Petrolejové lampy

Scénář:

Václav Šašek

Hudba:

Luboš Fišer

Iva Janžurová, Petr Čepek, Marie Rosůlková, Ota Sklenčka, Vladimír Jedenáctík, Karel Chromík, Jana Plichtová, Evelyna Steimarová, Karel Černoch (více)

Sugestivní filmové drama Petrolejové lampy natočil Juraj Herz podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka. Vypráví v něm tragický příběh stárnoucí dívky Štěpy, žijící na přelomu století v dusném prostředí českého maloměsta, v ovzduší nepochopení a předstíraných citů, přetvářky a falše. Štěpě jsou neustále matkou vnucováni adepti na ženění, kteří ovšem musejí pocházet z téhož okruhu jako ona. Štěpa je však jiná než ostatní dívky. Jakoby zasažena duchem emancipace vyslouží si pověst dívky volných mravů a ta přirozeně nápadníky z řad městské honorace odrazuje. Než by se stala starou pannou, provdá se za bratrance, zkrachovalého důstojníka. V den svatby ale ještě netuší, jaká strašlivá nemoc pronásleduje jejího ženicha...

Pečlivě rekonstruované období secese v sobě tají osudové lidské trápení: stárnoucí dívka z rodiny maloměstské honorace se dočká svého štěstí, když se provdá na pohledného důstojníka. Netuší ovšem, že muž trpí zhoubnou pohlavní chorobu - s marnou obětavostí pak o něho pečuje, vystavena zlomyslnému posměchu svého okolí. Vynikající, stále sugestivní snímek Juraje Herze se opírá o procítěné, jemně odstíněné herecké výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka. (oficiální text distributora)

Vacice92

protože sem prvně četla knihu, trochu sem se bála jak bude vypadat film, nakonec sem byla velmi příjemně překvapena jak se Herz držel předlohy, sice asi tak odpůlky a něco si tam přidal a pozměnil, ale to vůbec nevadí, Petra Čepka jakožto Pavla M. vybral naprosto skvěle, Janžurová sice vzhledově vůbec neodpovídá předloze, ale kdo to čet tak ví že by mezi českými herečkami těžko hledal takovou aby odpovídala a zároveň tu roli uměla zahrát tak dobře jako Janžurka ()

sikky

Petr Čepek hraje perfektně. Po nudném začátku přichází svatba a čím blíž konci je pak film temnější a zajímavější. Ale víc než tři hvězdičky nedám - (dle mého vkusu) špatnou předlohu to nezachránilo. ()

surprise

Chválit herce netřeba, to zde udělala řada jiných, stejně jako netřeba chválit scénář, kameru, hudbu a hlavně režii. O tom jsou totiž odborné rezence a nebo filmové semináře. Zde uveďme ve vší stručnosti, že ve filmu je vše úžasně sladěné a vyvážené, že vás to to vtáhne do děje, jakoby jste byli další postavou v příběhu. A přidaná hodnota navíc je mistrně vystižená předválečná atmosféra. To snad ani nešlo natočit, to jim prostě muselo být dáno. ()

gizi

Viděl jsem někdy před cca 25 lety a víc, pamatoval jsem si jen pajdavého Čepka. Nyní (29.8.12) jsem se podíval znovu. Výborná režie doplněná skvělou hudbou Luboše Fišera. Čepek (i Janžurová, ale i ostatní herci) výborní, krásně zachycená doba. Myslím, že předloha musí být také velmi dobrá. 80%. S odstupem 3 dnů na film stále občas myslím a zvyšuji hodnocení na 85%. ()

valinka

Štěpa zaplatila příliš velkou dan za to,že se poplatna maloměštákům stala mledou paní Excelentní výkony Janžurové i Čepka jeho stvárnění 3 stadia syfilitidy nám dokonce doporučil lékař z odb. předmětu na zdravce abychom si uměly představit jak to vypadá. ()

kamislava

Jsem na rozpacích. Většinu času jsem si říkala, jak je to šílený a nepříjemný. Ta temná atmosféra.... Ale záverečná cca patnáctiminutovka počínaje scénou hledání Pavla ve skalách... V tu chvíli jsem si řekla, že to je strašně geniální. Můžu jen smeknout hereckému výkonu Janžurové a Čepka, opravdu excelentní. Jediné, co musím zkritizovat, je to znásilnění a zabíjení zvířat. To ve filmech špatně snáším. Ale i tak je pět hvězdiček na místě. Budu si zakrývat oči. ()

baron156

Herecký výkon Ivy Janžurové a Petra Čepka. Znovu dobrá Herzova atmosféra a hudba. Řadí se mezi nejlepší Herzovi filmy. ()

Hombre8

Není vůbec co řešit. Hodně překvapila hlavně Janžurka, která do té doby hrála víceméně jen pitvorné postavy v lehkém žánru. Čepek nepřekvapil ničím. Ten to prostě měl v sobě od přírody. ()

Chlup6

Film se mi moc líbil. Už jsem ho párkrát viděl a musím říct že patří mezi skutečnou českou klasiku. Především se mi líbil pan Petr Čepek a jeho skvělý výkon v roli Pavla Maliny. Chvíli kavalír, chvíli hrubián, chvíli zase blázen. Všechno zahrál úplně rozdílně a přitom to byl stále jeden a ten samý charakter. Nevím jestli se tak smál i mimo plátno ale ten smích perfektně seděl k jeho postavě. I přesto že mám pro paní Janžurovou slabost a tento film jsem hned ze začátku pochválil, v této roli se mi až tolik nelíbila . Hlavně tedy v první části filmu kdy je vnitřně ještě takové dítě. Tím se ale dostáváme ke změně charakteru která byla také podobně jako u pana Čepka povedená. V druhé části filmu jí už nemám co vytknout. Vedlejší postavy byli také moc dobré. Film se stupňoval z radosti a veselí až do smutku a šílenství. Konec mne dojal. ()

rime

Nemůžu dát plný hodnocení, protože je to tak strašně depresivní, že asi víc nejde. Jinak nelze říct ani pul slova, dokonala režie i herecké výkony, dialogy, které tolik říkají o lidech a příběh, který má smysl. ()

Nick321

Skvělá klasika z české kinematografie. Škoda, že režisér některé dějové linky vynechal, například v knize to Štěpě docela trvalo, než z Pavla vypáčila důvod, proč s ní nechce spát. Petr Čepek bravurně zpracoval postavu muže dvou tváří. Od původně okouzlujícího vojáka, před kterým by zjihla nejedna městská dívka až po postupně měnícího se poskakujícího skřeta, dělajícího zvířecí grimasy, který děsí celé okolí. Neumím si představit, že by to který herec zahrál lépe. ()

hostivít

Skvělé! Přepsat obsáhlý a vynikající román J.Havlíčka bylo těžké, vynechalo se plno zajímavých a důležitých pasáží, ale to hlavní zůstalo - příběh dívky, která nechce zůstat starou pannou, je oklamána svým bratrancem, ale nevzdává se. Rozdíl románu a knihy je v tom, že Štěpka je v knize více bojovná, více odvážná a nepoddává se osudu tak, jako ve filmu, ale to nevadí, film je geniální. Výkon Ivy Janžurové dokládá, že není v ČSR lepší herečky. P.Čepek výborně zvládá popis a postup paralýzy. Ještě zmíním skvělou a silnou hudbu L.Fišera, která povyšuje celý film. ()

