Epizody(5)

Česko, dnes. Nově jmenovaný ministr školství a mládeže Lubor Šnajdr brzy po nástupu zjišťuje, že rozpočet ministerstva je téměř vyčerpán projektem České nebe, jehož cílem je vyslat českou posádku na Měsíc. Vychází najevo, že posádka už usilovně trénuje v budovách areálu Brdy 1, který v účetnictví vychází na pět miliard, ale v realitě vypadá jako rozpadající se areál zrušené základní školy. A že centrifuga, kterou ředitel projektu ing. Sumec zanesl do účetnictví v hodnotě 250 miliónů korun, je ve skutečnosti upravený řetízkový kolotoč z majetku firmy Atrakce – Farkaš a syn. Je pochopitelné, že ministr Šnajdr má na Sumce řadu otázek. Ale protože Sumec promptně odcestoval na ostrov Martinik, kde si z peněz ušetřených z úřednického platu postavil luxusní hotel se soukromým kotvištěm, musí si své otázky zodpovědět Šnajdr sám. Hlavně tu jednu: jak dostat tu partičku ztracenců do konce roku na Měsíc a nemuset tak vrátit Evropské unii dotaci... Kosmo vypráví v nemilosrdné nadsázce příběh velkého projektu malého národa. Nelítostně se věnuje českým mindrákům, nezůstává však uzavřeno v české kotlině, ale vtahuje do své ironické hry i Američany, Rusy, Číňany, Poláky a Slováky. Je vyprávěno po dvou liniích: Hrdiny té první je čtveřice nekompetentních kosmonautů, kteří putují vesmírem v absurdní raketě spolu s živou slepicí, jejíž účast na vesmírném dobrodružství si vymínil sponzor letu, přední český drůbežář. Hrdiny té druhé je ministr školství a mládeže se svým tajemníkem, kteří let jistí zespodu a zajišťují mu jak politickou podporu, tak naplnění tvrdých podmínek sponzorské smlouvy. Žánrově Kosmo připomíná klasické české crazy-komedie, ale s temným podtónem společenské kritiky, trochu Zelený Raoul, trochu Červený trpaslík, trochu Jistě, pane ministře, ale zcela stoprocentně Česká republika roku 2016. (Česká televize)

bjukenenen

Asi bych neměl hodnotit po 2. dílu, ale je to dobré sakra. Poprvé v životě mi přijde, že se mnou placené koncesionářské poplatky použily na něco pořádného. ()

feryk

Po tom, jaké drahoty dělali s uvedením seriálu a že to nechtěli dávat před volbami apod., jsem čekal hutnou satiru, ale dostavila rozbředlá kaše, která se jen otírá o politiku a to jen pomocí trapných narážek... celkově je seriál postaven bohužel jen na laciných vtipech a klišé a vůbec neodpovídá tomu, jaký humbuk se před premiérou spustil. Jediná epizoda, která snese nějaké slušné hodnocení je druhá epizoda, která se lehce přiblížila stylem seriálu Jistě pane ministře.... kdyby se drželi na zemi a tohoto stylu, mohlo to dopadnout lépe, ale ve vesmíru to byla jedna velká tragedie a nuda. ()

anitae

První díl mě vůbec nebavil, ale poslední díly byly docela vtipné. Zaujal Hrabiš, docentka Agáta, fanzóna v Letech :) ()

Stíba

Moje pocity jsou trochu rozpačité a smíšené. Originalitu a odvahu tomu ale nelze upřít stejně jako patřičnou satiričnost. ()

Kingjiri

Česká soda byla sice někde jinde a v nekorektnim humoru šla mnohem dál, ale v dnešní sluníčkářský a hyperkorektní době, kdy jsou lidi schopný soudit se kvůli lecjaký hovadině a neni radno nazývat věci pravými jmény, je Kosmo poměrně odvážnym projektem. Politický dějový linky jsou občas slabší, nicméně scény s kosmonautama jsou zase ve většině případů zárukou zábavy. Za Jakuba Žáčka, díl s Číňanama a názornou ukázku způsobu vyjednávání Český republiky se světovejma mocnostma prostě musim čtvrtou hvězdu přihodit. ()

Kubaazz

Top! Kéž by v každém českém seriálu vystupovala postava tajemníka Libora Repelenta. I po opětovném shlédnutí smích je slyšet všude kolem. ()

