Epizody(5)

Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

Fraktální

Zdrcující kritika současnosti, která se možná až trošku zastarale otáčí zpět ke komunismu. A právě ty témata v dnešní Zemanovo-Babišově kybernetickoglobální atmosféře už jsou prostě pasé. Mýsto z prejtu by si měli dělat prdel z hipsterů... ale i tak kvalitní satira silně inspirovaná Red dwarfem a světe div se , ono to funguje ! Nevím jestli je pět dílu tak akorát aby si to udrželo kvalitu, nebo je to škoda, protože potenciál na víc dílu zdá se by to mělo. Takhle je to jen velice kraroučká jednohubka která nemá šanci stat se fenoménem, jako Česká soda nebo Tonda Blaník... ()

JerryPilsen

Převratné dílo co nemá obdoby.Legrace ze sama sebe nikdy neomrzí a pro cizince je těžko pochopitelná.A navíc parodie na kdeco včetně politiky a mainstreamu,tleskám! ()

doom.cz

Baldýnský na hrad :D. Čůrám smíchy. Kdo by to byl řekl, že v politicky korektní době vyrobí ČT tak krásně kousavý pořad. Jsem zvědav, kdy ho zakážou. ()

stuj

Příjemné překvápko. Vůbec jsem nevěděl o co jde a první díl hezky navnadil na pokračování. A ta neselhala. Tu a tam sice zaškobrtala, ale co se dá dělat. Hezká satira. ()

clubland odpad!

Nieco tak prizemne, trapne a slaboduche som uz davno nevidel. A to som si myslel, ze CT je na urovni. Som sklamany. ()

Asgard

Místy super satira. Krásně to strčí naše české životy do krabičky a tu nám pak podá ve formě krátkého seriálu. Ale že bych si na ten seriál vzpomněl za dva roky, jak byl skvělej? Nemyslím si. ()

Kresloun

No konečně!!! Po Comebacku další super český seriál, který mě naprosto dostal. Od trénování na jeřábu, přes žraní prejtu až po položení vlajky na měsíc. Super, dlouho jsem se tak dobře nebavil. ()

Milan-K

BRUTÁLNÍ NÁTĚR! Tohle je temné zrcadlo do tvaru kosočtverce, které se vysmívá každému v jeho obraze, kdo se do něj podívá. Tolik sarkasmu a černého humoru najednou v nenápadném ČT seriálu nelze čekat. Během dvou týdnů jsem si to pustil 3x! Na produkci ČT to je neuvěřitelně vostrý. Jde to krásně "do živýho" a divím se, že se ještě nikdo neohradil (Hrabiš, Slováci, Poláci... my ubohí Češi...) V první chvíli jsem nechápal, na co se dívám, ale z ničeho nic: kastrační fór... a po pár vteřinách mi dochází... a další sekanec do masa... a do srdce...Věřím, že časem plno hlášek z tohoto seriálu zlidoví :-) Jen tento seriál dnešní dobou nebyl přijatý tak, jak si zasloužil. ()

honza.g

Je to svěží dílko, zejména ve srovnání s jinou satirickou tvorbou vzniklou ve stejné době. Ve srovnání s Českou sodou může vzniknout pocit, že autorům někdo radil ve scénáři, kam až mohou zajít (nebo zapracovala vyspělá autocenzura, těžko říci, co je horší). Satiru potřebuje každá společnost, jenže je drahá, protože reklama se do ní nehrne. Buďme vděční, že máme aspoň trochu nezávislou veřejnoprávní televizi, kde se občas objeví něco, na co si komerční média netroufají, mj. i proto, že v našem malém národě nebude poptávka po satiře taková, aby se na ní daly vydělat peníze. Jen doufám, že se nedožiji časů, kdy na Kosmo budeme vzpomínat jako na odvážné, protistátní dílo. ()

Jindra_S

Sledováno bez jakýchkoliv očekávání, první vtipy byly trošku předvídatelné, ale pak se něco zlomilo a my se při druhém a třetím díle začli smát nahlas a dívali se na další díly. Při hodnocení jsem začal na 3 hvězdičkách, ale pak jsem si zkoušel vzpomenout, kdy jsem se naposled u komedie smál nahlas - no a popravdě, moc takových si bohužel poslední roky nepamatuji, takže nezbývá než dát 5. Z nějakého důvodu jim to prostě fungovalo. A přitom to byla taková blbost ... ()

pankito

Kde se vzal, tu se vzal - Kosmo - dojem udělal! V našich luzích a hájích se jedná skutečně o perlu v porevolučním seriálovém moři chaluh. Sice to není úplná špice jako některé britské či americké podobného ražení (snad nemusím vypisovat, které, Krytone), ale přesto dávám plný počet! P.S.: Oceňuji jev u nás opět nevídaný - ČT si umí ze sebe udělat legraci (v posledním díle). :-) To mě uzemnilo. A pochod homosexuálů v Těšíně taky. ()

PanIncognito

Odvážné a vtipné! Jde o nejlepší satiru za poslední roky... seriál je zároveň důkazem, že máme autory, kteří zvládají tvořit i kvalitní, úderné a vtipné scénáře. Vydařené osazenstvo a kvalitní grafika zvedá úroveň seriálu na velmi vysokou. Z tohoto počinu se zkrátka musíte bavit. :DD ()

aneken

Moc příjemné překvapení. Dobrá herecká sestava, která funguje, spousta dobrých frků a celkové satirické ladění na české politické poměry. Všech pět dílů jsem skoukl hned po sobě, což u mě nebývá úplně zvykem;) ()

Ivousx.y

Seriálu jsem se rozhodl dát šanci i přes docela slabý první díl a rozhodně to nebyla chyba. Další epizody naopak na humoru nabíraly čím dál více a u poslední se dalo hodně nasmát. Bohužel je možná škoda, že tento seriál nebyl trochu více natažen, protože se dalo určitě shromáždit více narážek. Např.: zde byla zmíněná "Škoda Transportion" a i zde by toho šlo docela dost vymyslet (např. problémy s dodáním apod.) nebo mohlo být díl, kde postavy uvíznou na měsíci, kvůli poruše "výtahu". ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate