V románu Ta třetí jde o niterné drama Jiřího Mánka, čtyřicetiletého pokladního v Živnostenské bance, který má umělecké nadání, vlohy hudební i malířské. Po zkušenostech z bojišť první světové války si zvolil zaměstnání, které ho velmi dobře zajišťuje existenčně, ale neuspokojuje ho v jeho ambicích. Žije osaměle s matkou, dobře si rozumí s bratrem Teodorem, s kterým ho spojuje láska k hudbě. Vzruch do Jiřího života vnese náhodné seznámení s mladou atraktivní dívkou Adélou, se kterou si, aspoň v počátku, připadá uvolněný a jakoby omládlý. Adéla je otevřená a přímá, až někdy netaktní a provokativní. Její vyzývavost a Jiřího přecitlivělost jsou stále silnějším zdrojem konfliktů, které vrcholí ve chvíli, kdy se Adélina bezděčná koketérie stává příčinou pokusu o sebevraždu Jiřího synovce. Problematický vztah s Adélou se ještě zkomplikuje, když do Jiřího života vstoupí bývalá kamarádka z dětství Milena. Jiří bezvýchodnost nedokáže vyřešit jinak než únikem ze života. (oficiální text distributora)

wosho

Kvalitní televizní drama podle mistra českého psychologického románu Havlíčka s velmi dobrým Vladimírem Dlouhým.A když se Kleinovi chce dokáže natočit dobrý film, který se jen tak neztratí ani po letech v archívu. ()

Paity

Velmi dobré drama, které pro mě ve svém nitru schovává skutečně povedený herecký výkon Lucie Vondráčkové, která si tu s velkým úspěchem zahrála vypočítavou mladou milenku. ()

inyan

Kvalitní televizní film se zajímavým obsazením, Lucie Vondráčková i ostatní zde excelují. Na nedělní podvečer, nic lepšího. Proto je také neděle jedním z mála dnů, kdy si udělám čas a dívám se na TV. Díky ČT... ()

A. Murray

Začátek je dost nudný, skoro jsem měl nutkání přepnout na jinej program, ale ke konci dostává trochu svižnější ráz. bohužel celkový dojem to nezlepší. ()

Tominecek

Ocenění ELSA 2002 v kategorii "Původní domací televizní dramatická tvorba – herec (Vladimír Dlouhý)", udělená Českou filmovou a televizní akademií. ()

waits

Dlouhý s Vondráčkovu v tomhle televizním filmu předvedou Havlíčkovu novelu na takové úrovni, za kterou se často marně vydávám do kina. Zejména Vondráčková mě překvapila tím, jak svou cukrářku podala (ty očí v závěru..). U Dlouhého a Pavelky jsem tak překvapen nebyl, ti mě už přece jen potěšili mnohokrát. Klein trefil přesně tu pravou atmosféru, příběh vypráví pomalu a klidně, tak jak si předloha žádá, dobře vybraná je i Viklického hudba. Jedna z malých náplastí na televizní poplatky.. ()

Rockerman

Včerejší noční překvapení. Vzpomínka na Dušana Kleina, kterou jsem nikdy před tím neviděl. Moc hezký tragikomický příběh s překvapivě dobrou Lucií Vondráčkovou a tradičně dobrým Vladimírem Dlouhým. Můj strýc Karel kdysi "po našymu" říkal. "Ja, baby"!!! Jakmile muž přestane uvažovat mozkem, ale tím co má mezi nohama, je zle! ()

Véronique

Velmi kvalitní film, vynikající herecké obsazení a zajímavé charaktery. Navíc je příběh lemován malebnou prvorepublikovou krajinou a doprovázen líbivou hudbou, které jej ještě povyšují. K dokonalosti možná scházelo ještě jiné/lepší dotažení příběhu, přesto se jedná o velmi dobrou práci. Kéž by takových televizních filmů přibývalo... ()

quixote

Ačkoli L.Vondáčkovou jako herečku nemusím, tady je výborná tak, že její výkon považuji za nejlepší ve filmu vůbec. Kvalitní scénář, podmanivá retroatmosféra. Nejlepší Kleinova práce po roce 2000. To jsme ještě nevěděli, že nás v budoucniu oblaží blákotami typu "Cukrárna".... ()

sigf07

Období první republiky mám rád a Lucku Vondráčkovou jako herečku snesu, obzvlášť zde v roli lolitky, která pořádně (a vlastně osudně) otřese životem chudákovi Dlouhému. Zatím jsem neměl možnost srovnávat s originálem z roku 1968 s Idou Rapaičovou v hlavní roli, ale i tak mi Ta třetí příjde (a to i přes krajně otravnou Ilonu Svobodovou) na televizní měřítka jako vysoký nadprůměr. ()

Amonasr

Solidní přepis Havlíčkovy románové předlohy, oba představitelé hlavních rolí se zde i dobře našli. Možná bylo jen až příliš předvídatelné, kam vše spěje, takže se nekonal žádný moment překvapení. Ale psychologické prokreslení postav, o což jde u Havlíčka především, se vydařilo. ()

Stejšn

Pěkně napsaný psychologický příběh, s dobrými dobovými dekoracemi a překvapivě skvělými hereckými výkony. A hvězdičku navrch za roztomilé Lucčiny kozičky. ()

mty

je to tak na tři až čtyři hvězdy, ale vzhledem k omezenýmu televiznímu rozpočtu jsem trochu přidal... ()

Slípka

skvělý film s překvapivě dobrou Luckou Vondráčkovou, jedno z mála dobrých zpracování románů jaroslava Havlíčka ()

dank011

Tak z filmových políček televizních. Shlédnuto vlastně náhodou, při kuchtění puštěný medailon Vladimíra Dlouhého, s následnou inscenací Dušana Kleina coby poctou či vzpomínkou. Nejprve odrazení, protože jsem si neuměl představit více nevyrovnanou dvojici než Lucie Vondráčková a Pan Herec Vladimír Dlouhý. No trpělivému štěstí přeje – zde typově naprosto přesně obsazená Lucie, jejíž lolitka byla velmi uvěřitelná. Zpočátku naivní, nevyrovnaná, toužící a přímá až k bolesti a nelidsky krutá v posledních minutách. Pan Dlouhý rozjíždí svou roli zpočátku trochu plachého a obezřetného bankovního úředníka ve strhující sinusoidě: od rozpaků k poblouznění, trýzni z nenaplněného fyzického milování, postupnému střízlivění a nakonec finálnímu zkratu. Setkání s přítelkyní z dětství Milenou mu vrací potřebný vnitřní pokoj, nemající ale dlouhého trvání.. Televizní miniaturka s vynikajícími hereckými výkony, soustředěnou režií a perfektní původní látkou. Těžko chtít od televize více. ()

PTuranyi

Klasická televízna adaptácia milostného viacuholníka. Starý mládenec Jirí Mánek sa stretne s mladou Adélou a skrsnú medzi nimi vzájomné sympatie. Vekový rozdiel je však značný a Jiří je zmietaný pochybnosťami. Adéla má svojich priateľov a zblázni sa do nej aj jeho synovec. Do toho vstúpi ešte Milena, Jiřího kamarátka z detstva. Nedorozumenia eskalujú až do tragického konca. Televízna produkcia nemá dostatočnú dynamiku a dosahuje úroveň slušnej inscenácie. Herecké výkony sú kvalitné ale slabá dynamika na nich kladie vysoké nároky, ktoré neodkážu všetci naplniť. Vladimír Dlouhý a Lucie Vondráčková to zvládajú celkom dobre. ()