PEZ

Tomáša Baldýnského som spoznal zhruba 10 rokov dozadu, kedy pomáhal ako šéfredaktor viesť českú mutáciu celosvetovo známeho filmového mesačníku Premiere. Ten časopis bol skvelý, bolo vidieť, že ho robia filmový nadšenci a vyhovoval mi neformálny prístup redaktorov. Medzičasom sa stal Baldýnský regulérnym scenáristom a pri KOSMO ukázal, že písať vie. Pripraviť a napísať komediálny seriál je extrémne ťažké. Jednak človek musí mať veľa nápadov, druhak pri humore je to 2x tak komplikované ako pri iných žánroch, keďže pre každého diváka je vtipné niečo iné. Kosmo sa nevyhlo pár hluchým miestam a aj občasným trápnym vtipom, ale celkovo je to v našich končinách nadmieru podarený počin, politická satira priam číši z plátna a herci tomu dávajú ešte väčší dôraz. Casting sa naozaj nadmieru vydaril. Nakoniec som sa rozhodol po chvíľkovom váhani dať 3 hviezdičky, ale je dosť škoda, že vzniklo len 5 dielov. Kľudne by som ich zniesol aj raz toľko. Tož kto má rád nadsázku, kľudne nech skúsi, dočká sa aj referencií na Slovensko. :) ()

bararich8

Výborná česká záležitost, která doslova chrlí narážky, urážky a na nikom nenechá nit suchou, občas se to ani téměř nedá všechno postřehnout. Nicméně je to hodně milé, tenhle typ tvorby holt Češi umí, plná počet ()

NorseSword24

Fakt, fakt super scény s komunikáciou medzi Čechmi a Slovákmi ale inak seriál nič moc po všetkých stránkach. Občas dobrý vtip ale inak nie. ()

zapalik

Možná jen nerozumím satiře, ale už mám plný zuby toho čecháčkovského sebemrskačství. Vážně mě lehce pobavily jen dva vtípky, zbytek jsem se za autory styděl. Dalším dílům šanci dám, třeba se celkové hodnocení ještě spraví. Ale teď spíš rozpaky a onen zmiňovaný stud. ()

Lupes

Po prvním díle velmi znechucen jsem přesto dal tomuto dílku šanci a s druhým dílem přišlo příjemné překvapení. Dál se ovšem nestoupalo, ba spíše klesalo. Taková ostuda, jakou jsem čekal po shlédnutí prvního dílu, to zase nebyla, ale na tři * jen tak tak. ()

Martin_cz

Ach, uživatelé Česko-Slovenské filmové databáze jsou ve vztahu ke kritice tuzemských počinů čirou definicí oikofobie. ()

haWranka

Já už ani nedoufala, že české televize jsou schopné natočit koukatelný seriál. A hele, ono to jde! Navíc Kosmo není jen koukatelné, je to neskutečná sranda, kdy se člověk opravdu válí smíchy. První díl se jen rozjížděl, ale pak to nabralo grády. Nemůžu se dočkat dalších epizod, snad si to tvůrci nepokazí. ()

anemoon

To je tak strašně nudný, že je mi za to až trapně. Slabé dialogy, nevtipné vtipy a nezajímavé postavy. Ještě snesitelná je ta "pozemská linie", ale posádka Kosma se nedá. Autoři si zdá se ukousli trochu většího sousta než bylo jak v jejich silách tak v našich podmínkách reálné. Tohle se fakt nepovedlo. ()

Pafnuc

Po tomhle by měl mít Baldýnský od televizní tvorby doživotní distanc. (Ta jedna hvězdička je za precizní technické zpracování.) ()

Psycho.R

Baldachýn dokázal, že i u nás se dá natočit slušná politická satira, některé díly sice nejsou dost vtipně vyvážené, avšak jiné jsou nabušené až dost. Takže 4* jasný :). ()

Oonika

Víc takových neobvyklých vtipných počinů! První díl byl opravdu nejslabší, ale pak už krása střídala nádheru. Z některých vtipů budeme žít ještě dlouho. Prosím další!! ()

radeckator

Na českou produkci obstojné, ale bohužel, seriál se sestupnou tendencí, i když měl je pět dílů. Paradoxně mě více bavila rovina politická než kosmická, tu dle mého zabilo zbytečné dosazení slepičí miss, jelikož podbízivý humor tohoto zrna mě není moc blízký. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate