je k tomu jedinečnou příležitostí.(25.3.2017)

Velice chytlavý a působivý dokument, nedokážu si představit, že by se dal zpracovat líp. Občas mi zůstal až rozum stát, odkud všechny ty záběry a nahrávky vyhrabali. Trochu otravné bylo to nekonečné omílání rasismu a útlaku černochů, ale tak to v Americe prostě bylo a samotný soudní proces na tom byl založený, takže těžko něco vyčítat.(21.3.2017)

• - Režisér Ezra Edelman sa dlho nevedel rozhodnúť, či do dokumentu zaradí aj forenzné fotografie mŕtvych tiel Nicole Brown Simpsonovej a Rona Goldmana. Nakoniec sa ich rozhodol použiť, aby divákom pripomenul, že proces mal byť o dvojitej vražde, nie o rasovom a skorumpovanom presadzovaní práva, na ktorý sa neskôr aj zmenil. (Real Tom Hardy)

• - S minutážou 467 minút ide o najdlhší film, ktorý vyhral prestížne ocenenie Oscar. (Real Tom Hardy)