CrazyWolf

Nezapomenutelná role Petra Čepka, který se pro svou postavu přímo narodil. Iva Janžurová je sice spíše komediální herečka, ale v tomto filmu dokázala, že zvládne i těžší postavy než hloupé sestřičky nebo bláznivé paničky. Pět zasloužených hvězdiček. ()

radostR

Film je jako jeden z mála silným konkurentem knižní předlohy. Skvělá režie a vynikající výkony (jak jinak) Petra Čepka (doporučuji promítat medikům při výuce pohlavních chorob) a Ivy Janžurové - jasných pět hvězdiček. ()

schebman.m

Naprosto nechápu, jak tohle mohl zahrát duševně zdravý člověk, což jak předpokládám Petr Čepek je. Kdyby tenkrát byly na filmovém poli jiné podmínky, tak tento film prostě musí získat Oskara, minimálně za hlavní roli. Až mi běhal mráz po zádech, co je člověk schopný zahrát...."..je tam čert...budliky, budliky...bojíš se?".. ()

soud90

Tento film lze ohodnotit jedním slovem: skvělý. Může za to vděčit v první řadě perfektním hereckým výkonům Ivy Janžurové, Štěpy a Petra Čepka, Pavla, kteří ztvárnili hlavní postavy románu Jaroslava Havlíčka, jenž v roce 1971 ze stránek knihy na filmový pás převedl, a tím dal těmto postavám život, režisér Juraj Herz, autor dalších, neméně vydařených, filmů. Jedná se o tragický příběh dívky, Štěpy, pocházející z, bohužel pro ni, bohaté rodiny. Bohužel proto, protože ji tím pádem její matka, také výborná Marie Rosůlková, vnucuje ženichy ze stejných poměrů jako ona. Štěpa je však úplně jiná než ostatní a tyto pány svým, pro celé široké okolí, nevhodným chováním, odrazuje. Její matka pochází z Vejrychovského statku, na kterém s, jedním ze svých dvou synů, Janem, žije a hospodaří její bratr, strýc Štěpy. Janův bratr Pavel se dal k armádě, která přivedla Vejrychovský statek na „buben“. Když se Pavel vrátí domů, zahýbá s celým dosavadním děním jak na statku, tak v Štěpině životě. Štěpa se se svým bratrancem sblíží a on, čistě z finančních důvodů, což ona nevidí, ji požádá o ruku. Její rodiče zpočátku odmítají, ale nakonec jim požehnání dají. V tu chvíli to vypadá, že se Štěpa konečně dočkala svého vytouženého manžela a že bude moci odejít ze světa plného přetvářek na její milovaný statek, usadit se, mít děti a žít šťastně až do smrti. Opak je ale pravdou. Krátce po svatbě se stává svědkem hrůzné pravdy, když jí Pavel po jejím neustálém naléhání říká, že s ní nemůže spát a už vůbec ne s ní mít děti, kvůli pohlavní nemoci, kterou si, jako svatební dar, přinesl z vojny. Zde začínáme být, díky bravurním hereckým výkonům, nemoci podléhajícího, Petra Čepka a jeho utrápené ženy, Ivy Janžurové, svědky obrovské proměny, ke které u obou postav dochází. Postupem času se Pavlův zdravotní stav zhoršuje, začíná mít pohybové problémy a co víc, nemoc útočí i na mozek, čímž se z něj pomalu stává chudák, který je pro své okolí pouhý blázen a vyslouží si přezdívku „skákavý hejtman“. Štěpě se tak její sen rozplývá před očima, musí se o Pavla starat, pracovat na statku a pomalu se smiřovat s tvrdým osudem, který její rozzářený výraz ve tváři vymění za výraz utrápený. Pavel umírá v blázinci, kde ho Štěpa s bolestí v srdci vidí naposledy. Vrací se na statek stejně jako na začátku filmu, jen s tím rozdílem, že teď už není šťastná. Kromě hereckých výkonů je třeba si všímat také pěkných kostýmů, které nás, diváky, přenášejí do doby na přelomu 19. a 20. století a působivé hudby, doprovázející tento tragický příběh, za jehož vznik vděčíme Jaroslavu Havlíčkovi po stránce literární a Juraji Herzovi. po stránce filmové. ()

MAL1

Po všech stránkách výborné! Petrolejové lampy ve mne před deseti lety zanechaly nesmazatelnou stopu, takže se nedá ani popsat moje nadšení, když jsem tento film uviděla v programu Finále. Iva Janžurová zde zahrála nesmírně silnou ženu - klobouk dolů. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+